Jump to content
FAS Goran
pavaobg

Fiat 500L - skidanje zvučnika / rad zvučnika

Recommended Posts

100 dindzi preko kupinda (4 komada). :D  Lik je iz Subotice i bilo nam je jednostavnije za ovu glupost njega da cimamo nego opasnog gusara od koga smo uzeli "nacionale" nalepnice (fenomenalno odradjene) i cekamo toplije vreme da ih zalepimo  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/13/2014 at 4:26 PM, erdelja said:

Evo mi zalepismo nalepnicu i zvuk je neuporedivo bolji  :yes

 

:question:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamenjeni zvucnici u zadnjim vratima.Umesto fabrickih stavljeni ALPINE 1725s osetlivost 92dB.

Zvuk se dosta poboljsao u smislu kvaliteta visokih i srednjih ali od basa nema nista. Bas nisam ni ocekovao posto je u planu stavljanje malog aktivnog woofera PIONEER TS WX 610a u rezervni tocak.

 

Definitivno HU nema snage da tera malo ozbiljnije zvucnike. Fabricki su bili dosta glasniji ali je zato kvalitet zvuka na strani ALPINE iako svira za oko 30% tise

 

Postupak skidanja tapacirunga je veoma jednostavan kada se udje u fazon.

Vreme ptrebno za skidanje i vracanje jednog zadneg tapacirunga je oko 15 minuta.

Drzi se sa 4 srafa (kljuc inbus 5) i 9 plasticnih zabica (tipli). Moram reci da je tapacirung veoma kvalitetno napravljen tako da skidanje i vracanje moze da se obavi bez i najmanjeg ostecenje.

Alat potreban  za rad je sledeci:

kljuc inbus 5,srafciger mali i veliki kao i alatka za zabice kako se ne bi polomile (sam napravio ,slikacu).

 

500l_z020.jpg 500l z021.jpg

 

500l z022.jpg 500l z023.jpg 500l z024.jpg

 

500l z025.jpg 500l z026.jpg 500l z027.jpg

 

500l z028.jpg 500l z029.jpg 500l z030.jpg

 

500l z031.jpg 500l z032.jpg 500l z033.jpg 500l z034.jpg

 

 

Edited by neshaoct
prebacio slike na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maksimalna dubina zvucnika za montazu u zadnja vrata je 65mm.To je prostor do stakla da nekaci zvucnik kada je spusteno.

 

500l z050.jpg

 

 

Edited by neshaoct
prebacio sliku na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postovane kolege pesto L-ovci, planiram da malo osvezim ozvucenje...

Posto sam uzeo L-a sa paketom 0, dobio sam od auto kuce player sa 4x45w snage, ovi fabricki zvucnici se trude ali ne mogu nikako da se izbore sa jacinom zvuka... Ideja je bila da ozvucenje priblizim "Beats Edition" verziji, ali sam odustao jer uglavnom slusam, jazz, rock, soul... tako da mi je subwoofer besmislen... Zelim malo kvalitetniji i jaci zvuk sa nekim solidnim jeftinijim zvucnicima.

 

Cuo sam mnogo lepih stvari o Pioneer-u pa sam nasao model "TS-G173Ci" za prednja vrata. Ovi zvucnici imaju samo "High pass" filter ali posto nisam audiofil mislim da ce zadovoljiti moje potrebe. Ono sto mene muci je da li ovi zvucnici mogu uopste da se uglave u prednja vrata L-a!? Za bas su mi potrebni adapteri, negde na netu sam procitao da je bolji zvuk ako se naprave od medijapana, sto je meni licno i jednostavnije nego da trazim plasticne!? Precnik visokotonca u autu je 38mm (sa kutijom valjda) a ovaj Pioneer je po specifikaciji 30mm.

 

Da li ima lemeljenja ili su konektori standardni? U zadnja vrata bi isto da ubacim Pioneer-e samo ne znam da li je bolje 3-way ili da poslusam savete audiofila sa neta, da zazmurim na markentiske prevare i da ubacim dvo-sistemske TS-G1732i. Beats ima "full-range" pozadi, bem li ga na sta im to znaci...

