Jump to content
FAS Goran
Cartman

Kad auto postane višak... / stajanje duže vremena

Recommended Posts

Na koliko cesto treba da se pali auto u garazi posto planiram da ga spakujem da prezimi. 

Posto ce mi stojati 2 -3 meseca tokom zime, da li ga je pametno ostaviti na gumama?

Koliko cesto da se pali u toku nedelje, meseca...

 

Hvala puno na pomoci.

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mozda i provozati,zbog guma...Ako ne planiras da ga vozis,mozda da ga podignes na klocne da se gume ne bi izdeformisale. Kada ga palis,a preporucljivo bi bilo jednom nedeljno jer je hladno,nemoj paliti nikakve potrosace ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I šta kad postigne radnu temperaturu? 

 

Dajte ljudi malo ozbiljnosti. Dakle, treba ga upaliti i VOZITI neko vreme. Recimo 5-15km da postigne radnu temperaturu i da se CEO auto ugreje i malo "prodrma". Na kraju krajeva i da se akumulator dopuni kako treba, što u mestzu nikada neće uspeti. Sad, da li to raditi jednom nedeljno ili na 10 dana, to je individualna stvar. Na primer, kada se ide na skijanje preporuka je da se ne pali auto sve vreme dok se ne krene kući (osim naravno u slučajevima kada će se voziti dovoljno da se akumulator dopuni). 

 

Evo primera. Odem ja na skijanje pre par godina u Rtanj na Kopaoniku i sad tako popodne-predveče nama zatreba uvek ponešto iz prodavnice ili nas prosto mrzi da idemo peške. Upalim ja auto odemo do Konaka (ko ne zna nema ni kilometar), kupimo šta treba, prošetamo se vratimo se nazad u Rtanj. Drugi dan isto. Treći dan opet. 

 

Četvrti dan krenemo po već uobičajnoj proceduri, međutim auto ni da bekne. Akumulator ni da cakne. Jedva nekako i na kablove ga upalih. Provozam ga 10ak puta do Putnika i nazad i ugasim. Nisam ga palio do osmog dana kad smo krenuli kući. Ustanemo ujutru spremni da se auto neće upaliti, tu su kablovi, "donor" al' reko' 'ajde da probam... auto pali bez greške. Pored mene lik došao pre dve nedelje nije nijednom upalio auto, okrenu ključ i upali k'o iz one ženske stvari ;)

 

 

Dakle, nije problem i ako se auto pali i na 15 dana, samo je važno da se dobro zagreje, provoza i dobro dopuni akumulator. Takođe, ako pada sneg, nemoj ga čistiti jer on služi kao izolator i uspeva da napravi malu razliku u temperaturi ispod haube, a poznato je da akumulator značajno oslabi na nižim temperaturama i da je svaki stepen bitan ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otvaram ovu temu sa ciljem da cujem misljenja kolega forumasa o "problemu" koji imam, a sigurno je jos neko imao slicnu dilemu..

Evo konkretno moj slucaj:

1998. Fiat Bravo 1.8 16v - pre par dana istekla mu je registracija.

U toku godine presao sam sa njim oko 4.000 km (najveci razlog za to je sluzbeni auto)

Ne bih da placam registraciju i da kupujem komplet zimskih guma itd. ako vec auto ne koristim kako dolikuje!

A gorivo je preskupo da bi se vozikao iz cistog zadovoljstva i eto da auto ne stoji stalno u garazi..

Razmisljao sam o prodaji, mada cene su jako male a ko zna sta nosi sutra i kad ce auto opet da mi zatreba.

Dakle, sta raditi sa svojim cenjenim ljubimcem kad za njim vise nemate potrebe?

Druze, procitah temu i jako je zanimljiva i korisna. Zanima me sta je na kraju bilo sa tvojim autom? Izvini ako si napisao u drugoj temi jer nisam pratio tvoje postove i teme.

 

Moje licno iskustvo na ovu temu je bilo kada su mi uzeli dozvolu na 3 meseca i to se bas potrefilo sa isticanjem registracije.

Nisam se puno informisao tada pa sad vidim da sam malo gresio, ali nikakvu stetu nisam napravio na automobilu.

Dakle, to se desilo tokom letnjih meseci. Auto sam parkirao u garazu i odmah vratio tablice jer sam znao da ce stajati 3 meseca. Napravio sam ustedu u registraciji jer dodatni troskovi tablica i saobracajne su bili manji od registrovanja auta koji ce da stoji tri meseca.

 

Za ta tri meseca sam ga upalio dva puta na 10 minuta i kod paljenja prvo zaverglao i upalio na kratko (2 sec), ugasio, pa upalio normalno zbog podmazivanja. Jednom, posle mesec, dva sam ga pomerio malo u garazi zbog guma.

Nikakvu stetu nisam napravio na automobilu jer sam ga posle toga vozio nekih 2 godine i oko 40K km bez kvarova, ali da sam ovu temu procitao pre tog dogadjaja, definitivno bih ga najamnje jednom mesecno vozio bar 3-5 kilometara uz prethodno zagrevanje u mestu.

