Jump to content
FAS Goran
Lanmi

Papirološki problem nakon prodaje auta? / Ovlašćenje da ili ne?

Recommended Posts

Upravo sam to napisao, tako je, bas namerno sam iscimao ljude i proverio, i sa ovim tipom iz policije, advokatom, i kucom za registraciju, tehnicki pregled itd, dakle kupoprodajni, on je vlasnik, s tim sto kasnije moraju da se odjave table, ali eventualnni nemoral kupca se ugovorom i onakvim ovlasnjenjem anuliraju, jer kupio je auto, ti nisi vise vlasnik imovine, on je, i odgovara za imovinu, i sta je s njom eventualno bilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja iz principa ne zelim ni dana voziti na ovlascenje a isto se ponasam i pri prodaji kola. Nas covek je cudo, svuda bi da ustedi a posle se svi hvataju za glavu. Ili kola prodju pet vlasnika sve na ovlascenje. Pa kada stigne kazna za neplacen parking ili sa kamere, onda obijas vrata i mases ovlascenjem koje ti kao dokazuje da nisi ti kriv. A tamo neki baja koji voxi na ovlascenje koje mu je dao lik kome si ti dao ovlascenje nece ni da te cuje oko tvog problema:-) Neka hvala to mi ne treba u zivotu:-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo sam to napisao, tako je, bas namerno sam iscimao ljude i proverio, i sa ovim tipom iz policije, advokatom, i kucom za registraciju, tehnicki pregled itd, dakle kupoprodajni, on je vlasnik, s tim sto kasnije moraju da se odjave table, ali eventualnni nemoral kupca se ugovorom i onakvim ovlasnjenjem anuliraju, jer kupio je auto, ti nisi vise vlasnik imovine, on je, i odgovara za imovinu, i sta je s njom eventualno bilo.

Jutros citam i kao te prvo vazi mesec dana, pa onda 3 meseca...odem jutros do AMSS-a i sve ih lepo pitao, oni mi odgovorili vec kao sto sam ja mislio i to je to. Kupoprodajni majka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da sam na tvom mestu i da mi je hitno da prodam auto, ja bih o svom trosku regulisao sve, ako vec kupac nece.

Bolje daj tih 50-100e i spavaj mirno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ne otvaram temu pitacu ovde. Posto imam boraviste u Srbiji, uzeo auto iz otac moje supruge. Auto se vodi na njega a kad putujem u Makedoniji imam ovlascenje za inostranstvo ( izvadio to u AMSS). Da li mi treba ovlascenje za u Srbiji posto vec dve godine vozim auto bez njega i niko nista mi nije trazio?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Skorpion

Po zakonu i u Srbiji ti treba ovlašćenje od vlasnika. Ovlašćenje je potrebno i za najbliže srodnike, na pr. otac-sin, sin-majka, brat-brat. U svakom slučaju kada se vlasnik ne nalazi u vozilu.

 

Moja iskustva sa davanjem ili primanjem ovlašćenja  za sada su  pozitivna. Karakteristično je ono kada smo automobile uvozili preko CG vozio sam na ovlašćenje čoveka kojeg nikada u životu nisam video niti ću ga ikada videti, sve je ispalo kako treba.

 

Kad god me je kupac ljudski zamolio, davao sam ovlašćenje i uvek je sve bilo po PS. Trenutno na ovlašćenju imam jedan auto i jednu prikolicu. Pre par dana "skinuo" sam sa ovlašćenja skuter, javio mi moj kupac da je skuter prodat i da je po osnovu mojeg ovlašćenja preveden na novog kupca. Dobra procena ili sreća??? Dok jednom ne nadrljam, što kažu: Krčag ide na vodu dok se ne razbije ;)

Edited by zekiveteran

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gde mogu da izvadim ovlascenje za Srbiji? Mozda glupo pitanjr ali ne znam jos sve procedure ovde :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Skorpion

Imaš li ti državlajnstvo R Srbije?
Ako imaš, tekst ovlašćenja skineš recimo ovde: http://www.autoregistracija.com/download/obrazac-ovlascenje-za-upravljanje-tudim-motornim-vozilom/
Tvoj tast ili onaj ko ti daje ovlašćenje to potpiše, overi u opštini, sudu ili kod notara i to je to.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam drzavjanstvo, nego boraviste vrz osnov brak. ne znam da li je procedura ista i za strance ili treba jos nesto....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje: jel moze da se na kupoprodajnom ugovoru stavi da troskove poreza snosi kupac, posto znam da u nekim slucajevima ljudi jesu stavljali kao naznaceno da snose pola pola, kupac i prodavac?

