Jump to content
FAS Goran
Jagodinac

Lancia Lybra - popravka instrument table

Recommended Posts

Cao drustvo,
ovih dana sam bio malo zauzet pa nisam stigao da se javim na forumu.
Hteo sam samo da kazem da sam popravio tablu i slikao sam postupak pa ko voli i ima zivaca moze da se upusti u avanturu.
Bez straha jedino sto moze da se desi je da popravite vec pokvarenu tablu (naravno ako je pokvarena).
Tablu skinite tako sto odvijete dva torex srafa koji su okrenuti prema sofer sajbni.
Druga dva srafa su skrivena jedan ispod prekidaca za podizanje farova a drugi ispod potenciometra za osvetljenje table oba izvucite napolje i videce te srafove.
Tablu povucite srafcigerom u gornjem delu ka volanu i izvucite je napolje,sa gornje strane ima tri prikljucka i to je to.
prvo skinite ono staklo napred:
100_1388.jpg

otkacite ovih osam plasticnih osiguraca i staklo je skinuto sa ovim crnim okvirom
zatim skinite zadnji deo table njega drze 4 srafa i ovih sest plasticnih osiguraca:

100_1387.jpg

100_1386.jpg

Ostace samo stampana ploca sa zadnje strane sa dva providna kucista a sa prednje strane su kazaljke.
Kazaljke se lako skidaju treba ih samo povuci i one se vade bez problema,savet ne dirati druge osim onih koje su u kvaru.

100_1385.jpg

kada ste skinuli kazaljku ovo providno kuciste je merni istrument mora da se izvadi napolje,isto se skida kao i kazaljka samo trba povuci ali morate zabice od oce providne kutije malo da otvorite pljosnatim srafcigerom.Nemoj da vas plase ove cetiri zice koje se vide one nisu lemljene nego su sa ovom kutijom samo gurnute u tablu.
100_1384.jpg

Ukoliko neko mora da skine prednji deo table ovi krugovi se lako skidaju samo kod temperature i goriva morate da pazite s koje strane ih vadite jer imaju ove dve zakacke kao na slici da ih nebiste polomili,za ovu popravku ne treba ovo skidati.

Kad ste izvadili ovu providnu kutiju rastavite je uz pomoc nozica jer je ona sastavljena iz dve polovine,u jednoj se nalazi mehanizam sa zupcanicima a u drugom magnetno jezgro sa spulnom i one cetiri zice.
Kod mene je bio problem u prenosnom zupcaniku izmedju magnetnog jezgra i zupcanika za kazaljku on je zelene boje.
Pukao je bolcni ili osovinica koja ga drzi kao na slici:
100_1376.jpg

Ja sam taj problem resio tako sto sam uzeo osovinicu koja drzi tockove od malog autica igracke bila je istog precnika kao i plasticna osovinica.
Izbusio sam rupu u plasticnom kucistu na mestu gde je bio plasticni rupa je bila manjeg precnika i metalnu sam zagrejao i gurnuo u tu rupu.
100_1378.jpg

pazite prilikom postavljanja osovinice da se ne odaljite previse pa da zupcanici preskacu,da zubi ne zahvataju potpuno suprotni zupcanik.

100_1375.jpg
100_1379.jpg
100_1380.jpg

Kada ste osovinicu fiksirali onda namontirajte oprugu u oval zleb na slici,zatim ubacite beo zupcanik u rupu u sredini sa duzom stranom osovine napolje,onda morate da zategnete oprugu.
Zatezete je tako sto duza osovinica belog zupcanika je okrenuta od vas okrecete je u kontra smeru kazaljki na satu otprilike jedan krug i ona ce ostati nategnuta kada je prebacite preko jednog granicnika.
zatim ubacite zeleni zupcanik na osovinicu koju ste fiksirali ali da mali supcanik upadne u prorez u kucistu a veliki prekrije deo belog zupcanika.
100_1381.jpg