Usput, da li je neko zna gde moze da se nadje blenda za 500L koja ima dva mesta (2x50)x180, na jednom da je kutija a na drugom da ima ravan poklopac i limove za montiranje playera?

 

500l z051.jpg

 

Beats:

http://www.topspeed.com/cars/fiat/2014-fiat-500l-beats-edition-ar162346.html

 

 

Edited by neshaoct
prebacio sliku na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle duze vremena konacno sam se odlucio za "JBL GX602"... Zamenjeni zadnji i sada imam "Full-range" zvuk... Mislim da sam malo izgubio na basu.. tj. i JBL ima solidnu kolicinu basa ali samo kad mu treba..

 

Na starim fabrickim se sve provlacilo kroz neki kao bas, dok ovi sviraju sve i sam povremeno puste "prijatan" bas... Znaci ni slucajno nisu kao Woofer, nego kao neki solidan Hi-Fi bas... Sve prave (dobre) zvucnike koje sam kupovao su vec bili razradjeni a cuo sam da im treba malo vremena da se raz-sviraju, tako da ce to onda da bude savrseno... Drugar (hi-fi lik koji na svom sitemu posebno podesava ekvilajzere za svaku pesmu..) kada ih je cuo rekao je da ugasim prednje i da slusam samo zadnje zvucnike, jer sad prednji zvuce mnogo losije...

               

Kada sam izvukao fabricka cuda sokiralo me je koliko su lagani i koliko jadno izgledaju, tako da sam morao i da ih izmerim na sve moguce nacine (slike od 15-243)...

Veoma mi se svidelo sto sam u paketu dobio i adaptere koji savrseno pasuju na L-a. Znaci instalacija lagana i svi potrebni srafovi su u paketu sa zvucnicima, samo je potrebno napraviti kablove (adaptere) da bi sve bilo po PS-u...

 
500l z060.jpg 500l z061.jpg 500l z062.jpg
500l z063.jpg 500l z064.jpg 500l z065.jpg
 
 
Edited by neshaoct
prebacio slike na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je daaavno rekao jedan čovek koji se razume u tu materiju, da se po pitanju kvaliteta izdvajaju JBL i Hertz. Izdvajaju, ali da su i dalje dostupni sa cenom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Strava... Ranije su mi zadnji zvucnici bili mnogo losiji nego prednji, sada slusam samo zadnje. Kada mi sedne neko pozadi ja namotam na sredinu (vratim i prednje) i hocu da placem koliko lose zvuce... Definitivno JBL ima nesto malo manje basa nego fabricki prednji ali je mnogo mnogo cistiji i prijatniji zvuk. Zelim i napred da menjam fabricke ali hocu JBL u istoj klasi a oni kostaju... Mislim da neces pogresiti ni ako uzmes neke jeftinije, JBL naravno :) avmarket.rs ima dobru cenu... Nemoj da seces kablove nego pravi adaptere da ne izgubis garanciju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma garanciju mozes da izgubis samo vezano za muziku a to i ovako be pokrivaju u produzenoj tako da ......nadjoh iste kao tvoje 602, videcu uskoro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja razmisljam sebi da stavim JBL pozadi, u drugi auto. Malo me brine omaza id 2.3oma na GX seriji za koju oni kazu da je predvidjena za standardnu fabricku instalaciju koja sama po sebi pravi otpor. Cudi me da niko nije obratio paznju na to.

Samim tim zvucnici i nesto jace sviraju sa fabrickim i aftermarket HU, a svakako uz nove kablove mogu da se spoje i na pojacalo, tako da su izgleda najbolji izbor za kupovinu.

Kad ti muzika postane slaba, nabavis pojacalo i ides dalje, jer taj HU ne moze da izbaci snagu koju zvucnici mogu da podrze.

