Jump to content
FAS Goran
oktopod

Punto mk.2 - električni podizač prozora...

Recommended Posts

Kad si već uzeo sliku nisi morao da je prebacuješ na photobucket :D

Da znaš da sam i ja istripovao na te kontakte opet da pregledam prvo nego ne stižem, jedino mi to ima smisla šta znam...oće pin za masu u svim konektorima na puntu da pocrni i varniči, primer je štop svetlo, airbagovi pa i ovde..

I ne treba 2 sata, može i za 20 minuta kad jednom skineš i vidiš kako :)

A ta centralna jedinica koju spominješ, misliš na ovu, posle slika u gepeku? Ta je valjda za airbagove ali neki mi kažu i za ABS i prozore i šta ti znam, nemam tačnu informaciju, treba pogledati shemu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg za sliku , nema veze bitno da radi.

Proveri sve kontakte detaljno...konakt sprej ne pomaže.

Kod mene je jedan kontakt pravio celu zbrku oko prozora.

Moslio sam dva sata da se sve prečešlja na oba prozora pa čak i sa skidanjem mehanizma (čišćenje i podmazivanje)

Motor podizača je nemoguće vratiti dok se ne skine mehanizam.

U kućištu zubčanika je mesingana biksna koja stoji u ležištu i ima malo lufta(nije fiksna ), tako da nema šanse da pogodiš osovinom motora.

Lako se skida ceo mehanizam, tri šrafa na vratima, prvo otkačiti staklo (ne treba alat), ostavljena je plastika (ne vidi se ali je u dnu prozora ka spolja),da se povuče na dole za oslobadjanje prozora .Prozor ima rupu u dnu kroz koju prolazi vodjica podizača, pa je sve pričvršćeno tom plastikom.

Uhh ajd ko razume shvatiće.

Ako treba jos detalja javite (jbg totalno sam zaboravio da slikam) wallbash.gif

Oktopode, leba ti, javi da si rešio problem....čini mi se da nema više tajni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aman ljudi napravili ste nauku od 4 zice i dva mikro prekicaca ! Nema nikakve centrale , Athlona

Durona i Core-ova koji racunaju kojom brzinom spustiti prozor...neko ce pomisliti da je ok da mu majstor uzme 100 e da mu namesti prozore na jednom puntu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A neko kao ti ko se nije susreo sa problemom će pomisliti da je jednostavno, komplikovano nije ali ima gremlina :thumbsup:

Pročitaj temu od početka pa ćeš videti i sam .. da se ne ponavljamo :welcome:

Edited by Oktopod

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Od pocetka teme sam tu...nije da se hvalim ali sam majstor za te stvari i nema neke nauke nije to stilo pa da ima kompjuter vrata . Neko je cak lepo okacio semu i vidi se da nema nista...ide zica od osiguraca do tastera na tabli i odatle u motor...nema jednostavnije... :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aj teraš me da se ponovim...

Pločica sa prekidačima je ispravna na živo i na mrtvo. Signal ne dolazi do kolena na vratima već, sumnja pada na žicu od pločice do kompa ili od kompa do vrata.

Odlazim kod električara po preporuci sa foruma, lik iz topa kaže "nisi prvi, evo ti druga konzola sa prekidačima, probaj".

Ja mu kažem nije pločica, žice su, zato dođoh, kaže probaj...

Probam njegovu, radi, probam moju ne radi i tako par puta, njegova radi moja ne radi.

Kupim tu njegovu, radila je skoro godinu dana, sada zeza. Moram da je ispitam kad prolepša vreme, sad je možda drugi problem, ali se ponaša isto, desni prozor sam otvorio i neće da se zatvori, onda se najednom ipak zatvori, ali neće više da se otvori i više ga ne diram da ne ostane otvoren.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a, da li neko ima predstavu ,kada prozor dostigne krajnju tačku,a mi još držimo pritisnut taster , šta se tada dešava sa celim sklopom?

da li motor ima neki mikro prekidač kojm se blokira dalje guranje motora , ili se ostavlja nama na savest da se smilujemo i što pre otpustimo taster?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motor i dalje gura, znam to sigurno a možeš i sam da proveriš, stani ispred nekog zida ili iza nekog auta po noći kad vidiš lepo farovi kako ti rade, drži prekidač na gore na već zatvoren prozor i videćeš da svetla utihnu, jako blago ali može da se primeti...svetla utihnu sve vreme dok radi podizač, na dole verovatno manje jer je manje opterećenje, sila gravitacije pomaže motoru...

Kod mene otkad je zima, dok koristim podizače a u mestu sam i radi motor, promeni se i zvuk motora, kao da mu dodam opterećenje...isto tako se promeni i kad stisnem na gore na već zatvoren prozor i traje sve dok držim, zbog toga sam siguran šta ti kažem :)

Edited by Oktopod

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motor gura sve dok se drži prekidač, ja sam proverio dok je sve bilo razmontirano zbog traženja kvara.

Zato se i dešavaju kontaktni kvarovi ( opterećenje trpe provodnici,prekidači,konektori ITD)

To je zaseban elektro paket

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima bimetal unutar motora ..kad dovoljno dugo ima veliko opterecenje bimetal odvoji da ne bi izgoreo namotaj...ili je motor projektovan da radi u kratkom spoju neko vreme.

