Jump to content
FAS Goran
Dragon

Fiat / Lancia / Alfa - dimenzije felni i guma

Recommended Posts

Jel moze malo vise pomoci? Engleski mi nije najbolji :)

problem je sto vec imam zimske 17 gume, ako bih uzimao 16 moram sve da menjam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledaš slike, izbačenija je ET41 (ka rubu blatobrana) u odnosu na original ET31 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, obrnuto je, što je ET veći, to je felna uvučenija, što je manji, to je izbačenija ka rubu, poravnato sa rubom je ET nula...

Za Stilo pasuju felne sa ETom do 42, samo što bi morao mnogo nizak profil gume da voziš na njima ako su 17" u pitanju

Edited by SikterBre

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au, bre, ljudi, toliko puta je ovo prezvakano, cek da se sad ja ne zeznem :laughing: .

ET (offset) predstavlja rastojanje od ravni kacenja felne do ravni sredine felne. Moze biti pozitivan ili negativan, u zavisnosti od toga da li je srce felne izbaceno ka spoljnjoj ili unutrasnjoj ivici felne.

poravnato sa rubom je ET nula...

Nulti offset je kada se ove dve ravni poklapaju (ravan kacenja je u ravni sredine felne). Sto je veci offset, srce felne je blize spoljnoj ivici felne, sto znaci da ce tockovi biti uvuceniji ka sredini vozila. Evo proste slicice:

image.jpg

Ako treba napismeno, evo i konkretne racunice za coveka (stari ET 31 i novi ET 41 (obe felne sirine 7''),sto znaci da ce sa vecim offset-om tockovi biti uvuceniji za 10mm).

image.jpg

Za Stilo pasuju felne sa ETom do 42, samo što bi morao mnogo nizak profil gume da voziš na njima ako su 17" u pitanju

Za Stilo fabricka 15'' celicara ima ET 43, a sirine je 6,5''. I fabricke 16'' i 17'' imaju ET 41 a siroke su po 7''. Na tu Mladenovu 17'' na Stilu fabricki ide 215/45, ali ljudi voze od 205/50 do 225/45 (velicina koja se danas izdvojila kao neki standard). Da ne idemo u ekstreme.

Za Bravo ce neko kompetentniji od mene ostaviti informacije.

Evo jos jedan info za Mladena: vidjao sam u 2 slucaja da ljudi na Novom Bravu (standardni Multijet, pretpostavljam i standardna velicina diskova i klesta za njega) voze zimske gume na 16'' Stilo Dynamic felnama. Ako mogu one, onda sigurno mogu i 17''. Pricam samo sta sam video na ulici, najbolje je probati.

E, sad ostali, ispravljajte vi mene ako sam nesto pogresno napisao :animier: .

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok si to sve objasnio, ja sam na prvoj stranici gledao onu tabelu, pa sam prema njoj napisao da je za stilo offset od 35 do 42, nisam znao da je fabrička čelična ET43

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema frke, tu smo da pomognemo jedni drugima - nadam se da sam ja ovo gore korektno ispisao onako iz glave i da nisam napravio neku gresku.

Mogu samo da te grdim sto nisi dosao na veliko okupljanje u Kosutnjak ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da sam jos negde natrcao na sliku, pa evo da dodam ovu sa Petrovim ("opasnigusar") stikerima na poklopcima:

image.jpg

A sem ovoga video sam i uzivo da stvarno kotrlja na 2 Brava. Ovo je standardna Stilo Dynamic 7x16 ET 41 (raspon rupa naravno 4x98). Ako moze ovo, onda moze i 17''. Neka neko od Bravista napise koliki je ET (ili jos bolje kompletne dimenzije) za njegovu fabricku 16'', bas me zanima koja je razlika (odnosno ima li je uopste) u odnosu na ove za Stilo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ha,

Do sada kao da sam vozio auto od 900 kubika :), a mnooooogo udobniji i bolji za vožnju sa 185/65 R15

potrošnja je itekako primetno manja za ~1l po kompjuteru.

