Jump to content
FAS Goran
Guest 321

Fiat Punto mk.2 - lupanje / škripanje / češanje u zadnjem delu

Recommended Posts

Meni je nesto lupkalo u zadnjem desnom tocku i to samo kad neko sedne pozadi i to iskljucivo u levoj krivini kad se optereti taj zadnji desni tocak, i to onako iritirajuce. Razbijao sam glavu posto je sve u idealnom stanju bez ikakvog zazora. Na kraju se ispostavilo da je sajla rucne ispaal iz lezista nekakao, verovatno sam zakacio na sneg negde po ovoj zimi i kacila je o tocak i udarala u skoljku :wallbash: totalna glupost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veliki pozdrav svim nov sam na forumu pa rekoh da se i ja malo ukljucim sa svojim problemom...

U pitanju je Fiat punto Sporting 1.2 16v.

Imam veliki problem u zadnjem delu automobila javlja se uzasno lupkanje koje dolazi od amortizera ili opruga....

Uzgred nema gde nisam bio na proveri,skinug stare zadnje amortizere posto mi je zadnji levi bio lupkao od kad mi je stigao auto iz italije to je pre 2 meseca kupim u ap sportu dampo koji ni nisu sluzili ni 5 dana poceli da lupkaju u startu.Odem reklamiram vrate mi novac i narucim Bilstein bne-a 536 i oni mi ne izdrzase ni 3 dana znaci neki veliki problem se desava.Auto nevozim po rupama vec samo gradska voznja.Da li moze neko da mi pomogne posto su zute opruge u pitanju da one ne prave problem i ubiju amortizere i koje bi trebao da imam na tim oprugama amortizere hvala puno svaki savet mi je bitan posto je ovo postalo zona sumraka!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav.

Zute opruge oznacavaju da je auto spusten.

Proveri da ti auto nije previse spusten pa da jednostavno zbog toga amortizeri nemaju dovoljno kretanja odnosno ne mogu da rade,vec pri prvoj rupi ili lezecem policajcu se sabiju do kraja i klipovi udare u ventile unutar amortizera i kraj.

Do 30mm ako je auto spusten ne treba menjati amortizere medjutim ako je vise onda idu opruge u paru s amortizerima koji su napravljeni za tu visinu auta.

Cao

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Hvala puno na odgovoru proverih nije spusten mnoogo,dodah uz to da sam promenio i silent blokove itd i jednostavno ima neki cudan zvuk preko malih neravnina kao da neko baca klikercice u zadnjem delu.Ali za divno cudo pre neki dan kad sam se vracao iz NS na ravnom putu auto se necuje i nema lupkanja...Sad da li je mozda problem do lezaja zadnjeg tocka da li on moze da manifestuje takve zvukove...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam isti problem na mom puntu, probao sam da izvadim rezervni tocak, dasku, proverio auspuh i nista... Cuje se tup zvuk koji nije preterano jak ali iritira... Ovih dana cu morati kod majstora. :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene se desava slicna stvar, kao neko struganje dok vozim ili kao da neka plastika se o nesto tare. Zvuk je u ritmu stalno u istom rutmu se javlja, sto znaci da nesto kao blokira. Amortizeri 30 000 km nisu menjani. Da li oni mozda izazivaju to struganje, ili je daleko bilo nesto mnogo opasnije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Silen blokovi su ti na zadnjem mostu!

Moze biti da su amortizeri,a mozda su i silen blokovi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vec mi je lakse to i onako mora da se menja, bez daljeg. Jer auto kada testiram amortizere skace kao lud, silen blokovi su sigurno otisli jer udaranje preko rupase bas bas cuje...Mada taj zvuk kao da kaci nesto tocak u voznji, moze li on poteci od ove dve stavke? jer nema nista oko tockova sve sam ispitao... auto koci rucna radi, sadas e bas brinem... A pre par meseci kao pucanje opruge mi se culo kada sam silazio as ivicnjaka , kao prenategnuti feder.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledaj i opruge kada budes menja sve to,ali opet ustanovi tacno sta je ,to ce ti tacno reci majstor koji ti odrzava auto!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zadnje opruge se barem lepo vide kad se sagnes malo ispod auta pa ces lako videti da li je pukla opruga. Mada ne verujem jer bi onda bas bas lupalo..? A ako ti stalno struze dok vozis da nije nesto oko kocnica, paknovi dodiruju dobos malo pa struze.

Da su silen blokovi trebalo bi da lupa, a ne struze. Poseti nekog majstora i brzo ce utvrditi sta nije u redu.

Ako su ipak silen daj malo vise love i kupi original jer zamenski nece mnogo izdrzati, a zamena je malo komplikovana i nije bas jeftina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovako,sta je pocelo da mi se desava.U zadnjem desnom delu,tj.,iza vozacevog sedista cuje se neko sitno krckanje kad prelazim preko neravnina.Kad se vozi brzo i ne cuje se.Npr.kad se parkiram pa predjem preko ivicnjaka,itd.,cuje se to neko krckanje koje je jako iritantno.Bio sam kod majstora,cisto da mi pregleda trap i pitam ga da pogleda li je sve u redu ispod,covek sve lepo pogledao,provozao ga i kaze da se nesto cuje u kabini i da je sve u redu sto se donjem dela tice.

E sad,pitanje je da li je neko imao slicnog iskustva(posto sam ja na forumu trazio i nisam nasao resenje),pa ako moze da podeli,bio bih mu zahvalan?!Pozdrav..

