Jump to content
FAS Goran
pavaobg

Fiat 500L - skidanje zvučnika / rad zvučnika

Recommended Posts

hebote,sada primetih da mi ne rade zadnji visokotonci,ili je to "normalno" u verziji 500L pop-star ( proizvodnja: nov.2015 )?

 

mislim i prednji visokotonci se bash jadnochuju.

sa ekvilajzerom prebacim na pozadi..stavim bass na nulu...visokotonce do koske ..ono nishta :(

 

 

da li je to normalno za verziju 500L pop.star 1.4/95 ( nov. 2015 ) ??

 

hvala

 

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/13/2014 at 11:42 AM, peteroberts said:

Ko planira da menja zvucnike da zna da nazad nemogu da se stave visokotonci.Mesto za visokotonac je samo imitacija,uopste nema rupe.Mala mrezica se skida veoma lako malim srafcigerom.Gledano na mrezicu srafcigerom se pristupa sa suprotne strane od rucice za otvaranje vrata.Kada se mrezica skine iza nje se nalazi jedan inbus sraf koji drzi tapacirung.ne znam samo da li se vadi ona rupa za ruku gde je prekidac od elektropodizaca stakla?Pokusao sam ali je jako,jako cvrsto pa nisam mogao.Neverujem da samo jedan sraf i zabice drze tapacirung a da stoji tako cvrsto.

 

citaj malo nemoj samo da pises

Share this post


Link to post
Share on other sites

chitam ebe mu misha,ali nikako da pronadjem shta meni treba.

znachi pozadi nema viskotonaca.

napred ?

 

PS

hvala!

Edited by lapobb

Share this post


Link to post
Share on other sites
@lapobb napred su samo visokotonci, ono sto izgleda kao zvucnik u prednjim vratima je ustvari "dummy" zvucnik koji stvara bas kada sviraju zadnji zvucnici... Zanimljivo je sto je na 500L-u upotrebljena "rope" tehnologije, znaci zadnji zvucnici bukvalno preko kanapa (koji prolaze kroz crevo)prenose bas na prednje... To je nova tehnologija koju je razvio Harman Kardon a poenta je da se smanje troskovi i da se dobije efekat zakasnelog basa cime se izvlaci dublji zvuk iz zvucnika manjeg preseka. Znaci bespotrebna je i ugradnja woofera u 500L-a...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bingodalton

Cekaj, stani, pazi, gledaj... Ti si mozda video da sam pisao ali izgleda nisi procitao sta sam pisao...

Gde pise to "4 Ω ready", za koje zvucnike i sta im to znaci? Gde si nasao to da spominju losu instalaciju i veci otpor zica? Da li pokusavas da kazes da provodnik sa manjim presekom ima veci otpor!?

 

Dejan NS

Tocak za pomeranje (ili tocak misa) je tvrda plastika ili gumeni disk (tocak) na racunarskom misu. Obicno se nalazi izmedju levog i desnog tastera. Koristi se kao sto i ime sugerise za pomeranje stranice gore ili dole. Cesto moze da se koristi kao dugme tj. treci taster misa, prtiskom na njega...  

Naci cu sliku za 4 ohm ready.

Zvucnici su deklarisani na 2.3 ohm.

Za zicu...pa zar nije tako, otpor je jednak specificnom otporu pomnozenom sa kolicnikom duzine i poprecnog preseka.

Ukoliko je poprecni presek veci, otpor se smanjuje, a smanjuje se i upotrebom boljih materijala sa manjim specificnim otporom.

Zbog cega ljudi razvlace nove kablove kad zele malo ozbiljniju muziku u vozilu?

Nisam ekspert za muziku, ali sam morao citati malo u vezi ovih zvucnika za koje je neko na stranom forumu dobio mail od proizvodjaca u kom kazu da mogu na standardno proizvodjacko ozicenje.

Kad bi otpor bio nebitan mogli bi svi montirati i 2 i 4 i 8 oma zvucnike. Pa bi onda logikom da je bolje da su 2, svi furali 2, jer se bolje cuje.

Nije svejedno, slozices se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolega @Bingodalton poprecni presek nema veze sa otporom zice, tj. ima veze ali je u potpunosti zanemarljiv.. Evo ga neki kalkulator, racunaj:

 

http://chemandy.com/calculators/round-wire-resistance-calculator.htm

 

Nekako mi je normalno da neko ko ulozi vise hiljada eura u svoje ozvucenje treba da potrosi i nesto para za kvalitetnije kablove, ali problem je u Srbiji sto koliko god para ti ulozio u te nove kablove, najbolji asfalt koji imamo u nasoj zemlji je toliko grbav da ce u potpunosti da ponisti svaki napredak koji si dobio ugradnjom boljih/kvalitetnijih kablova... :) Ta prica 4Ω ready ili 4Ω ok, mi i dalje ne pije vodu jer ako promasis otpor ti si opteretio ceo sistem, sve ostalo je markentiski trik... ali opet mislim da to prolazi jer je sve veoma relativno... Nisam elektronicar ni strucnjak za ozvucenje, sve sto znam vezano za svucnike je neko moje licno iskustvo... Mislim da je u nasem slucaju (1x standardni zvucnik po HU izlazu) ta razlika u otporima zanemarljiva i jos uvek verujem da ovaj moj Alpine bez nekih vecih razlika u opterecenju moze da radi sa zvucnicima od 2Ω-4Ω, jer nigde nisam procitao drugacije...