A ove 16tice idu u garažu do leta ili na bubanj potok :p

Edited by Radnik2

Share this post


Link to post
Share on other sites

16 je skoro za ceo cenimetar niža guma ili za tri cm manji obim, što znači realno mala razlika u otporu kotrljanja. Upoređujemo nove 205/50 R16 i 185/65 R 15, ali kao što kaže polu ćelave 16 još je veća razlika u obimu i visini. Za udobnost to je sve dosta subjektivno. Ima razlike mada ima i razlike i u sastavu samih guma kao i starosti.

gume.jpg

http://www.club80-90syncro.co.uk/Syncro_website/TechnicalPages/TRC%20calculator.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobices primetno manju potrosnju goriva, to je sigurno. Ja mislim da ti nece preci 9l po gradu normalne voznje. 16' guma je po meni za taj motor kazna, em je skoljka teza od obicnog punta, em si stavio vece i teze tockove pa ga dodatno mucis. Nema on snage za tu dimenziju guma. Sa manjom i uzom gumom voznja ti je uvek udobnija, potrosnja manja, naravno da i auto bolje vuce, tisi je na putu, bolje gazi sneg, i trap ti puno duze traje, em sto je guma uza pa manjom sirinom gazi put a i rupe, em je vislja i vise upija udarce. Inace ja sam ljubitelj velikih felni i guma, cisto da nemislis da sam za male pa zato ovo pisem. ne znam da liinace idu 14' kod tebe, proveri i stavi fabricku dimenziju, to ti je ono optimalno, a 16' stavi ponekad kad hoces da se ku...s malo.

Sam ti reko :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene je bio drugačiji slučaj stavio sam na R21 1.7 185/65 R 15 i potrošnja je bila oko 12 l plina u gradu (nikad ispod), dok sa 195/60 R14 oko 11 l plina (najmanje sa ovim gumama 10,5). Kad sam prodavao auto vratio sam 14-tice a sa njima i manju potrošnju.

gume.jpg

http://www.club80-90syncro.co.uk/Syncro_website/TechnicalPages/TRC%20calculator.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod druga na Bmw 5 tds '99-o god. Kada smo ga kupili imao je gume 205/60 r15 i bio je smesan sa njima, ogroman auto pa tockovi izgledaju kao da su od rucnih kolica, a i felne neke glupe bile u p.m. Potrosnja je bila 10l okruglo. Nadjemo 17" 235/45, mozda su bile i 245 nemogu da se setim, felne extra, auto izgleda bas kako Bmw i treba, perfektno! Za cudo, samo je malo bio kruci u voznji, valda sto je dosta tezak ne znam, prijatno sam se iznenadio, a potrosnja.....nikad ispod 14l!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Promena potrošnje zavisi od modela odmodela ali najviše od motora. Na dizelima je to gotovo neprimetno.

Na stilu jtd vozio sam od 195/65-15 do 225/45-17 i nikakve razlike u potrošnji nisam primetio. Nakon remapiranja ni razlike u preformansama se ne mogu primetiti, osim kočenja i ležanja koje je bolje sa širim gumama.

Interesantno je recimo da je razlika u odobnosti između 195/65-15 i 205/55-16 prilično velika, dok se između 225/45-17 i 205/55-16 skoro i ne primeti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav druŠtvo. Kolega vozi novog brava sport oprema. Ima fabričke alu felne (ovakve

cv700.jpg

Hoce da kupi felne 15-ice celicne i zimske gume. Konkretno ga interesuje da li mogu celicne felne od stila na njegov auto. Hoce zimske tigar wintera gume 15-ice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hteo bih da stavim čelične felne na novom bravu 15" pa nisam siguran da li bi mogle od stila posto se felne razlikuju.

Novi bravo nosi 6Jx15H2 ET 31,5 dok stilo nosi 61/2 Jx15H2 ET 43. E sada je problem u ovom "ET" jer sam negde pročitao da može biti razlika najviše do 5.

Za brava sam uspeo da nađem nove čelične po ceni od 6500 din/kom što je po meni čisto dranje dok za stila ima novih po ceni od 3500 din/kom.

Da li neko na osnovu ovih podataka može da mi kaže da li će ići ove od stila?

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

ljudi hitno treba informacija.. vec godinu dana se bakcem sa felnama a jos uvek ne mogu da provalim sta je ok.. 15ice 195/50 et oko 35-40 bi trebale da su ok, ako je veci et blize su amortizeru i kace ako je manji et idu ka rubu i kace. e sad nasao sam felne 15 sa gumama 185/55 i nisam siguran da li moze ovaj profil gume, trebao bi da mi javi lik et sutra, ako neko zna neka me sto pre informise jer ako odgovara ja bi to kupovao da se ne proda. znaci treba mi informacija o odgovarajucem et-u sa ovim gumama? :construction:

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

e vrrrrh onda, samo et me plasi da ne bude mnogo mali pa da kaci u sraf ili ako je veliki da ne kaci rubove. ali eto bar sam dimenziju guma otpisao kao problem :D tnx ljudi :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze sporting nosi 185/55/15 :)

Imas odlicnu informaciju od Baneta, fabrika propisala za sportinga 185/55/15-6J-ET37. Idealna kombinacija :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel ne prave nikakav problem distaceri? naravno ne mislim da ce sad tocak da mi otpadne, nego da li na neki duzi period utice na nesto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...