Jump to content
FAS Goran
Dragon

Fiat / Lancia / Alfa - dimenzije felni i guma

Recommended Posts

Ne ljutim se, sve o.k. :)

ali u FIAT GRANDE PUNTO OWNER'S HANDBOOK stoji specifikacija da za 1.2 8V Dynamic ide 165/80/R14, ali tih nema pa kontam 175/70/R14

24433b8.jpg

Edited by Radnik2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ta 175/70/14 ima isti opseg kao i 165/80/14 onda je mozes staviti.

Ukoliko je isti opseg kao sto je propisano potrosnja bi trebala da bude za nijansu manja jer je guma uza.

Auto ce biti udobniji i manje ce se habati ovjes jer su gume "mesnatije" te ce one upiti nesto od neravnina. Samim time ce izgubiti na stabilnosti ali to NIKAKO nemozes da primetis cak i u sportskoj voznji.

Mozda bi nesto primetio na stazi ali to je isuvise slab motor da bi se nesto moglo osetiti!

Mesnatije gume su daleko bolje od niskoprofilnih na nasem losem asfaltu jer upiju nesto od neravnina a u slucaju niskoprofilnih (koje samo lepo izgledaju) svaki kamencic se prenosi preko amortizera na karoseriju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,

Inetersuje me razlika potrošnje goriva iz iskustva nekoga od članova foruma.

Naime, trenutno na GP 1.2 8V imam 205/50/R16 letnje tj. na pola ćelave sa alu felnama. Po kompjuteru trenutna potrošnja po centru Beograda u špicevima je 10.7L/100km tj. 9.4km/l

Da li će bitno uticati ako se stave 175/70/R14 čelične felne, kako na potrošnju goriva tako i na stabilnost i habanje ostalih mehaničkih delova, trapa, diskova...

Danas je urađen veliki i mali servis tako da ću testirati što se tiče tog dela, da li ima smanjenja potrošnje,...jedino mi ostaje dvoumica za gume tj. točkove

Hvala puno u napred na vremenu

Ivan.

Kralju,dobices malo manju potrosnju ali puno udobniji auto...odusevljavaces se...E sad ako ti nije bitan izgled auta onda slobodno stavi te 14-tice i nema frke,a usput,mnogo vise ce ti trajati trap...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobices primetno manju potrosnju goriva, to je sigurno. Ja mislim da ti nece preci 9l po gradu normalne voznje. 16' guma je po meni za taj motor kazna, em je skoljka teza od obicnog punta, em si stavio vece i teze tockove pa ga dodatno mucis. Nema on snage za tu dimenziju guma. Sa manjom i uzom gumom voznja ti je uvek udobnija, potrosnja manja, naravno da i auto bolje vuce, tisi je na putu, bolje gazi sneg, i trap ti puno duze traje, em sto je guma uza pa manjom sirinom gazi put a i rupe, em je vislja i vise upija udarce. Inace ja sam ljubitelj velikih felni i guma, cisto da nemislis da sam za male pa zato ovo pisem. ne znam da liinace idu 14' kod tebe, proveri i stavi fabricku dimenziju, to ti je ono optimalno, a 16' stavi ponekad kad hoces da se ku...s malo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bezi od tih 170/70/14,bolje mu stavi njegove fabricke 15ce,a ta dimenizja mi se ne dopada tih 16ca ....sto se tice potorsnje manje vise,sve zavisi,naravno da je manja sa manjim gumama ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala puno svima na odgovorima,zaista!...totalni sam pocetnik sto se tice kola :p

Posle zamene filtera i kajseva, tj. servisa potrosnja, naravno po kompjuteru je 9.8L/100km sa ukljucenom automatskom klimom. Bez AC vidim da je razlika cca 0.5L-0.7L, naravno kontam da je sve to promenjivo od nacina voznje, grad, otvoreni put i naravno kvaliteta benzina.

Onda definitivno idu njegove fabricke 175/65 R 15 H; 185/65 R 15 H. Promenicu u subotu pa da vidim sta i kako

Edited by Radnik2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prodaje tip preko neta tocak, copavac ...kaze "za lanciu" 125/90 r15 ....ali na slici se vidi da ima 5 rupa?

Nije napisao promer rupa pa jel neko ko vozi lanciu zna koji je promer? Meni konkretno treba za fabiju a promer je 5x100 pa ne znam da li odgovara ta sa lancie (ako on nije pogresio...ima li uopste lancia sa felnom sa 5 rupa)?

