Jump to content
FAS Goran
oktopod

Fiat Punto mk.2 - city servo ; senzor pozicije volana

Recommended Posts

Evo sada ga palio posle sat vremena stajanja, obrnuo krug, išao u kupovinu i nikako da se ugasi, baš je zabedio... Čitam ovo i vidim da se svima ugasi posle nekog vremena, da ima simptome krckanja, a meni ni jedno ni drugo... :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo dođoh u Kg iz Ts-a, usput sam ga zgazio preko nekih sela, malo sam peglao krivine žustrije, a onda izađem na pravac i na blagoj krivini negde na pola puta osetim da otežava volan, odmah mi kroz glavu prolazi da je u pitanju servo, pali se lampica, ja stajem, gasim auto, sačekam malo, upalim ga, on se ne gasi..

Komsija i ja sam jutros peglao preko Ugljareva, ali bez posledica. U kakvom ti je stanju akumulator? Kazu da moze i zbog loseg akumulatora da izbaci servo. Meni je izbacivao zbog samog motora i releja, zamenio sam motor serva i od tada ni jedan problem. Pre toga sam lemio releje ali je sve bilo kratkotrajno resenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobar je akumulator, imao sam taj problem prošle godine kada je stari akumulator bio pri kraju, palio je lampicu, ali nije gasio servo... Pročitah skoro pa kompletno celu temu, ali nigde ne nađoh da je neko imao isti simptom kao kod mene, obično se svima kasnije ugasi lampica i proradi servo, a meni ne radi uopšte, niti daje znake života, a bukvalno sam vozio pravac i na prvoj blagoj krivini mi se servo samo ugasio... Juče ga nisam dirao, a neću ni ovih dana, čuo sam se sa svojim majstorom, rekao mi je 20 do 40€ u zavisnosti šta je u pitanju, kaže da mora prvo da se vidi na dijagnostici šta je, pa će tek onda da zna šta tačno treba da se menja, pa sam to ostavio za petak samo što me nervira što moram sa ugašenim servom da se cimam do Ts-a, a ovde mi se ne ide ni kod koga da mi to reši jer su me jednom odrali da mi zamene neko crevo od 10cm i uzeli mi 2.000din, a samo dve šelne su otpustili i stegli, jbg vide da nisu KG tablice i odma gledaju da se ovajde..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Biće dobro ako jeste, prekosutra ujutru krećem u Ts da to rešim, nego što moram penzionerski da vozim pa ima da se smorim živ :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam problem sa city-jem, mislim da je to, u desnu stranu kada motam ide stvarno lako, onako kako bi trebalo kada je ukljucen city, a u levu dosta teze, kao kada je iskljucen city. E, ali nema razlike ni kada ga ukljucim ni kada ga iskljucim, potpuno ista prica...

Da li ima neko  neku ideju mozda?

Edited by Kamenni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam problem sa city-jem, mislim da je to, u desnu stranu kada motam ide stvarno lako, onako kako bi trebalo kada je ukljucen city, a u levu dosta teze, kao kada je iskljucen city. E, ali nema razlike ni kada ga ukljucim ni kada ga iskljucim, potpuno ista prica...

Da li ima neko  neku ideju mozda?

 

U pitanju je Punto 1.9 JTD, 2002 god.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da se raspišem šta mi se sve danas desilo, u kratkim crtama, pogubio sam živce... Odvezao auto kod majstora, ostavio ga tamo još oko 10, ali pošto je bio u gužvi došao sam na red tek oko 18.00, on me zove i kaže da nisu releji u pitanju i da je otišao motorić izgleda, kaže moraš do Kruševca tu i tu da daš čoveku ovaj motorić i uzmeš ispravan. Ja sednem u auto, odjurim do Kruševca, dam majstoru pare i motorić, on kaže daj da ga probamo kad su ti već poskidane te plastike, zakači ga, upali auto, kad ono opet ne radi. On ga zakači na dijagnostiku, kaže izgleda da je ili senzor položaja volana ili kompjuter serva, donese drugi kompjuter, zakači ga sa mojim motorićem, kad ono radi normalno, ne pali lampicu, kaže to ti je još 500 kinti, ja dam čoveku uredno, stvarno mi je izašao u susret jer inače radi do 17, ja krenem i negde 3km pred Ts mi se upali lampica opet, ja stanem sa strane, ali ne osećam da je otežao na volanu. stignem kod majstora, ugasim auto, objasnim mu da mi se opet upalila, on uđe u auto, upali ga, kad ono lampica više ne svetli... Pozakačinje on meni one plastike, vrati sve na mesto, ja upalim auto da ga provozam, kad ono mi u levo ide nešto teže nego u desno, vratim se kod njega i on mi kaže da izgleda da to ima veze sa tim senzorom položaja volana, a da taj senzor inače košta oko 150€, kaže možda se samo zaprljao, možda se i sam vrati u normalu...

 

 Uglavnom stari komp mi je ostao, ne znam da li da ga popravim i prodam, tj da li uopšte može i da se popravi on..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda izgleda da je i kod tebe u pitanju senzor ugla (polozaja, pozicije) volana, a to je najskuplji deo na servu..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceniš da i ja to uradim, pošto i ja imam da kažem sličan problem od kako sam zamenio kompjuter serva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Više se ne pali uopšte, normalno je sve, samo što je recimo u levo nešto između ugašenog serva i normalnog, a u desno nešto između CITY i običnog, znači levo malo teže nego normalno, a u desno nešto lakše nego normalno..