Oktopode ..nema "komp" za vrata. Imas tamo semu ...ide zica od osiguraca do releja koji aktivira kad das kontakt (to je relej koji napaja jos neke stvari po kabini ) ..odatle ide zica do levog ili desnog osiguraca....od osiguraca ide do plocice ..a odatle u steker na vratima i u motor.

Provera plocice unimerom nije merodavna. Preleme se kontakti i ako i dalje ne radi mikro prekidac je crko jer on kombinuje + i - i salje u motor. To je slaba tacka jer se velike struje inace pustaju kroz kontaktore vecih povrsina ..tipa releji itd...a ovo je jeftina varijanta da sam mikro radi sve...i projektovan je da 10 000 puta otvori zatvori i posle crkne i to je to

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi smo ako se dobro sećam unimerom merili napon na izlazu pločice, na džeku koji je ka prozoru, tu ima napon kad stisnem prekidač, kad je pušten nema...mislim da je to najmerodavnije :) ima dva džeka, jedan je naponsk, drugi je komandni da tako kažem, na tom drugom smo merili sa uključenim naponskim džekom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unimer pokazuje da tu ima napona. Ali ako je negde loš kontakt ili loša masa, pri prolasku jače struje padne napon pa ne može da pokrene motor. Posle unimera trebe proveriti sa nekom sijalicom od 20W. Ako i ona svetli dobro tada je ok. Ako čkilji ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svim zainteresovanim, rešio sam problem :)

Rasturio sam opet konzolu da dođem do štampane pločice, kontakti na prekidaču su standardno pocrneli...kanuo kontakt sprej, očistio malkice, vratio samo ploču na džekove i... ne radi :D

Stiskam gore stiskam dole, ne čuje se motor uopšte ni za gore ni za dole...

Odustanem ja i spakujem sve nazad i voala! Radi! I na gore i na dole oba prozora...

E sad nek mi neko objasni...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mali gremlini ostaju unutra da okreću točkiće :harhar: samo ne vole da ih gledaš dok okreću, imaju tremu :rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma stvarno brate nema smisla, prkosi razumu :)

Znači:

- prozor ne radi, konzola i štampana ploča ispravni

- sa drugom polovnom konzolom radi (stavi jednu stavi drugu par puta, moja ne radi druga radi)

- kupim drugu radila 6 meseci opet isto

- rasturim je, sve ispravno ali ne radi

- sastavim je radi

Mislim...lud zbunjenog..

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovako, sinoć krenem sa posla, opet ne radi samo desni, ni da čuje...

U očajanju i vođen nekim suludim zaključcima, pritisnem ja lepo prstom plastiku pored prekidača, neće, pritisnem sa druge strane, kvrcka plastika, pustim, voila - RADI i desni!

Imam neki trip da se sama pločica nekako oštećuje od mrdanja konzole tokom vožnje, ali kako sam ja toliki maler jedini u gradu to već ne znam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se eto sa tim zezam vec neko vreme i ako ovako nastavim ima da doktoriram podizace :)

Da ne ponavljam sta je sve ovde napisano mogu reci a niko koliko sam video nije napisao dzek na vratima se skida pomeranjem plastike na gore i gornje leva i desna strana je struja za podizac (najdeblje zice - kod mene PUNTO II JTD VAN ljubicasta i ljubicasta crna)

Cim nadjem vremena ispisacu sve sto ovde jos nije napisano a tice se malih "gremlina"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja uspeo da sredim.

Zezala me masa na kontaktu od prekidaca na tabli. I sto je najzanimljivije sredio sam i drugaru isti je bio problem.

Pa da rezimiram moj problem, na dzeku na stubu od auta ima +12 -12 znaci (kao) radi prekidac za podizanje i spustanje, prikacen dzek sa stuba na vrata, na dzeku od motora isto pokazuje +12 -12 RADi, ALI nema snagu da pokrene motor. Onda sam raskacio celu prednju konzolu gde su prekidaci za podizanje i spustanje (voditi racuna jer skoro svaki dzek ima neku zabicu koja drzi da ne bi slomili nesto). Kada ste sve raskacili pogledajte dzek i ako je unutra crn sve Vam je jasno, ocistite kontakte i ako budete imali srece kao i ja videcete da je masa sa dzeka malo izvucena napolje vratite je nazad prikacite dzek i PODIZAC radi i to dosta brze nego sto je radio pre nego sto je crkao.

Nisam nista slikao jer je vec sve ovde lepo pokazano. Ako nekome bude trebala neka informacija koja nije napisana neka me kontaktira pa cu napisati.

Ako neko ima crknuti motor od podizaca meni je pukao zupcanik u jednom pa ako hoce da proda neka mi se javi jer sam to utvrdio dok sam se zezao sa ovim podizacem.

I da napomenem ako ste otkacili sajlu sa podizaca nemojte se nervirati sto nemozete da je vratite jer je stvarno tesko staviti prvi put, vec drugi treci put ide :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nadam se samo da će da ti potraje...pošto sam ja to sve radio tj sve te simptome imao i možda proradi možda ne, a opet pitanje koliko će dugo, odjednom više ne radi a kad rasturiš to da očistiš opet vidiš da je čisto i onako kako si ga i vratio pa ti ništa ne bude jasno :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...