Jump to content
FAS Goran
Zof79

Stilo 1.9 JTD - poplavljen auto, šta raditi?

Recommended Posts

Ukratko da opisem sta se desilo...auto parkiran na nakom kanalu, krenula ogromna kisa, bujica vode niz ulicu i poplavi auto do pola vrata, mozda i vise..uspeo sam da udjem, upalim i pomerim ga par metara ali me je voda zajedno sa autom odnela niz ulicu. Nekako sa jos 2 coveka uspemo da ga sajlom rucno iscupamo iz vode i stavimo na suvo. Jutros pokusam da upalim, nece, dam kontakt i sve svetli ali kad sam zaverglao nista. Nisam vise pokusavao, vec sam skinuo akumulator i ostavio tako...poskidao blato i pesak koliko sam mogao i sad sam u zestokom problemu jer sam U GRCKOJ !!!

Odslepali me do majstora, ovaj mi rekao da je sigurno veliki kvar i da ce trebati 5 dana da to sredi, samo sam vratio auto nazad ispred zgrade. Mislim da se uplasio da nece moci da naplati jer sam dosao preko AMSS kartice, i cim sam rekao dizel nije se bas odusevio jer koliko sam video samo benzince radi (ovo je sve moj licni utisak).

Pokusacu da nadjem sutra nekog elektricara i/ili mehanicara da pogledaju sta se dogodilo.

Razmisljam da ga osusim max i da pokusam da ga upaliim onda ali me strah da ne sto ne upropastim. Gde je sve mogla uci voda? Sta sve otvarati i cistiti? Mislim da u motor nije mogla uci, ali to je moje misljenje bez osnova, samo razmisljam naglas...

I tako, u problemu sam ozbiljnom, ne znam kako zenu i dete od 3god da vratim za Bgd...jbg, uvalio sam se ni kriv ni duzan, do guse!

Pomagajte, ne znam ni sta da radim ni odakle da pocnem?

P.S. Majstor mi predlozio da slepam auto do Bgd, 750km? Mislim da je lud, pa za te pare mogu generalku skoro da uradim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paaaaa zovi.... vodoinstalatera :)

znam znam nije ti do šale, izvini, nisam izdržao :)

A koliko je zapravo blata i peska tu bilo, imaš neku sličicu kako ti izgleda u autu, patosnice, tu kod papučica itd?

Voda i nije toliko problem, veći je problem taj mulj..

Po mom mišljenju u motor nije mogla da uđe voda, u rezervoar isto, ako je bilo mnogo mulja mogao je da zapuši auspuh,

ako imaš katalizator tu bi mogao da bude problem isto (probati skinuti katalizator i ostatak izduva ako se može) ali prvo treba videti druge stvari.

Proveri sve filtere, naročito one za vazduh jer su otvoreni, dalje, problem bi mogao da bude alternator i njemu slični sistemi koji su otvoreni!!

A kako ide sa elektronikom, jel prijavljuje neke greške, ne znam gde ti je računar, kod mene je ispod vozačevog sedišta tako da ono 2+2=5

tom kompu ne treba vodeno hlađenje :) ali ako se elektronika ne žali ja bi uradio sledeć:

video bi s nekim da me odšlepa do najbliže perionice i tamo im rekao da dobro operu motor sa donje strane, pogledao pomenute filtere i proverio

izduvni sistem !!!

To je sve što mi pada na pamet za sad...

Ne znam da li bi smeo neko da te šlepa skroz do Srbije (pomenutih 750km) nisam siguran ali verovatno ne bi smeo tako da prođeš granicu???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da si napravio kardinalnu gresku sto si upalio auto dok ti je u vodi!

Moze da se desi da ti je srknuo vodu na usisnom crevu vazduha i da voda napravi karambol u motoru.

U situacijama vode pod haubom treba ostaviti prvo da se sve dobro osusi samo od sebe pa onda prionuti na posao oko svih konektora itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jutros kad sam otvorio auto, bilo je vode ispred prednjih sedista, i iza zadnjih, ali nije bas plivalo, onako vise neko blato ostalo po podu i natopljene patosnice i pod. Auto je bio pod udarom vode bocnom stranom pa mislim da nije nabijalo u izduvni sistem. Katalizator nemam, tj.skinut. Sto se tice gresaka, javio mi je mislim jutros kad sam dao kontakt nesto oko stop svetala ili tako nesto. Sutra cu pokusati sa susenjem, filteri, da osusim onaj deo oko osiguraca. Vec sam prao odozdo, jos cu sutra...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čuvene grčke ograđene betonom ulice. Svojevremeno su mi se smejali kada sam glasno komentarisao da to liči na kanal, dok nije roknula kišurina. Sva voda sa Olimpa se sjurila, prava bujica.

