Jump to content
FAS Goran
StingRay

Wofer i pojačalo - iskustva ; povezivanje

Recommended Posts

Pozdrav
Imam jedan problem sa ozvucenjem :D
U toku rada muzike,kada krenem da upalim auto prekine mi cd i pojacalo i upali ga posle par sekundi ,jel moze to nekako da se resi ? Da li moze da steti pojacalu tako seckanje prilikom paljenja auta, i da li bi kondenzator resio to ? 

 

Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno pitanje za audio strucnjake.

 

Menjam zadnje zvucnike u GP-u. Ceo auto sam raskupusao.

Zadnje zice kako sam juce video su iste boje, znaci pojma nemam koja je +, a koja -.

Kako da otkrijem koja je + a koja -. Imam unimer, ako to pomaze.

 

Ono sto sam probao je otkrivanje mase preko sasije automobila. Obe zice zuje na masu. Ne kontam ni ja.

Probao sam da proverim jednu zicu sa jednog zvucnika, za drugom sa drugog zvucnika (izvoda) i naravno svaka sa svakom zuji, kao da su sve spojene na masu. Tako da staromodni metod propada.

 

Na mnogim forumima sam pokusao da nadjem odgovor i svi kao ako imas unimer jednostavno je, i niko ne objasni kako.

Ili bude onih koji ni ne citaju pitanje, pa objasnjavaju kako otkriti + i - na zvucniku, uz pomoc baterije. To imam obelezeno. :)

 

Jedino sto mi pravi neku indikaciju koja bi mogla biti +, a koja - je kad spojim unimer da merim napon (20V) tada mi pokazuje 0.02 ili -0.02, zavisi kako spojim. Ako stavim na 2V (2000mV) onda naravno izbaci nesto vece vrednosti i uvek je na jedan nacin pozitivna, a na drugi negativna vrednost. 

Ne znam da li je to merodavno, ali tu jasno pokazuje da neku razliku izmedju dve zice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ti pokazuje -0,02 onda si u tom trenu sa crvenom stranom/pipalicom unimera pipnuo - pol za zvučnik. Kada ti pokazuje 0,02 onda sa crvenom stranom/pipalicom pipaš + pol

Rešen problem;)

Edited by Markobgd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to htedoh potvrditi. Da li je to merodavno ili nije?

To je jedini nacin da sam dobio razlicita merenja za dve zice, kako god da sam pokusao izmisljati da merim otpor i slicno, uvek te dve zice reaguju isto.

Jedina razlika je eto merenje napona izmedju njih. Iako napon nema nikakve veze jer te zice ne prave dc napon, a opet...nekako dobijem neko merenje i konstantno je za obe strane i uvek isti rezultat. 

Ima i logike, jer je na jednoj strani recimo zica bliza gepeku bila +, a na drugoj strani je zica bliza motoru davala +. Ako smo se razumeli. Naravno konektori na zvucniku su tako i rasporedjeni. Ima logike, jedine logike. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ali taj napon je toliko mali, napisao sam, red velicine 0.02V, statisticka greska, koja se doduse ponavlja.

Zasto ovo pitam...pa nije jednostavno doci do zvucnika i posle obrtati polove. Doduse, mogao bih na radiju :)

Ali tek kad sam malo bolje ocistio zice vide se crvene/crne pruge na njima.

633249ee6ea49d1650d46fb5e07c0640.jpg

4c4006a8f00085a1500ae6b8320fdac3.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nisam ni stigao da izmerim, kisa me ubi i obaveze. A juce sam rasklapao auto, mrak pao. Mogli su ga jednostavnije napraviti a ne pola auta da rasklapam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proverio zice unimerom. Sa jedne strane se poklapaju crvena i crna pruga sa onim sto unimer pokaze, sa druge strane ne.

Spojio sam veceras ovako, a sutra cu probati da obrnem da cujem da li ima razlike u zvuku. Mada deluje mi da nema drasticne promene kad recimo prebacujem na zadnje i kad zadnje saltam levo desno, a koliko se secam, ako pogresno spojis tu se bas oseti razlika. Kako sa levog prebacujes na desni, desi se prugusivanje. Svakako moram uraditi proveru nekako opet, jer mi se ne rasklapa sve opet. Lakse je izmeniti u eurodzeku :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakav baksuz. Povezem zvucnike, sve lepo vratim, radi sve super 3 dana i danas posle posla nemam zvuka iz zvucnika, nijednog.

