Jump to content
FAS Goran
Chika Kure

ADSL

Recommended Posts

Brzina ADSL-a u Srbiji je podignuta za 50% thumbsup.gif

Down / Upload

Normalno, za iste pare.

Proverite na sajtu svog provajdera .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Akcija traje od 1. Februara, treba još neki dan se se sve nasetuje ponovo.

Ja sam imao 4mbs sad imam 16mbs Sezampro - Orion

Kad listam stranice nema neke razlike...ali zato Download ubi

Proveri brzinu na www.speetest.net uporedi sa paketom koji placas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I sa dupliranim brzinama SBB ili neki 2. kablovski operater je jeftinji.

Prodaju maglu, nabili cene ADSL-a i sad kao dupliraju!!!

P.s. Tebi sa 4Mbps su mogli da dignu na 6Mbps a nikako na 16!!!

SBB

Orion

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se Chelic, nisma siguran tačno koja je fora

evo slika

ADSLmanjaslika.jpg

Dosta je manje od 16mbs ali to je to instalacija ne propušta više.... (skoro nerešivo)wallbash.gif

Dosta se gubi na udaljenosti Razdelnika i korisnika, usputne veze i preveze,kućna instalacija (može da se izgubi i do 30 %).

Zato provajderi kažu DO 16mbs (propuste signal i sve sto je izmedju 11mbs i 16mbs je ok.

Otpor zatvorene veze (kratke veze) izmedju korisnika i razdelnika (isturenog stepena) do 3km ne sme da bude preko 500-600ohm

ITD.ITD

Niko od nas nema brzinu koju plaća

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa fora je sto su skontali da kod kablovskih operatera mozes da dobijes puno vise za dosta manje para.Meni je deklarisana brzina 2Mbps a na speed testu je 1.86Mbps.

Ima jedna zanimljiva ponuda kod SBB-a

TURBO!!

Meni je zao sto nemam SBB kablovsku jer imaju mnogo bolju ponudu od PTT-a i jos nekih operatera :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

100 mbps kod mene, mada mi rekoše pre mesec dana da su je digli na duplo...

Neki je lapsus ovde...jer 100 MB/s... :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To mu pokazuje brzinu LAN-a

100mbs je NEMOGUĆE kroz bakarni kabl

Damjanoviću idi na www.speedtest.net, klikni na START TEST, pa nam javi krajnji rezultat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se kaže povećanje za 50% onda sa 4 se ide na 6, sa 8 na 12 itd... 50% nije duplo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

cuti i moli boga da ne izvale ili kad dodje racun ako se frapiras onda ce biti zurka :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako vam treba nešto oko ADSL pitajte :thumbsup: Mogu da vidim sa kolegama tačno svačiji port šta i kako, koje su vrednosti margina i ostalo..

1. Povećanje je bilo, nije još svima odrađeno, povećano je sa 1 Mb na 1.5 Mb, sa 1 na 2, a na 4 je podignut upload sa 256 na 512 i na 8 sa 512 na 1 Mb.

2. Trenutno je zbog tih povećanja došlo do zagušenja linkova ka svetu u špicevima, čeka se proširenje do Google od 10 Gb. Ko ide preko provajdera koji ima i direktan link ka svetu a ne samo preko Telekoma, tom je situacija bolja. Tako vam i speedtest ne može sada dati tačne rezultate, morate ući na modem preko browsera-telneta pa videti status.

3. PTT net konstantno radi sa zagušenjem, treba da menjate provajdera.

4. stvarna brzina je uvek za 20ak posto manja od fizičke na portu zbog ATM overheada tj ATM zaglavlja (ako nekog zanima objasniću detaljnije).

Share this post


Link to post
Share on other sites

IP saobraćaj se rastura na IP pakete i tako šalje od odredišta ka destinaciji.

U svakom paketu se zna koliko bitova je rezervisano za koji podatak (redni broj paketa, tip paketa, čeksuma, podatak...).

Tako pošto ti kad surfuješ i downloaduješ koristiš IP protokol, preko TCP ili UDP (TCP/IP, UDP/IP), sve što vučeš sa neta se rastura na pakete i šalje ti se. Kad podatke pakuješ u pakete, otpada ti oko 3% na zaglavlje i ostale "nekorisne" stvari svakog paketa.

