Jump to content
FAS Goran
Dovla

Pažljivo u Evropu ;)

Recommended Posts

Ko odmah posle 19. decembra, kada se očekuje ukidanje viza, krene automobilom na put u neku od država Evropske unije, treba da se pripremi na česta zaustavljanja i kontrole saobraćajne policije zemlje na čijem se drumu zatekne!

- Auto-klubovi Hrvatske i Slovenije obavestili su nas da je iz EU stigla preporuka o pojačanom kontrolisanju vozila sa našim tablicama posle 19. decembra - kaže direktor Centra za motorna vozila AMS Srbije Milan Božić. - To nije slučajno, jer u Evropi dobro znaju kolika je prosečna starost naših vozila. Znamo i da će pod posebnom lupom biti vozila sa pogonom na TNG zbog neusklađenosti naših propisa sa evropskim.

Zato je preporuka vozačima da se dobro informišu pre nego što pođu na put.

- Preko "987" AMSS kol-centra mogu uvek da dobiju sve informacije. Naravno, najvažnije je i da im vozilo bude potpuno tehnički ispravno, jer su kazne ogromne - upozorava Božić.

Naši vozači treba da znaju i da se kontrola saobraćajne policije u evropskim zemljama dosta razlikuje od sadašnje procedure u Srbiji. Kao što i naš novi zakon koji stupa na snagu 10. decembra predviđa, koga zaustavi saobraćajna policija u bilo kojoj od zemalja EU, izlazak iz vozila nije dozvoljen.

Za taj prekršaj u Srbiji novi propis predviđa automatsku kaznu od 5.000 dinara, dok je u Evropi taj iznos dosta veći.Savet je da se policajcu pruže "papiri" i da se strpljivo čeka provera koja može da potraje i dvadesetak minuta. Svaki pokušaj "intervencije", "ubeđivanja" ili "čašćavanja" treba - zaboraviti.

Vozači treba da znaju i da se novi srpski zakon u pojedinim odredbama razlikuje od pravila koja važe u EU. Na primer, kod nas i dalje neće biti obaveze da se u kolima drži aparat za gašenje požara. U svim zemljama EU, pa i u Hrvatskoj, to je neizostavno, a kazne idu i do 700 evra.

OBAVEZAN ATEST

ko nema važeći atest o ugrađenom plinskom uređaju može vrlo loše da se provede na evropskim drumovima. U tom slučaju policajac će pozvati vatrogasnu jedinicu, ona će podići haubu, zasuti motor penom i odšlepati automobil na "bezbednu lokaciju". A, vozač plaća kaznu, dolazak vatrogasaca, šlepovanje i ležarinu dok se ne "otkloni kvar".

KUKA ZA VUČU

VELIKI problem na evropskim drumovima mogu da imaju vlasnici vozila sa kukom za vuču. Naime, u Evropi je obavezna rasklapajuća kuka, a ne fiksna koja prilikom sudara "probija sve živo". Za to, osim kazne, sleduje isključenje vozila iz saobraćaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

i kod nas je kuka obuhvacena novim zakonom,ja moju metuo u gepek za svaki slucaj posto cu morati da mislim na ostale "novotarije zakonske".inace na "zapadu" pokusaj podmicivanja sluzbenog lica se smatra smrtnim grehom pa su i kazne takve

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa kod njih(EU) nema naplate auto puta te vinjete sluze za to,u svaku zemlju koju udjes odmah na prvoj pumpi kupis i to ti je kao da si platio auto put,znam da je kazna u sloveniji ako je nemas bila 500e

VINJETA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za to se treba raspitati kako u kojoj državi funkcioniše... u nekim državama je obavezna na celoj teritoriji, u nekim samo ukoliko koristiš određene puteve, dok recimo u Nemačkoj toga nema jer oni putarinu naplaćuju kroz gorivo. U svakom slučaju, uvek na granici ili prvoj pumpi od ulaska postoji prodaja tih vinjeta sa objašnjenjem čemu služe, koliko koštaju i koliko traju ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

sto znaci bolje spreciti nego leciti,cim se predje granica prva pumpa stanes i pitas uglavnom za dosta zemalja treba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mora da u tom evropskom zakonu o saobraćaju i neki član o zabrani zlostavljanja automobila tipa ne smeš da ga psuješ kada ne radi kako treba, ne smeš da šutiraš točak, da lupaš po volanu, da zalupljuješ vrata isl :devil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posebno oprez u Mađarskoj. Njihovi panduri su ubedljivi najveće drkadžije.

Pa sad još ako imaju blagoslov...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za sve autoputeve u Nemackoj mora se imati tzv. vinjeta i kosta oko 7 eur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vinjete važe za Bugarsku, Mađarsku, Austriju, italiju,Sloveniju.

Mogu da se uzmu 3dnevne, 7dnevne, 15dnevne, mesečne.., osim za Sloveniju gde postoje samo polugodišnje.

Policiaja ima uređaje da proverava vinjete na vozilu u pokretu.

U Italiji i Hrvatskoj od Aprila do kraja septembra nisu obavezna oborena svetla.

Zinske gume su obavezne od 1 Novembra (Austrija, Slovenija, Mađarska)

Na autoputevima toleriše se brzina do 150 osim u Makedoniji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takođe, vrlo zanimljiva stavka... dešava se da mnogo vozila na nekom delu puta ide iznad ograničenja i onda vi krenete s njima tj. stopite se s okolinom... veoma čest slučaj je da domaće neće da zaustave zbog veće brzina, a čim vide strance zaustavljanje je neminovno... što neko pomenu Mađari prednjače u tome ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sutra prolecem kroz Hrvatsku i Bosnu i isti dan nazad i jel mi treba vinjeta?A,da,jel mi treba oznaka pozadi SRB?

Edited by MilosLB

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Hrvatskoj važi klasičan sistem naplate putarine kao i kod nas, a u Bosni nemaju šta ni da ti naplate :D Nisam siguran, ali mislim da za HR treba i PPA u kolima... SRB naravno treba i za HR i za BIH ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thanks ili za tebe Boki "HVALA". :lol: Nemam samo nalepnicu,ali kupicu na nekoj pumpi.Treba PPA u Hrvatskoj,proverio.

Edited by MilosLB

Share this post


Link to post
Share on other sites

Makedonski panduri su ista stoka ko ovi nashi. Cimace za sitnice i za 20 eura. Par godina sam bio dole cest gost, doduse samo do Skopja isao, jednom me zaustavili, stao i podmitio, i nikad vise.

Niti pitaju za bilo sta od opreme, ni za medjunarodnu dozvolu, niti ce neko da te juri ako ne stanes na auto putu (provereno).

A za sve ostale vazi ta fora.. domace ce pustiti, a opeljesice strance (kao i nasi panduri u principu)

Share this post


Link to post
Share on other sites
A za sve ostale vazi ta fora.. domace ce pustiti, a opeljesice strance (kao i nasi panduri u principu)

Ta fora ne važi za sve, pogotovo ne za Grčku, ali za Makedoniju i Mađarsku se slažem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...