Jump to content
FAS Goran
podvarak

Punto Carputer

Recommended Posts

^ Da, zanimljiva ideja, uzecu sigurno jedan sprej za probu da vidim kako izgleda, nikad nisam radio s tim. Hvala u svakom slucaju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

He, he, sad kako koji auto gledam u oglasima uvek zagledam ima li mesta na centralnoj konzoli da se smesti tač skrin :rofl:

Edited by Sirius9

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D ... e moze u svaku tablu bukvalno da se uglavi. Ako vec nije predvidjena 2DIN varijanta moze da se izmajmunise nesto tipa vadjenja ovih ventova koje retko ko i koristi il tako nesto slicno. Jedino sto treba gledati pri odabiru kola je da je predvidjeno 1DIN/2DIN mesto negde sto vise (kao kod punta) da se vidi i od pozadi a i da ne mora da se spusta pogled mnogo.

Btw dobih pre neki dan usb capture device sa svhs/composite video i audio ulazima pa se razmisljam sta da radim. Dal da ubacujem neku reverse kamericu il da se ne cimam s tim. Ima zanimljivih outdoor kamerica koje staju u ram tablice i ne bodu oci mnogo... Dajte neki savet il neku zanimljivu ideju :)

1jpjtb6tnhbg3mgbrc0_thumb.jpg

Posto mi uskoro stize tuner i obd2 adapter, prinudjen sam da prodam postojece napajanje jer jednostavno nije predvidjeno za toliko opterecenje na 5V grani. Svi usb portovi ce biti popunjeni i plasim se da ne bude previse za M3-ATX, koje maximum daje 6A na 5V grani. Ako ima interesenata za ovo napajanje nek se jave, savrseno sljaka za neku normalnu konfiguraciju al posto meni rastu apetiti i planiram da ubacim jos neke usb sitnice, moracu da se apgrejdujem nekom heavy varijantom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trece svetlo? Ono kod retrovizora? Pa ne treba mi wireless, ima malih kamera velicine nokta i samo lepo izvucem kabl oko kedera i ne vidi se :) ... samo postavlja se pitanje sta da snima, unutra ili napolje :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nezgodno je staviti kamericu kod treceg stop svetla zbog zatamnjenog stakla. Ima varijanta kamerice za tablicu, nesto ovako:

CCTV-Camera-C01-.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

zar ti nije bolje opseci to malo folije, pa postavis kameru ipak u zasticen prostor. A ne napolju, gde stalno tockovi dizu vodu, prasinu... Sve ima svoje. Mene bi smorilo da svaki cas brisem kameru, zimi tek. Izadjes, obrises, udjes...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i zadnje staklo bi isto moralo da se brise :) Ma bzvz, celu tu pricu pokrenuo sam iz prostog razloga sto sam se dokopao tog video capture adaptera a i centrafuse ima CAM opciju u meniju :) Kamera kao kamera mi uopste ne treba, razmisljam danima i ne mogu da joj nadjem korisnu funkciju tako da ce verovatno usb video ostati u fioci :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za vikend sam se igrao sa obd2 elm327 interfejsom. Zanimljiva stvarcica skroz, pored osnovne namene moze da se koristi i za realtime prikaz parametara i senzora. Na ovom klipu se ne vidi lepo sta je sve podrzano iz punto ecu-a al tu su razni neki pritisci i temperature, opterecenje motora, broj obrtaja i brzina, ... Dosta stvari nije dostupno i verovatno je vidljivo samo kod nekih ozbiljnijih motora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzeh juce Sound Blaster Play! USB varijantu da zamenim ovu integrusu na ploci. Kvalitet zvuka je mnogo bolji, bas lepse zvuci i sve ostalo, vidi tj. cuje se ogromna razlika.

