Jump to content
FAS Goran
oktopod

Benzinci vs. Dizeli

Recommended Posts

 

 

 

Potpuno mi je nejasan strah od remapa, pa bogte ne idete da se porađate, samo unapređujete automobil i otkrivate mu pun potencijal, na najbezbolniji, najefikasniji i najjeftiniji način :) Pa ovi benzinci bi zvuk da lida tako lako mogu dobiti +30-40% snage :)

 

Samo sto nijedan dIzlo nece nikad,ali nikada imati zvuk kao benzinac ni sa jednim remusom... :laughing:

A sto ih chipujete kad svi kazete da svaki JTD ide 300 km/h?

 

Kad smo bio mali,na viljušku bicikla smo pomoću štipaljke stavljali plastiku od kiselog mleka da bi dobili zvuk trrrrrrrrr.,pa smo malo porasli i na Tomose stavljali kojekakve auspuhe da bi dobili malo žešći zvuk,pa smo opet malo porasli i budžili "kečeve" i "jugiće" i dobijali kakav-takav zvuk, pa smo bili tinejdžeri i prepravljali kojekakve skalamerije (205-ica, GTI,Gsi i sl.)

Poenta priče je da se sve to dralo,a nije bog zna kako išlo (a koštalo je)!

Ove naftare se ne čuju atraktivno,ali zato zaluđuju nabeđene likove čije sprave vrište, i tu je magija!

 

 

GTI i GSI su slabi? Ok pobedili ste JTD rules...

Kraj price...

 

 

 

 

Pa niko nije rekao da su slabi, vec su turbo dizeli preuzeli veliki udeo u automobilskoj industriji...

 

Pogledaj luksuznija kola, uglavnom su TDI 3.0, 330D, CDI 270 i slicni agregati, nesto nema mnogo benzinaca po ulicama, a sve skup kola ;)

 

Evo ti primer, kolega sa cipovanim A3 2.0TDI, 140ks fabrika, tjun na nekih 180ks, preskocio valjano Golf V 2.0GTI (200ks), njegov burazer vozi. Koliko god puta su probali, uvek ga ovaj fino ispreskace...

 

Drugacija su malo vremena, sta da se radi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugacija su malo vremena, sta da se radi :)

 

Kako drugačija...pojavio se neki atmo dizel koji ima bolje performanse od atmo benzinca iste kubikaže?

Ili, pojavio se neki turbo dizel koji ima bolje performanse od turbo benzinca iste kubikaže?

 

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dellas, a kad pustis benzinca na ler a on cuka taka taka taka, javlja se svaki podizac, ventil , lager na radilici :p

Ne branim dizele, volim i jedne i druge i uzivam da ih vozim. Pisao sam skoro, gledao jednu Ar 1,4tj otkida kako ide

Sent from my GT-S7560 using Tapatalk

Ako je auto u fabrickom stanju, kad ga pustis na ler pomislis da li je ugasen, sto bi rekao cika kure ne cuje se a radi :)

 

@Vule: A sto se tice toga da dizeli preuzimaju primat, to je tacno ali kod nas i u Evropi. Vidi sto se voze dizeli po Dubai-u, Americi, Japanu itd... A oni ako cemo iskreno vise vole jaka kola nego mi, jer mogu to da priuste. Dizel ce uvek biti socijalniji po mom misljenju i uvek ce top verzija dizela biti jeftinija od top verzije benzinca ako pricamo o istom modelu jer gust kosta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoj da pametujes previse Nebojsaaaaaaa, dobro ti znas da citas izmedju redova :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gde sam ja napisao da dizeli preuzimaju primat? Verovatno si mislio na Fantomov post koji je premešten, no nebitno...

 

Dizeli su poodavno preuzeli primat, to što se vozi u Dubiaiu nema veze sa realnošću, pogledaj šta se vozi u Nemačkoj, Francuskoj, Italiji i ostalim bliskim nam zemljama. Što kaže Fantom, pogledaj sve automobile čak i više klase koji su kod nas kupljeni u poslednjih par godina (A6, A8, S klasa, petice, sedmice) - 90% su dizeli iako ti automobili koštaju i po 100 hiljada evra. Misliš da taj neko nema para da sipa benzin?