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Goran Zemun, tako sam i ja mislio da je to, jer kod mene ne pali nikakve lampice...

Probacu od nedelje, pa javljam!

Mada kazu da je dosta stvari povezano sa stanjem akumulatora, a moj je bas los,  sinoc nije hteo ni da okrene. Zamenuli na carini, sta ocekivati u Srbiji...

Koji akumlator ide fabricki na njega, posto vidim da je stavljen neki manji?

Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jutros, odvezao suprugu na posao i kada sam izlazio iz parkinga firme, pri uključenju na put, pređem preko neke "izbočine" i u tom momentu mi se upali lampica i isključi servo. Stanem, ugasim motor, uključim ponovo i problema nema. Posle pređenih 500m, na jednoj nizbrdici, opet pri uključivanju na glavni put, ponovo se pali lampica i gasi servo. Ponovim pomenuti postupak i vratim se kući. U međuvremenu sam prešao 15-ak kilometara bez problema. 

Eto, od dolaska kući sam na forumu i čitam ovu temu. Pročitao sam skoro sve postove... i koliko sam shvatio može da bude dosta toga u pitanju. Od lemova, preko elektromotora do krajnje ozbiljnih kvarova.

U pitanju je Punto 1.2 8v 2003 (restyle) i koliko sam shvatio on nema releje (ili možda grešim)??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li stari kompjuter serva koji je riknuo može da se sredi i koliko to sređivanje može da košta ili da ga bacim?

Edited by SikterBre

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jutros opet isti problem, kad sam stigao na posao. Skrenuo sam ka parkingu i lampica se upalila, a volan otežao. Isključio motor, uključio i radi kako treba. Dokle... videćemo. Ne mogu da kažem da sam uočio neku pravilnost u isključivanju servo uređaja. Prvo sam mislio da se to desi kad pređem preko neke rupe i sl. Međutim, danas se to desilo tokom lagane vožnje po ravnom putu, bez naglog skretanja. Kao da, jednostavno, uređaj ostane bez napajanja zbog gubitka kontakta. Pokušavao sam da izazovem gašenje korišćenjem opcije city servo, zatim pun levi, pun desni. Međutim, u tim slučajevima servo radi bez problema. Prosto, čini mi se da nema pravila kad će da otkaže. I još nešto, prilikom otkazivanja servo uređaja, ne čuje se nikakav zvuk, udarac i slično. Samo se upali lampica i volan oteža.  :question:

Edited by abogicevic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolje da ga odvezeš na dijagnostiku da vide koju će grešku da očita, pa ćeš prema tome da znaš šta je u pitanju, evo ja se recimo nisam toliko zanimao dok me nije snašlo, ali neke opcije su releji, motor serva, senzor položaja(ugla) volana i kompjuter serva... Meni je recimo samo ugasio i nije htelo ni da bekne više, razlog je bio da je crkao kompjuter serva, zamenio ga drugim i problem rešen, samo što je ostalo da se odradi kalibracija na djagnostici... To što tebe muči je verovatno motor ili releji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ga i ne koristim, ali volim da mi je na autu sve ispravno...

Samo da se uparkiram kad ej bas tesno. Ovako, u voznji gasim. Imam utisak da su mi prednji tockovi pod dva crepa od leda. 

Najbolje da ga odvezeš na dijagnostiku da vide koju će grešku da očita, pa ćeš prema tome da znaš šta je u pitanju, evo ja se recimo nisam toliko zanimao dok me nije snašlo, ali neke opcije su releji, motor serva, senzor položaja(ugla) volana i kompjuter serva... Meni je recimo samo ugasio i nije htelo ni da bekne više, razlog je bio da je crkao kompjuter serva, zamenio ga drugim i problem rešen, samo što je ostalo da se odradi kalibracija na djagnostici... To što tebe muči je verovatno motor ili releji...

El si ga iskalibriso? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolje da ga odvezeš na dijagnostiku da vide koju će grešku da očita, pa ćeš prema tome da znaš šta je u pitanju, evo ja se recimo nisam toliko zanimao dok me nije snašlo, ali neke opcije su releji, motor serva, senzor položaja(ugla) volana i kompjuter serva... Meni je recimo samo ugasio i nije htelo ni da bekne više, razlog je bio da je crkao kompjuter serva, zamenio ga drugim i problem rešen, samo što je ostalo da se odradi kalibracija na djagnostici... To što tebe muči je verovatno motor ili releji...

 

Planiram to da uradim, al' nešto ne stižem.. A i problem se za sada ne javlja. Od poslednjeg gašenja servo uređaja malo sam testirao auto, rupe, krivine, oštrije skretanje, pun levi i desni i nije se gasio. Sve sam činio u nadi da ću uspeti da uhvatim pravilnost u gašenju, ali ništa od toga, za sad radi kako treba.

Zvao sam i nekog lika koji ugrađuje senzore i on mi naravno rekao, kao iz topa, da je senzor sigurno otišao i ponudio se da mi ugradi novi za 140 evra, uz usmenu garanciju od godinu dana, kaže, ne daje pismene garancije... :unsure:

 

Prvom prilikom ga kačim na dijagnostiku pa ću da vidim šta dalje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

iskreno ja tu poslednje sumnjam na senzor... :rolleyes:

 

NIsam još uvek odradio kalibraciju, čekam kada odem kući, juče sam otišao do Tsa samo da pokupim nešto, nisam se zadržao ni 5min u gradu, a u nedelju idem konačno, pa ću u ponedeljak da odem do majstora da to rešimo konačno... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...