Jump to content
FAS Goran
Martin

Radim i kuću gradim/kućne majstorije

Recommended Posts

Kad isplatis stan od prodavca tj investitora dobijes fiskalni racun na kome pise koliko je iznosio porez prilikom kupovine stana (sto je sada 10% na stan i 20% na garazu). Dobices jos i izvode racuna investitora gde se vidi da je novac uplacen i da je prosao preko njihovog racuna sto ti takodje treba.

U opstini na kojoj si bio prijavljen do datuma potpisivanja ugovora vadis uverenje da ne posedujes ni jednu nekretninu tj da se ne duzis porezom za istu sto je dokaz da kupujes prvi stan. E sad postoji caka oko prijavnjivanja clanova domacinstva za povracaj poreza. Svi koje zelis da prijavis moraju biti prijavljeni na istoj adresi kao i ti u trenutku potpisivanja kupoprodajnog ugovora sto je po meni glupost ali ok.

Po zakonu kupac stana kome je to ujedno i prvi stan ima pravo povracaja poreza na 40 kvadrata (opet kazem stan moze da ima i 200 kvadrta ti imas kao vlasnik pravo da vratis samo na 40, klasicna pljacka).

Mulja se u vladi da ce da se ukine taj povracaj poreza u potpunosti tako da ko nesto hoce da kupuje ima fore verovatno do kraja godine ako ne i manje...

Ja sam trenutno u fazi prikupljanja papirologije i prijavljivanja poreza pa znam koliko gluposti i nelogicnosti tu ima...

Edited by Ticma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za kupovinu to nije problem. Za gradnju se nisam raspitivao, ali - onda ja imam pravo povraćaja PDV-a od izvođača radova (građevinske firme) na račun radova i kupljenog materijala???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam ljude koji su pravili vikendice, prijavljivali ih na svoju decu i vraćali porez... verovatno postoji nešto i za to, zašto bi samo stanovi bili uključeni. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovatno postoji neka caka. Znam da traze fiskalni racun i izvod za racun preko kog je novac isao.

Sad su nesto i menjali, uveli su porez na imovinu i za garazu a izbacili su terase stana iz ukupne kvadrature.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nemam pelet al imam komsiju koji kaze da peleta trosi isto koliko je i uglja s tim da mu je ovo mnogo lakse ,a i mnogo skupllje. jer tona uglja i tona peleta nisu ni blizu..

ja se kod sebe debelo razmisljam o geotermalnoj tj toplotnoj pumpi. e to je buducnost..

Kolega sa posla ima taj vid grejanja/hladjenja u zgradi tj stanu i super je stvar.

Drugi kolega se raspitivao da to odradi kuci, ali su mu trazili 10.000e tako da je odustao...

Pocetna investicija je poprilicno velika, ali se na duze staze isplati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod računanja cene grejanja ljudi često ne uzmu u obzir stanje objekta pa kažu "isto me košta i ugalj, i pelet i gas i struja", a s druge strane kuća neizolovana, efikasnost instalacije nikakva, TA peći ne rade grejači i slične stvari... kuća koja je dobro izolovana se može ugrejati i svećom. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za 30god......znam da smo se grejali na struju, naftu, ugalj, drva, piljevinu, briket.

Nafta i struja gospodski ali nije realno da bude jeftino.

Ugalj je najgori-od utovara, skladistenja, lozenja, do pepela i ciscenja.

Piljevina je bila super jer smo je dobijali za 0din kada niko jos nije pravio briket ali zato prasine na sve strane. Onda je stanje stvari nateralo da predjemo na briket. Spakovano u dzakove po 30ak kila, pepela jedva da ima, nije ni prasnjavo mnogo.....

Pelet je po mojoj/nasoj racunici jos uvek.......slabo isplativ.

Naravno izolacija se podrazumeva.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da je bitna - ne planiram da sređujem potkrovlje (izmalterisano je, urađene su košuljice) osim mineralne vune za krov. Ali ću zato uraditi izolaciju spoljnih zidova.

Čuo sam da kombinacija radijatora i toplotnih pumpi nije baš najbolja kombinacija (toplotna pumpa obezbeđuje oko 50'C, a za radijator treba oko 70'C)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toplotne pumpe idu u kombinaciji sa podnim grejanjem, ali kuća se u startu projektuje za podno grejanje.. Ima to svoje zašto, malo duža priča, ali prosto rečeno podno grejanje podrazumeva određenu visinu poda, i potpuno drugačiji proračun izolacija, ali da ne pametujem sada.

Bio sam u zgradi koja je jako ozbiljno projektovana, a i izgrađena, u kojoj se nalazi sistem podnog grejanja sa toplotnim pumpama i mogu vam reći samo reči hvale. Izuzetno ekonomično, ali u startu skupo.