Ne može se sastaviti odredba bilo kog pravnog akta, a da ona bude suprotna Zakonu. Ako i napišete tako nešto, to napisano ne vredi ničemu jer je suprotno merodavnom Zakonu.

Kada primiš platu, država uzme deo na ime poreza.

Kada staviš devize na štednju, dobiješ prinos na ime kamate, država opet uzme deo od tog ostvarenog prinosa na kamatu.

Kada prodaš kuću, stan, plac, njivu...šta god, ostvario si prihod. Država uzme deo tog ostvarenog prihoda kroz porez.

Isto je i kada prodaš auto...opet si ostvario prihod i op...opet eto države da kaže ''daj mi moj deo''.

Suština je da kada god ostvarimo prihod, moramo državi da damo deo. Zato je u Zakonu definisano da prodavac plaća porez, tj. porez na prenos apsolutnih (kao što je pravo svojine) prava. Kada država propiše, a vidiš da je opšte pravilo da onaj kome pare dođu u džep plaća porez, ne postoji opcija da se sada ti i ja (kao kupac/prodavac) drugačije dogovorimo. Ne zanima državu naš dogovor. Mogu ja da odem u tvoju opštinu i platim svojim novcem, ali ću na uplatnici pisati tvoje podatke u polje ''uplatilac'' (jer si prodavac, jer si ti ostvario prihod od kojeg država traži deo), ne moje podatke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala Neso, pitao sam jer u formi ugovora, kupoprodajnog za auto, stoji da porez mogu platiti, prodavac, kupac, propdavac kupac po pola, ali u praksi, da, nije tako.


Jos jedno kratko pitanje: gde se nalazi broj sasije na Lancia Lybri? Kod stila ima na patosu, ili plocica ispod haube, a kod Lybre? Zna li ko? Hvala. Pozdrav svima

Edited by Jug

Share this post


Link to post
Share on other sites

I dok ti smisliš dovoljno odgovarajuće ovlašćenje koje će biti u skladu sa Zakonom i tvojim potrebama, za to vreme si (ako ništa drugo) mogao da prosiš na ulici i da zaradiš za prenos i onda ne bi morao da se cimaš oko pravljenja ovlašćenja :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dovla, s duznim postovanjem, ne znam kome je vas komentar namenjen, meni verovatno i nije,jer u ovom slucaju od mene neko trazi ovlascenje, jer ja sam taj koji je prodao auto, a coveku je to bilo potrebno, na kraju sam hteo da mu izadjem u susret, uradismo ipak kupoprodajni, ali ja sam platio porez, premda to po nepisanom pravilu pada fakticki na kupca, formalno na prodavca, pa otuda prethodno pitanje i pitanja, i odgovori u skladu s temom. No, bez obzira na to, komentar vam je  malo neumesan, pre svega, jer zivimo u Srbiji pa ljudi, cesto bez nemoralnih i losih namera, gledaju da usparaju i poslednji dinar, ne svojom krivcicom zbog stanja u ovom cemeru, i ne zato sto Zakon zele da urede po svojoj meri, jer je Zakon u Srbiji ponajmanje po meri obicnog sveta, kakvog sebe i dalje smatram, a i ove ljude ovde, koji ponesto i katkad pitaju. Bez uvrede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Jug

 

Komentar se odnosio generalno na tu priču oko majmunisanja sa ovlašćenjima i prenosom. Kada komentar uputim nekome direktno onda ga citiram ili mu se direktno obratim na početku posta (kao na primer na početku ovog ;) ). Dakle, nije bilo tebi upućeno, jasno mi je da si ti u celoj priči prodavac. 

 

Zakon koji je povezan sa prenosom vlasništva je potpuno u skladu sa uobičajnom praksom u inostranstvu, jedino što je 2,5% (koliko se plaća prenos) dosta više u odnosu na inostranstvo, ali model oporezivanja je manje-više isti. Nama se naravno ne sviđa da bilo šta platimo i to je normalno ;)

 

Međutim, protiv Zakona se ne može. Mislim, može, ali znamo svi kuda to vodi. Zato, kada se kupuje auto, uračuna se lepo porez na prenos kao trošak isto kao što se računa i da se napuni rezervoar, da se zamene gume i sl. AKo se to ne uračuna to je isto kao kad bi kupio televizor, a nisi platio struju pa ti ovi isključili. Dakle, rastegneš se koliko si dugačak i nikoga ne maltretiraš oko sebe kojekakvim punomoćima, KPU i sl. 