Prva losa stvar je sto sam morao da downgradujem windows sa 7 na xp sp3 jer jos drajveri za 7 jos ne postoje. Ono sto sam primetio pri silasku na xp je i stabilniji rad obd2 interfejsa tako da ispada da je to bio i pametan potez :)

Druga losa stvar je sto su se pojavili thumpovi pri paljenju kompa i podizanju windowsa. Posto uskoro stavljam malko ozbiljnije pojacalo i vufer, ti udari ce biti mnogo jaci i totalno nepodnosljivi :/ ... Srecom, naidjoh na resenje problema. Kapa dole onom ko se setio :)

Javljam se kad sprovedem ovo u delo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ljudovi pa izasao konacno krek za novi Centrafuse 3 (3.1.24.309)!!! :thumbsup::unworthy: ... sklapajte te kompove, sta cekate jbt?!? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro, sada sam u frci. Ja ovako nesto trazim vec godinu dana, i vec sam prezalio 800 evra za ZENEC u Gang Landu, ali od kada sam video kod Hajata kako ovaj carputer izgleda, potpuno sam odlepio. Evo prakticnih pitanja:

1) TEST OF TIME - Definitivno lepo izgleda i potpuno se uklapa, pogotovo bi meni legao u Stilu, koji vec ima mesto za dupli DIN. Zanima me kako se hard disk pokazao posle godinu dana vozenja po nasim rupama, nije mi jasno da moze da izdrzi takve udarce, a ne bih voleo da se nadjem u situaciji da vozim kao po jajima ili menjam disk na 2 nedelje.

2) Da li si razmisljao o zameni hard diska SSD memorijom, sada su vec prilicno pale cene. Kako bi se carputer pokazao, prema teoriji trebao bi sistem da se dize strahovitom brzinom, ali...? Da li je 30GB SSD-a dovoljno za windows, drivere, i ostali neophodan softver?

3) Da li si ga koristio zimi, ukoliko je auto stajao celu noc na minus 5, pa se startuje carputer...?

4) Kako se ponasa hladjenje ploce i procesora, da li si stavio coolere, i koliko se cuju?

5) Da li si pokusao da montiras neki CD-ROM, to bi povecalo prakticnost upotrebe? Na e-bay-u ima nekoliko ultra tankih CD-ROMova, ali da li bi izdrzali udarce preko rupa i ostecenja? Da li bi mogao da se iskoristi neki od CD-ova tipa Discman, koji vec imaju ugradjen bafer za otklanjanje smetnji zbog treskanja, i da se montira ispod monitora (na Stilu bi bilo mesta)?

6) Kako se ponasa FM kartica? Kakav je kvalitet prijema, posto najvise mrzim krcanje i smetnje?

7) Kako reagujes na molbe da pomognes drugarima iz kluba da naprave takav jedan za sebe?

Inace, bez obzira na kritike, mislim da si uradio ogroman posao, pogotovu sto je pionirski, tj. sve si sam morao da osmislis, izmeris, napravis, odaberes, porucis i instaliras, uz prilicno veliku investiciju, a ne znajuci da lice stvar uopste da radi. Ko god se zali, ili ima kritike, neka izvoli da napravi nesto bolje :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) Hdd je 2.5" sata varijanta, predvidjen za ugradnju u laptopove koji se sami po sebi nose i truckaju. Uz nov disk dobices i garanciju tako da sto se toga tice nemas problema. Ja posle god. dana nikakvu nepravilnost u radu nisam primetio i uvek mi se temp hdd vrti negde oko 40-50C (mereno po speedfan-u). Bitno je samo da je dobro fixiran i ne landara.

2) Razmisljao sam o ssd al to cu tek kad (ako) sahranim ovaj. Ne verujem da ce biti neke znacajne razlike u boot vremenu, pogotovo sto mi je sistem podesen na standby jer palim kola svaki dan. 30GB ti je dovoljno za sys, drajvere i kompletnu kolekciju MP3 pesama koje ces ikada slusati :) Ako zelis da ubacis i filmove/spotove u pricu onda ti treba malo veci.

3) Carputer je prvi put ugledao svetlost dana bas negde u najgoru zimu pocetkom ove godine. Sve radi ko sat, nijedan bsod niti bilo sta slicno do sad nisam doziveo. Temperature su idealne tako da je lokacija ploce pun pogodak!

