Jump to content
FAS Goran
SikterBre

Digitalizacija

Recommended Posts

Probao, opet ništa.. Ubodem antenu u Tv, imam ove analogne kanale, prebodem je u risiver, neće da uhvati ništa bukvalno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je moguće da zbog položaja antene ne mogu da uhvatim digitalni signal, a recimo analogni radi najnormalnije? Očekujem ovih dana da se ugasi analogni signal i ne znam šta mi je najpametnije rešenje, ali sumnjam u položaj antene... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa sto nisi probao da okrenes antenu na neku drugu stranu mozda stvarno i ne moze da uhvati ni jedan digitalni signal,ili risiver ne radi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pokušao sam na sve moguće strane i ništa.. Sutra ću da dam kolegi risiver, ima isti, pa da proba kod njega da li radi.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako god da je okrenuta antena mora da ufati bar 1 kanal da ga j....nesto tebi tu brate ne radi...probaj kao sto si rekao sutra pa javi..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Situacija ovakva.. Juče dao kolegi risiver, on ga probao, hvata kaže kanale koje hvata i sa svojim, vratio mi je jutros, evo pokušavam sve moguće načine, ne hvata ni jedan jedini.. Moraće otprilike da se penje antena na krov ili da se kupuje neka digitalna..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoj da bacas pare na te ''digitalne'' antene jer je to marketinski trik , antena kao antena je namenjena za odredjenu frekfenciju  nema veze koji je signal bar u ovom slucaju, frekfencije na UHF tv podrucju nisu menjanje samo pronadji sto bolju poziciju za antenu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo u to sumjnam, samo me nervira što svuda piše kako sa običnim antenama može da se nađu kanali, a ja ne mogu da nađem ništa, a imam Micron antenu sa pojačivačem..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem je bas u tome sto imas pojacavac. On je dobar za analogni ali pokvari digitalni signal. Digitalnom signalu ne treba pojacavac, ako mozes smanji pojacanje, cuo sam da to mozda pomogne, mada mislim da ce bolje raditi bez pojacavaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kakav si analogni signal imao? Da nije sa senkom ili mnogo snega? Nisam siguran da to ima veze ali logicno bi mi bilo da senka moze da smeta... Koliko imas kabla od antene do TV-a? Ima li nekih drugih takvih neuobicajenih stvari kod tebe?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem je bas u tome sto imas pojacavac. On je dobar za analogni ali pokvari digitalni signal. Digitalnom signalu ne treba pojacavac, ako mozes smanji pojacanje, cuo sam da to mozda pomogne, mada mislim da ce bolje raditi bez pojacavaca.

 

zavisi kako kod koga,ako si blizu predajnika mozda i ne treba pojacivac pricam o ovoj anteni 

 

cxcv4014.jpg

 

za nju treba pojacivac jer ne moze nista uhvatiti od signala,ona hvata bilo koji signal dal to bio analogni ili sada digitalni,pa uredjaj to konvertuje i daje sliku na tv

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sikter, si prebacio prvo TV na onaj "Av" kanal rezervisan na za video recorder i slično? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguce da pojacivac nije ispravan ili adapter koji ga napaja , pojacivac samo propusta pojacan signal prema prijemniku/STB , ja imam tursko tunali pojacalo i loga 9 antenu samo zato sto imam dosta kabla.Ta mrezasta antena nije u kratkom spoju pa kada dodje do atmosverskih praznjenja indukuje se statika u njoj i moze da se dogodi da pojacivac strada.Vidi linkove pa ako hoces da uzmes neku uzmi crnu swa 555.

 

http://www.kupujemprodajem.com/plocice-za-mrezaste-antene-22063666-oglas.htm?filter_id=359801

http://www.kupujemprodajem.com/Pojacalo-plocica-za-antenu-22202098-oglas.htm?filter_id=359801