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

...i meni se desavao slican problem, pa sam menjao caure viljuske (SILEN BLOKVE), gumice na balans stangli, pa na kraju i nosac motora. Majstor me odrao, dok nisam primetio da mi je manzetna od zgloba pocepana, usla voda i bruji i pucka pa prenosi zvuk na celu sasiju i ne znas odakle dolazi. Moze manzetna da ti bude malo pocepana, a da to i ne vidis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je u zadnjem delu, moze da bude i da je nesto u gepeku, meni se iskrivila polica od tezine zvucnika pa sam je oblozio sundjerom tankim i eliminisao, ali sad moram da menjam silen blokove, pa ako nastavi da lupa sledeci su amortizeri.

Povadi sve iz gepeka i probaj tad da li se cuje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pod jedan

ako je iza vozacevog sedista onda je zadnji levi deo... al aj da ti oprostim mozd si bio van auta pa gledao naopako

pod dva

nisi naveo godiste automobila koliko predhodnih vlasnika koliko kilometara (puno olaksava dijagnostiku)

pod tri

da i se cuje kad na motas volan u neku stranu (tj. pun levi, pun desni)

kad odgovoris na ova pitnja ce ti pomognemo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Necete verovati,ali zadnji levi far,iliti stopaljka nije bila stegnuta do kraja i valjda kad se uvija ceo auto,onda krcka.Nesto sam bas sredivao tu stopaljku i rukom mrdao levo desno i ono krcka.Posle skidanja i zamena neke sijalice,nebitno,ja ga vratim,stegnem i ono nista jbg.Nisam mogao da verujem da je to moguce,ali eto.Totalna glupost.

U svakom slucaju ljudi,hvala vam za pomoc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, ne mogu nigde da nađem cenu za silent blokove za Punta 1.2.... Danas odradih veliki servis, pa rekoh majstoru da mi proveri cijukanje iz zadnjeg desnog ugla....

Proveri čovek, kaže selen blokovi.... Ali neće da ih radi... Kaže da je mnogo veliki triper da se nameste i da nema adekvatan alat... Mada je u stvari problem što ne zna kako da naplati rad... Pa mi je dao vizit karticu od lika koji se specijalizovao za to... Trap, ramena, ležajevi, jabučice, spone, diskovi, doboši i slično...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nece da ih radi jer nema presu da ih izbije i ubaci nego mora na cuk cuk srpski sistem cekicem a silen blok ima i gume pa mu frka ko ce da mu plati flaster kad se cekic vrati iz dmt*...

inace pogledaj na sajtu ap sport-a ili auto ricambi...

* - dmt donja mrtva tacka prim.prev.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa cime moze da se izbije ( I vrati, ne bih da skinem, a da ne mogu da namestim :) ) silen blok? Da li moze radapciger i koji, ili neki drugi alat, i da li taj alat moze da se nabavi? Ja bih sada menjao amortizere, pa bih zamenio i silen blok, a i ona guma sto naleze opruga na sasiju je ispala, morao bih i to. Ali me prvenstveno zanima sa cime da izbijem, posto sam prosle godine cukao i nisam uspeo, a kupio sam ih jos prosle godine, majstor nije hteo da ih menja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

postoji u slobodnoj prodaji i obican i hidraulucni radpciger pogledaj u nekoj boljoj radnji koja prodaje profesionalni alat

hidraulicni je skuplje ali srecnije resenje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nece da ih radi jer nema presu da ih izbije i ubaci nego mora na cuk cuk srpski sistem cekicem a silen blok ima i gume pa mu frka ko ce da mu plati flaster kad se cekic vrati iz dmt*...

inace pogledaj na sajtu ap sport-a ili auto ricambi...

* - dmt donja mrtva tacka prim.prev.

Evo gledam sad cene silen blokova na sajtovima koje si mi preporučio i nisam siguran, šta mi treba...

Pitaću sutra i u radnji, pošto idem da menjam neke delove, koje su mi pogrešno dali. Na primer, majstor mi je rekao da su to "gumice", a ja vidim i gumene koji su jeftini i neke metalne, koji su 10 puta skuplji... Raspon je od 200 do 2.000 din...

Žao mi je što nisam sišao danas u kanal, kad mi je majstor to rekao, bar bi znao kako izgledaju... :(

Čak mi je majstor rekao da mi je Punto malo spušten pozadi... Ja to do sada nisam primećivao, ali sad kad me je istripovao i kad malo bolje pogledam, čini mi se da je u pravu...

IMG_4758.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

idi kod majstora i pitaj ga sta je otislo da ti pokaze

ali oprezno prvo vidi kako je raspolozen i da li ima cekic u ruci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daco brate,imam ja majstora ako hoces.Meni je menjao zadnje silen blokove bez problema.Zivi u Kaludjerici,i jeftin je.Inace radi u Ninicu,ali posle posla radi privatno.Tako da ce ti naplatiti jeftinije,a uradice ti kvalitetno.Ako te zanima broj,mogu ti dati?Pozdrav..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mare, hvala ti od srca, ali mi je Kaluđerica malo daleko, kad pratim putarinu i gorivo, mislim da će biti skuplja dara nego mera... :lol:

Šalim se.... Nisi obratio pažnju na kokaciju profila... Ja sam iz Niša. Ali našao sam majstora za to. Uradiću čim mi budu finansije dozvoljavale...

Inače, koliko te je koštala ta zamena i šta jetačno radio majstor... Nabaci par detalja, ako može...

Pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...