Dalje pošto imaš ADSL, tehnologije DSL tipa koriste ATM protokol za komunikaciju centrale sa modemom preko bakarne parice, imaš situaciju da se TCP/IP paketi dalje pakuju u ATM pakete, a kod ATMa je gubitak tj overhead čak 10%. To ti dođe ukupno 13%.

Konkretno to znači da ako si platio 4 Mb/s ustvari imaš 4*1024/8 bps, znači bita u sekundi, najmanja jedinica mere, pa oduzmeš još 13% i tako izračunaš u konac koliko treba da imaš..

1Mb/s = 97.28 bps

4 Mb/s = 532.6 bps

Kad smo već kod te priče...svaki IP paket koji vam stiže i obrnuto, mora dobiti nazad paket ackonwledge ili not acknowledge ako je stigao kao neispravan, naravno može da se desi da odgovor ni ne stigne neko vreme pa se paket za koji nije stigao odgovor šalje opet.

To znači da će te za download od 4 Mbs imati upload od možda i preko 100 Kbs samo za odgovore na svaki paket da je stigao, tako da obratite pažnju da u trenutku kada uploadujete ne možete i downloadovati glatko, jer je upload kod ADSL daleko manji od download, a zagušen upload jednako zagušen download, obratite pažnju na torente koji vam se možda vrte u pozadini..

Eto ukratko :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konkretno to znači da ako si platio 4 Mb/s ustvari imaš 4*1024/8 bps, znači bita u sekundi, najmanja jedinica mere, pa oduzmeš još 13% i tako izračunaš u konac koliko treba da imaš..

1Mb/s = 97.28 bps

4 Mb/s = 532.6 bps

Kilobita... i nešto mi ne valja račun aj nek neko izračuna, zaspao sam :) formula valja...

Konkretno to znači da ako si platio 4 Mb/s ustvari imaš 4*1024/8 bps, znači KILO bita u sekundi, pa oduzmeš još 13% i tako izračunaš u konac koliko treba da imaš..

1Mb/s = 97.28 Kb/s

1. Povećanje je bilo, nije još svima odrađeno, povećano je sa 1 Mb na 1.5 Mb, sa 1 na 2, a na 4 je podignut upload sa 256 na 512 i na 8 sa 512 na 1 Mb.

Sa 1 na 1.5, sa 2 na 4...napravio sam grešku :)

Edited by Oktopod

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze malo da se nasvira brzina,ja sam recimo iskljucio QoS i malo drndao MTU i ostalo i radi super.Na ovoj telefonskoj liniji imam 6 megabita i evo kojom brzinom skida (screenshot je iz jdownloader-a a provajder beotel).Mozete i da probate preko nekog programa tipa speedconnect internet accelerator.

test.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

771 * 8 = 6168

6 * 1024 = 6144

Nekako mi je nemoguće...imaš veću brzinu nego što bi imao da nema overheada...može overhead da se skine ako provajder koristi Service Control Engine, ali ne može da bude ovako opet :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni tako radi i ja zadovoljan,rece mi neko da ova moja centrala ne moze da progura vise od 6 ili 8 megabita,e sad da li je to tacno ili ne pojma ne znam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oktopode hvala na objašnjenju, neke stvari su jasnije oko protoka, digi paketa itd

Moje zadnje stanje Adsl-a

Malo su usporili u mom slučaju (jos uvek plaćam 4 mps po starom i kao 6mps po novom) jao što lajem druknuće me neko..pa ću na DIAL UP posle

Router Status

th_routernetgear1.jpg

Speedtest.net Status

th_speedtestzadnje.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dr Tuborg, u prvo vreme su instalirani DSLAM uređaji koji su bili običan ADSL što znači do 8 Mega, njih po Bg ima dvadesetak, otad se instaliraju ADSL2 i ADSL2+ proizvođača Alkatel u jednom delu Bg, a proizvođača Huawei uglavnom po ostatku Srbije.

Tako da nema to veze sa telefonskom centralom, već koji je DSLAM uređaj montiran...onda dalje ide priča o kvalitetu i dužini tvoje parice tj telefonske žice i kućne instalacije..

Čika Kure, ti imaš okruglo 10/1 minus overhead.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...