Radio radi, cd pusta, menjaju se stanice, konande, sve, samo muzike nema. Jel imao neko slicno iskustvo, sta moze biti?

Inace ona voltaza na zvucnicima nikakve veze nema, kad sam po danu pregledao zice, jasni postoje zice sa crnom linijom na svakoj strani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Sve radi jedino nema zvuka iz nijednog zvucnika?

Da ti nije ukljucen "mute"(sto je malo verovatno), izvadi radio i proveri konektor od zvucnika da nije ispao (isto malo verovatno), Izvadi konektor i unimerom ili baterijom testiraj sve zvucnike i ako su OK onda ti je crkao izlaz. Znaci servis ili oglasi mada mislim da je sevis jeftiniji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja mislim da je izlaz. Ono...tesko da se posle 3 dana nesto zeznulo sa zicama od zvucnika, dok je auto stajao. Jedino vrucuna od sunca i to je to.

Nije Mute, palim ga i gasim, pojacavam, nista. Cak sam i otkacio akumulator, ajd reko mozda se zaglupio nesto...nista.

Jel zna neko neki servis u NS?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa tko će znati ako ti ne znaš? Iz Novog Sada si ako se ne varam. 

Pre 15ak godina sam kupovao delove iz nekog servisa na bulevaru ali ne vidim više da tamo ima servis. Ti su bili jako dobri. Može to da reši bilo tko ko radi sa elektronikom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskopao sam jednog, Media Elektronik. Drugi su me samo na njega preusmerili, jer oni ne rade. Riknulo pojacalo, 2000 din.

Ali cemo proveriti jos jednom instalaciju, za svaki slucaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izmeri otpor zvucnika!

Taj CD je radio godinama sve dok nisi zamenio zvucnike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merio majstor, kako sam video svi su 4.0, jedan je 4.2, pa kao ajd ti rasklopi opet auto pa dodji da proverimo...i ne gine mi da ga rasklopim opet i levi tapacirung da skidam da bi taj konkretan premerio...uh muke, samo da dodje lepse vreme.

Istina da je radio godinama, a sad posle 3 dana cao, ali opet, svemu dodje kraj. Generalno mi se cinilo da je sve tisi i tisi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nema potrebe rastavljati!!!

jedino je merodavno otpor na konektoru i da neka od kanala nije u spoju sa drugom žicom. Ako je to OK to je to.

Ako ima nekog otpora između kanala onda je druga stvar.

Nema tu mudrosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nesto on tu premerio, kaze levi zadnji je mozda problem. Pojma nemam sta je pod tim mislio, jedina razlika je da je otpor na tom, 4.2 umesto 4.0, kako sam ja video.

E sad, da li je on tu nesto merio izmedju kanala i slicno, jeste cackao, ali ne znam sta.

Idem sada do njega, skinucu woofer, posto je on takodje spojen na zadnje zvucnike, ali ima svoje pojacalo, pa ce opet premeriti. A siguran sam da sam sve dobro izolovao. Kad sam nastavljao zice, te spojeve sam izolovao, pa onda sve zajedno, pa smotao visak i to jos jednom izolirkom da ne lupka po tapacirungu, nema gde da probije. Papucice su daleko od karoserije, nema sta. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio kod majstora, skinuo woofer, izmerili sve, sve ok. Stavili radio koji je popravio, sve ok.

I tako...sad je navodno sve super i nema problema. Zvuk je malo jaci nego pre, cinilo mi se da je sve slabiji i slabiji bio, znam da mi je to bilo cudno u poslednje vreme. Videcemo. :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako sam dobro shvatio ti sa sa zadnjih zvučnika sproveo žice do wofera odnosno njegovog pojačala? Sada si ga otpojio? Da možda woferovo pojačalo ne pravi problem?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fabricki je tako, fabricki je woofer. Idu zice za napajanje i zice koje su boje kao i za zadnje zvucnike. Na nekom dijagramu sam video da si povezane te zice. Zato sam otkacio woofer da ne bude da on pravi dodatni otpor.

85 i 86 zadnji zvucnici

81 woofer

3b7967aff7649d58a3145d1388ac7e2e.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...