 

Da je to stajanje bilo zimi, definitivno bih ga posle svake voznje morao prati dobro zbog soli....sto je zaista veliko maltretiranje, tako da nikada ne bih drzao auto koji ne koristim u svom vlasnistvu. Izuzetak je visa sila u vidu oduzimanja dozvole i to max do 3 meseca. Auto koji mi je tada stajao je bio star 3 godine i kupio sam ga novog, da sam izgubio dozvolu na 6 meseci, prodao bih ga u sekundi i prezalio ogroman gubitak u ceni.

Edited by TheCityAndTheStars

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto skoro godinu dana nije aktivno koriscen, stajao je u garazi na tockovima i 2-3 puta mesecno je vozen po 5-10km..
Tablice sam vratio tek sad pri registraciji i nisu mi pravili problem oko toga.
Tehnicki je prosao regularno i za ovih mesec dana nisam primetio bilo kakve posledice koje bi nekoriscenje moglo prouzrokovati.
Sve u svemu ispalo je extra, kao da sam pauzirao vreme godinu dana sto se tice Brava :D
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav drugari,

 

postoji li neka posebna procedura za paljenje auta koji je stajao dve godine, nije palje uopšte, akumulator riknuo,

nije bilo keša za registraciju tako da samo burazer i ja samo digli auto da ne stoji na gumama i to je to, čekao je bolja

vremena. Motor je dizelaš, gorivo je stajalo u rezervoaru celo vreme, menjač je automatski tako da ne može ni da se

gura pre paljenja da bi ulje u motoru malo procirkulisalo!!!

 

Zahvaljujem unapred

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kontam ovako: 

 

- izbacivanje goriva koje je u njemu i sipanje svežeg

- možda ne kompletna zamena odmah u startu, ali svakako dolivanje malo svežeg ulja

- i naravno svež akumulator 

 

E sad... od stajanja je moglo svašta da se dogodi (vlaga, kondez, rđa...), ali mislim da bi ovo bilo dovoljno za početak... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ispustiš hladno ulje pola taloga bi ostalo.

Vidi samo gorivo promeni ili dolij dosta svežeg. Upali ga neka malo odradi i onda zameni ulje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam za foru da se ispusti ulje, zatvori dovod goriva, u karter sipa nafta (jos bolje d2), izverglas malo, pa ispustis smece, opet nova nafta, verglanje ispustanje pa treci put ulje, vezes dovod goriva, upali se.

U slucaju da je nafta i drugi put bila prljava onda vrlo brzo ispustanje ulja opet, naravno vruceg.

Gorivo u svakom slucaju novo, ono sto je u rezervoaru baciti, filter goriva i ulja baciti-zameniti.

To bi trebalo biti to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na savetima,

dakle da rezimiram, procedura bi bila > staviti novo gorivo, nov akumulator (svakako, pošto stari ne bi ni skuter mogao da upali), upaliti da zagreje ulje i onda ga zameniti.

Prilično sam siguran da nije pustio ni kapi ulja tokom stajanja, motor je inače mercedesov V5 turbo dizle...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo čisto da javim kako je prošlo paljenje:

- kupljen nov akumulator,

- 20 litara novog dizela

pošto je procedura ispuštanja starog goriva bila prilično komplikovana za kućnu radinost samo je skinut separator vode koji je pri motoru, ispušten sadržaj istog, vraćen nazad, interesantno odma tu pored ima ručna pumpa, izgleda kao onaj balončić što lekari imaju na aparatima za merenje pritiska, time je povućeno gorivo koje je stajalo u vodovima, izbačeno, u rezervoar sipano onih novih  20L pre toga, kad se separator ponovo napunio, prekrstili smo prstiće i burazer je okrenuo ključ iiiiii auto je upalio kao da je pre 2 sata vožen :) bez ikakvog kašlanja, cviljenja, grebanja, najnormalnije upalio u sekundi, prosto neverovatno :D

Sada je na redu vožnja kod vulkanizera pošto je jedn guma sumnjiva, ispušta negde i zamena ulja kao i sipanje tečnosti za brisače koju smo jedva nekako ispustilii pre zime da ne bi pukla posuda ako kojim slučajem smrzne...

Edited by Sirius9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koji je auto u pitanju ako nije tajna? Može li koja slika, malo više podataka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paljenje motora 1.9jtd posle par godina

 

Dobro vece.. molim za pomoć.. Nasao sam jedan recimo novi fiat doblo cargo ..  06.2008    14.000km ... u garazi je sigurno 6 god. Zelim da kupim to vozilo..  koje korake treba preduzeti..? Imam i par slicica..  fali mu baterija,merac za ulje, cep poklopca ventila , prelivne... itd..  unapred zahvalan

 

20160924_203517.jpg20160924_203448.jpg

20160924_203412.jpg20160924_203420.jpg20160924_203429.jpg

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potrazi ovu epizodu, pokrenuli su motor koji nije paljen 17 godina, odprilike da je objasnjeno, sta i kako.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na cemu.

Nabavi to sto fali pa na slep.

Gde se auto nalazi, table su FR, izvinjavam se ako gresim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda ti je blizu, mislio sam da si ti ovde a auto tamo.

Nabavi to sto mu fali i kod majstora, neka ispusti staro ulje, podmaze bregastu, cilindre, rucno okrene motor...zna valjda sta treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...