 

I poslednja stvar, problem je navika. Ranije je bilo normalno da se auto vozi na ovlašćenje. Bilo je normalno i da se KPU napravi u agenciji za registraciju vozila. Bilo je normalno i da se auto prevede na sebe na osnovu takvih papira. Ali danas to više nije normalno. KPU se mora overiti u opštini ili sudu, punomoć nema vrednost pri saobraćajnom prekršaju itd itd... jednostavno nismo spremni da menjamo navike i to je naš problem. Bavimo se time kako da ispoštujemo staru naviku (da vozimo na ovlašćenje), a da to vreme uložimo u neko osmišljavanje kako da dodatno zaradimo, onda nam punomoć ne bi ni trebala. ;)

 

Opet kažem, nije ništa upućeno direktno tebi nego uopšte celoj priči ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vlado, nisam se ja povredio, niti sam zeleo nesto da ti palamudim, niti mislio da je meni upuceno, ja sam samo hteo coveku da izadjem u susret, svideo mu se auto, a on nema para za porez, registraciju, kao i masa drugog sveta, medju kojima smo precesto i mi sami. Nego, osetljive su teme, gore su se javljali ljudi, svi smo razliciti, i svako ima pravo na misljenje, naravno, samo je bitan kontekts, a nekad i sled reci kada o necem govorimo... To sto neko trazi ovlascenje, ne znaci automatski i da je nekakav lihvar. 

 

Elem, danas sam prodao auto istom tom coveku, jer ipak mu se video toliko, napravili smo, opet ipak, kupoprodajni ugovor, overili u opstini, a ja mu dao ovlascenje da moze da vozi narednih deset dana, i da onda prestaje da vazi, potom odjavljujemo table, on prijavljuje, i to je to, no ugovorom sam se ogradio, i ja s autom vise nema prakticno veze, jer je overom itd auto postao njegov, i on je vlasnik. Takve sam savete dobio ovde, ali i agenciji gde registrujem kola vec dugi niz godina.

 

Usput, uspeo sam jednoj Lanciji Lybru da uz proveru majstora, voznju itd, spustim malo cenu, i pazario sam je, tako da od danas imate jos jednog Lybrasa na forumu, pa da skrenemo na vedrije teme. Iskreno, odusevila me je udobnost tog automobila, gledao sam i Octaviu, godiste, dva starija, i mnoge druge Reno, ove, one, ali jednom davno sam seo u lybru, provozao se, ovih dana opet prilikom chekiranja auta, i shvatih da udobnosti slicne toj nema, to me je najvise opredelilo ovom, starom, novom, autu, uz prethodne provere, spolja mi se cak ni ne svidja, ali nije auto za izlozbe, za to postoje slike, psi i lepe zene :) Uzdravlje tebi, i svim drugim forumasima  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li neko zna kako mogu da proverim da li je odrađen prenos vlasništva na mom starom autu?
Naime ja sam auto menjao na placu i dao sam ovlašćenje vlasniku placa da može da proda taj auto.

On ga je prodao bukvalno posle dva dana.
U međuvremenu registracija je istekla.

Sada bih voleo da znam da li se auto i dalje vodi na mene ili ne.

Ne bih voleo da saznam da je auto ponovo registrovan na moje ime :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakvo ovlašćenje si dao? Za prenos vlasništva ili i za registraciju? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za prenos. Mada oni to muvaju nenormalno preko agencija pa ne mogu biti siguran i verovati u to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda opušteno odeš u MUP i pitaš. Ako ima na tvoje ime, odmah podneseš i prijavu ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li se nešto promenilo od prošle godine u vezi kupoprodajnog ugovora, plaćanja poreza i prenosa vlasništva?

Konkretno, da li i dalje mogu da overim kupoprodajni ugovor u opštini, platim porez u poreskoj i odem u SUP da mi izdaju novu saobraćajnu, ili se overa radi isključivo kod notara?

Ako ima neko ko je kupio auto i odradio sve ovo u skorije vreme, najbolje su informacije iz prve ruke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene konkretno zanima samo overa kupoprodajnog ugovora, negde sam pročitao da sada mora kod notara - javnog beležnika, pa me zanima da li i dalje može u opštini jer mi se čini da ću tu brže da završim a i verovatno je jeftinije.

Što se tiče ostalog, posle mogu sam, da odem u poresku da mi daju rešenje za porez i posle da odem u SUP.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li mi pored overenog kupoprodajnog ugovora treba još nešto da bih otišao u poresku? Ja sam kupac, i naravno ja plaćam porez, pa ne znam da li mi još nešto treba pored ugovora i obrasca.
Imam i ovlašćenje gde piše da auto mogu da prevedem na svoje ime.

 

I drugo, kako bih skratio vreme u poreskoj, hteo sam da popunim poresku prijavu. Pošto zvanično to treba da uradi prodavac, ne znam čije podatke tamo da stavim. Ima li neko iskustvo sa ovim slučajem?

Edited by v.petrovic.rs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...