Jump to content
FAS Goran
piromaniak

Fiat Punto mk.2 - problem sa menjačem / ''ispada'' iz brzine / teško ide u brzine

Recommended Posts

Nisam rekao da sam 100% siguran da su sajle, to je samo pretpostavka posto uglavnom u njima bude problem, a sajle su zadnji put kad sam se raspitivao bile izmedju 8000 i 10 000 rsd ali nemoj nista na svoju ruku da kupujes bolje prvo proveri u nekom servisu mozda je neki zglob na biracu ili neka glupost, jeftinija varijanta po meni je ono sto pise u vec jednoj temi a to je da odes kod Boban-a sajle da ti sredi tu ako je zaribala :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pre godinu dana sam imao isti problem, tj nije hteo u prvu dok ga ne cimnem kao budala, sve ostale brzine ok, i isto kad izbacim iz brzine a drzim kvacilo, vratim u prvi na keca, rikverc je naravno krcao kao zmaj, nedugo potom sam zamenio set kvacila, i to onim iz Ap sporta, ulazi u prvu bez problema, ponekad, ali bas kad je hladan se i dalje oseti kao mali zubac, a rikverc naravno i dalje krci, ako se ne saceka sekund dve, a i zuji kad krenem u rikverc. znaci neko resenje koje sam ja uradio je menjanje seta kvacila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako su sajle tesko ide i kad auto ne radi...ako tesko ide samo kad radi menjajte set kvacila nema neke nauke

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je na puntu, starom godinu i po, pre desetak dana zaledila sajla menjaca i to ona za levo-desno.

Kada se motor malo pusti da zagreje sve radi kako treba.

U servisu su to sredili podmazivanjem i sad radi ok, mada je `kvar` nebulozan.

Zanimljivo da je rucna bila povucena i nije zaledila.

Edited by bobanf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je zapinjao mjenjac pri prelasku iz druge u prvu,to me zivciralo kada bi prelazio lezeceg policajca.Pomoglo mi je to sto sam ulje nasuo do maximuma i to u motor ne u mjenjac.Vjerovatno se tada nesto sinhronizovalo,sad mi samo ponekad malo zapne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije fijatov sinhron prve predvidjen da se u pokretu ubacuje u prvu...to treba izbegavati jer ce stradati gore pomenuti..pogotovo ako je vec ponekad poceo da odbija saradnju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze biti i sinhron ako hoce u drugu i ostale iako je ugasen ... treba u principu u sve brzine da ide lako kad je ugasen. ako za neku odbija stalno tj izmenjas sve par puta po redu i ako samo za prvu zapinje stalno onda je sinhron definitivno.

Sajle mogu da zabaguju od cestih pranja motora..al onda tesko ide u sve brzine i kad radi i kad ne radi...a ako ide tesko u skoro sve brzine kad radi onda je propala korpa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i moje iskustvo sa korpom i lamelama,mjenjac je lako prebacivao brzine i u pokretu i kad je ugasen.Kada bih ga jace nagazio lamela bi proklizavala na 3 500 obrtaja,obrtaji nisu mogli preko toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas u toku voznje, otkaci se nesto uz jedan "tak" zvuk, a poluga menjaca ide napred-nazad, skoro bez otpora (levo-desno nece lako, nisam probao da silujem). Uspem nekako da parkiram, bio sam u trecoj brzini, ali sam parkirao (zaustavio) pod kvacilom, koje se po meni i dalje, normalno ponasa! Kada sam iz mirovanja, polako pustio kvacilo, motor se ugasio!

E sada, da li to ukazuje na birac brzina, kako se on strucno zove, kakvu intervenciju to zahteva i koliko otprilike to kosta (delovi + ruke).

Probao na ePER-u da nadjem, ali sam totalni duduk za mehaniku! (Ako nekog ne mrzi, ZFA18800004829840)

Punto 2004 1.2 16v!

Pozdrav od novajlije u svakom smislu

P.S.

