Jump to content
FAS Goran
Lanmi

Papirološki problem nakon prodaje auta? / Ovlašćenje da ili ne?

Recommended Posts

He, he, pa ovo je najbolji predlog do sada ako mozes da nadjes auto. Nadjes kola, skines tablice i odjavis auto. :respect:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ha, ha, ha koji ste vi optimisti ...

Moj slučaj.

Prodam Golfa čoveku iz Nove Varoši 2009. godine (došao sav zadihan, pitao jedanput jel može jeftinije, NE, napravili kupoprodajni ugovor sa svim podacima, nismo overili, Subota, ovaj zamolio za ovlašćenje do isteka registracije i kao preneće on to kad istekne registracija jer sada nema para za prenos - mala deca, žena, traktor itd. .ebi ga svi traže svoje, ja spustim cenu džentlmenski za približnu visinu prenosa).

Posle par dana dolazi njegova sestra u fazonu kao na slici dole -

122110707281zq3.jpg

- koja živi u Bgd-u, sa ovlašćenjem da on sa tim papirom prenese auto na sebe. Overimo to u opštini i sve OK. Od tada je proteklo dosta vode Dunavom.

Ali ...

Pre dve nedelje stiže mi na gajbu sudski poziv iz Nove Varoši zbog vožnje u alkoholisanom stanju u Januaru 2013. godine??? Lik, ladno vozi na moje BG table već četiri godine u nekoj selendri 300 km od Beograda, svake godine produžava registraciju na moje ime a ja nemam pojma o tome. Čak je promenio tablice (novi format) sa starim ovlašćenjem a kao što svi znate bilo je obavezno lično prisustvo vlasnika prilikom preuzimanja novih tablica i saobraćajne dozvole. Nove table su takođe bile BG!!!!

Pošto sam se najblaže rečeno neprijatno iznenadio sada ide opoziv ovlašćenja i zabrana registracije (taksa 200 din.) do daljnjeg - do smaka sveta. A što se tiče suda poslao sam pisano izjašnjenje sa kopijama svih dokumenata pa šta bude.

Imao sam ja i ranije kazni za neprpisno parkiranje od prodatih automobila ali se to rešavalo, skoro pa džentlmenski.

Naravoučenije, NIKAKVA ovlašćenja samo ugovor koji ima rok trajanja i više se ne poznajemo, po cenu da auto ostane neprodat. Ako ne izvrši prenos u predviđenom periodu njegova je briga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbog takvih stvari Zakon predviđa da PRODAVAC snosi troškove prenosa vlasništva i da je on taj koji treba da uradi svu papirologiju nakon prodaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dovla jel si ti nekad video da je prodavac platio troskove prenosa, verovatno negde tako pise, ali ja nikad to nisam video, drugar je isao u Sabac, kupio je auto na ime kupca i pre nego sto je dao pare, pitao je kako da otera auto kuci, onaj mu je rekao mozes na slep, dacu ti broj od prijatelja, a mozes i da izvadis probne tablice, on je trazio da oni izvade te papirne tablice i rekao da je dosao da kupi auto koji ce da odveze kuci, a ne da tera na slep ili na gurku :D ... na kraju su popustili i izvadili tablice o njihovom trosku i on je doterao i sutra dan registrovao auto ovde

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je drugačije od situacije kada kupuješ od vlasnika. Tvoj drugar je kupovao "proizvod" kao recimo da je otišao u salon i kupio nov auto. Kad kupiš nov auto ko plati registraciju? To što su oni njemu popustili je verovatno bilo zapelo u par hiljada dinara pa nisu hteli da ciganišu da im ode mušterija sa lovom.

Kada kupuješ auto od vlasnika onda porez na prenos vlasništva plaća prodavac. Čak iako to u praksi ne funkcioniše tako, ti kad odeš da platiš taj prenos kao kupac, na uplatnici se piše moje ime, a ne tvoje... video si kakve je Oktopod imao probleme oko prenosa vlasništva tj. njegov prodavac. Dakle, prodavca su jurili da plati porez, a ne Oktopoda. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj porez na kupoprodaju polovnih automobila je još jedan dokaz da je ovo lopovska država. Jer, država je uzela svoj deo tj. PDV kad je auto prvi put prodat u Srbiji. I šta sad još hoće ? Još deset puta ?!

I koliki je uopšte iznos tj. procenat tog harača ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbog takvih stvari Zakon predviđa da PRODAVAC snosi troškove prenosa vlasništva i da je on taj koji treba da uradi svu papirologiju nakon prodaje.