Malo mi zao sto se bas ne oseti, jer ja kod mene moram 13cm, a to je jos jadnije, al ajd imam woofercic u gepeku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Instalacija sigurno ne pravi nikakav otpor... Koliko znam, svaki auto "player" radi sa zvucnicima od 2Ω-4Ω. Razlika je samo kada je manji otpor onda ce HU lakse da se izbori sa zvucnicima i dobija se malo jaci zvuk nego sa identicnim takvim zvucnicima sa vecim otporom... Kucna pojacalu su uglavom 8Ω-16Ω i tu je veoma bitno da pazis kako povezujes 2 para zvucnika na jedan izlaz... U nasem slucaju zvucnik po izlazu, nema problema... Ja sam ubacio Alpine HU, i tako sam trazio i trazio i nasao najjace pojacalo na svetu "Alpine KTP-445A", ako ikada budem ugradjivao pojacalo, samo ovo i ni jedno drugo... Zhorz! Nemoj da seces kablove... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu gresis, retko koji radio je predvidjen za 2 oma. Pogledaj kutiju od HU, bas me zanima. Sa manjim otporom pri glasnijoj muzici moze doci do preopterecenja i pregrevanja integrisanog pojacala, a i generalno skracivanja radnog veka.

Recimo za te zvucnike pise 4 oma ready, i bas u opisu pise da moze zbog losihe instalacije i veceg otpora zica. Ako stavljas nove kablove, preporucljivo je da ide na pojacalo sa izlazom od 2 oma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguce da gresim za ovo  2Ω-4Ω, secam se da je uglavnom tako nesto bilo za one integralce TDA XXXX od kojih sam pravio pojacala... Ne znam da li su oni jos uvek u upotrebi... Bas si i mene zainteresovao i pregledao sam kutiju, uputstvo, online uputstvo, sve specifikacije i nigde ne pise ni preporucljiv niti obavezan otpor zvucnika... Nasao sam za gore spomenuto pojacalo je 4Ω/2Ω... Moguce i da sam omasio, nisam preterano obracao paznju, mada realno koliko moze da mu skrati radni vek, mozda sa 10 na 8 god. jer ja mislim da ni jednom nisam pojacao ni preko pola... Gde pise to 4Ω ready i sta znaci? Gde si nasao to da spominju lose instalacia i otpor zica? Ne razumem kako fabricka instalacija moze da pravi otpor, da li mozda misle na da je secene, da ima vise spojeva...!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi forumaši,

 

Imam problem generalno sa svim zvučnicima u automobilu. Naime, Prednji desni zvučnik je počeo da krči...par dana krči i zatim se vrati u normalu. Predni desni zvučnik malo radi malo ne. Zadni desni zvučnik je promenjen u garanciji pre nepunih godinu dana, ali i on takođe više ne radi nego što radi. O čemu se zapravo radi? Šta se dešava sa zvučnicima? Napominjem da niko nije dirao zvučnike, a muzika se gotovo nikada ne sluša glasno....

 

Hvala na pomoći unapred!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/5/2016 at 9:01 PM, Sinnerman said:
Moguce da gresim za ovo  2Ω-4Ω, secam se da je uglavnom tako nesto bilo za one integralce TDA XXXX od kojih sam pravio pojacala... Ne znam da li su oni jos uvek u upotrebi... Bas si i mene zainteresovao i pregledao sam kutiju, uputstvo, online uputstvo, sve specifikacije i nigde ne pise ni preporucljiv niti obavezan otpor zvucnika... Nasao sam za gore spomenuto pojacalo je 4Ω/2Ω... Moguce i da sam omasio, nisam preterano obracao paznju, mada realno koliko moze da mu skrati radni vek, mozda sa 10 na 8 god. jer ja mislim da ni jednom nisam pojacao ni preko pola... Gde pise to 4Ω ready i sta znaci? Gde si nasao to da spominju lose instalacia i otpor zica? Ne razumem kako fabricka instalacija moze da pravi otpor, da li mozda misle na da je secene, da ima vise spojeva...!?

Ne videh da si pisao.

Na novim Infinity i JBL zvucnicima omaza je 2 i 2.3 oma. A pise 4 ohm ready.

Posto pravih 2 oma uopste nije preporucljivo staviti ukoliko HU ne podrzava, onda je bilo dosta pitanja oko toga.

