Jump to content
FAS Goran
Dovla

Pažljivo u Evropu ;)

Recommended Posts

Ne mogu da se slozim sa Zlox-om i ne znam ko jos rece za MKD i njihove autoputeve za ogranjcenje ja sam vozio u celoj MKD preko ogranicenja i nikad nista. to sam zeleo namerno da uradim jer su mi svi rekli da su rigorozni po pitanju prekoracenja, sto na mom primeru primeru nije tacno.

ne samo to nego ja kroz celu Makedoniju nisam video nijednog policajca, ajde nije bas nijednog samo jedno policijsko vozilo i to na semaforu u Skoplju i na granici, a da ni nalepnicu nisam imao(imao sam je u volilu ali je nisam nalepio da ne =ruzim auto) zapravo nisam je zalepio ali mi niko nije ni trazio tako da mislim da ima puno laznih prica sto se tice MKD, e sad u SLO nisam isao autom tako da za tamo ne znam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tebi bi trebalo promeniti nik u "dushman silni" brate...

jachi si od chak norisa ;)

Edited by Manfred

Share this post


Link to post
Share on other sites

e sad tu je faktor srece nekad me ne dirnu mesecima a nekad natrcim 2 puta za 50km,tako da te price nisu pravilo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se... desilo mi se pre dve-tri godine da sam išao u CG i u odlasku su me 4x zaustavljali za neke totalne gluposti, a zaista sam pazio na propise... onda sam isprovociran time u povratku gazio onako baš bezobzirno i nisam nigde video nijednog pandura... prosto faktor sreće da ne natrčiš ni na jednu patrolu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sta da kazem za vas dvojicu (Manfred i Togo) ne znam kako tebe da nazom tj. kako da ti promene nik mislim znam ali nije po pravilima foruma ali ajde neka bude ''Manfred sveznajuci'', ne razumem sta tebe pogadja cinjenica da me u Makedoniji nijedan ker nije zaustavio, ko tebe razume taj nije normalan.

@Togo sad jurim konstantno 10000000km/h sad je lako meni pa dobro bolje i 170 nego 40 konstantno, BTW samo sam replicirao dvojici da su u Makedoniji rigorozni saobracajci i za nalepnicu koju je neko spomenuo da mora da bude nalepljena a sto se ti javljas uvek posle mog posta e tu ti ja ne mogu pomoci to je za neke druge posao npr: moderatore jer uvek ides posle mene i spamujes, i gde sam te ja pomenuo pa da ti meni pricas kako bi ja trebao da promenim nik.

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo mojih iskustava

tri puta sam putovao kolima u grcku, pefkohori solun i atina...

prvi put smo isli ja i brat na more u pefkohori kecom (zastavom 101) sa plinom bez atesta bez protiv pozarnog i niko nas nije zaustavio na srecu mada tamo i nikog ne zaustavljaju, putarina je kao kod nas

ostala dva puta sam prosao naj normalnije makedonija-grcka sve zavisi kako vozis ja umereno 120-140

prosle godine sa devojkom do beca nemamo pojma za vinjete :stuart:, izadjemo iz zemlje i bez stajanja do beca bez problema posle nam je drugar koji tamo radi ispricao da te oni provere na pumpi kad stanes mozda smo se zato izvukli :thumbup:

u povratku kupimo vinjeu al promasimo obilaznicu oko budimpeste i odemo u grad, na pumpi panduri njih pitamo za izlaz oni se jos ponude da nas provedu do tamo, nije nam trebalo lepo su nam objasnili na karti...pohvala za madjare

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Mađarskoj sam bio i idem često:

Platio kaznu za nepropisno parkiranje, zelea površina. Parkirao pored puta na šljunak trava od mene 10m. Nigde znaka.

Kaznu za prekoračenje brzine 60km/h, dozvoljeno 50 kretao se ukoloni Mađara.

Za neupaljena svetla. Pri tome pretresli auto, hteli da kazne za radar detektor koji je bio u torbi.

I naj neverovatnije!!! Kazna zato što me je udario PANDUR idući u rikverc a negledajući kud ide i tako naleteo na mene.

Jedino u MK na auto putu uhvaćen na radaru 135 km/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Često putujem i prelazim dosta kilometara, ali pandura kao naših nema nigde. Jednom prilikom, do belgije, po nemačkoj i nazad 5000km nismo ni videli pandura i onda nas zaustave posle subotice kao preticali smo kolonu- svatove koji idu 40km/h.