Zakon predvidja tako, ali se u praksi prenos prevaljuje na kupca. Jednom sam se skoro pa zeznuo, od tada nema auta bez prenosa vlasnistva. Mene me ne zanima :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj porez na kupoprodaju polovnih automobila je još jedan dokaz da je ovo lopovska država. Jer, država je uzela svoj deo tj. PDV kad je auto prvi put prodat u Srbiji. I šta sad još hoće ? Još deset puta ?!

I koliki je uopšte iznos tj. procenat tog harača ?

PDV i porez su dve različite stvari. Ne samo kod kupoprodaje automobila nego u svemu.

PDV je Porez na Dodatu Vrednost. Dakle, kupiš nešto za 100din, prodaš za 200din i onda plaćaš PDV na tih DODATIH 100din što si zaradio.

Porez je namet države tamo gde ona vidi da ima interes. To su na primer porez na dobit (različite vrste dobiti, u firmi, od izdavanja stana, izdavanja automobila itd), zatim recimo porez na dohodak (što mu opet dođe kao porez na dobit), onda imaš porez na upotrebu motornih vozila, porez za građevinsko zemljšte itd itd, pa između ostalog i porez na prenos vlasništva nad vozilom. Konkretno taj porez je 2,5% od vrednosti vozila.

I to nije samo kod nas, u Evropi je svuda tako. Negde ima više poreza negde manje, negde je veći negde manji, ali sve države tako funkcionišu. S druge strane u mnogim zemljama Azije ne postoje nikakvi porezi ni PDV ništa... država živi od prodaje nafte (uglavnom), a narod može da prodaje, zarađuje i prenosi vlasništva koliko hoće. Naravno, nije to sve tako bajno kao što zvuči, oni imaju mnoge druge probleme kao na primer voda, cenzura, kontrola i sl ;)

I kad već pitaš ono "deset puta???" - da. :D Na primer firma koja posluje u Srbiji mora da plati porez na dobit koji je čini mi se 15%. Dakle, cele godine prodaje robu, plaća PDV (gore opisan) i onda na kraju godine se konstatuje da je dobit neki iznos pa je firma obavezna da plati JOŠ 15% iako je već plaćala PDV svaki put kada je nešto zaradila. Naravno, tu nije kraj... ako kao vlasnik firme želiš da podigneš tu dobit koju si tokom prethodne godine zaradio i na koju si redovno plaćao PDV i platio taj porez 15% moraš platiti JOŠ 15% jer ti sad kao fizičko lice imaš dobit :lol:

Tako da se u Srbiji plati otprilike 50% poreza na dobit ako imaš firmu :D Šta kažeš? Zabava a? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi bre, :D, kada dajete ovlacenje za auto ili pravite kupoprodajne ugovore, pravite(kucajte) ih sami ili NAVEDITE KONKRETNO stavku po stavku sta je kupac u obavezi i u kom roku da uradi, i za sta ga sve ovlascujete. Recimo sad, ako bih trebao tudjim autom da idem na put, vlasnik moze samo da me ovlasti da upravljam vozilom, nemora da mi da ovlascenja i da prenesem trecem licu, registrujem u njegovo ime,itd..i npr. ovlascenje vazi do tog i tog datuma.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oprez: Prodate auto, a kazne za parking stižu vama

 

vw%20golf%201111111023.jpg

 

Prilikom prodaje automobila, vlasniku i novom kupcu najvažnije je da se dogovore o ceni, a prenos vlasništva često se odlaže zbog procedura i novca. Kada na naplatu dođu zaostale kazne za nepropisno parkiranje, postavlja se pitanje ko ih plaća. U beogradskom Parking servisu ističu da sva dugovanja potražuje isključivo od vlasnika vozila, a ne korisnika vozila.

 

– Po Zakonu o bezbednosti saobraćaja, svaka promena vlasništva nad vozilom mora da se prijavi u roku od 15 dana. U tom smislu, vozačima preporučujemo da pri prodaji vozila obavezno prenesu vlasništvo na kupca, kako bi izbegli neprijatnosti i plaćanje tuđih dugovanja – navode u ovom preduzeću. Preporuka novim vlasnicima jeste da pre nego što obave bilo kakvu formalnost, obavezno provere i da li je stari vlasnik imao zaostala plaćanja.

I Ustavni sud je doneo odluku u kojoj se navodi da je ''usluga parkiranja pružena vlasniku motornog vozila, bez obzira na to da li je on u konkretnom slučaju neposredno parkirao vozilo, odnosno dao nalog da se izvrši parkiranje''.