Dobra stvar što vergla, znači nije popio vodu. Skini filter za vazduh (nepristupačan je i mora iz kanala), da nije mokar ili pun vode. Ostavi ga na suncu da se dobro osuši. Isproveravaj da li pumpa iz rezervoara šalje gorivo. I naravno sve osigurače napred.

Vodu iz auspuha ima da istera to se ne boj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da si napravio kardinalnu gresku sto si upalio auto dok ti je u vodi!

Moze da se desi da ti je srknuo vodu na usisnom crevu vazduha i da voda napravi karambol u motoru.

U situacijama vode pod haubom treba ostaviti prvo da se sve dobro osusi samo od sebe pa onda prionuti na posao oko svih konektora itd.

Kad sam video da ga voda nosi, mahinalno sam uleteo u auto, upalio i pokusao ga izvuci napolje, jbg to mi je jedina imovina preko 100eur i zivotu :( znam da nije pametno, ali nisam mogao da gledam kako ga voda nosi...

Čuvene grčke ograđene betonom ulice. Svojevremeno su mi se smejali kada sam glasno komentarisao da to liči na kanal, dok nije roknula kišurina. Sva voda sa Olimpa se sjurila, prava bujica.

Dobra stvar što vergla, znači nije popio vodu. Skini filter za vazduh (nepristupačan je i mora iz kanala), da nije mokar ili pun vode. Ostavi ga na suncu da se dobro osuši. Isproveravaj da li pumpa iz rezervoara šalje gorivo. I naravno sve osigurače napred.

Vodu iz auspuha ima da istera to se ne boj.

Al da mi je neko bar rekao da ne parkiram tu ili da tako nesto uopste moze da se desi!!!

Zaverglao je jutros jednom i onda je izbacio neku gresku mislim, nesto oko stop svetala i tad sam odustao, skinuo akumulator i uvatio se za glavu :)

Kako da proverim da li pumpa baca gorivo, tj.gde se nalazi (pretpostavljam da pritiskam rucno i da vidim dal baca naftu) ?

Sutra susim osigurace i ostalo sto nadjem , i te filtere da proverim sve

Zvao AMSS da pitam za slep, kazu oko 100.000din...auuu al sam ga ugasio ako do toga dodje, pa stilisa vredi manje od 3000eur i jos ga nisam isplatio do kraja! A bas sam mu lepo uradio servis pred put, zamenio i plocice i brisace, ponovio ga gumama...jbg koji maler! Kao kad gledate na tv u Indiji iili tako negde kad krenu one poplave pa nis sve pred sobom, eto tako je bilo. Auto od 1500kg nosi voda kao da je plasticna kantica...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imas pravo na jedno slepovanje do najblizeg njihovog ugovornog servisa ili popravak na licu mesta i to je sve, nista preko toga. Slepovanje do kuce moze al da platis, sad sam proverio, za 750km bi mi naplatili oko 850eur (racunaju oba pravca)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod Grka ne možeš da kupiš dizel auto, ako nije pick up, odnosno teretni.... Tako da nećeš videti dizel Puntica ni Stila verovatno odatle takva reakcija majstora :thumbsup:

Što se tiče vode, kao što rekoše, sačekaj dobro da se osuši, proveri filtere, osigurače i ostalo. Mislim da su velike šanse da oporaviš auto, pogotovo ako vergla. Ako ti je uvukao vodu u motor, onda je verovatno večnaja pamjat :no

Bio je Grande koji je "plivao" u Italiji, uvezen, opran, sređen i prodat ovde sa malom kilometražom i to pravom (neko se usrećio).

