Jump to content
FAS Goran
Guest Neshone

Marea/Brava/Multipla - Code ; reset kilometraže ;

Recommended Posts

Guest Neshone

pre neki dan sam primetio da mi se na tabli nakon paljenja automobila pali zuta lampica na kojoj je nacrtan kljuc i ispod koje pise CODE.. ta lampica se inace upali na kratko kada je auto na kontaktu i iskljuci se.. poslednjih dana mi se desava da ostaje upaljena dok ne ugasim auto, ali ne prilikom svakog paljenja..

evo kako izgleda ako se raspoznaje:

image073w.jpg

druga stvar koja me brine je sto je auto pri stajanju u mestu poceo sve cesce da skripi, neki cudan zvuk, pri davanju gasa se sa obrtajima i skripanje povecava, glasnije je.. nisam primetio da mi se to desava u voznji.. i obicno se pojavljuje kada je auto zagrejan..

treca stvar koju sam primetio pre neki dan, otprilike kad i ove dve prethodne je da mi se resetuje mala kilometraza, s' tim sto mi se to od jutros desilo nekoliko puta.. ne resetuje se u voznji nego kad dam kontakt, odmah pise 0.. uz to mi se i na plejeru izbrisu memorisane radio stanice.. nemam fabricki radio nego alpine 103..

prvo pitam ovde da vidim da li je vec imao neko slicna iskustva i pretpostavke o cemu bi moglo da se radi, da li su ova 3 problema medjusobno povezana.. meni ovo skripanje mirise na pumpu za vodu, ali me buni paljenje lampice za kljuc.. ali posto sam jos uvek zalen oko mehanike, pametnije je da pitam iskusnije..

ono sto meni govori da su povezani problemi je sledece: danas je pri parkiranju pocelo da se cuje skripanje delic sekunde i auto se ugasio.. kada sam mu dao kontakt da ga upalim, mala kilometraza je bila ponistena..

nadam se da sam lepo opisao i da cete shvatiti o cemu se radi..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda ti nisam od neke pomoci i nije mi poznat taj problem ...al evo iz uputstva za auto sta kaze za tu oznaku na tabli. Opet nije neki HELP moras da prevedes...(na google najlakse).E a to za kilometrazu da ne vuce negde na masu...

liMhS.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je to za kljuc palio kad mi je oslabila baterija u njemu,ali za to ce ti dijagnostika trebati da utvrdis tacno o cemu se radi :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I kod mene se palio code i resetovao dnevnu km.Proveri alternator i akumulator.Zveckanje dolazi 99% od lezaja alternatora,bar je to kod mene bilo.Servisirao sam alternator,zamenio lezaj na istom i zamenio akumulator.To sam odradio pre 2 meseca i od tad je sve ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e da ja sam zaboravio.Nije mi se ukljucivao taj kod ali mi je kilometraza nestajala!Razlog je bio alternator.Nije funkcionisao ,odnosno nije se punio akumulator.

Edited by koshke

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osim premalog napona prilikom startovanja(kada je los akumulator) desava se da zbog pregorelog osiguraca memorije svaki put pobrka kilometrazu i stanice na radiju.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Neshone

hvala na brzim odgovorima.. sad ovako, da nekog ne zaboravim..

prevod teksta koji je postavio koshke je otprilike ovakav:

1. Један трепери - указује на то да је препознао код кључ. Можете да покренете мотор

2. Стабилан светло - показује да не препознаје код кључ. Да бисте покренули мотор, извршите процедуру у добијању помоћи (види цхаптер''ин''нужних)

3. Трепћуће светло - указује на то да ауто није заштићен дисппситиво. Он мај бити могуће покренути мотор

u mom slucaju je u principu opcija 2, s obzirom da mi se lampica ne pojavljuje stalno, znaci da on vidi problem u trenutku paljenja.. evo veceras sam palio auto nekoliko puta, nije se ukljucivala pri startovanju..

@ChobbyNS

auto ce morati uskoro na dijagnostiku u svakom slucaju, mada mislim da sam uvideo resenje ovog problema

@Joca, @koshke

kada je problem akumulator, drugacija je situacija, u tom slucaju ne moze da zavergla jer nema snage pa se resetuje kilometraza zbog nedostatka struje(valjda :whistle: ).. meni auto bez problema pali osim kada nema problem sa temperaturom motora.. :crybaby:

lezaj alternatora mi je zujao do pre 15-ak dana kada sam uzeo drugi polovan alternator, od tada mi se taj zvuk ne cuje.. ovo je mnogo drugacije, maltene pisti, skripi, ne znam kako da opisem..

@Martini

meni je kilometraza ponistena vec kada dam kontakt, a i akumulator je zamenjen pre ne vise od 6 meseci.. za osigurac memorije hvala, imacu to u vidu..

da se zahvalim svima na strpljenju i citanju ovih romana..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Akumulator nije u problemu samo kada ne može da zavergla. Tada je već totalno mrtav. Zbog toga razmišljanje tipa ''dokle god može da zavergla, sa akumulatorom je sve ok'' nije ispravno.

Treba proveriti kontakt bravu, jer očigledno gubi signal sa ključa, pa zato pali lampicu CODE. Treba pre toga proveriti i sam ključ, tj. da li šalje kod kako treba.