 

JBL su najbolji zvucnici od svih zvucnika koji postoje na ovom svetu... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima!
Treba mi mala pomoć/ savet oko prednjeg levog zvucnika (kod vozača).
Nekad se zvučnik sam gasi i pali kada je jačina zvuka ispod 15 jedinica ali se sve besprekorno čuje kada je iznad tog 15-og podeoka na displeju.
Je l' možda neko zna u čemu je problem i kako ga otkloniti?Pretpostavljam da je u pitanju neka žičica.
Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije zica. Bio u servisu skidali sve kaze sve dobro povezano...desava se i dalje.....ne znam sta je...servis mi kaze kad vam se to desi dodjite ko da se ja vozikam tu oko servisa pa mogu da dodjem kad se desi to :dry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probaj samo da utisas :) rekao si da se to javlja pre 15-tog podeoka.


Moguce da je radio riknuo, moguce da je zvucnik riknuo, a moguce je da ima i nekog efekta sa hladnocom.

Da li je to sada pocelo da se desava kako je hladnije?

 

Ja sam imao slucaj novog zvucnika koji je radio kad je hladno, cim se malo ugreje ili je napolju toplo, on prestane da radi.

Problem je bio u jednom lemu konektora na zvucniku koji je bio jako jako blizu sasije zvucnika. I cim se malo zagreje, eto za koliko, on dodiruje sasiju i pravi kontakt i ne samo sto zvucnik prestane da radi, vec se iskljuci pojacalo kola da se zastiti. Servisirao sam pojacalo u cd plejeru (sto uopste nisam morao da radim) i posle ustanovio da se to opet desava. Na kraju smo skontali da je zvucnik problem.

 

Kod tebe je mozda obrnuto. Kako se ugreje, tako ima bolji kontakt. Dok se ne ugreje, nema nikakav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dedinitivno nije od hladnoće jer kada sam jutros krenuo na posao ,bilo je 6 stepeni a problematični zvučnik je radio dobro.Vozio sam nekih pola sata do posla i kada sam se uparkiravao isključio se.Pojačao sam do 16 podeoka i odmah je proradio.
Tražio sam na stranim sajtovima slične probleme ali bezuspešno.Čak mi se dešavalo da u toku vožnje ,kada skrećem ,zvučnik ugasi ,i čim ispravim volan on proradi!?
Da li sam ja to nešto umislio ili ima neke veze ,nemam pojma....
Odustao sam od skidanja zvučnika i proveru žica jer nemam iskustva sa tim a i pravog alata (univerzalno merilo struje ,otpora...)
Ne smeta mi toliko ali zna da iritira! <_<
Probaću u servisu.
U svakom slučaju ,hvala svima!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/18/2016 at 2:50 PM, Zhorz said:

nije zica. Bio u servisu skidali sve kaze sve dobro povezano...desava se i dalje.....

 

On 10/19/2016 at 9:30 AM, Aleksandar22 said:

Da li sam ja to nešto umislio ili ima neke veze ,nemam pojma....

 

Ma sta si umislio??!!! KOd tebe radi kao i kod mene od prvih 3-4 meseca koriscenja auta.

da se ne ponavljam, servis nije utvrdio zasto se desava sa svim skidanjem zica i spojeva i .......mislim da je uredjaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

@peteroberts, nisi slikao sta si napravio za skidanje zabica....ja odustao...ne smem jace od onoga sto sam pokusavao srafcigerom...4 srafa skinui ali zabice ne... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za kola,odlican alat,kvalitetna plastika kupljen na Aliaxpress za 1,3 e.Za zabice na tapacirungu i skidanje ostale plastike u unutrasnjosti bez ostecenja

20170111_113508.jpg

20170111_113449.jpg

Edited by dach@

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema tu nikakvog posebnog alata.Ja sam radio sa jednim vecim srafcigerom koji mi je sluzio kao poluga kada sam dovoljno odvojio tapacirung.Alatka sa slike sa plavom drskom je UNIOR namenski alat za tapacirung (ima ih vise vrsta i oblika metalnih,plasticnih) ja sam radio sa ovim.Belu alatku sa slike sam sam napravio.To je obican flah debljine 4mm koji sam zasekao na jednom kraju malo savio i obmotao krpenom "keper'' trakom kako nebih nista oderao i ona je na neki nacin sluzila kao poluga.Mora se upotrebiti neka sila da bi se zabice odvojile,samo polako i osecajno.Ja nisam polomio nijednu.

 

20170326_180209.thumb.jpg.27db4bcc9031c9cfbc1aa0649126c9a6.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Sve to moze lepo da se spakuje.Neko je spomenuo da nema nigde JBL-a.U prednja vrata JBL u zadnja vrata visokotonac iz prednjih vrata.