Edited by Gustav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja situacija izgleda ovako... Imam petokrake alufelne 15, od 7 jota, sa ET35, sa gumama 185/55-R15 + distancere od 1,1cm i napred i nazad... To mi je "letnji set" guma... Pored toga imam 4 zimske gume isto 185/55-R15 koje su skoro nove... Pošto me mrzi više da dajem pare svake godine po dva puta na zamenu (2.000 x 2), interesuje me da liodgovara možda za punta čelična felna do Stila, da napakujem zimski set? ET na felnama po oglasima je 43 (što me najviše i plaši), da ne kupim, a posle da ne mogu da montiram... da lineko ima iskustva u tome? Eventualno da lineko ima "napakovane" gore spomenute felne sa 185/55-R15 gumama, kako bih samo probao?

Edited by berni1756

Share this post


Link to post
Share on other sites
Prodaje tip preko neta tocak, copavac ...kaze "za lanciu" 125/90 r15 ....ali na slici se vidi da ima 5 rupa? Nije napisao promer rupa pa jel neko ko vozi lanciu zna koji je promer? Meni konkretno treba za fabiju a promer je 5x100 pa ne znam da li odgovara ta sa lancie (ako on nije pogresio...ima li uopste lancia sa felnom sa 5 rupa)?

Lancia Kappa ima 5 rupa, ali su 5x108 koliko me sećanje služi, a 5x100 su serija golf 4 pa na ovamo, mislim možda i Seat, Audi...

Moja situacija izgleda ovako... Imam petokrake alufelne 15, od 7 jota, sa ET35, sa gumama 185/55-R15 + distancere od 1,1cm i napred i nazad... To mi je "letnji set" guma... Pored toga imam 4 zimske gume isto 185/55-R15 koje su skoro nove... Pošto me mrzi više da dajem pare svake godine po dva puta na zamenu (2.000 x 2), interesuje me da liodgovara možda za punta čelična felna do Stila, da napakujem zimski set? ET na felnama po oglasima je 43 (što me najviše i plaši), da ne kupim, a posle da ne mogu da montiram... da lineko ima iskustva u tome? Eventualno da lineko ima "napakovane" gore spomenute felne sa 185/55-R15 gumama, kako bih samo probao?

Veliki je to ET, trebaće ti distanceri i dugački šrafovi... najisplativija investicija je da uvaljaš te 15" i kupiš u istom stanju polovne 14", one su 10e jeftinije po komadu od 15", a felne 14" možeš lako da nađeš, mislim da ih Laki sa foruma prodaje 10e po komadu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

stavljene celicne felne! kao sto sam ranije napisao uzeo sam od jednog lika iz indjije 5x110 16tice skinute sa opel zafire...stavio zimske gume bggoodrich i uzeo michelin ratkapne...uradjeno u servisu Adam za koji jedino mogu da tvrdim da stvarno kvalitetno urade posao....sve izaslo 6 soma din:)

auto dosta meksi...koliko sam primetio...laksi ne na servu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav, potrebna mi je pomoc, koliko iznosi promer centralne rupe na fabrickoj alu felni od 15 inca? Kupio bih felne koje nisu fabricke pa ne znam da li bi pasovale. Problem je sto se prodaju u drugom gradu pa ne mogu da ih probam. Na tim felnama precnik iznosi 57mm. Sta se radi kada se te cifre ne poklapaju? Cuo sam za neke prstenove.

Hvala unapred svima za odgovore i pomoc.

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na brzom odgovoru. Sta se radi u ovom slucaju kad je promer na felni manji za 1mm? Moze li to?

Uh, nisam citao do kraja, hvala puno.

Je l to rizican zahvat da se kod strugara uveceva rupa ili to lako resavaju? Koliko naplacuju tu uslugu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije neka magija razbušiti rupu, nego da li su ti ove zajebanije 4x98 (raspon rupa za šrafove). Po centralnoj pretpostavljam da je Wagenova felna i tu ti kreću novi problemi, trebaju ti šrafovi sa plivajućim konusima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam 17" felne sa letnjim gumama. Imam takodje zimske gume 17", i razmisljam se da uzmem drugi par felni da ne bih non stop odlepljivao gume...

Fabricki prema podacima felne su mi: 7J 17 ET31

Nasao sam u oglasima felne od fiat stila koje su 7J 17 ET41

Posto ja nemam pojma sta mu ovo ET dodje, to se jedino razlikuje. Rupe su 4x98 na oba para. Da li bi te felne mogle na mog brava ili ne?

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...