Jump to content
FAS Goran
STILISTA

Fiat Stilo JTD / MJet - protokomer

Recommended Posts

Imam problem, Stilo JTD 115 meri na protokomeru 45mg protoka vazduha na leru , a ciljana kolicina je 280. Ogromna razlika , znaci crko protokomer, ja zamenim protokomer i nista , isto . Egr ventil zatvoren , turbina puni na 2500-3000o/min oko 1200,1300 , sto nije lose . Ventil stvara vakum i to sam proverio . cistio sam klapnu za gasenje bila je cadjava od egr pre nego sto je zatvoren . Izduvao sam filter vazduha koji nije ni bio nesto posebno prljav , i sve do turbine sam ocistio sto se tice usisa. Cak sam drzao crevo od tugbine , prilicno ga nadima . Molim vas pomozite mi .

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

proveri ponovo parametre na diagnostici verovatno se motor mucio da koriguje smesu I sad kad si zamneio protokomer on ne zna gde je pa bi trebalo osveziti parameter

uzgred filter vazduha se ne produvava nego se menja pa nije 100 e da mu hebem mater...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tada ne meri, nego radi sa default mapom, podatkom.

 

Probaj opet drugi protokomer jer nije neobično da to što kažeš stavio sam drugi i opet isto je ustvari još jedno đubre od protokomera. Ako je polovni stavljen za probu, nema šta da se misliš, probaj sa još jednim.

Ako je nov stavljen za probu, opet stavi drugi jer od novih jedino originalni pije vodu uvek...a, sa ostalima dok ubodeš. :)

 

Nakon što se stavi drugi protokomer moraš da obrišeš grešku.

Npr. ja sam svog Stila vozio dva dana sa isključenim protokomerom i tek treći dan vožnje je provalio da je isključen i upalio check engine. :D

Nije on toliko pametan da odmah primeti kada ga isključiš ili staviš novi...mora greška da se obriše.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste, meni je trebalo 2 dana da ugasi gresku. I valjalo bi kad stavis drugi protokomer da upalis auto, pustis da radi par min pa ugasis par min pa malo pun gas i tako da pokupi parametre pa tek onda izmeri vrednosti....

Pa javi sta je bilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam problem, Stilo JTD 115 meri na protokomeru 45mg protoka vazduha na leru , a ciljana kolicina je 280. Ogromna razlika , znaci crko protokomer, ja zamenim protokomer i nista , isto . Egr ventil zatvoren , turbina puni na 2500-3000o/min oko 1200,1300 , sto nije lose . Ventil stvara vakum i to sam proverio . cistio sam klapnu za gasenje bila je cadjava od egr pre nego sto je zatvoren . Izduvao sam filter vazduha koji nije ni bio nesto posebno prljav , i sve do turbine sam ocistio sto se tice usisa. Cak sam drzao crevo od tugbine , prilicno ga nadima . Molim vas pomozite mi .