Nakon toga ubacite magnetno jezgro na kraci kraj osovinice belog zupcanika tako da mali zupcanik bude u vezi sa zelenim zupcanikom.
Posle toga stavite spulnu i spojite kuciste.
Kada je sastavljeno postavite kazaljku i probaj te da lise lako okrece da slucajno zupcanici ne preskacu.Ne ocekujte da se kazaljka sama vrati na nulu jer ovaj merni uredjaj radi preko magnetnog polja.
morace te sami da je vratite na nulu.
Ako je sve ok onda providnu kutiju vratite na tablu gde je bila dovoljno je malo jaci pritisak i ove zabice ce se vratiti na mesto na tabli i fiksirace kutiju.
Okrenite tablu i postavite kazaljku.
Kod kazaljke morate odrediti pocetni polozaj posto merni uredjaj ima granicnike ja sam uradio sledece stavio sam je na 60 i onda vracao prstom prema "o" osetice te da se u jednom trenutku zupcanici ne okrecu (jer je granicnik ugario u kraj) nego kazaljka klizi preko osovinice,dovedite je na otprilike 3mm ispod "0".
Jedan tip prvo ovako otvorenu tablu prikljucite na auto da vidite kad date kontakt da lije kazaljka dosla na "0" i probaj te jedan krug da vidite kako se ponasa,
pa tek onda sastavite sve ako je u redu.
Moja tabla sada radi isto kao pre i ne laze nista vise nego sto je i pre lagala otprilike 5km na manjim brzinama a preko 100 oko 8km.
Upozoravam vas da ovo iziskuje dosta zivaca i najmanje dvadesetak sastavljanja i rastavljanja one providne kutije ili ti mernog uredjaja ali se na kraju isplati ustedi se neka para a o zadovoljstvu da ste vi to sredili necu ni da govorim .
POZDRAV!!!!!!!!!!! :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo :thumbup: DR.Jagodinac :thumbsup:

i ako mi sve radi kako treba :p ,procitao sam celo uputstvo iz radoznalosti :yes

odlicno odradjeno,fotografisano i objasnjeno,jednostavno,koliko je moglo :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve je sjajno al moras sad i autic detetu da popravis :thumbsup:

Ne mora prijatelju ja sam "kupio" deo sa otpada kod mog Nevena :whistle:

Krenulo dete ocevim stopama porasturao sve automobilcice koje ima :rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jos jedan dokaz potvrde narodnih izreka :coffee:

iver ne pada daleko od klade

krv nije voda

kakav otac-takav sin

:thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jagodinac! Ako li mi se i desi maler sa instrument tablom, veruj mi da bi se radije odlučio da zapalim za Beč, nego sam da se zezam sa ovim. Našta to samo otpozadi liči, nešto bi ja tu pobrkao, bilo bi tu i vatre...a onda teški psihoneurotični trenuci istine i pokajanja(šta mi je sve ovo trebalo....ima ko to zna da radi....kad bi svi radili sve...)

U svakom slučaju svaka ti čast i na umeću i na strpljenju! thumbup.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jagodinac, skidam kapu i sal i rukavice. Aj sto si ti to odradio, sto je veoma smelo, nego si ti to tako lepo objasnio, za svaku pohvalu brate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jagodinac! Ako li mi se i desi maler sa instrument tablom, veruj mi da bi se radije odlučio da zapalim za Beč, nego sam da se zezam sa ovim. Našta to samo otpozadi liči, nešto bi ja tu pobrkao, bilo bi tu i vatre...a onda teški psihoneurotični trenuci istine i pokajanja(šta mi je sve ovo trebalo....ima ko to zna da radi....kad bi svi radili sve...)

U svakom slučaju svaka ti čast i na umeću i na strpljenju! thumbup.gif

samo se javi pre dolaska da ohladim pivo! :thumbsup:

Jagodinac, skidam kapu i sal i rukavice. Aj sto si ti to odradio, sto je veoma smelo, nego si ti to tako lepo objasnio, za svaku pohvalu brate.

Ma nije to nista ovako se odvikavam od ovog idiotskog sistema u austriji CRKLO DAJ NOVO,a sluzi i kao prirodni bensedin :rofl::rofl:

pogotovu posle 30 sklapanja i rasklapanja :coffee::whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jagodinac je doktorirao servis instrument table, pa se osecam slobodnim da postavim jedno konkretno pitanje...:)

Predjeni kilometri... Da li postoji sema, ili neko zna koja je varijanta procesora i flash memorije u pitanju. Trebao bih uraditi varijantu da ucinim nevidljivom ukupnu kilometrazu, u smislu da je funkcionalna i da je moguce uciniti je vidljivom aktiviranjem nekog eksternog tastera. Prva ideja je prekid komunikacije procesora instrument table i LCD nekim kontaktom, cije bi se stanje menjalo eksternim tasterom.

Ima li neko bolju ideju ?