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pokušavah ovih dana u par navrata sve i svašta i neće da nađe kanale pa to ti je... Da se razumemo, ja sam upario uređaj sa televizorom, ali nalaženje kanala zeza... Danas ugasiše analogni signal u Kragujevcu i rekoh aj da probam sada, zakačim risiver i opet stisnem da automatski pronađe kanale, kad ono poče da hvata jedan po jedan, tako da sada imam desetak kanala, slika perfektna, nema seckanja, baš sam zadovoljan.  :cheers:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ata taj horizons može da pušta MKV ? 
Gledam u firmi imaju BEAR i samo seca sliku, razvlači boje / muka živa za gledanje. Da li je do risivera problem ili traži jak signal. 
Evo forum koji malo detaljnije radi http://www.rtvforum.net/thread-154-page-70.html

varijacije i BEAR http://www.rtvforum.net/thread-978-page-9.html
 

 

 

 


Malo o digitalizaciji

 

 

cxcv4018.jpg

 
 U doba digitalizacije, kada se frekvencije kojima jedna država raspolaže smatraju nacionalnim dobrom, analogna televizija predstavlja rasipanje resursa. Jedan televizijski predajnik može da emituje u etar samo jedan analogni (PAL) televizijski program (kanal opsega 7 ili 8 MHz). Korišćenjem istog opsega i predajnika za emitovanje u digitalnom obliku po DVB-T standardu moguće je emitovati oko šest TV programa (u zavisnosti od bitratea dodeljenog pojedinačnim programima – veći bitrate po programu znači više detalja u slici, a samim tim i bolji kvalitet).
 
Međutim, korišćenjem standarda DVB-T2 MPEG4 moguće je emitovanje oko 12 TV programa sa jednog predajnika. Pored digitalnih televizijskih kanala, paralelno je moguće emitovati i razne dodatne servise i sadržaje. Dalja kalkulacija vrlo je jednostavna – uštede i prednosti novog standarda su ogromne.
 
Cela stvar odlično zvuči u teoriji, ali praksa uvek krije iznenađenja. Za početak, možete to i sami da primetite, kod nas je gotovo nemoguće naći u prodavnicama televizore koji podržavaju standard DVB-T2 MPEG-4. Trgovci tvrde da nemaju nikakvo zvanično obaveštenje o novousvojenom standardu, pa se takvi televizori još ne uvoze. Posebnu zabunu u prodavnicama unose oznake u specifikaciji televizora, gde se navode standardi koje podržava ugrađeni tjuner (prijemnik). Ove oznake stoje u zagradi i obično navode skoro sve postojeće standarde – od analognih do onih za digitalnu kablovsku, pa i sam DVB-T2. Međutim, oznake u zagradi znače samo da postoji druga verzija tog modela televizora sa tjunerom koji podržava neki od tih standarda. Dakle, važeći standardi za konkretan model trebalo bi da se nalaze izvan zagrade.
 
Digitalnu televiziju mnogi poistovećuju sa HD televizijom. Često je verovanje da je digitalizacija kraj televizije standardne PAL (SD) rezolucije, kao i da je samim tim automatski obavezna i kupovina novog televizora. To, naravno, nije tačno. Kao što se domaći kanali emituju digitalno sa satelita ili kroz pojedine kablovske sisteme, tako će se emitovati i putem zemaljskih predajnika. Digitalizacija će omogućiti još veći broj standardnih PAL (SD) TV programa, njihov poboljšan kvalitet, kao i kasniji postepen prelazak na programe visoke rezolucije (HD).
 
Za prijem digitalnih kanala biće vam dovoljna standardna krovna antena. Ono što će možda napraviti problem u prijemu jesu stara i loša antenska pojačala koja prave prevelika izobličenja signala, pa će na taj način ometati digitalni signal koji treba da dođe do prijemnika. Na sreću, već sada se u prodaji mogu naći pojačala koja su namenjena poboljšanju prijema upravo digitalnog signala. Svi mi koji već posedujemo televizor (analogni ili digitalni koji nema DVB-T2 MPEG4 kompatibilni tjuner) moraćemo da dokupimo eksterni Set-Top Box (STB), koji će se povezati između antene i televizora poput video rekordera. Naravno, kako ne bi sve bilo jednostavno, i tu ćemo imati dodatan izbor između modela koji su samo za prijem PAL (SD) kanala (imaju analogne antenske izlaze za starije CRT televizore), modela koji će primati samo SD kanale, ali istovremeno imati i HDMI izlaz za upscale (razvlačenje) slike i prilagođavanje novijim HD televizorima, i na kraju onih koji će biti prvenstveno namenjeni prijemu HD kanala (kada se i oni nađu u etru) i biće unazad kompatibilni za prijem PAL (SD) kanala.
 