Letos žena kroz naseljeno mesto 35 preko ograničenja i hrvat-pandur je pusti uz upozorenje, nasmejan i kao srećan put. :2guns:

U sloveniji sam bio nekoliko puta po 3 meseca i ne znam kako panduri izgledaju.

Nigde osim kod nas ne postoji stvar "rutinska kontrola", zamisli švaba krene na posao i zaustavi ga drot i proverava 20min. Kod njh bi za to pala vlada.

U americi je čak zabranjeno muriji da zaustavi auto ako nije napravilo prekršaj (ili te pandur video kako sa flašom ili oružijem sedaš u kola). Ćale mi tamo živi 25god, non stop pije i vozi, samo polako i niko ga nikad nije dirao. :cheers:

Upaljena svetla, prsluk i pp aparat su obavezni u većem delu evrope odavno.

Iz mog iskustva treba se čuvati kod nas a preko je opušteno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nova iskustva:

Kroz Hrvatsku policiju nisam video. Na auto putu može 150 bez posledica na auto putu ako uslovi zadovoljavaju.

Ako je temperatura oko 0C. Na nadvožnjacima se pojavljuju svetleći znaci ograničenja 80 ili 100 km/h, ali se lokalci i ostali na to ne osvrću baš.

U Sloveniji Policija samo na granici sa Hrvatskom. na drumovima ih nema. Vinjeta obavezna. Kupuje se na pumpama 20E 7 dana, kazna 400E.

Granica sa Austrijom je pusta. Postoji samo skener za vinjete. Vinjeta je obavezna i u Austriji 7E 7 dana, može da se kupi na pumpama u Sloveniji. Austrijska poilicija ne znam ni kako izgleda.

Na auto putevima u Austrijanji voze brzo, čak i po snegu. Po suvom 150 iako postoje kamere koje izgledaju ovako:

thumb_756564a3.jpg

Nisu obavezna svetla danju, alkohol 0.5 dozvoljen, zimske gume obavezne. Običaj je da se pusti vozilo koje se uključuje sa parkinga ili sporedne ulice ili puta ako je gužva, pešaci obavezno naravno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje u vezi vinjeta, one se lepe na soferku ili se samo naslone da budu vidljive spolja? Koliko ih je tesko skinuti posle?

Recimo,. kupim madjarsku, slovenacku, grcku... i ako nasi uvedu...gde cu to sve lepiti? Ima soferka da mi izgleda kao klovn :)

Edited by radoznali

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da ne može samo da se nasloni jer dok ne odlepiš nalepnicu sa papira nije vidljiva.

Slovenačka se izuzetno teško skida, austrijsku samo odlepiš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre lepljenja vinjete,samo se malo izlepi po duksu ili majici..Probano vec vise puta...I jedan cosak se ostavi odlepljen..

Share this post


Link to post
Share on other sites

jedno pitanje za ljude koji su putovali kroz Sloveniju i Austriju od ukidanja viza,

kakva je procedura prelaska preko granice?

sta je potrebno od papira?

cuo sam da Slovenci masovno vracaju ljude sa novim pasosima? :question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo novi pasoš.

Ako ideš kolima potreban ti je zeleni karton, i međunarodna vozačka dozvola, ako auto nije na tvoje ime međunarodna punomoć.

Na granici ti ništa od toga neće tražiti ako nisui sumnjiv.

(zimske gume su obavezne)

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala puno na odgovoru :)

planiram sa drugarima put u austriju na par dana pa razmisljamo da li nam trebaju pozivna pisma, ali ako je samo pasos to je sjajno :)

da li znas mozda da li mere emisiju CO2 na granici?

posto se ide na neki VW event golf dvojkama :rolleyes::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da ne mere ništa, ali će vas sigurno gledati malo drugačije jer je G2 mator auto.

Mogu eventualno da proveravaju koliko keša nosite. Znam da su Slovenci tražili 100E po danu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cuo sam da Slovenci masovno vracaju ljude sa novim pasosima? :question:

Bitno je da koristiš glavni prelaz Bregana. Postoji nedaleko i "Mala Bregana", lokalni prelaz, gde sam hteo da pređem kako bih izbegao gužve. Ali vratili su me sa prelaza. Izgleda da je taj mali prelaz samo za lokalno stanovništvo (SLO i HR table).

