Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Patrola do Hrvatske - Split i ostrvo Brač (2023.)

Recommended Posts

emisijaSATyoutubelogonovi.jpg EmisijaSAT: Split i ostrvo Brač

 

Uobičajene rute do Grčke, Crne Gore, Bugarske ili Turske sada se dopunjavaju patrolama do hrvatskog primorja. Prošle godine bila je to Istra, a ove godine ostrvo Brač.

Zapravo, prvo ćemo vam pokazati deo ponude Splita, a onda ćemo preći na ostrvo za koje kažu da je onakvo kakva je Dalmacija nekada bila. Saznaćete koji je najjednostavniji i najbezbedniji put, kako se kreću cene, gde su najbolje plaže…

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

+1, bas tako, iz mog iskustva takodje mogu da kazem - pravo more :) . Uz sve sto to prati, treba istaci prelepu prirodu Dalmacije, prave i intenzivne mirise borovine, soli, mora (koje nisam doziveo nigde u toj meri), gomilu dodatnih sadrzaja u zaledju (posto su se upravo odatle polako "spustali" na more i zapoceli sa turizmom), sve je fantasticno cisto i uredno. Kombinacija Biokova u zaledju, kamena, cetinara, mora i ostrva, nema dosadne prasincine, "random "trave, neuredjenih parkinga...

Posle ovih toplijih mora koje sam obisao zadnjih godina, moja jedina zamerka - zna da bude malo svezija voda. Recimo, nedavno sam se vratio iz Kemera i s obzirom kako je i tamo vremenskim uslovima kao i svuda bila losa godina u maju i pocetkom juna (kisa, hladnije) - opet je temperatura mora bila od 24 do 24.2 C. Sveze kad ulazis, stresas se, ali moze lepo da se kupa kasnije. Posto sam zadnji put u Dalmaciji bio jos pre Corone, dok sam sad na odmoru bio onako dokon - reko' daj bas da bacim pogled na sajtove za temperature mora... Koliko li je u tom trenutku Brela, Baska Voda, Makarska, Tucepi, Podgora... Iznenadio sam se kada sam video da je temperatura mora konstantno poprilicno niskih 20.9 C, znaci smrzavac bogami. A posto sam u Dalmaciji bio vec nekoliko puta ranije, desavalo mi se i krajem jula i u avgustu da se razbijam od plivanja (posto letovanje uvek iskoristim i da se bavim sportom) i da mi opet bude sveze dok sam u vodi.

I ne mogu da kazem da je minus - ali tesko da neko moze da parira gostoljubivosti i usluznosti domacina i ugostitelja u Turskoj. Jer su ljudi apsolutno neverovatni, skidam im kapu, da li si otisao u Istanbul, na njihovu rivijeru, nebitno... Dobijas najbolju uslugu za svoje pare, sto bi se reklo best-buy :) . Ali bih u Dalmaciju uvek ponovo otisao na keca, zbog neponovljive prirode.

 

Apropo Mladenovog klipa, umesto sto maltene decenijama ponavljaju identicne patrole (i destinacije koje vise svi znaju napamet) - posto, kako kazu, 1. put idu na tu stranu, ima mnogo lepsih ruta za voznju od izabrane. Tako da je apsolutno bespredmetno reci da je put dosadan :) , ako vec izaberes najdosadniju mogucu rutu autoputem, na kome jos nema nista, dobrim delom kroz slavonsku ravnicu. Em je skoro 50% duza od rute kroz BiH, em vecim delom nema sta da se vidi, a apsolutno se ne bih slozio da je i najbrza. Trebalo je da snimi reportazu u spicu sezone, pa bih video koliko bi se prvo nacekao na granicnom prelazu, koliko znaju i na samom primorju da budu guzve i zastoji na autoputu, zbog ogromnog priliva turista iz Evrope. I koliko bi stigao odmoran posle nerviranja u stajanju po kolonama :) . Veci trosak goriva, daleko veci trosak putarina (mada nekome ko letuje u Hrvatskoj to i nije neka stavka u odnosu na ostale cene), itd...

Posto sam 10 godina unazad pisao forumske patrole na tu stranu, uvek bih pre izabrao rutu preko BiH - daleko lepsa voznja, prelepa priroda, gomila stvari da se stane i pogleda usput, dobro i jeftino klopa u odlicnim restoranima, primetno manja kilometraza, trosak putarina celih 2.5 KM (150 kinti)...

 

Na forumu su "prezivele" fotke sa letovanja iz 2016:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/68169-192a1000-torinska-mamba/&do=findComment&comment=1353179

 

Utisci iz 2015. (slicice nazalost uglavnom "pojeo" PostImage):

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/68169-192a1000-torinska-mamba/&do=findComment&comment=1254946

Kao i detaljan opis rute preko BiH iz iste godine, ulaz u EU na GP Crveni Grm (za koji malo ljudi zna, iz tog razloga i nema guzve, plus najkrace):

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/68169-192a1000-torinska-mamba/&do=findComment&comment=1256488

 

Za uspomenu, laicki sklepan video iz 2017. :) :

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/68169-192a1000-torinska-mamba/&do=findComment&comment=1405530

 

Ako Mladena zanima :stuart: , mogu da dam preporuke i za najavljene patrole za Hvar (koji mu je na glavnoj slici za video iza ledja).

Ili ako ih zanima dole oko Dubrovnika, Srebreno, Mlini, Cavtat :D ..

A evo i malo Korcule iz mog ugla... Cisto da malo obogatim temu koja je zapoceta, sa jos par destinacija u Dalmaciji koje sam i licno obilazio:

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovog leta na redu je Brac! :thumbup:

Tamo sam letovao kao dete, ostao mi je bas u lepom secanju, Supetar, Postira...

Posto bih isao preko Bosne do Splita, imam dilemu za rutu:

1.Šamac-Doboj-Zenica-Bugojno-Livno, ili

2.Atoputem do Gradiske- Banja Luka- Mrkonjic Grad- Glamoc- Livno?

Ili nesto trece?

Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...