Unapred hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puno hvala na ovom opisu, inače sam se ne bih nikada upustio u tako nešto. Imao sam isti problem kao i ti, i odradio, ali postavljanje one osovinice

(preseka 1,4 mm) je prava umetnost. Prvo sam je postavio dalje, a zatim preblizu pa ne vrti koči. Nadam se da će se vremenom razraditi, inače moram

ponoviti postupak :thumbup: .

Najbitnije je da instrument tablu nije uopšte komplikovano rastaviti ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Najbitnije da ne odustanes i ja sam pravio istu gresku kao i ti ali se na kraju isplatilo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ista stvar je i mene zadesila, popravka kosta 30e u Tosinom bunaru.. Pa reko' da prvo pokusam sam..

Umesto one osovinice koja drzi zeleni zupcanik idealno dolazi tzv. STAKLARSKI EKSER!

Postupak otvaranja/zatvaranja je Jagodinac vec objasnio, inace da nije njegovog posta ne bih se u ovo upustao!

Podesavanje pokazivaca brzine sam nesto drugacije uradio:

prilikom zatvaranja brzinomera skazaljku sam vratio na 3-4mm ispod nule posto i sam mehanizam ima granicnik u sebi.

Sastavio sve i vratio na svoje mesto u kola. Krenuo da probam, pri tom ukljucio aplikaciju za android telefone koja meri brzinu preko GPS-a (veoma tacna, vec provereno)

Sve radi kao svajcarski (italijanski) SAT!!!!

Sve u svemu.. Hvala Jagodinac na detaljnom objasnjenju!

xnn25.jpg xnn26.jpg

xnn27.jpg xnn28.jpg xnn29.jpg

xnn30.jpg xnn31.jpg xnn32.jpg

xnn33.jpg xnn34.jpg xnn35.jpg

xnn36.jpg xnn37.jpg xnn38.jpg xnn39.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ka sam napravio problem kada sam skinuo tablu da zamenim diode. Morao sam skroz da je rasturim i sad kazaljke od goriva i temperature ne rade , a airbag i ona lampica zuta za airbag sa sedistem nacrtana mi svetle. Haos sam napravio.ima li pomoci ili da kupujem drugu tablu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja.

Prvo se greska pokazivala tako da kad ode preko neke temperature, kayaljka padne na nulu. A onda je pokazivač temperature riknuo skroz.

Davač je OK, kad priključim dijagnostiku, vidi se OK temperatura rashladne tečnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam pre desetak dana kupio lybru i nije radio. Medjutim dijagnostika ocitava temperaturu i ne vidi sat kao gresku. Danas ako stignem otvoricu sat pa da procackam jer znam da je otvaran jer su iskocili jastuci a ne svetli lampica.

Edited by Nebojsa Babic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tema jeste stara ali je meni sad posluzila pa bih da se zahvalim autoru na odlicnom i slikovitom objasnjenju.

 

Kod mene je problem bio sa obrtaljkom na Puntu 2, tabla nije ista kao kod Libre ali je taj merni instrument identican. Skinuo sam po uputstvu, mada su kod mene one 4 zice zalemljene za tablu pa sam prvo njih odlemio. Kvar je bio identican, pukla osovinica sto drzi zeleni zupcanik. Ja sam takodje koristio ekser kao i clan BGDX3M, savrsenih je dimenzija. Prvo sam pokusavao da ga utopim u plastiku grejanjem ali je prava umetnost to uraditi jer vrlo malo odstupanje od polozaja dovodi do preskakanja zupcanika. Onda sam izbusio rupu skroz napolje i sa spoljne strane ugurao ekser koji sam zalepio super lepkom. I za to mi je trebalo dosta pokusaja jer nikako nisam uspevao da ekser stavim tacno vertikano, jer ako stoji i malo ukrivo, zupcanik onda ne stoji kako treba, bude kriv i koci, glavi, preskace.

 

Posle 20+ otvaranja sam najzad uspeo da namestim. Kad sam vracao ceo mehanizam na tablu uvideo sam da glava eksera malo strci i da zbog toga deo ne moze lepo da nalegne nego stoji malo krivo, samim tim osovinica koja drzi kazaljku ne stoji ravno. Da ne bih ponovo sve razvaljivao onda sam i na suprotnu stranu naspram glave eksercica ugurao parcence papira koje sam presavio par puta da bude otprilike debljine glave, tako da ceo sklop sad stoji dobro, mada malo nategnuto, ali ne toliko da bi smetalo ili izazvalo neko ostecenje na duze staze.

 

IMAG1132.jpg  IMAG1133.jpg  IMAG1134.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...