Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
ivick

Stilo 1.6 - Beli dim

Recommended Posts

Na ovim niskim temepraturama u zadnjih mesec - mesec ipo sam primetio da dosta belog dima izlazi iz izduva. Nivo rashladne tecnosti je isti kao i pre osam meseci kada je menjan antifriz. Zanima me da li je neko imao slicnih iskustava sa ovim problemom. Nisam primetio nikakv gubitak snage ili cudniji rad motora nego pre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sasvim normalna pojava , napolju je hladno a gasovi su vreli. Kada motor i izduvni sistem dostigne radnu temp. skoro da se ne vidi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uglavnom vozim po gradu auto i to su ture koje obicno traju po desetak do 15 minuta i tokom tog intervala vremena mogu da primetim dosta belog dima, dim nema neki isuvise izrazen miris (da kazem da lagano moze da se oseti), ali ono sto mi ne da mira jeste cinjenica da takve simptome ne mogu da primeim kod ostalih vozila koja vidim na ulici. To primecujem i pri nekim temepraturama do 10 - tak stepeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivica

Nije to druze beli DIM nego PARA!!! Sta ti izlazi iz nosa i usta kada je debeli minus?Dim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve to stoji niza temepratura i isparenja, ali ko sto rekoh ne vidim toliki dim iz auspuha ostalih vozila pa mi to ne da mira, iz tog razloga postavih temu da vidim da li neko od clanova koji se bave servisiranjem vozila imaju iskustva sa ovim :) Pre stila sam vozio auto na plin i on jeste izbacivao beli dim vise nego auto koji je koristio samo benzin, ali ne ovoliko. Malo sam pretrazio net i kao jedan od razloga jeste prodor rashladne tecnosti u cilindre, a druga mogucnost jeste ukoliko su gumice ventila propale pa usred prodora ulja dolazi do pojave belicastog dima. Ovo prvo verovatno nije slucaj iz razloga sto nivo rashladne tecnosti miruje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo taj beli dim je nesto nalik ovom:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hajmo da analiziramo film:

Auto stoji na snegu. Lep veliki. Napolju hladno, iz auspuha toplo. U prvom trenutku se primećuje veća količina dima nego posle par minuta rada. Jel tako?.

Šta nam to govori: Motor radi pod saugom prvih nekoliko sekundi (pa čak i minut ukoliko je temperatura niža) i pored temeraturne razlike koja pravi isparenja, ima pomalko i sagorelog ulja....

Kako saug prestaje da radi, ostaje samo bela para koja se već na oko pola metra gubi....

Tačno, postoji i "NEDAJBOŽE" varijanta koja ti je u potsvesti: porozna glava, mešanje vode i goriva, nezaptivenost karika..., ali uz sve to idu i propratni vrlo jasni simptomi pored očiglednog gubitka vode u tanku rashladne tečnosti i smanjenja nivoa ulja na kontrolnoj letvi - drastičan gubitak sbage. Uostalom: proveri kod majstora

Share this post


Link to post
Share on other sites

posto si i sam rekao da vozis kratke relacije auspuh ne uspeva dovoljno da se ugreje da bi ispario sav kondenz iz njega

Share this post


Link to post
Share on other sites
Uglavnom vozim po gradu auto i to su ture koje obicno traju po desetak do 15 minuta...
...Kada motor i izduvni sistem dostigne radnu temp. skoro da se ne vidi.
...ne vidim toliki dim iz auspuha ostalih vozila...

Ne vidiš zato što su zagrejani do radne temperature... :thumbup:

...vozis kratke relacije auspuh ne uspeva dovoljno da se ugreje da bi ispario sav kondenz iz njega...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veceras ja resio malo da oduzim voznju i provozao se po gradu nekih pola sata i zaista se posle tog perioda beli dim (para) iz auspuha smanjila za nekih 70% po slobodnoj proceni. Ali mi zaista ne ide u glavu odakle se pojavi toliki kondenzat u auspuhu da svaki put pri startu on toliko pocne da isparava. Vozio sam par automobila pre ovoga i po jacim zimama i nisam imao ovakva iskustva cak i dok je bilo na gas pa mi je to po malo cudno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma sasvim normalna stvar kad je hladno napolju

I meni dimi (bijelo) i to dosta kad ga upalim i prvih nekoliko km voznje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo,

STILO 1.6. od kada su počeli hladniji dani pojavljuje se iz auspuha beli dim, ali se ne pojavljuje kad upali auto i dok radi pod automatskim sauhom. Tek kada se malo zagreje počinje da se pojavljuje beli dim. U momentu kada sam na semaforu vidim na retrovizoru da se dimi, ali što je karakteristično kada se krećem u rikverc sa malo većim gasom onda se BAŠ DIMI. Napominjem da kada je temperatura napolju veća onda se dim ne pojavljuje.

Pozzz

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisam strucnjak,ali mislim da je to ok.pri nizim temperaturama isparenja se zgusnjavaju i postaju vidljiva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne brini po tom pitanju, i ja sam se pitao da li je to normalno. Kada sam se uverio da ne jede antifriz onda sam se opustio, tako je vec tri godine. Ako provozash auto nekih 45 minuta do sat vremena videcesh da se isparenja znacajno smanje pa skoro i ne primecujesh beli dim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala za informaciju.

Danas sam malo zagledao, i primetim nakon gradske vožnje da kadad je auto ugašen iz auspuha curka kap po kap vode, da li je to što se voda nalazi u benzinu ili je to kondenz (mada je sada temperatura napolju oko 23 stepena C).

molim za odogovor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel' pišti, pali neku grešku?

Jel' se gasi, trza, neće da ide?

Jel' imaš bilo kakav problem sa autom?

Dakle, opusti se, sipaj i vozi.

Naravno da je kondenzacija, jer kako misliš da bi voda u benzinu preživela sagorevanje u cilindrima...i došla na auspuh u tečnom stanju. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam jedno pitanje, Stilo 1.6 benzinac, na ovim hladnim i snežnim danima ga ne vozim, nego ga držim napolju u dvorištu. I s vremena na vreme svaki drugi dan ga upalim kako bi dopunio akumulator i malo radio. Primetim da kada se zagreje nakon rada oko 10-15 min kada dodam gas na oko 3000 obrtaja čuje se kao vazduh napred ili na usisnoj grani(nisam siguran gde), ali na većim obrtajima se ne dešava. Zatim sam izašao iz kola i video crne opiljke pozadi koji su ispali iz auspuha na sneg.

Ne znam šta može biti u pitanju, da li leptir glavi, da li je loš benzin, dizna, bombina...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez uvrede,ali ovo me podseca na onu pricu iz serije "Price iz radionice"...majstore mom autu nesto fali. :rolleyes:

Edited by crnisale

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...