 

Naravno, superautomobili će uvek biti benzinski (doduše, sad kreću hibridi), ali mi je to ubedljivo najsmešnije, taj kvazi-argument benzin fanova, tipa "e pa kad formula 1 bude vožena na dizel", ili "kad ferari ubaci dizel onda...", a vamo voze 1.6 i 1.8 benzince, poistovećuju ih sa formulama jer koriste isto gorivo :D

Edited by Vule

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomesao sam vas :) Pricamo o Evropi i tu se slazem, a japanci nisu ludi sigurno. Ali opet pogledaj npr. ja sam gledao megana, sta su mi ponudili da biram izmedju 1.6 benz ili 1.9dci, pa naravno da cu uzeti dci. Uzeo bih ja najradije rs 2.0t, ali je bar duplo skuplji, a nije skuplji zato sto je losiji sigurno nego zato sto se gust placa. Sve u svemu koliko para toliko muzike, za nase trziste je iz tog razloga dizel majka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I dalje su benzinski motori ispred dizel motora po pitanju performansi kako god okreneš...čak i da uzmeš neki turbo benzinac 2.0 star 20 godina...i uporediš ga sa nekim najmodernijim turbo dizelom 2.0...oduvaće ga benzinac po pitanju performansi iako nema ubrizgavanje goriva sa 1.300 bar-a...i nema turbinu promenljive geometrije.

 

Dizel motori imaju prednost po pitanju potrošnje, zatim elastičnosti tj. Nm, generalno mogu više kilometara da pređu...ali mi je malo bezveze da se pored tih nesumnjivih prednosti sada pokušava dodati dizelima da su i više sportske mašine od benzinaca, ili da daju bolji zvuk. Mišljenja sam da je to subjektivno preterivanje.

Pa evo, tvoj sada 1.3 MJet iz Punta...i neki 1.3 turbo benzinac od pre 30 godina iz Una...ko daje više snage? Uno sa 1.3 T benzincem se pravio od 1985. godine, imao je 105 KS.

 

Druga je stvar što bi da poredite turbo i atmo motore iste kubikaže, ili čak da atmo benzinac ima manje kubika. Em bez turbine, i kubikažu da smanjite i onda kao...ae da ga merimo. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takođe i stvar ukusa, jednostavno.

 

Meni neko da ponudi sada da biram između 540i i 535d, uzeo bih dizela. Sve da mi je plaćeno, znači ja samo da vozim, bez faktora koštanja bih izabrao dizela, uvek. 335i vs 335d? D. Jednostavno, volim način na koji dizel isporučuje snagu, volim masivan obrtni moment, volim što troši smešno, što ne oseti klimu, što ne oseti opterećenje, što traje 5x duže (u zavisnosti od brenda naravno) i tako dalje i tako dalje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Covek je objasnio :) Iz tog razloga je dizel bolji za nase uslove, tj. vecina ce ga voziti. Ali onaj ko ima pare kupice jakog benzinca i uzivati ipak malo vise. Opet se svodi na pare i muziku ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niko nije rekao da dizeli imaju bolji zvuk, nego da mogu da imaju dobar zvuk. Opet, to je subjektivno, neko više voli da mu se dernja auspuh na 1.8 benzincu, neko više voli duboku grmljavinu nekog R5 ili V6 dizela sa otvorenim izduvom i zvuk turbine na 100 hiljada obrtaja.

 

Što se performansi tiče, mi poredimo, po stoti put, kola koja se voze kod nas. Kada dođe trenutak, na tržištu, na forumu, gde god, da turbo benzinaca ima 10x više od atmo benzinaca, onda možemo da ih poredimo direktno sa turbo dizelima, kojih ima 10x više od atmo dizela. Do tad, pričamo o aktuelnim stvarima :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izjava od pre skoro pre godinu dana, šef Mercedsovog AMG odeljenja, Ola Källenius:
 

Källenius je odbacio mogućnost da će AMG u svoje automobile ugrađivati turbo-dizel motore.
''Nikad ne treba reći 'nikad' za bilo koju opciju u automobilskoj industriji, pa ni za dizel agregate, ali ne vidim u kojim okolnostima bi AMG mogao da upotrebi dizel tehnologiju u svojim modelima.''
''Ono po čemu turbo-dizel motori ne mogu da konkurišu benzincima sa direktnim ubrizgavanjem, je agresivnost, isporuka čiste snage i zvuk'', zaključio je Ola Källenius.

 http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/52738-bmw-ostaje-usamljen-mercedesov-amg-ne-zeli-superdizelase/?p=901146

 

EDIT: Ok, to što se vozi u Srbiji, ali loša ekonomska situacija u Srbiji ne može da promeni zakone tehnike, tehnologiju. Šta da nam je forum u USA i da smo svi amerikanci...je l bi onda turbo dizeli odjednom postali đubrad od motora jer eto...svi imamo imamo pare da vozamo benzince, pa i velike atmo benzince?

 

Zbog toga nije dobro priču o tehnologiji vezati za ekonomsku situaciju u nekoj državi jer je tehnologija, njeni zakoni svuda ista, bez obzira na dubinu džepa i/ili navike onih koji o tehnologiji diskutuju.