Cenim da si u Haniotiju ili tako negde, tamo je bio potop u petak i subotu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sto se tice te nhihove kartice koja je to fora ja ih nisam tako razumeo...vec da oni snose sve troskove trt,mrt ma znas sta treba im biiip mater malo bezobraznu

Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikiti, Sitonija (drugi prst Halkidikija)...nije to bila tako strasna kisa, nego ne postoji kisna kanalizacija i sva voda ide ulicom nizbrdo do mora, sta joj se nadje usput strada! I tako je moj stilisa nadrljao, za par minuta sam zakasnio ali ne vredi, nosilo je i mene i auto, vec sam video banderu ali je srecom stao na metar ispred...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo dobro osusi pa lagano probaj opet,valjda si izbegao hidro udar...tj valjda voda nije uspela da udje ali jbg sta je tu je prvo dobro osusi pa onda ...

Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba otvoriti posebnu temu oko AMSS kartica, zvuci super ali realno nikakve korist od toga! Prevara ko i vecina stvari koje vam lepo zvuce na prvo slusanje...ali ako se vratim za Bgd i kad se vratim jednog dana, prvo zovem neke novine ili Bgd hroniku, mislim da ce rado pustiti pricu kako se AMSS brine o svojim clanovima u inostranstvu kad upoadnu u problem kao ja npr. A na stranu to sto imam zenu i dete od 3 godine sa sobom...

Samo dobro osusi pa lagano probaj opet,valjda si izbegao hidro udar...tj valjda voda nije uspela da udje ali jbg sta je tu je prvo dobro osusi pa onda ...

Tapatalk

Kako lagano da probam :) ili probam ili ne...kad osusim zaverglacu pa nek ide zivot, ili ce da upali ili cu da kupujem novi motor!

NE znam koji me djavo terao da pokusam jutros da upalim kad sam znao da je pun vode!!! Bojim se da tu nisam nesto zeznuo, jer se cuo neki pokusaj verglanja kad sam okrenuo kljuc i onda kvrc i to je to, posle nisam ni pokusavao vise...ako sam sredio motor sa tim verglanjem onda sam stvarno magarac!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se ne varam Nikiti "radi" i Astra Travel, vidi sa njima da ti nađu nekoga da baci pogled na auto. Vidi koliko je i šlep do naše granice. Mada cenim da će JTD upaliti kad se osuši. 'el ti pogasi lampice kada daš kontakt? Ostanu samo one koje treba: aku, ulje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg nisi znao mada moze da se desi da nije nista,samo dobro osusi pre nego sto krenes da verglas...hroniku i u sve novine taj njihov bezobrazluk...

Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

I dosao sam preko Astra agencije, inace njihova briga za goste evo kako izgleda - docekao nas njihov covek, kaze dolazicu 2-3 puta za 10 dana da vas obidjem, jos nije dosao a dans je 7 dana otkako smo ovde; nekima obecali izlete od kojih nista nema; obecali ljudima da ce imati prevoz do veceg marketa da kupe vodu i ostalo, opet nista...i sto da ih zovem sad kad su tako brizni inace. Grk cija je kuca je ok lik, dolazio je sinoc da kaze da pomerimo aute ali je vec bilo kasno jbg, posle ispale sa AMSS sam ga zvao i nasao mi je nelog elektricara pa ce doci ujutro da pogledaju. On mi je neka nada sada, stvarno se nadam da necu morati da slepam auto jer cu da se roknem! Odakle da iskesiram toliku lovu, pa idem u septembru na more kad je jeftinije, vozim auto koji je skoro pa najjeftiniji za odrzavanje i trosi 6L...stednja na svakom koraku. A slep do Bgd 850eur...eeeeej, jesu li normalni?

I kaze mi covek u servisu tesko je popraviti ove NOVE AUTE??? Koje nove, pa ovaj moj ima 9 godina, sta je tu novo...od tad promenjeno ko zna koliko tehnologija!