A odgovor je da se koristi fabricka instalacija, koja ima manji presek od neke kvalitetnije kao kad bi radio muziku sa pojacalom.

Ja sam kod mene montirao, i zaista imaju manji otpor od prednjih, ali neznatno, 0.2 oma.

E sad, drugo je da moze da skrati vek HU zbog veceg zagrevanja, to pogotovo kad se uzmu u obzir automobili kod nas, vec stari po 10 god.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dejan NS ja taj problem imam od prvog meseca, prednji levi ne radi pa se posle naglog pojacavanja uljuci i radi 2-3 dana pa opet tako, u servisu nisu nasli sta je...tj kazu kad se desi dodji da vidimo (klasican odgovor kad ne znaju sta je) a to nikako ne mogu da postignem jel on proradi i sam od sebe. Nisu kablovi.

Zadnji levi je poceo da krci ali isto takomalo krci malo ne.....zamena svih zvucnika mislim da ce resiti sve probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nesto sitno zeza, i zaista je najbolje da potrefis da odes kad ne radi. Tad mogu da provere da neki zvucnik nema kratak spoj.

 

Evo ja sam danas konacno resio svoj problem. Montirao nove zvucnike nazad, radio malo radi, malo ne. Majstor (navodno) promenio napajanje, kaze riknulo, ono opet isto ponasanje. I na kraju raskupusao opet auto kad se problem javio. Na konektoru kad povezem zujalicu na masu i + ili - tog jednog zvucnika, ono zuji. Raskacim + sa zvucnika, tu prestane. Raskacim -, i tu prestane. Skinem zvucnik, a ono + i - imaju spoj sa sasijom zvucnika. Haos. Otisao u prodavnicu gde su mi prodali (inace JBL GX502, nisu neki shit zvucnici) i ovaj gledao 10 min dok nije skontao da je neki lem za delic mm veci i da tu pravi kontakt. Fabricka greska. Kad je hladno, zvucnik radi, kad je toplo, onda zeza taj lem. Da su hteli ne bi ga tako napravili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na brzom odgovoru  Prominente!  Bio sam kod električara, on zaista ne može da veruje šta se dešava na automobilu koji je star 3 godine. Najverovatnije će morati da se menjaju zvučnici. Pitanje je kakvog su kvaliteta ti novi zvučnici? Da li ima neko informaciju kako se kreću cene zvučnika (original za 500L) ili neki polovan sa sajta? Pretpostavljam da neće dugo trajati kao ni ovi tako da tu ne vredi ulagati neku veliku sumu novca.

 

P.S. Na YUGU kog imam od '91 fabrički zvučnici rade kao sat :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa nemoj original zvucnike za 500L !!!!! Glupo je da stavljas iste, nadji neke kao kolege u ovoj temi sto je napisano.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stavio bih bilo koje samo da normalno rade, ali se zaista ne razumem u audio opremu...vidim da ima pregršt zvučnika na tržištu. Ne mogu da znam koji zvučnici mogu da stanu u L-a- u smislu dimenzija. S tim u vezi potrebne su mi smernice makar za dimenizije zvučnika (širina, dubina itd..) koje da nabavim.. Hvala Vam ! :) 

Radi se o prednjim zvučnicima....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bingodalton

Cekaj, stani, pazi, gledaj... Ti si mozda video da sam pisao ali izgleda nisi procitao sta sam pisao... :)

Gde pise to "4 Ω ready", za koje zvucnike i sta im to znaci? Gde si nasao to da spominju losu instalaciju i veci otpor zica? Da li pokusavas da kazes da provodnik sa manjim presekom ima veci otpor!?

 

Dejan NS

Tocak za pomeranje (ili tocak misa) je tvrda plastika ili gumeni disk (tocak) na racunarskom misu. Obicno se nalazi izmedju levog i desnog tastera. Koristi se kao sto i ime sugerise za pomeranje stranice gore ili dole. Cesto moze da se koristi kao dugme tj. treci taster misa, prtiskom na njega... :D 

Edited by Sinnerman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...