Jump to content
FAS Goran
oktopod

Aparat za gašenje požara

Recommended Posts

Ljudi, jel imate i vi paranoju sa aparatom za gašenje požara, ja ga npr držim pored leve noge, ne smeta mi ič, a držim ga tu da bi mi bio pri ruci, šta mi znači sletim s puta, ne mogu da izađem, auto gori, kreće tabla da pucketa pred očima a meni PP aparat u gepeku npr...

 

zza4624.jpg

 

Da bi ste stavili da ste na mom mestu prvu pomoć, iz istog razloga, veličina je ona kutija standardna...ispod sedišta nije praktično, mislio sam možda u suvozačevo sedište pozadi u onu kengur torbu pozadi, al ni to nije praktično kad neko sedi pozadi a i istegnuće skaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma lupio sam, neka ga on samo pri nozi, prva pomoć je ipak potrebnija složićeš se :D

Šta udari me neko od pozadi i upali se njemu auto a ja ne mogu otvorim gepek da uznem aparat

Šta ako .... ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

...upravu si,izbaci ti zadnja sedista i tu napravi neku mini ambulantu :lol:

u dosta kola fabricki stoji u gepeku u prostoru predvidjenom sa strane sad ako si upao u paranoju stavi ih gde ti mislis da treba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije zgoreg imati ga pri ruci,ali i pri nozi ... salim se naravno,a ako se auto upali,pogotovo instalacija,tu samo Bog moze da pomogne,gledao sam,sekunde su u pitanju dase izvuce ziva glava a za auto ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogo bi jedno ormarče sanitetsko a zadnja klupa u ležaj ko u hitnoj da sredim :D

Neka ga on pri ruci samo, zato i služi a ne da pokažem panduru da ga imam u gepeku...Nije za džabe u vojsci da moraš da nosiš zavoj u džepu a ne u torbi da ti bleji

Share this post


Link to post
Share on other sites

drugar kada je jurio da uzme zastavu 10(punto mk2) na flajeru koji je dobio tamo u auto kuci pisalo je da ima neku zastitu od paljenja instalacije :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 266

Ne zelim biti pesimista, ali: sta se desi sa PP aparatom kada dodje do sudara ili prevrtanja? Gde traziti aparat? Da li ce povrediti noge vozaca ili neki drugi deo tela?

Znas i sam koliko je tezak PP aparat. Sad zamisli da leti po kabini....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 455

Covece, prcvrsti it taj aparat dobro na to mesto i daj Boze da ga nikada ne upotrebis!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakva paranoja :devil:

Moje je pozadi izmedju zadnjeg sedista i bocnog tapacirunga zavucen. Blizu a ne smeta. Tu napred bi mi definitivno smetao.

Share this post


Link to post
Share on other sites
drugar kada je jurio da uzme zastavu 10(punto mk2) na flajeru koji je dobio tamo u auto kuci pisalo je da ima neku zastitu od paljenja instalacije :lool:

Zaštita postoji sigurno a ona se nalazi ili ispod vozačevog sedišta ili kod papučice za kvačilo to je kao neko reset dugme koje služi da prekine dovod struje prilikom udesa a kada popraviš kola to dugme služi da povratiš struju u instalacije.Tako je bar kod Maree proveravao sam i našao sam ga ispod sedišta a kolega je proveravao u njegovoj i našao ga je iznad papučice kvačila na blatobranu naravno u kabini. Ako nemožeš da nađeš gde je proveri u servisnoj knjižici a ako je nemaš proveri preko EPER-a ili AUTODATE tamo ćeš naći sigurno za tvoj model gde se nalazi prekidač.

Pozdrav bugs bunny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

u vezi paranoje, nije lose imati i flasu/balonce obicne vode u gepeku. Za pranje ruku, protiv pozara, da se pomogne kad nekom prokuva motor, da se zagasi vatra kad se zavrsi rostilj... ma ima 1000 namena.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kakva paranoja :mrgreen:

Moje je pozadi izmedju zadnjeg sedista i bocnog tapacirunga zavucen. Blizu a ne smeta. Tu napred bi mi definitivno smetao.

I meni je palo na pamet ovo mesto, samo ne znam kako da ga pricvrstim a pri jacem udaru bi postao projektil namenjen glavi, bolje stopalo da zeznem :D

Nozi mi ne smeta, spustis petu a stopalo na levo, inace tako i oslanjam nogu, pazi kad ga ni jednom nisam ni pipnuo! :D

Flasa vode obavezno, slazem se

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam u kadett-u bivsem, imao S-1 mali onako simpatican, sa namerom da ako plane pojacalo priskocim da gasim.