Vrlo verovatno je zapušen (od silne gareži) MAP senzor! Nalazi se kod EGR ventila, jedan imbus ili torex. Čisti ga nekim lako isparljivim sprejom (brake cleaner i sl.),nikako ne čačkaj unutra, jer je vrlo osetljiv! Javi šta si uradio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima neki princip koliko god zvučao smešno. Moj smo držali na leru posle čišćena, pa ugasili pa ga ponovo isturirali tj radio na većem broju obrtaja. Opet ugasio i posle nekog vremena seo i vozio ga. Ništa tada nije palio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve sto sterekli pada u vodu , sve sam to vec uradio , cistio MAP, probao i stari i novi protokomer na drugog stila , i jedan i drugi su ispravni , nesto drugo ne valja . Kad zakacim protokomer prvo obrisem gresku pa upalim auto pa onda merim parametre i ne valja . Auto je koska , sumnjam da je ta garez koju je proizveo egr dok je bio upaljen zacepila usisnu granu ali negde dole kod glave i ja to ne mogu da vidim a pravi problem. A kad se skine protokomer onda ima maks vazduha i zato mu ne prave problem ta zacepljenja . Auto i bez protokomera ne ide kao ispravan stilo od 115 , ali ide dosta dobro . Lemio sam i provodnike direktno na njega , pa sam merio na racunaru da li uopste dobija signal koji proizvodi sam protokomer  i sve je u redu , ima napajanje 12 , i masu , ima 5v iz racunara , signali temp i kol vazduha stizu do racunara i nema smetnji , samo jednostavno protokomer ne daje dobar signal , jer to sto meri ne valja , jer nesto na autu nije dobro. Protokomer,racunar i instalacija su sigurno dobri , map senzor dobro meri pritisak turbine . Npr ako je zeljeni 1300 , on meri 1200stvarni sto je ok . Ja sam predlozio coveku da kad se vrati sa puta na koji je otisao , skinem sve od filtera za vazduh do glave , i da se lepo ocistim , pa cak i ventile , lopatice turine , interkuler , sva creva , bukvalno sve sto se tice usisa vazduha. Sta vi mislite o tome ?? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve bi to doprinelo boljem odzivu na gas i mozda da za nijansu bolje ide, ali mislim da to nije tvoje resenje. Mislim ipak da je protokomer, probaj da nadjes jos jedan polovan ali 100% ispravan, stavi na auto i daj malo vremena da auto nauci parametre. Isto proveri da ti nisu mozda oksidirali kontakti na dzeku od protokomera. A to da se zapusio usis odjednom ne verujem, to bi bilo postepeno ali opet ne moze ipak auto se vozi mora to da sagori, uostalom ako auto ide dobro sa raskacenim MAFom sta imas da sumnjas da li je zapusen.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kazem , lemio sam protokomer , izbegao sam idzek i bilo kakve oksidacije . To da ga pustim malo da se vozi ok , ali sigurno nije do toga , jer ja uzmem dva protokomera i stavim jedan pa drugi , i skoro isto pokazuju (lose) 28-45mg , ja stavim na drugi auto , i jedan i drugi , onda pokazuju jedan 280 , a jedan 350. Merio sam signal direktno na protokomeru i ne valja signal , a protokomer sam probao na drugom autu i radi . A auto je postepeno prestajao da ide. A zasto ne bi bilo moguce da ide bez protokomera? Kad nema protokomer , motor uzima maks vazduha i samim tim mu je i pored tih zacepljenja dovoljno , jer ga svakako ima u visku, a ovako racunar izracuna koliko treba vazduha, pokusa da odredjenim stepenom otvora usisa toliko , ali ne uspeva jer postoje ta zacepljenja koja ga ometaju i protokomer samim tim meri lose . Zar nije logicno ? :/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, pase li protokomer sa alfe na stila, naravno isti motor je u pitanju 1.9 jtd 103kw 140 ks?? :question:  unapred hvala na informacijama...

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada nisam 100% siguran, a tražim delove koji su isti na više modela automobila to sam radio na ovom sajtu, i na sajtu priozvođača senzora koji tražim... Recimo na BOSCH-ovom sajtu piše da je isti senzor: 0 280 218 120 - Air mass meter

Edited by etibor

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovako kaze tec doc :)

 

evo slike

 

protokomer_stilo1.jpg  protokomer_stilo2.jpg  protokomer_stilo3.jpg

 

ja mislim da je najbolje da proveris po ovom kataloskom broju sa 8 broja, i ovaj broj sto je etibor stavio se poklapa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se nadovezem na temu.... Fial Stilo 1.9 Mjet 8v 2006, imam problem, auto bez zakacenog protokomera ide normalno,

a kad vratim protokomer pravi probleme. Ne prima gas nikako, onda odjednom probije pa neko vreme radi ok. Desi se i po ceo dan da radi normalno.

Probao sam protokomer sa drugog auta koji je ispravan i moj se na tom drugom autu ponasa normalno. EGR ventil i MAP senzor ocisceni.

Bili su zaprljani uzas. Ventil nisam blokirao.

Pomagajte ako neko ima ideje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

najbolji savet koji ce ti neko dati povodom resenja problema je dijagnostika prvo :) proveri parametre

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta bese sa dijagnostikom i resenjem problema? Da li si menjao protokomer? I mi imamo mjt motore pa nas zanima svaki potencionalni problem i resenje istog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kazem , lemio sam protokomer , izbegao sam idzek i bilo kakve oksidacije . To da ga pustim malo da se vozi ok , ali sigurno nije do toga , jer ja uzmem dva protokomera i stavim jedan pa drugi , i skoro isto pokazuju (lose) 28-45mg , ja stavim na drugi auto , i jedan i drugi , onda pokazuju jedan 280 , a jedan 350. Merio sam signal direktno na protokomeru i ne valja signal , a protokomer sam probao na drugom autu i radi . A auto je postepeno prestajao da ide. A zasto ne bi bilo moguce da ide bez protokomera? Kad nema protokomer , motor uzima maks vazduha i samim tim mu je i pored tih zacepljenja dovoljno , jer ga svakako ima u visku, a ovako racunar izracuna koliko treba vazduha, pokusa da odredjenim stepenom otvora usisa toliko , ali ne uspeva jer postoje ta zacepljenja koja ga ometaju i protokomer samim tim meri lose . Zar nije logicno ? :/

Da li ima resenje za ovaj problem posto imam isti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konkretno na slici nije,ali pise da je za jtd, a moze i na benzince samo nije broj kucista 308 vec 309 a ulozak je isti 044.

Sta te konkretno zanima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...