Nije korisno trpati sve moguće kvarove u jednu temu.

To onemogućava brzu pretragu Foruma. Da je dobro tako raditi, onda bi imali samo jednu temu koja bi se zvala Marea-kvarovi i ljudi bi trpali u nju sve živo...npr. i CODE i reset kilometraže i razne čudne zvukove i ler gas...i sve bi trpali u jednu temu. :whistle:

Zbog toga ti je skinuto dalje proširivanje teme, a plus step motor i ler gas (problem sa variranjem broja obrtaja) imaš već objašnjeno u ovom podForumu.

Kako to da pronađeš, pogledaj ovde:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=40109

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Neshone

ok, hvala na pomoci i izvinjenje zbog gresaka..

elem, pri prvom paljenju automobila nakon udesa pre nekog vremena, primetili smo da mu je tehnika pobrljavila, da se svetla ne gase ni kad je auto ugasen, a cak ni kad je zakljucan, da se na trubu pali desni zmigavac a truba ne radi, da se ne pali jedna pozicija itd.. posle nekoliko sati cackanja i mozganja smo dosli do mase i primetili da su zice toliko razlabavljene da nekoliko komada moze bez problema da se izvuce.. sanirali smo to privremeno i za prvu priliku ostavili da se to zalemi.. te prilike nije bilo, a s' obzirom da je koshke napisao da reset kilometraze moze da bude povezan sa masom, htedoh da priupitam da li je moguce da neki od svih ovih mogucih i nemogucih problema imaju veze sa tim..

Edited by neshaoct
dodat deo koji je slučajno obrisan

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Neshone

samo da napisem da je resenje ovih problema bilo jednostavno.. zamenjene su obe kleme.. :whistle::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovako ljudi, kad ubacim kljuc i dam kontakt na instrumental tabli mi se upali lampica na kojoj pise code, poslije cega nemogu da upalim, nakon nekolio puta vadjenja kljuca i vracanja te davanja kontakta lampica se ugasi i auto normalno upali, izludit ce me majke mi, ako ista znate o tome pomagajte unaprijed mnogo hvala...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahahahahahaha,mene to muci s vremena na vreme,nece da pozna kljuc.Jos me nije toliko iznerviro da se upustim u resavanje tako skupog i bzvz problema.wallbash.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako znas dovlu onda to i nije skup problem :thumbsup: (bar se nadam da nece drati nas smrtnike u slucaju da nam zatreba ta igrarija) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovako, danas sjednem da upalim auto i ostane mi da gori lampica od kod ključa, ne odradi ni pumpa goriva, pa naravno nisam mogao ni da upalim. Pregledao sam sve moguće i nemoguće kablove i konekcije, na kraju doveo dijagnostičara koji je bez prikopčavanja konstatovao da je "crk`o ključ", te da će mi uraditi blokadu koda za 50€. Naravno nemam rezervni, pa se ne bih upuštao u narezivanje istog ako je do njega. Inače, auto sam prije toga vozio, više puta palio i nije bilo nikakvih problema. Neposredno prije ovoga sam zamijenio svjećice, što nema apsolutno nikakve veze sa ovim, ali me kopka da nisam slučajno mogao nešto pritisnuti ili gurnuo neki sitni dio koji bi mogao nešto za*ebati. Da li da blokiram kod ili da ganjam još nešto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probaj ti sutra ponovo sa tim ključem da upališ auto... malo mi je čudno da ključ "crkne" :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam na šta si mislio, ali opet mi je malo nelogično da čip tek tako "crkne"... čip je stalni magnet, a ne elektronska komponenta i to ne može baš tek tako da... "crkne" <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

desavalo se da crkne kod centrala,doduse retko.jesi li proverio antenu oko kontakt brave?

Share this post


Link to post
Share on other sites

desavalo se da crkne kod centrala,doduse retko.jesi li proverio antenu oko kontakt brave?

Možeš li mi pojasniti malo pobliže?

Znam na šta si mislio, ali opet mi je malo nelogično da čip tek tako "crkne"... čip je stalni magnet, a ne elektronska komponenta i to ne može baš tek tako da... "crkne" <_<

Ne bih da pametujem ali ako je stalni magnet slažem se u potpunosti da ne bi mogao da ode tek tako. Međutim, meni ovaj lik reče da je u pitanju elektronski dio.

Inače ovaj vid zaštite na autu se meni čini kao nepotreban, pa jel mi predlažete da ga uklonim za 50€ ili da narezujem novi ključ za 40€?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se desava da i po 5-6 puta ostane upaljen kod,tada naravno ne cuje se pumpa i nece da upali.Ali posle par puta, ucita i upali normalno,to je inace retka pojava.Ja da sam na tvom mestu uklonio bi ga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nije baš da je zaštita beskorisna, ali nije ni da ne može bez nje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja bih uklonio imobilajzer jer se moze desiti da napravis kljuc i da te posle opet zeza pa ces ponovo platiti za ukljanjanje koda.

Kao sto neko vec spomenu proveri antenu na bravi paljenja jer je stvarno cudno da transponder u kljucu crkne sam od sebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...