Jedno jutro krecem na posao, komsiji gori radnja... Vadim onaj S-1 (kilo praha) i kao ulecem da gasim. Aktiviram ga po P.S-u pocnem da gasim, kad eto ti posle 10 ak sekundi aparat CAO. Tada sam shvatio da ako hoces da gasis pozar u kolima ne daj Boze, sa S-1 je cisto zahebavanje. Kupio sam Halon, i imam ga u Puntu. Manji je dosta a efektniji bar 100 puta jer uzima kiseonik iz prostorije koju gasi.

E sad druga je stvar sto je taj gas otrovan za coveka, i sto se riknjava brzo, brzo.

Ima halon aparata na B.Potoku, staje u dzep!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni moj PP stoji u gepeku, ko ce ga znati gde bi bilo najbolje mesto, mozda u dzepu ko sto rece Punto maffia!!! Mada najbolje da znamo gde je, a da nam nikada i ne zatreba. Ali definitivno kada bih u gepeku imao i aparat i balon vode, sigurno bih se prvo uhvatio za vodu!!! :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj aparat je cista sminka, s njim jedino mozes da ugasis cigaretu.

Bio sam prisutan kad se u zarkovu nekom liku zapalio golf II, izlazi lik iz auta a ono se dimi ispod haube, on otvori kad ono buknuo plamen... Ja mu dao moj aparat, doneli ljudi sa strane jos TRI ona velika aparata, sto stoje u zgradama itd. Samo su mogli da odrzavaju plamen. Auto totalno izgoreo... Sta da ti kazem, to moze da te spasi samo od minijaturnog pozara, ali u 99% slucajeva dok ti otrkijes pozar on postane mnogo ozbiljan...♠

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se, ne daj Boze, pu, pu, pu, daleko bilo desi pozar u autu, onda u 95% slucajeva nema spasa jer su ti pozari uglavnom izazvani neispravnom instalacijom i sve je gotovo za mnje od 2 minuta i PP aparat ne pomaze skoro ni malo, gledao sam!

Treba reci da po vrsti punjenja ima razlicitih PP aparata, prah, pena ... a u zavisnosti od toga neki se koriste za gasenje upaljenih el.instalacija ili vodova a neki za druge vrste pozara!

U svakom slucaju valja imati PP aparat u kolima sto ono narod kaze: "zlu ne trebalo u dobru se naslo"!

Share this post


Link to post
Share on other sites

dvaput sam imao manje pozare na automobilima, jednom ko uz k... na benzinskoj pumpi. od tada drzim pp u kabini, izmedju sedista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jednom prilikom mi se zapalio ćaletov Varburdžini sa golfovim motorom. Isti slučaj kao sa prethodno pomenutim golfom uz par bitnih razlika. U vojsci sam bio PPjac tako da sam dejstvovao bez trunke panike, ali sam imao sreće da se sve desilo ispred škole.

Hteo sam da "upalim" auto (startujem motor) međutim samo je počeo da izlazi dim ispod haube. Povukao sam sajlu za otvaranje iste i bez dizanja poklopca (jer bi u suprotnom vatra dobila ono što joj najviše treba za gorenje - kiseonik) izašao iz auta, otrčao u obližnju školu (nekih 50m), ušao u školu i skinuo prvi S6 sa zida, dotrčao nazad do auta, izvuko osigurač, jakim pritiskom na ručicu pripremio aparat, podigo haubu tačno toliko da mogu da zavučem raspršivač i sasuo ceo sadržaj S6 aparata u motorni prostor. Sačekao minut-dva, podigo haubu, dim se razišo i to je bilo to. Šteta - instalacija i nekoliko creva :cool:

Edited by TOGO

Share this post


Link to post
Share on other sites

mogao bi taj aparat da stavis sa suvozaceve strane ima dovoljno mesta tamo gde sa leve strane dodje ovo odmaraliste za nogu ... ja sam tu snimio mesto da ga postavim samo kad ga kupim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja moj aparat drzim kod kuce... tako mi najmanje smeta... xaxaxaxaxa

Edited by MISHONNIUM

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma najbolje mesto je na uzicu i nek visi ko jelkica sa retrovizora.tu je najvise pri ruci i ocima (nema sanse da se ne setis da ga uzmes

kad zatreba) :rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, ako je ustanovljeno da najveci broj auto paljevina krece ispod haube, onda je najbolje montirati onaj halonski ispod haube, u motorni prostor, na stratesko mesto. Razvuci neko kanapce sa osiguraca u kabinu i napeti neki feder na onu polugicu. Pa ti ako osetis dim, a ti povuces kanap i pozar se gasi sam. Nema zezanja tipa gde mi je aparat, sta da radim sada, kako se gase pozari, da li da otvaram haubu, koji je broj vatrogasaca, itd... :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...