Jump to content
FAS Goran
the_reaper

O akumulatorima...

Recommended Posts

Neka od slabijih "Excel" serija, bar ovo sto ja imam saznanja.

Prosli "Premium" mi je trajao 6 godina, i to sam ga menjao jer je Stilo bas osetljiv na iole slabiji accu. Neko bi to jos bez problema "terao", na nekom manje zahtevnom autu takodje - mene je smaralo da mi kazaljke padaju na vecem minusu :) . Trenutni "Premium" je pregurao malo jace 3 godine bez ijedne zamerke.

Xsara uvezena sa "Exide" 2009. i verovali ili ne jos se drzi. Sporo vergla na dobrom minusu, ali auto pali bez problema i nema nikakvih gresaka. A sve smo u fazonu "nema mu spasa ove zime", ali se drzi svo ovo vreme. Iz mog iskustva i jos par drugara - apsolutna preporuka... A da danas moze da utrci bofl sto se svega tice - i to se slazem.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene isto Exide premium u januaru ce biti treca godina. Bas sam pre 10-ak dana testirai napunjenost kod ovlascenog gde sam ga kupio i pokazao je 96%. Sto se mene tice preporuka za Premium seriju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pojavljuje mi se korozija na klemi, ona zuckasta prasina se navata, ja skinem suvom krpom, posle 20 tak dana opet isto.

 

Sta da cinim? Kazu ocistiti vrelom vodom, pa onda staviti tovat mast?

 

Znam da ciste sa smirglom, cetkom... al to mi isto ko i krpa, opet ce mi se pojaviti.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Očisti finom šmirglom stubić i klemu pa tek po montranju kleme preko namaži tanak sloj tovatne masti. 

Znači film masti odozgo da sprečiš oksidaciju....mnogi namažu stubić i klemu pre spajanja ali je to pogrešno pošto se stvara izolacioni sloj...

 

Edited by Markobgd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radi sta oces al slaba vajda. Ja sam na busu resio delimicno problem tako sto sam stavio olovnu klemu ali nije resen problem u potpunosti. To radi samo na jednom stubicu od 4 i to - a zasto niko ne zna :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam dosad cistio "spolja", nisam skidao klemu, nego kad proveram ulje, onda tom krpicom malo istrljam sve to.

 

Nisam se nesto ni udubljivao u to, a sad pocelo da me nervira.:D

 

Jel moze nesto umesto tovat masti?

Edited by aleksa_indjija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nas ne z*** :) -  kad vec radis, valjda ces ocisititi obe kleme i stubica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma verovatno to necu ni uraditi, al eto cisto sam hteo da pitam, i ovako cu opet sledeci put samo malo krpom iscackati okolo.:D

 

Pitam, jel druga klema je zaklonjena ispod neke kutijice, neki osgiruca, releji sta ti ja znam... pa ne bi bas cackao.:unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, aleksa_indjija said:

Pitam, jel druga klema je zaklonjena ispod neke kutijice, neki osgiruca, releji sta ti ja znam... pa ne bi bas cackao.:unsure:

Sve je to na + klemi, ali se (bar na Stilu) vrlo lako skida. Uz sraf na samoj klemi, otpuste se i dva krstaka koji vezuju plasticnu osnovu za telo akumulatora i sve to zajedno sa klemom ide uvis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E a na mojoj klemi nema tih srafova osim na samoj klemi,ili mi nesto ne dostaje.Moze li neka slika gde se vide ti srafovi.

Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока

9a6929cdb25dd2aa947d3ac8e94ce3f0.jpg

ovako je kod mene i moslom da bi trebao biti neki poklopac ili sam utripovao.

Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока

i mali off , u gornjem desnom cosku kod crv.kablova vidi se osigurac pricvrscen za kutiju akumulatora, cemu sluzi ? ima ju dva podnozja ali je samo u jednom osigurac.

Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока

nije desni nego levi cosak

Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au, pa ti vozis bez vitalnog dela na Stilu :) . Ako nemas, pozeljno je da nabavis poklopac kutije osiguraca i akumulatora, sada su za to smesne cene. Lepo zastiti ceo taj sklop od vlage i prljavstine, znam par ljudi koji su imali problemcice i morali da skidaju i ciste kompletnu elektriku u tom delu, koja nije bila zasticena. Po prasincini na diznama bih rekao da ti fali poklopac motora ili si ga samo skinuo prilikom slikanja?

A ove srafove koje pominjem (van same kleme), iz glave mi se cini da su krstaci - prolaze kroz parce crvene plastike u kucistu kleme i usrafljavaju se u telo akumulatora (i sam akumulator ima 2 rupe kod oba stubica na tim mestima). Ima ulogu da spreci pomeranje ili podizanje plasticnog dela kleme, nista toliko bitno ako se sama klema lepo stegne.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma imam oba poklopca , i akumulatora i motora.Ovo je slikano prolokom ćišćenja i zatvaranja EGR ventila,imam utisak da ne dostaje poklopac na osiguračima na plus klemi a ne znam kako izgleda pa ako neko ima sliku da postavi pa da vidim.Što se tiče rupica na akumulatoru ako sam dobro shvatio,nema ih na akumulatoru pa ne znam koliko je pametno da stavljam te šrafove u plastiku kleme i da ih uvrćem u akumulator,pogotovo ako nedostaje neki deo na samoj klemi sa osiguračima.

Kleme redovno proveravam i po potrebi ih čistim i dotežem,što se prašine tiče takva mi je ruta puta kojom svakodnevno vozim auto. Zna li neko sta u vezi onih osigurača od 30A sa slike ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, nisam te razumeo onda ;) . Na plus klemu ide jedan manji poklopac samo na zabice, pa na njega glavni, veliki poklopac sa 3 srafa. Taj manji poklopac izgleda ovako:

missingcover2.jpg 7798980029_large.jpg

Odlicna fora i dosta bolje resenje koje mi se svidelo na Xsari - preko plus pola na akumulatoru je takodje poklopac, ali koji je napravljen kao "vratanca" na glavnom poklopcu. Kada ti zatreba plus u motornom prostoru (recimo za test necega), samo podignes plasticni poklopac i imas pristup do + kleme. Dok na Stilu odsrafljavas 3 srafa, skidas ceo poklopac, pa onda skidas ovaj manji... Na Citroenu je ono neko sjajno smislio i gledao malo dalje od inzenjerskog nosa.

Sto se tice tih rupica za srafove, na Stilu sam imao 3 akumulatora (jedan fabricka ugradnja i 2 Exide) i na svakom je bilo po 2 para tih rupica za srafove (opet kazem, nista bitno).

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...