Edited by paliic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toplotne pumpe idu u kombinaciji sa podnim grejanjem, ali kuća se u startu projektuje za podno grejanje.. Ima to svoje zašto, malo duža priča, ali prosto rečeno podno grejanje podrazumeva određenu visinu poda, i potpuno drugačiji proračun izolacija, ali da ne pametujem sada. 

Bio sam u zgradi koja je jako ozbiljno projektovana, a i izgrađena, u kojoj se nalazi sistem podnog grejanja sa toplotnim pumpama i mogu vam reći samo reči hvale. Izuzetno ekonomično, ali u startu skupo.

Za ovo si totalno u pravu. toplotne pumpe su najisplatljivije u kombinaciji sa podnim grejanjem. Jer kada se bunarska voda uzima iz zemlje ima oko 10-15 stepeni, 

nakon prolaska kroz toplotnu pumpu ona izadje na 20ak,a podnom grejanju je dovoljno da ima 30 stepeni. kosuljica kod podnog iznosi od minimalnih 10cm do 15 cm

koliko je optimalno.

Maki ali kada si vec stavljao termo blok moga si se odluciti  i za bolju stolariju npr. salamander,rehau,veka. ili bar staviti troslojno staklo.

Sve u svemu srecno sa gradnjom i brzo useljenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne. Postoji sistem koji gasi pumpu, da ne bi eksplodirao bojler :), u instalaciji je anzifriz pa ne moze da prokuva a postoje i sigurnosni gedzeti poput oduska za prekomerni pritisak koji ujedno sluzi kao odusak za ispustanje vazduha ako ga ima u instalaciji, ekspanzivna/expanziona boca (zovite je kako hocete) i sl...

Tako i zimi ima sistem protiv smrzavanja na vecim minusima a ako su jako oblacni dani ili bas hladne noci....

Lepo je reseno + kod mene je sve to vezano sa centralnim + postoji i el grejac, sve prikaceno na kontroler..... Fina spravica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Planiram kuću već nekih 6 meseci i dosta sam u toj materiji, imam dosta spremno, još samo fali € :-)

Na prvoj, drugoj strani sam pisao o važnosti ventilacije u kući, sad sam naletio u časopisu na tekst vezan za to pa da ga podelim sa vama.

 

IMG_20150201_193959955.jpg IMG_20150201_194013289.jpg

 

 

Edited by neshaoct
popravio slike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najveće leglo virusa, bakterija i kojekakvih zaraza je kanalni ventilacioni sistem star nekoliko godina a u 99% slučajeva bez mogućnosti ikakvog čišćenja ili bar bez mogućnosti efikasnog čišćenja!

Najčešći je trenutno "Koksaki" virus u nebrojeno mnogo varijacija i mutacija koji napada određenu grupu organa......može se na netu pročitati o tome da ne smaram ovde.

Prema tome najiskrenija preporuka je izbegavanje instaliranja kanalnog ventilacionog sistema u prostor u kome se živi!

Ako je nemoguće izbeći ga u savremenim poslovnim zgradama u dom ga ne treba uvoditi! Neki drugi vid ventilacije pogodan za kompletno/potpuno čišćenje redovno da ali ovo svakako ne!

Edited by Markobgd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tehnika je malo napredovala, sad se bilo koji vid ventilacije ne radi bez filtera, i to nekoliko njih u kombinaciji jer samo tako zaustavljaju razvijanje bakterija, virusa i mikroorganizama. Sve to lepo zvuči ovako kad pišemo, problem je što prosečan čovek kod nas gradi kuću nekoliko godina/decenija i ulaganje u ventilacioni sistem je misaona imenica a naknadno ugrađivanje rekuperatora je fina investicija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema tog filtera koji će sprečiti nagomilavanje prašine a kamoli mikroorganizama u cevovode i kanale koji su "suvi sistem" za razmenu vazduha a kamoli na klimatizaciji gde imamo i vlažnu podlogu za razvoj svega i svačega....no o klimi ne pričamo pa da je se i ne hvatamo.

Pored toga i da se uhvatimo za najsavremeniju tehnologiju koja je u tom domenu filtriranja dostupna a daleko od toga da je savršena i da može da obezbedi dugoročno "čist" vazduh to običan čovek ovde ne može da plati....

Ja pričam o sistemima koji su ovde realnost i koje bi neko mogao da instalira.

Opet ponavljam kanalni sistem pa i najsavremeniji je zbog nemogućnosti pravilnog i potpunog čišćenja i dezinfikovanja nakon par godina upotrebe zlo za zdravlje...

Edited by Markobgd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svuda gde ima strujanja vazduha, ima i mikroorganizama, bakterija i čega sve ne, jedino što se može uraditi jeste da se više pažnje posveti mogućnostima održavanja ventilacionog sistema. A opet, ako u autu održavaš ventilacioni sistem, verovatno ćeš i u prostoru u kome provodiš 85% svog vremena isti taj sistem održavati još pažljivije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...