Na granici ti niko ništa ne gleda. Nemoj da zaboraviš da odmah na granici kupiš vinjetu. Ja sam bio zaboravio a sledeća pumpa bila je dosta daleko. Srećom nisu me zaustavili, bio je veliki pljusak. U SLO ne postoji automatski sistem kontrole vinjete nego te zaustavljaju na punktovima lica iz njihove putne službe.

Takođe obrati pažnju i na zimsku opremu. Evo šta kažu:

"Početak stupanja na snagu odredbe o zimskoj opremi u Sloveniji brine mnoge vozače koji putuju tom zemljom. Zakon kod susjeda nalaže da automobili moraju od 15. studenoga do 15. ožujka imati četiri zimske gume (simbol pahuljice ili M+S) s minimalnom dubinom profila 3 mm ili četiri ljetne gume istog profila s pripadajućim lancima za pogonske kotače. Taj se zakon odnosi samo na vozila registrirana u Sloveniji i stranci su izuzeti, barem dok ne nastupe zimski uvjeti vožnje. Oni se pak proglašavaju u slučaju kad je kolnik zasniježen, pokriven utabanim snijegom ili kad je poledica. U tom slučaju i vozači automobila registriranih izvan Slovenije moraju posjedovati zimsku opremu te podliježu istim, rigoroznim kaznama. Vozač koji je uhvaćen bez spomenute opreme, biti će kažnjen sa 120 eura, dok će onaj koji prouzroči zastoj ili nezgodu morati platiti čak 400."

Edited by LybraJTD

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sta je sa univerzalnim gumama? Srecni sam vlasnik istih, ako su sare po pravilima, da li bi i mene kaznili jer to nisu zimske gume?

Kakva su uopste moja "prava" sto se tice zimskih uslova?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zakon nalaže da automobili moraju od 15. studenoga do 15. ožujka imati četiri zimske gume (simbol pahuljice ili M+S) s minimalnom dubinom profila 3 mm...

Univerzalne, tj. all season gume su one sa oznakom M+S, ali bez pahulje. Zimske gume imaju i pahulju.

Ali, tu su proizvođači guma uneli veliku zabunu jer su mnoge gume zbog zahteva nekog tržišta označavane sa M+S iako su klasične letnje u pitanju.

Npr. za moje gume koje na sebi imaju oznaku M+S, na sajtu Pirelija piše da je to letnja guma sa posebnim osvrtom na kišne uslove, pa zbog toga ima malo više kanala, poprečnih sitnih kanala i sl. Ali, kada god odem na tehnilki komentarišu kako imam dobre zimske gume...dok se ja ovih dana klizam kao i oni sa letnjim... :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala svima na odgovorima :)

idemo tek u maju pa gume nisu problem :)

Mogu eventualno da proveravaju koliko keša nosite. Znam da su Slovenci tražili 100E po danu.

kako proveravaju koliko dana cemo ostati? veruju na rec ili?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kole, samo si izostavio putarine kroz HR a mene one trenutno najviše zanimaju :)

Što se tiče vraćanja sa granica... naši krelci su (naravno) napravili problem oko slova prilikom štampanja pasoša... naime slovo Đ se u našim dokumentima nalazi u tri oblika... negde piše ''Đ'', negde ''DJ'', a u novim pasošima piše ''D'', pa tako našem potpredsedniku Vlade u pasošu stoji ''Delić'' umesto ''Đelić'', a nekima je umesto ''Đelić'' pisano ''Djelić'' oko čega su stranci pravili problem jer to nisu iste reči. Ali koliko sam čuo ti problemi su prevaziđeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kole, samo si izostavio putarine kroz HR a mene one trenutno najviše zanimaju :)

Putarina kroz Hrvatsku paprena. Do Zagreba 15E od zagreba do granice sa Slovenijom prema Mariboru 6E i isto toliko u povratku. Pazia ako nemaš sitno vraćaju kusur Kune, a to ti baš ne treba.

kako proveravaju koliko dana cemo ostati? veruju na rec ili?

To je vrlo fiktivna stvar. Kažeš idem tamo i ostajem toliko. Dovoljno. Bio je problem kad je posle ukidanja viza navalilo i kuso i repato pa su Slovenci bili malo nervozni. Pitaju kuda idete? Ovi kažu u šoping, a imaju 40E po putniku pa ih vratili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isao sam za Hrvatsku skoro i trazio sam da mi vrate kusur u evrima sto su i uradili,nisu pravili probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...