Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Koja dimenzija, koliko para i gde?

11200din 225/45-17

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo Michelin :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mich ima najgori odnos cena/kvalitet u poslednje vreme. Daleko da je loša guma, ali konkurencija je postala opasna.

Ja bih za 2012 godinu odabrao Continental koncern i to sledećim redosledom: ko je fensi, a hoće kvalitet Continental, ko nije fensi a hoće kvalitet Semperit. Ko je na budžetu, a pikira nešto jeftinije Barum.

Ni Barum se nije obrukao na testovima, a košta kao najjeftinije gume u ponudi. Uz to je Bravuris 2 jedna od najtiših guma sveukupno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za 2012. ne znam kakva je situacija, ali znam da je Continental iz 2007,. sa kojim mi je stigao auto, mislim da su bile Eco Contact, bila ekstremno tiha i upravljiva guma, ali zato ekstremno osetljiva na mehanicka ostecenja.

Te gume su posle 30.000 izgledale kao da su prezivele solunski front. Naprsline i rasekline i na gaznim i na bocnim stranama, Kramponi svi od reda osteceni...

Vulkanizeri su se krstili kad su to gledali.

Istim putem i na isti nacin vozene i ove sad na kolima. Takvih problema sad nema na drugim gumama.

Da li je bila losa serija ili ko zna sta, ali tako je bilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mich ima najgori odnos cena/kvalitet u poslednje vreme. Daleko da je loša guma, ali konkurencija je postala opasna.

Ja bih za 2012 godinu odabrao Continental koncern i to sledećim redosledom: ko je fensi, a hoće kvalitet Continental, ko nije fensi a hoće kvalitet Semperit. Ko je na budžetu, a pikira nešto jeftinije Barum.

Ni Barum se nije obrukao na testovima, a košta kao najjeftinije gume u ponudi. Uz to je Bravuris 2 jedna od najtiših guma sveukupno.

Što se tiče Barumki, ja sam njih imao na Škodi fabii... Mislim da su gume izuzetno loše i da se ponašaju kao da su plastične... To je moje iskustvo od pre par godina...2005 - 2008.... Ako su se u međuvremenu popravili OK, inače opšti utisak je :thumbdown: ....

Edited by Dača

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za 2012. ne znam kakva je situacija, ali znam da je Continental iz 2007,. sa kojim mi je stigao auto, mislim da su bile Eco Contact, bila ekstremno tiha i upravljiva guma, ali zato ekstremno osetljiva na mehanicka ostecenja.

Te gume su posle 30.000 izgledale kao da su prezivele solunski front. Naprsline i rasekline i na gaznim i na bocnim stranama, Kramponi svi od reda osteceni...

Vulkanizeri su se krstili kad su to gledali.

Istim putem i na isti nacin vozene i ove sad na kolima. Takvih problema sad nema na drugim gumama.

Da li je bila losa serija ili ko zna sta, ali tako je bilo.

Kod guma se uvek kombinuju dve od tri karakteristike:

- kvalitetna

- jeftina

- dugotrajna

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče Barumki, ja sam njih imao na Škodi fabii... Mislim da su gume izuzetno loše i da se ponašaju kao da su plastične... To je moje iskustvo od pre par godina...2005 - 2008.... Ako su se u međuvremenu popravili OK, inače opšti utisak je :thumbdown: ....

Očigledno su se popravili u međuvremenu. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Hardvet

Nisam skapirao jesu li ti te Conti stigle nove ili polovne sa autom (tj. da li si kupio nov auto)? Jeste da je to njihova nanjiza (eko) klasa guma, ali nisam cuo takvo iskustvo? Ponekad vozim jedan nov sluzbeni Punto Classic u floti, bas sa Eco Contact, nemam nekih zamerki na te gume na toj klasi auta, sasvim korektno.

Opet ponavljam, na osnovu mojih iskustava sa Conti na licnim kolima, jedina "zamerka" je poprilicno brzo trosenje (serije PremiumContact, kupovane nove). Sve ostalo je za desetku, osim cene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče Barumki, ja sam njih imao na Škodi fabii... Mislim da su gume izuzetno loše i da se ponašaju kao da su plastične...

Ne znam koje si ti imao ovde je reč o Bravurisu 2 brzinske oznake Y.

Posle dotrajalih Mishelin Primacy, došle su mi ako osveženje: tihe, udobne, dobar grip po suvom ( solidno prenose 380 Nm na asvalt).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvarno ne znam, sada baš komentarišem sa kolegom, kako smo svi kukali na te gume... Imali smo oko 10-ak službenih Fabia... To je bila prva ugradnja kod Fabia, koja je tad izašla... Po malo hladnijem vremenu ili kišici, prokliza na putu kao ništa... Svi su jedva dočekali zimu da stave Wintere, pa su se posle pravili toše, na leto, kad su trebali da vrate barumke, nastavili su da voze na winteru..

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Hardvet

Nisam skapirao jesu li ti te Conti stigle nove ili polovne sa autom (tj. da li si kupio nov auto)? Jeste da je to njihova nanjiza (eko) klasa guma, ali nisam cuo takvo iskustvo? Ponekad vozim jedan nov sluzbeni Punto Classic u floti, bas sa Eco Contact, nemam nekih zamerki na te gume na toj klasi auta, sasvim korektno.

Opet ponavljam, na osnovu mojih iskustava sa Conti na licnim kolima, jedina "zamerka" je poprilicno brzo trosenje (serije PremiumContact, kupovane nove). Sve ostalo je za desetku, osim cene.