Pre kvara me 'ebavao prilikom saltanja iz druge u prvu, u pokretu, ili pri ubacivanju u rikverc, morao sam da ponavljam dok ne uleti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Pre kvara me 'ebavao prilikom saltanja iz druge u prvu, u pokretu...

Nije te ništa menjač zezao, nego ti njega. :D Iz druge se ne vraća u prvu ako je automobil u pokretu. Drugom se zaustavlja...tj. u drugoj si kada staješ. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima. Hocu i ja malo da kukam u ovoj temi :) Kada vozim u 5-oj brzini, i kada naglo pustam i dodajem gas u voznji, oseca se neki "luft" koji moze da se oseti i na rucici menjaca, tj. kada se drzi ruka na menjacu. To se desava samo u 5-oj brzini. U pitanju je punto mk2 16v 2001.

Drugo pitanje, cisto iz radoznalosti, da li je normalno da menjac krci kada se ubacuje u rikverc, a motor ima odedjen broj obrtaja? To se u drugim brzinama ne desava. Hvala svima :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovako stoje stvari - Nedavno je ozbiljno počeo da se kruti menjač pri promeni brzine, pa sam odvezao (po ko zna koji put) svog malog bolesnika u servis gde inače uvek popravljam kola, međutim ovaj put samo što me srčka nije strefila kad su mi rekli koliko koštaju sajle birača brzine... Jedna sajla je oko 8000 dinara, a trebalo bi da se zamene obe...

E sad, ja sam se malo bacio na potragu za jeftinijim sajlama i naleteo na par prodavnica koje nude za skoro duplo manju cenu (AP sport prodaje za 4500 din za moj model), međutim kada sam zvao nekoliko drugih servisa, rekli su mi da ne mogu tako preko telefona da mi kažu "na osnovu informacija o modelu i godištu kola" nego moram da dovezem kola da uzmu "uzorak" i vide koja je sajla odgovarajuća...

Ljudi pomagajte, svaki savet i preporuka su dobrodošli... Ne bih da se zeznem i kupim sajle koje su jeftinije, a da se ispostavi da ne odgovaraju mom modelu (iako u specifikaciji piše da je za moj model), a sa druge strane ne želim da ostavljam ni dinara više onim "majstorima" koji bi me odrali ako bi preko njih kupovao te sajle...

Unapred HVALA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imas dve vrste sajli(tj.dve sajle) i iste su za tovg punta i punta klasik,zastavu deset.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima posto sam novi ovdje da se predstavim

Imam FIATa Punda 2002g 1.2 8 ventila

Problem je dakle greskom sam pri zamjeni seta kvacila skinuo polugu sa mjenjaca od sajle LIJEVO-DESNO tj biraca brzina. Kvadratni vijak za koji se pricvrscuje ova poluga mi je malo propao u mjenjac ali sam ga izvukao i nakon zamjene nastimao sajlu. Medzutim sada ne mogu da ubacim u prvu i drugu brzinu isto kao da poluga ne zakaci nesto u mjenjacu i ne povuce ovaj mehanizam za ubacivanje dok kada ide na drugu stranu normalno povuce ovaj mehanizam i osjeti se otpor opruge.

Jeli moguce da se nesto otkacilo u mjenjacu ili da je nesto puklo u mjenjacu pa da ne moze da povuce ovaj mehanizam.

Usput ako neko ima iskustva u rastavljanju mjenjaca bio bih zahvalan.

Hvala na odgovorima.

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odvrnes pet srafova na biracu brzina i skines ga. Kada ga okrenes naopacke videces da se jedan delic razupcio. Vratis ga nazad i montiras birac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,

imam problem sa puntom 1.2 16v 2002. Auto je presao 189.000km, uvežen je iz Švajcarske i jako je dobro održavan.

Kvačilo je hvatalo skroz duboko na 1cm (odokativno) od patosa i treskao je kada kreneš da "odvajaš" i krećeš, dok ne dodaš gasa. Kod viših obrtaja nije se javljao problem treskanja... Takođe, imao je "zub" kad je ulazio u brzine, koji sam rešavao sa malo među gasa pri promenama brzine i čekao da padnu obrtaji na ler, pre nego što ubacim u viši ili niži stepen. Nisam ga vitlao niti sam ga maltretirao na 5-6k obrtaja... vozim ga mirno i umereno.