Inače, Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima propisano je da je vlasnik, odnosno korisnik vozila, dužan da u roku od 15 dana prijavi promenu bilo kog podatka koji se upisuje u saobraćajnu dozvolu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aj ovako, da ne pocnu one price tipa parking nema potrebe da se placa, ko je lud i sl...<br />Mom caletu su stizale kazne za auto koji je prodao, imas k.p. ugovor, zapretis povlacenjem ovlascenja, da vidis kako razresi sve probleme...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam pitanje:

Kad kupite auto ili motor u Beogradu koji je na BG table, uzmete ovlascenje od vlasnika i gde ga registrujete po isteku registracije?

Jel mozete u svom gradu, npr kao ja u Smederevu ili mora u mestu koje nosi na registraciji, u ovom slucaju BG?

Nalepnica? Moze li BG nalepnicu izdati SUP Smederevo?

Edited by kolega.jankovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima, imam kupca za auto, voljan je da ga uzme, ali ispostavilo se kao problem, posto je auto registrovan (ja sam vlasnik) na mene do oktobra meseca, covek zeli da mu izdam ovlascenje, da ga vozi do tada, a potom bi ga, kaze, registrovao, na svoje ime. Iz njegovog ugla, normalno da mu znaci, ustedece nesto, ne mora odmah da ga registruje, prevodi, a moze da ga vozi sve do tada, medjutim kako stvari stoje iz mog ugla?

 

Znam da je ranije na ovlacenju stojalo, sem mogucnosti da neko koristi vozilo, i to da moze da ga otudji, proda trecem licu ili ovlasti nekog treceg, ali se moglo napisati i to: da od dana izdavanja ovlascenja osoba ta i ta prezima sve pravne posledice na sebe, u slucaju krsenja nekih propisa. Ne znam sad da li se u zakonu nesto menjalo, itd, ali treba mi savet, koliko je pametno davati ovlascenje, cak i ako stoji taj deo da od dana izdavanja ovlascenja ja vise nemam veze sa njegovim saobracajnim prekrsajima, kao i da se ta osoba obavezuje da ce namiriti sve pristigle parking kazne, saobracajne kazne u tom periodu. Da li ipak mogu da imam problem, ako ovaj napravi nedaj boze neku glupost, prodje na crveno, snimi ga kamera, udes itd?

Ili se mogu zakonski nekako ograditi, tim ovlascenjem, da je to njegova odgovornost, od datuma izdavanja ovlascenja. Znacila bi pomoc. Hvala.

Pozdrav :)

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskreno ja ne bih to radio.

 

Moj stav je da kupim / prodam nešto, odradi se prenos i više prodavac ne mora ni da mi se javi više na ulici ako ne želi niti ja planiram da se žalim ako nešto crkne.

 

Pitaj ga šta će biti ako ti odputuješ, ne želiš da odradiš prenos ili ko zna šta već.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prodaj auto slobodno. Idite do opstine i overite kupoprodajni ugovor. To ti je ujedno i dokaz za sve to cega se plasis. Ako nesto bude, ti imas ugovor overen u opstini gde pise da si ti tog i tog dana taj auto prodao njemu. Ujedno, taj ugovor ce vam trebati prilikom prenosa vlasnistva.

Ovlascenje mu izdaj. Ti sam biras kako ce da glasi i za sta sve ces da ga ovlastis. Npr.mozes napisati da ga ovlascujes samo da upravlja auto, ili samo da moze da ga registruje, samo da vozi u zemlji...sta god. Mozes i da stavis datum vazenja do kraja registracije i taman nece moci dalje da vozi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitam ovo za grad jer je kolega skoro kupio auto registrovan do decembra. Kako auto ostaje na BG tablama, preneo je vlasništvo i uzeo novu saobraćajnu bez potrebe da ponovo registruje auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@joshi best: kupac nije iz istog grada. Igore, delim u mnogome i tvoje misljenje, medjutim mnogo me ljudi savetuje i kao gdin MS PK, da prakticno u ovlascenu ogradim sebe, od svega moguceg, sto bi eventualnbo bilo lose po mene. Ima i ona opcija, da od dana izdavanja ovlacenja sve eventualne prekrsaje i troskove snosi klupac, overi se u sudu i ciao. E sad, zbunjuje me PK ovo za ugovor kupoprodajni, jer ok overim ga u opstini, medjutim, zar nije zakon takav da nakon svakog kupoprodajnog ugovora mora da se plati porez? I to nesto tipa, u roku od 15 dana.

Edited by Jug

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...