Jump to content
FAS Goran
crnisale

Stilo 1.6 - gasi se, a bez lambda sonde radi ok

Recommended Posts

Ranije se desavalo po nekad kada vise puta dodajem gas do 1000 o/min ,a on pocne da vileni 500-900 obrtaja i ugasi se.Na gasu je jos izrazeniji problem.Ociscen leptir i radi lepo i vuce u svim rezimima.Probao sam da otkacim lambda sondu i problem nestaje. :question:

Dijagnostika ne pokazuje gresku i pokazuje da lambda sonde rade (kada je zakacena).

Citao sam o lambda sondama i saznao da meri kolicinu kiseonika koji nije uspeo da sagori.

Kako se manifestuje losa lambda sonda? Ne daje mi se 7-8000din za eksprimentisanje, a imam i osciloskop.

Kako treba da izgleda oscilogram i vrednosti do kojih ide?

Moze li zaprljanost sonde da joj uspori odziv ili poremeti ocitavanje?

U mom slucaju kao da meri vise kiseonika u izduvu,a ecu to koriguje zatvaranjem leptira.Ili mozda spori odziv sonde slanjem pogresnih podataka dovodi do ovakvog problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skinuta lambda i probano na stolu.Sonda cista i tamno sive boje sto znaci da je sagorevnje dobro.

Povezao sam sondu na instrument i grejanje na 12V.Na instrumentu 0V ,kada prinesem plamen napon poraste na 0,9V.

Kada sklonim plamen ovaj napon stoji jos 1s i onda pocne da opada.Jesu li ovo simptomi trome sonde?

Gledao sam neke testove na youtube i tamo kada sklone plamen sa sonde,ona istog momenta smanjuje napon.

Jel radio neko ovaj test sa dobrom sondom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupio sam novu sondu MEAT & DORIA univerzalnu (3500din) i uradio test.

Ovde je odziv trenutan.Montirao je na auto,ali nisam odradio reset.

Situacija je sledeca,sada se i na plinu ponasa kao i na benzinu.Treba vise puta da dodam gas do 1000 o/min da bi se ugasio,dok je ranije bilo dovoljno samo jednom.Ima malo lepsi odziv na niskim obrtajima ili mozda umisljam,ali problem je jos prisutan.

Neko bi rekao da to i nije problem,ali eto ja volim da sve pod konac.Caletov stilo 2004g isti motor sta god da mu radim,spusta lepo obrtaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da lineko zna ko radi iskljucivanje Lambdi sondi na fiat stilu da ne zavisi kompjujter od njih posto sam izbacio katalizator,u pitanju su dve lambde sonde,jedna pre katalizatora jedna posle???

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care, pa te su ti sonde srce automobila što se potrošnje tiče. Komp vidi da li treba (i koliko) ili ne treba da ubrizgava benzina na osnovu tih sondi, e sad će ti potrošnja biti extra, tj bar 2-4L veća. A taj što ti skinuo katalizator je trebao to da ti objasni. :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da obnovimo malo temu.

Dakle,dijagnostika pre 6 meseci pokazuje da jedna od sondi ne radi (ne znam koja) pa posto nisam primetio nista neobicno sem kada je jako hladno pa pri prvom paljenju zna da zatrese malo kao dizel dok se ne zagreje tj. kada pritisnem papucicu gasa auto bukvalno podrhtava i to se ne desava stalno 2x mesečno,sem toga nista vise.

E sad me interesuje da li sonda salje informacije i na plinski uredjaj ili samo dok je na benzinu,tj. da li ima ulogu radu motora na TNG?

Edited by Dior

Share this post


Link to post
Share on other sites

auto ce ti uvek paliti prvo na benzin, tako da ce ti odmah prijaviti problem ako je u pitanju lambda sonda, plin je cistiji od benzina tako da nece da se zaprlja i nece ti praviti problem, nece se svecice mastiti itd... problemi ce tek nastati ako ne zamenis ili ocistis sondu, poz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ns sta konkretno mislis kada kazes da ce nastati problemi ako ne zamenim sondu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

L. sonda ce uvek prijaviti losu smesu na obe vrste goriva. Ima ulogu i na TNG ali negde direktno a negde indirektno. To zavisi od montaze TNG-a, t.j. da li je majstor vezao sondu na plinski racunar.

Uglavnom , prijavice gresku na benz. racunaru ako je losa smesa na TNG-u.

U tvom slucaju, ako je neispravna, treba je menjati.

Pitanje ostaje, da li podrhtavanje dolazi od neispravne sonde (ja bih rekao da ne) ili je to zbog dizni, bobina ili svecica?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dizne ociscene,svecice promenjene,a bobina mi je jednom skratila zivot,na pola puta od Beograda do Valjeva,auto je odjednom piceo da trokura i konstantno izbacuje gresku engine fault + zvucno pip pip pip...,stanem ugasim dam kontakt i radnja se ponavlja,onda krenem i vidim da je totalno izgubio snagu i nece da vuce.Nakon konsultacije sa Goranom bio sam gotovo siguran da je bombina ali gle cuda upalim auto i nastavim normalno.Na dijagnostici citana losa bobina resetovana greska i vec vise od godinu dana sve normalno.Malo sam izleteo sa teme al eto da otklonim sve sumnje.

Da li neko ima savet koju lambda sondu staviti,video sam da se cene univerzalnih Bosh i NGK krecu oko 5.000?

Share this post


Link to post
Share on other sites

L. sonda ce uvek prijaviti losu smesu na obe vrste goriva. Ima ulogu i na TNG ali negde direktno a negde indirektno. To zavisi od montaze TNG-a, t.j. da li je majstor vezao sondu na plinski racunar.

Uglavnom , prijavice gresku na benz. racunaru ako je losa smesa na TNG-u.