Share this post


Link to post
Share on other sites

DOBRO OSUSITI - mislite ostaviti prirodno da se osusi, ili brisati krpama, ili dovuci fen pa susiti tako? AKo moze neka pametna ideja...i imajte na umu da sam na 750km od kuce i vrlo sam ogranicen sa resursima (malo alata imam od komsije u zgradi gde sam smesten, imam fen i par krpa/)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Krpe i fen neće ništa uraditi, ne znam kakvo je sad vreme tu gde si ali 5-6 sati na čistom suncu ima da osuši auto samo tako, samo ako nije bele boje onda otvori haubu da sija na motor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro osušiti u smislu da se samo osuši. Ne verujem da ćeš fenom išta uraditi. Nemoj samo da preteraš sa verglanjem, ispraznićeš akumulator. Peru ljudi motor na kolima, pa upali auto bez problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisi trebao da verglas ni ujutru,ali sad nije ni bitno, da se ne pravimo pametni. Sacekaj da se dobro osusi, prirodno, ako mozes otvori kutiju sa osiguracima i prosusi sa fenom i ujedno proveri da nije crkao neki, nasta je najvise sumnjam, prosto mi dodje nemoguce da nije crkao neki od tolike vode + tvoje verglanje. Pogledaj ovde na forumu, ima garant. sema osiguraca i releja i prevod koji zasta sluzi, pregledaj lepo i zapisi koji su osiguraci za pumpu goriva, kontakt, kod, koji su maxi osiguraci vezani za rad auta...

Ako imas srece postoji velika sansa da prodjes samo sa osiguracima, ako ne ja najvise onda sumnjam na kompjuter, a tu si vec n..ebo. Ne verujem iz tvoje price da je voda dosla do motora, ali svakako proveri filter vazduha pre paljenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svim kolima sa placeva su prani (i oprani) motori, tako da je tvoj Stilo 2x pran u svojoj karijeri. Čim vergla dobro je i ne razbijaj glavu. Samo dobro sušenje, mada ti ni vreme nije naklonjeno. Kompjuter i osigurači su relativno visoko, jedino alternator i po koji senzor su mogli malo vode da popiju. Opet osušiće se. Sa zadnje strane motora imaš creva za gorivo i filter. Skini crevo sa filtera, daj kontakt (pumpa je električna) treba da baca gorivo (imaj kanticu). Samo proveri filter vazduha vrlo bitno, da nije mokar ili pun vode. Ako postoji vulkanizer ili kompresor da vazduhom isteraš zaostalu vodu.

filter.jpg

Evo ti sajt imaš dosta slika itd https://www.fiatdaly...87,M88,M92/0/GS

Što se tiče AMS pisao sam (kad se Hardvet raspitivao) da je to po meni čista glupost i prevara. Sve ti nude a ništa nemaš. Budalaština.

Jeftinije da neko iz BG ode po tebe kolima i da se namučite dan-dva nego ovim derikožama da daš 800-1000 e. Neka samo kupi onu štanglu 1000 i kusur dinara u tempu i cepaj.

Ženu, dete i stvari u bus, nisu valjda derikože da naplate.

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auuu brate šta te snadje,to se nebi desilo ni Peri kojotu u crtanom filmu(izvini na šali).I ja mislim da mu treba dobro sušenje i da bi trebao da upali,a ova goveda iz AMSS bi sve kao i tetak DJordjije,na neomašćen kolac.Neka ti je sa srećom i javljaj šta se dešava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li sanse da pristupim filteru za vazduh i gorivo ako dignem auto na dizalicu pa da se podvucem ispod njega? Jbg nisam se nikad bavio tim stvarima, dodjem u servis i oni mi zamene sve a ja dodjem po uato. Sad shvatam da je trebalo malo da zagnjurim glavu i da posmatram sta se radi, sad bi mi koristilo da znam ponesto :)

Jel filter za gorivo pored filtera za vazduh? Ili bar sa te donje strane motora?

Mislim da je napravljena konstrukcija tako da ne bi smelo da povuce svasta u motor, usis ide od vrha haube nadole, verovatno pri dnu je filter za vazduh, pa onda ide na ogre u motor...ako sam dobro ispratio? Tako da bi trebalo da se zacepi filter za vazduh a ne da baci pesak na gore u motor?

Ima li za preporuku neki servis na jugu oko Vranja, ako budem slepao auto da ga ostavim odmah nakon granice negde da se sredjuje...naravno ako je za preporuku covek?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filter goriva ispod šoferke ili na desnom krilu (MJet). Filter vazduha skineš plastičnu zaštitu (šus-pleh) i onda možeš da priđeš. Ako dižeš auto obavezno podmetni panj, kamen ili točak, dizalica nije sigurna.

pumpa_filter.png

pumpa_reyer.png pumpa_reyervoar.png

Sve slike imaš na onom linku, a ostalo naćićeš na forumu.

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...