Jump to content
FAS Goran
Nidzo

Vežite se i na zadnjem sedištu

Recommended Posts

Vežite se i na zadnjem sedištu

 

U Srbiji je u prvih osam meseci ove godine postignut istorijski uspeh u bezbednosti saobraćaja jer je stradalo 80 osoba manje nego prošle godine. Pored korišćenja sigurnosnih pojaseva od ponedeljka počinje kontola brzine, tehničke ispravnopsti vozila i urednosti dokumenata.

 

Selection_002.jpg

 

U akcije saobraćajne policije uključila se i Agencija za bezbednost saobraćaja koja ukazuje na to gde treba pojačati, a gde smanjiti aktivnosti. Od ponedeljka vežite se i na zadnjem i na prednjem sedištu jer vas očekuju rigorozne kontrole, kažu u MUP-u. U prvih osam meseci ove godine poginulo je 328 osoba u saobraćaju, što je za 80 manje nego prethodne godine, kada je život izgubilo 408 lica. Ovo je rezultat koji dugo nije ostvaren od kada se meri bezednost saobraćaja ali obaveza policije da do kraja godine on bude još bolji. U Upravi saobraćajne policije još kažu da broj prekršaja nije porastao čak se smanjio na 380.000 od početka godine, ali se zato i dalje ne vezuje 30 odsto vozača na prednjim sedištima, dok na zadnjim sedištima prema nezavisnom istražvanju čak 98 odsto putnika ne koristi pojas.

 

Od ponedeljka počinje objedinjena akcija u okviru akcije Evropskih policija čije je osnovni cilj da se pojas pravilno upotrebi. "Da budemo realni i vi ja na zadnjem sedištu vozimo decu to je jako bitno, treba da pošaljemo jaku poruku. Svaka novina nailazi na otpor, vremenom bilo je otpora i kod dnevnog svetla, to smo uspeli da nekako uskladimo, tako ćemo i ovde, vreme i akcija doneće i rezulatate", kaže Slobodan Mališić iz saobraćajne policije. Iz Agencije za bezdnost saobraćaja poručuju da ako želimo u Evropu moramo prihvatiti i evropska ponašanja. Studija koju je agencija uradila pokazuje da se naši vozači više vezuju u inostranstvu ili na Koridoru 10 nego u okolini kuće.

 

Takođe velika je zabluda da pojas spasava samo na velikim brzinama, jer je njegov učinak najbolji baš u gradu na manjim brzinama. Krste Lipovac, direktor Agencije za bezbednost saobraćaja kaže da tek sada kreće jedna ogorčena borba sa onima koji su nam najvžniji a to je tih 30 odsto koji ne koriste pojas. "Tek sad kreće pravi uticaj na bezbednost saobraćaja. Oni koji se bune protiv društvenih akcija, aktivnosti i medija moraju biti sankcionisani", kaže Lipovac.

Pored korišćenja sigurnosnih pojaseva od ponedeljka počinje kontola brzine, tehničke ispravnopsti vozila i urednosti dokumenata. Takođe oko škola meriće se brzina bez zaustavljanja, a prijave će biti direktno prosleđivane sudijama jer u tim slučajevima ne važe negdobe ili bilom kakave urgencije.

 

IZVOR: RTS

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad mene zanima šta će da rade vozači Juga i ostalih automobila koji nemaju pojaseve pozadi?

 

I šta znači urednost dokumenata?

Koliko ja vidim više ni ne kontrolišu brzinu, barem ne tamo kuda ja prolazim. Izgleda da su shvatili da daleko više može da se zaradi na vezivanju. svetlima i rezervnim sijalicama..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preterivanje vec,ti imas pojas,vezi se ili kazna,ti sto nemas,za tebe nikom nista. Ovde se izgleda radi o uzimanju para,a ne o bezbednosti. Ako hoce da se pravdaju pricom o bezbednosti,onda o trosku drzave vlasnicima jugica,zastave i ostalih bez zadnjih pojaseva,besplatna ugradnja istih (ako je moguce),pa onda isti zakon za sve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoje ljudi koji su zbog dece ugradjivali sedista i u juga, kod mene su bili pojasevi, ali nisu bile one plastike gde ulazi pojas ... kupio namontirao i u slucaju da vozim neko dete pozadi nateram ga da se veze ... odraslima ne smatram da sam duzan da pricam da se vezuju ... pa ako bas dodje do toga neka se oni raspravljaju sa policijom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se za pojaseve. Inače, danas dolazim kući i ni manje ni više nego 12 automobila složili i čekaju da napišu kazne. Dvoje pišu kazne, a jedan odvaja nevezane. Ako ovako nastavimo brzo ćemo napuniti budžet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je ostala navika iz AS da pre nego sto upalim kola vezem pojas ili dok cegam da mi se pogase lampice, imam neki glupi osecaj kad ga ne stavim. Inace ko god se od maloletnika vozi sa mnom napomenem da se veze i pozadi, ostali kao sto beli kaze nisam duzan kako pozadi tako i napred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cek, kada bi me zaustavili, npr nas 4 u kolima, ja vozim, pozadi dvoje ne vezanih, jel ja odgovaram za njih ili oni sami za sebe? Podrazumevajuci da su punoletni :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako su punoletni onda svako za sebe, ako nisu onda vozac (ne znam da li se to odnosi i na maloletnike sa licnom kartom) :ad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma dobro je da se vidi kako se ipak neko brine o nama. Već sam se uplašio kako smo prepušteni sami sebi.