Nove, nove. Sa autom stigle kao fabricka ugradnja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dačo gde me podseti na Barum. Skroz sam zaboravio na njih. 2005 sam ih vozio, mnogo klizava i veoma se brzo trošila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na Loganu je bila Barum Briliantis ( ako sam dobro napisao), kod mog matorog. 60.000 i vise od 5 godina su izdrzale te iz fabricke ugradnje. Vozene i zimi i leti, cesto po nekategorizovanim deonicama, natovarene maksimalno.Naravno, kad ih je izlizao, uzeo opet iste...

Ima milion godina vozackog staza i kaze da su ok...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sada su aktuelne Bravuris 2 i Briliantis 2. To je potpuno nova guma vrlo dobro ocenjena po netu. Nisu postojale u vreme tih vaših loših iskustava. Čitao sam dobra iskustva vlasnika nekih boljih marki vozila.

Sama činjenica da pokriva i premium segment u nekim dimenzijama je dobar znak.

Bez problema bih ih stavio na Alfu, ali odlučio sam se za skuplji Semperit kada sam video cene i ADAC testove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i ja da se javim.Semperit je Nidzo bio i moj prvi pik, ali ih u Conningu nisu imali.U medjuvremenu stigli i ja otisao i stavio 4 nove.Probao sam ih na suvom par dana, vrlo tihe drze u krivini odlicno, sve u svemu zadovoljan kupovinom.Mislim i da 5960 nije skupo to je posle sigure bilo najjeftinije.Jedino sto mi momci rekli je da su mi otisle opruge, i da ako se otkace, mogu da mi pocepaju gume, tako da me ceka provera kod Mikija, da se ne desi da moram da kupim 6 guma za jednu sezonu :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo sam napisao jeftinija od Baruma, sad je veća razlika 5960 vs 6050.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i ja da se javim.Semperit je Nidzo bio i moj prvi pik, ali ih u Conningu nisu imali.U medjuvremenu stigli i ja otisao i stavio 4 nove.Probao sam ih na suvom par dana, vrlo tihe drze u krivini odlicno, sve u svemu zadovoljan kupovinom.Mislim i da 5960 nije skupo to je posle sigure bilo najjeftinije.Jedino sto mi momci rekli je da su mi otisle opruge, i da ako se otkace, mogu da mi pocepaju gume, tako da me ceka provera kod Mikija, da se ne desi da moram da kupim 6 guma za jednu sezonu :wallbash:

Ljudi, Sigura nikako!

Nije važna cena... Koliko je ranije bilo za Winteru DA, toliko sigurno se sad za Siguru može reći NE!

Za samo nijansu veći novac, može se kupiti mnogo, mnogo bolja guma.

Meni su se Sigure na pogonskoj osovini toliko istrošile za dve godine da su bile gore od onih pozadi, koje sam mislio da bacim, a da kupim Winteru za zimu i da je stavim napred.

Na stranu to , što mi školski drug radi u Agrohimu, kao vulkanizer... Kad sam mu pomenuo siguru, samo je okrenuo očima... :crazy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni su se Sigure na pogonskoj osovini toliko istrošile za dve godine da su bile gore od onih pozadi, koje sam mislio da bacim,

Mali off. To što se na pogonskim gumama troše gume ne mora da bude do kvaliteta guma već trapa.

Ja sa tako za par iljada sljuštio solidne Mishelin Primacy, a u vožnji nikakvih naznaka da trap nije u redu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vise nista nije merodavno... Evo danas na parkingu covek psuje na sav glas... Ja se samo parkirao i izlazim iz kola, rekoh da nije nesto meni? :)

Kad nije... Miselin stavio 4 komada(207-ica je auto), sad na prolece. Kaze jedna je vec reklamirana, sad druga... Ispali "bubrezi" i na jednoj i na drugoj...

Sigura, NE NIKAD! Napisao sam vec, ali da ponovim. Posle 10.000 izgubile profil obe prednje, auto je isao gde se njemu htelo...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hardvet, kako i neće kad kod tebe u kraju kad pored prirodnih rupa niču i one veštačke i to na dnevnom nivou. Ja moj bubreg ne mogu ni da ponudim na tržište-puno prešao, a na gumama to je normalna pojava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rupe ekspresno rasadjuje ona Ekipa Za Reciklazu...:)

Moj bubreg: isti slucaj...

Moje gume za sav vozacki staz : nikad, ali nikad to na gumama nisam imao... Sreca ili sta li je...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za 21 god vozačkog staža nijedan bubreg, izgubio sam jedan točak sa dobošem (doduše službeni).

Sigura mi onako vizuelno nikada nije ulivala sigurnost, i sva je puterasta. Mnogo mekana. Dosta se ljudi žale da je klizava i da se puno troši.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trosi se osetno brze od "normalnih" guma.

To da je klizava je poprilicna neistina. Nije se odlepljivala po barama na nista manjim brzinama od Kontinentala i BF.

Zaustavni put po mokrom, takodje jako korektno.

Vozene i po ledenoj kisi i nekoj bljuzgavici... Taj aspekt me je prilicno pozitivno iznenadio.

Ali posle 10.000, kraj...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako treba da se menja na redovnom servisu Sigura je jedna vrlo skupa guma. Ako već mora Tigar, samo Hitris i Winter1.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamisli odeš da uradiš mali servis i kažeš molim Vas novi set svećica i guma. Sa Sigurom bi nametnuli nove standarde održavanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...