U tvom slucaju, ako je neispravna, treba je menjati.

Pitanje ostaje, da li podrhtavanje dolazi od neispravne sonde (ja bih rekao da ne) ili je to zbog dizni, bobina ili svecica?!

Sonda ima podjednaku ulogu i na benzin i na TNG i ako nije vezana na gasni uredjaj. Ako je vezana to je samo idikativno jer glavnu korekciju smese u radu na TNG radi motorni racunar. Kada nije u mogucnosti da je iskoriguje u svojim granicama, javlja se greska koja moze da prikaze neispravnost sonde iako je ona ispravna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pokušavam da približim odgovor ljudima koji su manje upućeni u materiju.

Naravno, daleko sam ja od majstora! :D

Suštinski, nema razlike jer l.sonda igra ulogu u oba odgovora.

Ipak, dobro je čuti i stručno mišljenje ! ;)

zulutapka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aj ti malo vozi samo na benzin pa skini svecice i slikaj ih bez ciscenja pa postavi slike da vidimo sta se desava to sa smesom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cuo sam da sonda moze da se skine i ocisti,a ako to ne uspe onda je sigurno menjam,ne zelim da experimentisem,samo sto jos uvek ne znam STA da kupim,kaze majstor moze bilo koja univerzalna,ja se ne bih slozio sa tim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ti pozoves prodavnicu auto delova, pa lepo i natenane izdiktiras ciki sa druge strane, koji auto vozis, koji motor je u njemu, koje je godiste i broj sasije, a onaj cika sa one strane ce ti reci kakvu sondu za tvoj auto moze da ti ponudi i za koliko para!

simply as that!

Poslato sa marsa koristeci teleport!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vise ne verujem ni jednom kako kazes "ciki"

Svi oni kazu uzmi ovaj,onaj a posle slezu ramenima,sreca sto postoji forum pa covek moze nesto korisno da sazna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidim da je stara tema ali moram nekog da zamolim da me izvuce iz ovog pakla zvani STILO 1.6 16v. Naime kupio sam polovni auto koji je perfektno radio, nije se gasio, nije varirao gas ma milina bozija. Onda sam ugradio plin i sve krece nizbrdo - par dana posle ugradnje pocinje da se gasi na leru. Naravno prvo uocavam ocigledno, posle ugradnje nije sve vraceno na svoje mesto i ugradjeno po specifikacijama ali se nakon ispravke pocinje redje gasiti i manje varirati gas. Elem posle svih prepravki i dovodjenja svih stvari na svoje mesto (cak sam i kupio drugu klapnu a moju staru dao drugaru kod kojeg radi perfektno?) i 3 godine pakla nadjem ovu temu i potpuno identicno mi se desava. Kad trznem papucicu gasa naglo do 1500 obrtaja auto pocinje da se muci i padne na nekih 400-600 obrataja pa se izvuce ali posle sledeceg davanja gasa ugasi se (i na plinu i na benzinu). Kad skinem konektor sa lambda sonde na benzinu pocne normalno da radi, nema sanse da varira niti ga mogu ugasiti na bilo kojim obrtajima (ne javlja nikakvu gresku da je iskljucena sonda?), ali kad ukljucim plin odmah pocne da radi nestabilno i javi gresku P0135.

E sad, da li je u pitanju LAMBDA SONDA, da li mi je pukla izduvna grana na sta me je jedan mehanicar uputio ili je nesto trece u pitanju - da li neko ima resenje da me spasi ove bede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pošto problemi kreću posle ugradnje plina,probaj da isključiš plin skroz,i namesti auto da radi na benzin.Onda odeš kod nekog na dijagnostiku da ti očita parametre(sondu 1 i 2).da lije pukla usisna grana?Moguće s time sto bi trebalo da bude velika pukotina da bi se gasio.Usisnu granu možeš da proveriš tako što upališ motor i prskaš sprej (neki karbon kliner ili slično),svuda po usisnij grani.Ako ima pukotinu promeniće rad motora.Moguće da je prilikom ugradnje plina nešto zeznuto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kreni od ciscenja leptira i adaptacije istog.Reset MAP senzora i mape.

Ocistiti dizne.

Kada sve to resis ,ides na podesavanje mape plina.

Ako i dalje budes imao problema sa losijim lerom,menjaj software za 2617k35.

Edited by crnisale

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve sam odradio, ocistio leptir pa ga zamenio (stari dao drugaru kod koga i dan danas radi odlicno), ocistio map, resetovao, stelovao mape, servisirao racunar, servisirao alternator, nov akumulator ... Uglavnom tek kad otkacim gornju lambda sondu (sa donjom nema nikakve promene samo izbaci gresku) motor pocne normalno da radi. Sto je najgore tek posle pola dana voznje mi je izbacio gresku, uopste nije provalio da sam otkacio sondu?! WTF!!! Povrh svega sa otkacenom sondom motor ujednacenije vuce iz nizih ka visim obrtajima, nema sanse da varira i da se gasi po istom principu kad trznem gas do 1500 obrtaja (ni na plinu ni na benzinu). E sad moje pitanje je da li kad otkacim sondu upropastavam motor, kakve su posledice ako ga duze vozim sa otkacenom sondom jer meni sad auto "normalno" radi. Mislim svalio sam brdo para jureci duhove u motoru a sad bas nisam u situaciji da bacam pare na drugu sondu da bih ustanovio da je problem ipak negde drugde (i gde?). I opet sam dosao u situaciju da maskiram problem (kao sto buse klapnu) umesto resavanja ali sam umoran od majstora i dosta mi je bacanja para pa mi ovo lici na prihvatljivo privremeno resenje (dok ne skupim snage i para za dalju borbu).

Edited by Puntakis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...