Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
neshaoct

Novi zakon o prekršajima: Ko plati polovinu kazne odmah, pola mu oproste

Recommended Posts

policajac%20saobracaj.jpg
 
U Srbiji bi uskoro trebalo da bude uveden prekršajni nalog koji će omogućiti da građani koji u određenom roku plate polovinu novčane kazne budu oslobođeni obaveze da izmire preostali iznos.
Ovo je jedna od značajnih novina u nacrtu novog zakona o prekršajima koji bi, prema najavama iz Ministarstva pravde, uskoro mogao da se nađe pred poslanicima u Narodnoj skupštini.
 
- Prekršajni nalog se izdaje samo za prekršaje za koje je predviđena kazna u fiksnom iznosu. Ako osoba protiv koje je izdat nalog plati polovinu kazne u roku od osam dana od dana prijema naloga, biće oslobođena plaćanja druge polovine kazne. Onaj ko smatra da je nepravedno kažnjen, primerak naloga može da pošalje u sud i time automatski pokrene prekršajni postupak. To je postupak po zahtevu za sudsko odlučivanje i predstavlja vid sudske zaštite od samovolje i grešaka, odnosno neadekvatnog ponašanja predstavnika državnih organa. Ako sud nađe da građanin nije u pravu ne može da izrekne veću kaznu od one koja je naznačena u prekršajnom nalogu - objašnjava za „Blic” Zoran Pašalić, vršilac funkcije predsednika Višeg suda i član radne grupe za izradu pomenutog zakona.
 
On dodaje da nalog izdaju ovlašćena lica koja vrše kontrolu i imaju pravo nadzora, kao što su, na primer, policajci i inspektori. Ilustracije radi, prekršajni nalog može da se izda zbog prodaje robe kojoj je istekao rok ili remećenja javnog reda i mira. 
- U zemljama u kojima je uveden, prekršajni nalog se pokazao kao nešto što znatno rasterećuje sud. Na ovaj način broj predmeta u prekršajnim sudovima Srbije smanjio bi se bar za četvrtinu - ističe Pašalić.
 
Novinu predstavlja i uvođenje jedinstvenog registra prekršajnih sankcija u kome će se naći imena svih prekršajno kažnjenih osoba. Ovi podaci će se umesto dve čuvati četiri godine, pošto je rok zastarelosti za prekršaje po rešenjima iz novog zakona duplo povećan.
- Ovaj registar će omogućiti da svaki sudija za prekršaje ima evidenciju da li je i koliko puta neko lice kažnjavano. Registar će se čuvati u Ministarstvu pravde, a predsednik prekršajnog suda imenovaće službenika koji će imati pristup ovoj bazi podataka. On će sudije snabdevati podacima i o tome voditi evidenciju. Veoma je važno što se predviđa da podatke može da unosi i briše samo sud - ističe Pašalić.
 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo juče pročitah na auto blogu, a  valjda je ovaj zakon ovih dana stupio na snagu u Hrvatskoj.. Čim im je to palo na pamet, znači da narod ne plaća kazne...

Edited by SikterBre

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedan moj komšija otišao u zatvor jer nije hteo da plati kaznu, a naleteo je kao kec na desetku, pretekao u selu 4 traktora na punu, a ispred njih išli panduri lagano i tek kad je prešao poslednji traktor ih je opazio i pretekne i njih kad je već zaredio i oni upale rotaciju i za njim i pelcuju ga sa preko 10 poena, mislim čak blizu 15 da je dobio ukupno i on rešio da ne plati nego da odleži.. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

i kako se proveo? mislim jesu prekršajci odvojeni od krimosa ili ne baš? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo juče pročitah na auto blogu, a  valjda je ovaj zakon ovih dana stupio na snagu u Hrvatskoj.. Čim im je to palo na pamet, znači da narod ne plaća kazne...

 

narod ne placa, a oni nemaju kako da nas nateraju :D 

 

mislim da se za saobracajne prekrsaje lezi u ovim kako da ih nazovem opstinskim zatvorima, tj ne salju i Mitrovicu ili Zabelu ... nego sa onima koji me odredjen pritvor ... mada tamo su svi isti i svi ce reci da leze zbog saobracajnih prekrsaja ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

narod (pisem o delu ljudi koji voze krseve, zive u stracarama......40% srba....) nece i nema odakle da plati. kad se to desi, narod koji je i onako bez posla, ode u zatvor 15 dana, odmori se, plus skine porodici sebe sa grbace, tanjira, strujomera, vodomera i slicnog.

a bedna drzava umesto da uzme 100-200€ jos i plati za brigu takvog coveka u zatvoru 15dana.....

i onda pitaju, ko je ovde lud?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo je to, samo hoce kazne ostati kao do sada pa da se placa pola od toga ili ce da dignu da budu duplo vece pa da se hvale kako mozete pola da platite tj istu cifru kao i do sada...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro pitanje!

Ako sam ja ovo dobro razumeo, dobijem od Murije kaznu na 5000Din i na uplatnici napisem 2500 i odmah platim i to je to? (kada se i ako se ovo usvoji)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovim izmenama zakona bilo je najava da će uvedu DRUŠTVENO KORISTAN RAD  umesto ćorke .... 16h u komunalnim preduzećima menja 1 dan Ćorke  :cheers:

ali neće kom preduzeća dž radnu snagu ... jer su im  ta preduzeća zlatne koke za upošljavanje partijskih kadrova  :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja treba da platim 15 crvenih, (pored 3 meseca i 6 poena), obzirom da mi je molba-zalba odbijena, i debelo se razmisljam da ne platim i da cekam da dodju da me privedu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da se još malko prikupi novca pa idemo na izbore u što kraćem vremenskom roku, al će da nam bude dobro u tom vremenskom roku, a posle. Bogati još bogatiji siromašni još siromašniji ako preživu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja treba da platim 15 crvenih, (pored 3 meseca i 6 poena), obzirom da mi je molba-zalba odbijena, i debelo se razmisljam da ne platim i da cekam da dodju da me privedu...

 

ne razmisljaj i ne placaj ... vec godinu ipo ih cekam i nema ih da dodju :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo je to, samo hoce kazne ostati kao do sada pa da se placa pola od toga ili ce da dignu da budu duplo vece pa da se hvale kako mozete pola da platite tj istu cifru kao i do sada...

Upravo to ce se desiti prvo zakon a onda sledi povecanje novcanih kazni.Evo primer iz Slovenije za ~0,4 promila kazna 900E ako platis u roku od osam dana samo 450E

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...