Ako bi diskusiju o tehnologiji vezali za dubinu džepa, za ono što se voza po ulicama, onda bi jedan moderan CR dizel 2.0 bio veoma napredan motor u Srbiji (kao i u ostatku Evrope)...ali u USA bi taj isti motor odjednom postao nekim čudom đubre jer tamo eto vozaju benzince, takav im je džep, može im se. Zato ne vežemo priču za džep i zato je taj motor onda moderan, dobar svuda.

 

A, onda njega uporediš sa benzincem i vidiš da je benzinac bolji od tog dobrog po pitanju performansi. :thumbup:

Edited by neshaoct

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Vule

 

Sve sto si rekao je ok i to je nesto sto tebi odgovara vise, ali ovo traju 5 puta duze je malo previse :) Ja licno kad vidim panameru ili cayene D dodje mi da bacim peglu, da imam te pare kupio bih iskljucivo turbo. Ali kao sto rekosmo, to je sve stvar ukusa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ neshaoct

 

E šteta, a verujem da je pola foruma htelo da pokupuje AMG Mercedese uskoro, sad će biti ograničeni samo na benzince...

 

@ dellas

 

Dobro, 2x, 3x, 5x, kako kad... Uglavnom, koji Fiatov benzinac prelazi više i traje duže od JTD-a? Koji VW benzinac prelazi više i traje duže od TDI-ja? Nemaaaa... A to su kola koja se voze, prodaju i kupuju. Uvek se nađe neki izolovan slučaj, kao što je recimo dCi, koji ako nabodeš da te služi dobro, nemoj nikad da ga prodaješ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Agresivno, cista snaga, ajde da zazmurimo na zvuk...

 

Koji bese agregat dominira na 24h Le Mans-a  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nijednom ne spominjete fiata hvatate se za nemca ko pijan plota, I spominjete kamionske kubikaze...  

Nista vezano za Italijana... Necu komentarisati vise, ne vodi nigde I nema smisla...

Pozdrav I izvinjavam se sto sam uopste I pisao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Vule

 

Vidi, imao sam bas fiatovog benzinca koji je ozloglasen i imam dva iskustva. U bravu mi je prolupao, a u kappi je presao preko 400 000 i danas radi kao sat , novi vlasnik ce ga uskoro navuci na 500 000km, a motor nije otvaran niti ce skorije imati potrebe. Ako ce jtd preci 5 puta vise bez intervencija onda mu stvarno svaka cast ali ja mislim da nece cak ce i za tih 500 000 bar jednom otici turbo... VW-ov benzinac je smece samo takvo, ali su stari motori bili fantasticni, dvojka od matorog je presla preko 700 000 ali je jednom osvezen motor(za smesne pare) sto je opet dokaz trajnosti. Verujem da je dizel MALO trajniji, ali sve zavisi od auta do auta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ fiat128s

 

Pa kad nema Fiata u visokoj klasi sa agresivnom cistom snagom i zvukom :p

 

Eno, Nesa napisao gore - AMG :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E šteta, a verujem da je pola foruma htelo da pokupuje AMG Mercedese uskoro, sad će biti ograničeni samo na benzince...

 

Super kako se praviš da ne vidiš suštinu. ;)

Čovek koji zna 1001 put više od svih nas oko motora kaže svoj stav o odnosu modernih dizela i benzinaca.

 

Napisao sam AMG jer mi je ta izjava prva pala na pamet pošto je i ovde na forumu postavljena. Ima ih milion drugih.

 

Oko italijana, kačio sam već 100 puta ovaj klip u temi na kojoj smo:

 

Zvuk:

http://youtu.be/rMo3pwyDNns?t=1m30s

 

Total:

Edited by neshaoct

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kad nema Fiata u visokoj klasi sa agresivnom cistom snagom i zvukom :p

 

Eno, Nesa napisao gore - AMG :D

Maserati,Ferari,Alfa 8C ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokle se ide u pokušaju odbrane časti benzinaca, da su počele da se spominju amerike, japani, dubaiji, formule, AMG-ovi :D

 

Super kako se praviš da ne vidiš suštinu. ;)

 

 

Učio sam od najboljih :D Kao recimo sa ovog 1128. posta :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve je ovo neki pogresan kontekst, prica je pocela o tome sta se vidi na ulicama sirom evrope, moderni dizel agregati su sve popularniji...

 

A to sto je rekao baja iz AMG-a, to je misljenje jednog coveka, sta da se radi, valjda je hibrid bolji nego onaj BMW 550D sa 740Nm...

 

 

Maserati, Ferari, Alfa 8C - jel' pise FIAT na njima, jok, dakle, nema FIAT-a u toj klasi :lol:

Edited by FantomX

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je poenta price bila to da su dizeli uzeli maha na ulicama evrope onda se ja slazem tu stvarno nema sta da se kaze. Ali vi stari dizelasi pokusavate uz to da nas novopecene ubedite kako su oni bolji u svim segmentima...ja to iz svog iskustva ne prihvatam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...