Rekli su mi da je svakako vreme da promenim set kvačila, iako nije proklizavao, vukao je dobro uzbrdo itd...

Kupio sam "VALEO" set kvačila (6.700,00 dinara), zamenjeno je i papuča je dosta mekša, sam osećaj vraćanja papučice kvačila je "jači", ali još uvek ako ne pritisnem kvačilo do samog poda (čitaj nabijem papuču u tepih i izolaciju dok se ne ureže otisak papuče u njega) auto ima taj zub pri ulasku menjača u brzine, a i primetio sam dok sam se spremao na semaforu da krenem, da na 5mm (odokativno) od poda, auto lagano počinje da kreće, a odvaja skroz na pola hoda papučice.

Nervira me taj "zub" koji je sad izraženiji nego pre menjanja kvačila, a i nije mi jasno ako je zamenjeno kvačilo, zašto auto kreće na mrvicu odvojenog kvačila od poda? Takođe, iako stisnem kvačilo do poda skroz ponekad zapinje menjač u prvoj, trećoj i petoj. Nije strašno, ali meni jako smeta.

Rekao mi je majstor da je to do nekih sajli menjača, ali su mi one, za sada, finansijski nedostupne. Da li se mogu podmazati i kakva je priča i sa tim cilindrom kvačila? Zanimaju me vaša iskustva i mišljenje!

Izvinjavam se zbog dugačkog posta! Nov sam sa puntom u šakama!

Hvala unapred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako normalno menja tj nema "zub" kad je ugasen onda ti korpa ne odvaja dovoljno i "vuce" menjac i zato zapinje ...tome i ide u prilog to sto kazes da moras da stisnes u pod papucicu...nesto s cilindrima kvacila nije ok ili ima vazduha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem sam rešio! :thumbup:

Krenuo je majstor juče redom, od cilindara kvačila, koje je izluftirao, skidao je polugu kvačila sa onim nazubljenim, zvezdastim naglavkom, kao ručica, proveravao koliko i kako izgurava hidraulika tj. plastični nastavak neki, podmetao nešto ispod da izgura više, kako bi mi podigao papuču, čačkao i gledao samu papuču, i stalno je odvajao do samog patosa. Trudio se čovek da mi kako god zna i ume namesti auto!

U jednom momentu, kada smo sve eliminisali i utvrdili da sve šljaka besprekorno, sinulo mu je da pogleda iza papučica, sa vozačeve strane i imao je šta da vidi... nešto je smetalo da se stisne skroz pedala. Ceo tepih je bio nekako nabrekao iza papučica!

Pretpostavili smo da je nekad bio tu udaren, iako nema znakova na autu da je nešto "rađeno" pa da je neko tu nešto vario i čačkao.

Rasklopili smo levu lajsnu praga, poskidali kopče neke, pa tiple, pa izdigli ceo tepih iza papučica i izvadili "to"...

3cm debela izolacija, sa gumom, kao kondor, sa jedne strane i kao nekom debelom vatom/tkaninom sa druge strane uglavljeno ispod tepiha... Nije fabrički, jer fabrički već ima svoju izolaciju (termo/zvučnu)

Pod zdrav, bez ogrebotine, ništa rađeno!

Valjda je nekom od prethodnih vlasnika bilo zima na noge, sunac mu *****! :realmad:

sada je sve kao na potpuno novom autu... kvačilo kao puter, ne kači, ne zeza, ubacuje se menjač bez problema u sve stepene prenosa... :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

moj punto od juce nece da udje u rikverc.u ostale brzine ulazi normalno sem po neki put u 5-tu.jel imao neko slican problem

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

pogledaj poluge od rucice menjaca do samog menaca napred

verovatno tj 100% ispala neka podloska... pretresi to i onda ce magicno menac da se popravi

ako nije to onda ti puko nosac motora i ce ti ispadne motor!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...