Međutim, bojim se da su malo pobrkali, "lončiće", prioritete. Koliko naših sugrađana već sada gladuje a koliko je na dobrom putu da se to i njima desi?!

Sve više je i onih firmi koje ukidanju sopstveni prevoz a javni saobraćaj je u ludnici. Ljudi se snalaze na razne načine decu da othrane a s druge strane poslodavci i njihova unija satiru još i malo duše u njima bez nadoknade i za put. O platama da ne govorimo.

Je l' mislite da će preživeti da bi seli za volan?!

Ovde se decenijama rade apsurdne stvari. Seče se grana na kojoj se sedi. Muka mi je od njihovih statistika i cinizma!

@Cile,punoletan je punoletan .

Edited by Mijailović P.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto rece Mijailovic P. muka mi vise od cinizma pojedinih klosara koji su obukli uniformu "preko veze" (svaka cast postenim policajcima) pa mi se smeju u lice i kazu "drugo sam ja, meni je sluzba dozvolila da ne vezem pojas" pa meni pisu kaznu. Stvarno je doslo strasno vreme gde je sav olos i sljam isplivao na povrsinu pa radi sta hoce. Samo kod nas je moguce da se pojavljuju raznorazni likovi na televiziji i kazu kako je radi bezbednosti uvedeno to i to a kao u Evropi se kaznjava rigoroznije. U zadnjih sedam godina presao sam vise od pola miliona kilometara po Evropi a platio sam samo dve kazne za nevezivanje pojasa i to u Ceskoj 8 evra i Austriji 25 evra. U Srbiji sam za to vreme presao oko 50000 kilometara (znaci deset puta manje) a pisali su mi jedno pedeset kazni po 5.000 dinara. I bas prekuce vidim komandira policije u mom gradu kako se vozika sluzbenim automobilom a nije vezan pa mi se jos smeska u prolazu. Cak i kada iz principa sam poceo da vezem pojas jedno vreme, zamislite da mi je policajac koji me zaustavio rekao da mi auspuh pravi preveliku buku (jer nije imao nikakav razlog da me kazni). Upitao sam ga a koliko decibela moj izduvni sistem pravi buku i cime je merio a on me bledo gledajuci upita: "Kakvih decibela? Sta je to?". Sta dalje reci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezes se i miran si ... dresiran da slusas one za koje si glasao i koji obecase kule i gradove, isto kao i oni pre njih ... i oni pre njih i ko zna koliko jos pre!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezujem se od '94, a decu sam takodje naučio da moraju biti vezana. Relativno mala stvar, a može mnogi da znači.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikada mi nece biti jasno zasto se ljudi toliko bune protiv necega sto im moze biti od velike koristi. Vezivanje pojasa, dnevna svijetla, postovanje ogranicenja brzine, zabrana koristenja mobilnog telefona u toku voznje ( ne mislim na handsfree i sl.)   i mnoge druge korisne stvari. Prva stvar kada sjednem u auto, a prije nego upalim auto je da se vezem i zamolim sve koje prevozim u autu ( kada nekoga vozim) je da se vezu. Najlakse se ponasati bahato prema sebi, ali nemoj ugrozavati druge. Ako se nekome gine zbog usijane glave, samo izvoli, ali nemoj ubijati druge. Ista kolicina otpora je bila i u BiH kada su se uvodila nova pravila, ali su definitivno dala pozitivne rezultate ( mogu jos daleko bolji biti). Pre izvesnog vremena vozio sam Ibarskom i petorica pametnjakovica u razlicitim vozilima sa vecom brzinom kretanja su preticala kolonu vozila dugu preko sto metara ( nisam mijerio :laughing: ) na dijelu puta gdje je jaca krivina. Bogu hvala niko nije naisao iz suprotnog smijera, ali ih je zato policija sve dojednog, par stotina metara dalje zaustavila. Zasto ostre kazne i stroga pravila ( ali da se stvarno primjenjuju)? Pa zbog usijanih glava kao sto su ovi bili. Pozdravam svaku akciju policije na povecanju bezbednosti ( ali da se sprovodi na posten i normalan nacin, a da dve crvene rijesavaju probleme).