 

20170327_141421.thumb.jpg.1810d560a5cef4ffddb4b389a619912b.jpg 20170327_134954.thumb.jpg.5ad3034d36d964b0d9c7af66801e5c9b.jpg 

20170327_141610.thumb.jpg.afe53a1459a39b7b6747e19112ecc031.jpg 20170327_141657.thumb.jpg.fa96cce7923d277188bc2ed32810b1e0.jpg 20170327_141920.thumb.jpg.90821dc8e4e0eb427a67153a0321fc9b.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

zvucnik od papirne membrane je odoleo zubu vremena, kondeza i ko zna cega jos...dobro je i radio kakav je  :rolleyes:

suvozacev nije bio pocepan...samo je imao neke alge po njemu :wacko:

20190316_105417.thumb.jpg.fe124b53bba49818ff48183ef27935fc.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja moram da pitam ovde, ne znam bolje, tj da pretražujem, ja sam analogni tip u digitalnom dobu :)

 

Video sam ovo BeatsAudioTM kao opciju, međutim, to mi je bilo baš skupo, odnosno oko 800€ 

Generalno, ja baš volim dobar zvuk i kući imam dosta kvalitetne i skupe uređaje, ali za ovo nisam baš mogao da odvojim toliko novca. 

PA sam se pitao, da li postoje negde insajderske informacije, koji se zvučnici ugrađuju u standardnu verziju, a koji u ovu skuplju? Tu me pre svega interesuju ovi što su spakovani u tapacire, to nešto ne bih da diram, ne može posle da se vrati kako treba :) 

a opet, ako su isti u vratima, a imaju dodatno samo bas sa pojačalom, mnogo mi je to skupo !? 

Imaju talijani dobru muzičku opremu, siguran sam da to svira za sve pare, ali, bih voleo da znam šta je to ... Uostalom, ako imaju RCF i Beretu, znaju oni šta rade :) 

A ako je izvedena instalacija, možda bi se dalo pronaći negde sa nekog stranca original bas ...  

 

 

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 minutes ago, ortakov said:

...koji se zvučnici ugrađuju u standardnu verziju, a koji u ovu skuplju? Tu me pre svega interesuju ovi što su spakovani u tapacire, to nešto ne bih da diram, ne može posle da se vrati kako treba :) 

Beats Audio sistem može da se pohvali ukupnom snagom od 520 W podeljenom na dva zvučnika sa baferima srednje jačine od po 80 W (Ø 165 mm) u donjem delu u oblozi prednjih vrata; dva visoko tonska zvučnika od 40 W (Ø 38 mm) postavljena u donjem delu u oblozi prednjih vrata; dva zvučnika punog opsega od po 60 W (Ø 165 mm) postavljeni u oblozi zadnjih vrata; i jedan manji bafer od 80 + 80 W (Ø 165 mm) postavljen u prostoru na mestu rezervnog točka da se ne bi smanjio kapacitet nosivosti - što obezbeđuje dinamičan i jak bas i potpuni doživljaj prilikom slušanja za veliki broj muzičkih žanrova, od hip-hopa do soula. BeatsAudio sistem je kompletiran sa pojačalom sa DSP i 8 kanala koji integriše unapređen algoritamski izjednačivač time stvarajući spektar zvuka koji može samo da doživi umetnik tokom snimanja u studiju.

klik ovde @ FLCS

Share this post


Link to post
Share on other sites

@neshaoct

Uredu je to, verujem ja da to dobro svira, samo me zanimaju tehnički detalji :)

Pitam, jer u ovom Opelu, oni imaju razvučenu instalaciju za sve, bez obzira da li to od opreme automobil poseduje ili ne. Npr, ja konkretno imam, ali, oni koji nemaju tempomat, dovoljno je da zamene samo ablender (tako se to zvalo kod yuga) i da postoji prekidač, i već imaš tempomat. Isto je i za ambijentalno osvetljenje u kabini, komplet instalacija postoji, samo se ugrade moduli koji svetle i to radi.

E sad, to pitam i za ovaj Fiat, da li ima instalaciju do negde dovedenu za bas kutiju koja ide umesto rezervnog točka, onda je dovoljno samo da se nabavi polovan (ili čak i nov) bas sa pojačalom, priključi i to će da radi. 

Malo je veći problem sa instaliranim zvučnicima u tapacirima, jer ne verujem da su isti u ovoj skupljoj verziji i ovoj jeftinijoj, odnosno, moguće je da su istih dimenzija - 165 mm u prednjim vratima + visokotonci i u zadnjim vratima je verovatno 130mm punog opsega. Ali, da li su istog kvaliteta, odnosno, da li su isti tip zvučnika, to je već upitno :( 

Ako su isti, onda je greška platiti 800€ za bas sa pojačalom, posebno ako je instalacija već negde dovdedena u blizinu. Na toj instalaciji bi trebalo da postoji signal, pobuda, napajanje i to je to. Taj DSP tj taj neki ekvilajzer je sviranje pilićima, nije neophodan :) može i bez njega.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...