4) Nema dodatnih coolera, znaci samo onaj na procesoru. Ploca stoji tacno na klapni od ventilacije i konstantno pirka vazduh ispod nje tako da sudeci po temepraturama citanim preko speedfan-a, za dodatnim hladjenjem nema potrebe cak ni na +40.

5) Cdrom mi uopste ne treba, moze jako lako da se ugradi al ne vidim potrebu za njim. Cak ga nemam ni u kucnom kompu :) Dovoljna su mi dva usb konektora koje sam izveo u kasetu, za prikljucivanje fleseva ili keyb+mouse kad cackam bios

6) FM kartica je pravila probleme u pocetku. Uzeo sam ubedljivo najjeftiniju varijantu od $20 i prijem signala je bio katastrofa dok je bila ubodena u plocu. Posle sam je premestio ispod lustera, dovukao usb kabl do nje i zalemio direktno na sraf od antene. Prijem se znatno poboljsao, moze se reci da radi 80% kao normalan headunit. Postoje daleko bolji fm usb prijemnici koji hvataju stanice bolje od fabrickih plejera, za koje ja tad nisam imao kesha.

7) Stojim na raspoloaganju za pomoc svakog tipa svima, to sam rekao jos prvog dana.

ako te zanima jos nesto pitaj slobodno ovde ... ili svrati do intera nedeljom u 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka cast na trudu! Verujem da je licna satisfakcija veca nego da si kupio ne znam kakav uredjaj za manje para. Ja kao informaticar ti zavidim, voleo bih i ja nesto slicno da nabacim. :)

Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taman sam se psihicki pripremio da se bacim na carputer, kada eto... Lepo sam ostavio auto kod Mikija, koji mi je uradio kocnice, oscilirajuca ramena, i jos stosta, i to je tako dobro odradio da mi je preporodio Stila, i lepo krenem na izlet na Palic sa zenom, da malo uzivam. Vozim ti ja tako, i mislim se kako je sada auto u besprekornom stanju, vreme je za carputer, kad ono dok sam stajao u koloni na iskljucenju za Palic pijani paor u vrsalici krene u rikverc, i lepo mi odvali haubu, desna vrata, sofersajbnu i kontrolnu tablu, i udje mi sa nekim gvozdjem u kola skroz do sedista. Steta je 2800 evra, auto ceka kod Bogunovica tablu iz Italije, a svadja sa DDOR-om je bogme velika. Bas mi se neda. Planiram da se bacim na carputer cim dobijem papir od DDOR-a da placaju radove, inace cu morati da radove platim sam pa da ih tuzim.

Vidimo se kod Hajata cim budem imao cime da se dovezem!

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja dodjoh u Nedelju, sve sa spiskom pitanja i olovkom i notesom, ali tebe ni od korova. Da li dolazis 24.?

Share this post


Link to post
Share on other sites

jbg bio sam prehladjen pa ostao kod kuce ... docicu 24og samo nisam siguran da ce komp biti u kolima posto planiram da poskidam sve i ubacim nesto novo na malo drugi nacin :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mods: Slike sa prve strane (uploadovane preko ultraphoto.org) su nestale :/ Ja sam ih uploadovo ponovo na flickr pa ako neko hoce da ispravi prvi post nek se javi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juče baš kopao nešto po kompu, tražio neki program i naletim na Centrafuse folder, pogledam i setim se da nemam crack, odem na warezbb i nađem 3.1.24 cracknutu :unworthy: a onda se setih i ove teme pa rekoh da pogledam ima li šta novo :)

Podvarak, šta sad planiraš, daj neki hint, ovo je extra interesantna tema :thumbsup:

Pitanja:

- može li se centrafuse instalirati na Win CE 5 ili 6, tj. na hardver navigacije,

- koliki bi bio problem smeštanje svog hardvera u zadnji deo auta a samo ekran okačiti na konzolu, koliko žica bi moralo da se provlači,

- da li bi možda prodao taj video capture adapter ako je još uvek u fioci i ako si siguran da ti ne treba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...