Edited by Vlajo93

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezujem se i nije mi problem. Ako ne vezem pojas ugrozio sam jedino sebe i nikog vise .Ali ovo su ciste gluposti samo da se sto vise ojadi ovaj narod  , da se napuni buzet , da se sakupe pare za nove uniforme , itd. itd. A sto se iko ne bavi stanjem puteva , a pre svega udarnih rupa ( jama ) .Ovde u mojoj okolini najblaze receno katastrofa .

Pa sto lepo ne kazu ajmo da sredimo puteve ( tako ce nam se povecati bezbednost,  pa i teh. ispravnost vozila . ) ,ajmo da zakon vazi za sve , da policajci budi primer kako se postuje zakon .A ne mi smo zakon a vas ko jebe ( mi mozemo da vozimo nevezani , bez svetla , bez atesta za tng, bez atesta za folije itd.itd.) a mogu i nasi drugari oni bogatiji koji imaju firme pa ce nam nesto zatrebati itd.itd .( svaka cast izuzecima i ljudima koji rade svoj poso onako kako treba ali takvih nema bas puno ).

Zaustavi me policajac i ladno covek pita da mi nije meka guma , a ona na 2.2 b . ne znam jel da se smejem ili da placem .Reko nije samo je 185 / 55 a felna je 15 pa vam se samo cini da je meka , a u stvari je niska .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Glupost je kad ugrozavas sebe i sebi drage osobe, jesu novcane kazne prevelike za nase uslove, ali sve to smo sami birali ... i sami smo krivi za to sto nam se desava i sto trpimo ;)

Prema tome ili se vezite ili platite kaznu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skoro nisam video pandurski auto da mu rade oba fara. Da se ne vezuju i ne vezuju se. U kraju svaki dan vidjam pandure u neispravnim kolima kako pricaju telefonom. Ko ce njima da sudi? Takav primer daju? A posle ce taj isti pandur mene da zaustavi da mi kaze da nisam upalio svetla. U zadnje vreme ne palim xenone danju, nego samo pozicije i maglenke. I skoro me zaustavi pandur da mi pise kaznu za maglenke prednje. Ja reko po kom osnovu, gde u zakonu pise da ne smem da upalim maglenke prednje danju? On ladno, ali ladno kaze ne znam! Jaooo drzavo moja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po zakonu pise da si duzan da imas oborena/srednja svetla. Ako hoce moze da drnda i one koji imaju dnevna svetla jer nije definisano zakonom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U zakonu pise da se svetla za maglu koriste samo po magli. I dnevna svetla su definisana, gde mogu da stoje, koliko jako moraju da sijaju, itd...

Ja sam navikao da se vezujem tako da mi to ne predstavlja problem. A ima i onih plastika sto se stave na pojas da te ne steze pri voznji. Na zadnjoj klupi ko hoce neka se veze, ko nece ja ne mogu da ga nateram. Ja cu se svakako vezati kad se budem vozio pozadi, ne kosta me nista. :)

Edited by majstormica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po takonu pose da si duzan da imas oborena/srednja svetla. Ako hoce moze da drnda i one koji imaju dnevna svetla jer nije definisano zakonom.

Kakve veze imaju svetla sa temom?

Da li se ti vezujes zbog svoje bezbednosti, zbog kazne ili zbog neceg treceg ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam uredno napisao moj stav. Post koji citiras je moj odgovor na post iznad cItiranog. Čitaj.

Edited by error974

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svejedno ... vidim sa skaces unaokolo, a nista konkretno nisi napisao ... odgovori mi na pitanje ... kad te lepo pitam :D

Imas nova kola, neces da se vezes ... a kukas kad pisu kaznu ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezujem se od '94, a decu sam takodje naučio da moraju biti vezana. Relativno mala stvar, a može mnogi da znači.

Citaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...