Za nekoliko meseci trebalo bi da počne emitovanje prvog MUX-a programa (multipleks, „paket” programa – skraćenica koju ćemo ubuduće često viđati) na većem delu teritorije Srbije. Jednostavno rečeno, MUX predstavlja skup više TV programa koji se emituje digitalno, sa jednog predajnika, na jednom televizijskom kanalu (opsegu frekvencija). Prijemnik (televizor ili DVB-T2 kompatibilni STB) „raspakuje” primljene programe i potom je spreman da ih reprodukuje kao sliku i zvuk. Kako smo već rekli, jedan predajnik će emitovati oko 12 digitalnih programa, u početku samo televizijâ sa nacionalnom frekvencijom. Nakon toga planiran je drugi MUX sa novih 12 TV programa. Toliko je opreme trenutno kupljeno i planirano da se pusti u rad, i to najkasnije do kraja godine. Nakon toga sledi period u kom će se raditi na pokrivanju preostalog dela teritorije države digitalnim signalom. Dalje bi trebalo da usledi nabavka dodatne opreme za pokretanje još nekoliko MUX paketa. To znači da će se dodeljivati i nove dozvole za programe sa nacionalnim pokrivanjem.
 
S tim u vezi, ako pogledamo kako se digitalizacija odvija u susednoj Hrvatskoj, videćemo da je nakon prve faze usledilo dodeljivanje dozvola postojećim TV stanicama za pokretanje novih kanala, a trenutno je raspisan konkurs za nove specijalizovane programe. Na primer, planira se pokretanje posebnog sportskog programa, za čiju dozvolu konkurišu dve televizije, očekuje se specijalizovani kanal za decu, kanali namenjeni zabavi, muzički kanal i tako dalje. NovaTV počela je sa probnim emitovanjem svog programa u HD rezoluciji.
 
Kod nas u početku možemo očekivati da dobijemo poseban kanal namenjen prenosu skupštinskih zasedanja. Pink već emituje više kanala na satelitu, pa će biti zanimljivo videti da li će neki od njih početi da se emituje slobodno, kao drugi zemaljski kanal. B92 takođe već ima drugi program informativnog karaktera, te se očekuje da će i sa njim konkurisati za nacionalnu frekvenciju. Za prva dva MUX-a nisu planirani HD programi, mada se može očekivati da se tu nađe RTS-ov eksperimentalni HD program koji emituje sportske prenose u visokoj rezoluciji. S velikim brojem mesta za nove TV programe u budućnosti biće zanimljivo kako će se ko snaći u novoj situaciji, a priznaćete da do sada regulatorima baš i nije najbolje išlo. Biće zanimljivo videti i kako će sve to uticati na broj pretplatnika kablovskih operatera, jer je najveća prednost kablovske ponude upravo veliki broj programa (istina, i ponuda stranih programa zanimljive sadržine).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam ga puno ispitivao - jedan dan (mozda letnji do ponoci...ali ipak samo jedan dan; ) ja imam kablovsku a kupio sam ga mojima pa malo upoznao pre toga - sto je neophodno - da znam da im objasnim...

Sto se seckanja tice - Ono sto sam primetio je da secka neke filmove ako se ukljuce titlovi. Ne sve, nisam shvatio pravilo jer sam probao razne vrste kompresije, bitrate, rezolucije... Neki mu se ne svidjaju neki svidjaju... Iste filmove koji su seckali bez problema sam pustao na mom TV u sa USB-om, ali je zato horizons pustao i neke formate koji tv nije... Lud zbunjen (og)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se nije dešavalo evo ova 3 dana da secka, radi baš lepo i bez problema.. Kada sam kupovao su mi u WinWin-u rekli da zaobiđem Bear..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam znao za ovu temu i kupih Bear za 2580din za sada radi sve,jedino 2 puta do sada su mi se pojavile neke pruge na slici i morao sam da izgasim i ponovo upalim risiver i posle toga je sve bilo normalno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bear se sada ponasa normalno.Kakva su iskustva sa TV Star risiverom posto treba da kupim  jos jedan risiver,a star vidim da je najpovoljniji 2500din.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...