Jump to content

Photo

Reparacija boje i poliranje

• Please log in to reply
392 replies to this topic

Damjanović

Damjanović

Prominente

• Members
  • PipPipPip
  • 2020 posts
  • Garage:Lancia Lybra 1.9 jtd
Pored raznoraznih sredstava za poliranje i zaštitu lakiranih površina kojim tretiram 3 x godišnje auto - izgleda uvek sveže i čisto), postoji još jedna "maža" koja me fascinirala. Obzirom da sam pomalo "šeret na oči", stalno imam potrebu da vidim bolje.. Pre godinu dana kad sam se zanosio da mogu da ispoliram izgrebanu šoferšajbnu naletim na

Posted Image

Naravno sa ovom napravom nisam uspeo da je ispoliram, medjutim njene glavne osobine upoznao sam ubrzo posle neuspešnog poliranja... Sve tačkice od omiljenih nam platana skida beskompromisno (verovatno sadrži petroleja malo u sebi), a što najviše zadivljuje je lakoća kojom otklanja krečnjak sa staklenih, boćnih površina, kao u budjevite filmove od vlage i duvana unutar staklenih površina u kabini vozila. Stakla prosto "progledaju"!!. I da bude zadovoljstvo veće, ostanu dugo takva, par meseci... recimo, sa prednje šoferke prosto lete kapljice, tako da i ni brisače na drumu ne morate da palite (naravno, sem kad krene ozbiljna kiša), a metlice klize po površini glatko i bez podrhtavanja. Takodje i u ovom problematičnom periodu magljenja unutrašnjosti stakala, daleko intenzivnije se vrši odmagljivanje nego kada su stakla "musava". Pokušajte - bićete jako zadovoljni. Cena nije veća od 300 din.

bokija

bokija

dežurni offtopičar

• Members
  • PipPipPipPip
  • 5139 posts
  • Garage:BravoBigFoot 1.2 16v/MareaBigAss 1.6
Hvala na tipu.Bas mi treba nesto sto moze da se izbori sa nikotinom.Jos kad bi neko okacio neko super cudo koje pere tapacire i sedista extra bez muke....wiiii de bi mi bio kraj.Jedino sredstvo koje sam video da UZIMA prljavstinu sa povrsine i uvlaci u penu je See-spray od Amway-a,al to vise nema ovde da se nadje.

Edited by bokija, 25 November 2009 - 09:21.

MilanLaki

MilanLaki

Prominente

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 posts
  • Garage:Punto Mk2b 1.3 MJ
^ bokija imas slicne proizvode od kornjacice, naprskas penu i sa cetkom koju dobijes isteras prljavstinu i obrises, a mozes i da usisas. Nisam nikad probao jer mi se cini da nije bas sve tako lako :)

Nazalost je sada vreme shit, pa ne mogu to da odradim sebi.
Inace, ceka me isti posao. Boja auta mi je crvena, i vec je matirala, pocinje da vuce na roze.

Sad je pravo vreme za to, nije vruce, nije hladno i zastita pred zimu je najvaznija. Najbolji rezultati se vide na beloj i bas na crvenoj boji. Neces verovati kako ce Ti izgledati auto.

Prvo prekrivanje auta penom
Pa spiranje
Pa pranje nekim auto samponom
Pa spiranje
Pa onda koriscenje onog "clay bar-a", ne znam kako je naziv na srpskom, izgleda kao plastelin, za skidanje cestica prasine koji su "integrisani" u farbu
Pa opet spiranje
Pa onda poliranje pastom grubljom
Pa onda pastom za zavrsetak, meksom
Pa na kraju rucno voskiranje radi zastite farbe i tolikog truda...

Samo Ti operi dobro auto i odma kreni sa grubljom pastom, zatim malo makse i na kraju kao sto si rekao vosak. Grublja pasta skida sloj laka- farbe pa ce i te cestice prasine otici sa tim prvim slojem :thumbup: I obavezno nanesi nesto na plasticne i gumene delove jer nema sanse da skines posle pastu sa njih, mozda je bolja varijanta da prelepis te delove sa onom papirnom trakom.

Bki

Bki

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 393 posts
  • Garage:Seat Ibiza 6L 1.4, Punto 1.2 16v
Hvala na savetu ;)
Ovo za zastitu plastika si skroz u pravu, treba ih prelepiti sve, to je najbolje.

A clay bar-om se skidaju cestice integrisane u farbu pre poliranja, bas iz razloga sto ako se predje direkt na poliranje te iste cestice mogu, ali ne moraju, da sitno izgrebu povrsinu koja se polira. Dovoljno da nakon toliko truda bode oci..

Mozda bi neki od novijih automobila mogao direkt na poliranje, ali ovo moje cudo staro, ko zna sta cu sve skinuti sa farbe :dizzy:
Videcemo kada dodje vreme!

vaskez

vaskez

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 337 posts
  • Garage:Zastava yugo
Da ne zna mozda neko da li ima radnja Ma Fre u Beogradu ili njihovog zastupnika, i na kojoj je adresi?

Blackshadow

Blackshadow

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 236 posts
  • Garage:trazim
^^^ Nisam 100% siguran, ali mislim da im je predstavnistvo u Obrenovcu, probaj da izgooglas, ako ne uspes nabavicu tel.
pozz

Bki

Bki

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 393 posts
Jel neko nasao ovaj "Clay bar" negde?
Koliko sam skapirao, Meguiar's je mogao da se nadje pre na trzistu, vise ih nema.
Naleteo sam na par proizvoda od Turtle, i par manje pozntih :dry:
Jos nisam bio u Gang Land-u, vidim da oni imaju Sonax i Cartech proizvode, i sudeci po cenama na sajtu, ne moze se reci da deru sa cenama.

Jel video neko, da li mogu da se nadju negde proizvodi od Auto Glym, Swissvax i Zaino???
Swissvax me najvise zanima, imaju extremno dobar vosak.

Markoni147

Markoni147

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 351 posts
  • Garage:Seat Altea XL 1.9 TDI, VW Golf V GTI

Posted Image

Pokušajte - bićete jako zadovoljni. Cena nije veća od 300 din.

Pogledao na par mesta ali nisam nasao... Gde kupiti?

steva_anya

steva_anya

Poliranje farova

• Members
  • PipPip
  • 935 posts
  • Interests:stomatologija
    muzika
    kosarka
  • Garage:Punto 1.3 mjet - Yugoar 1.1 Koral In
Moze li neko da preporuci koju pastu i gde da uzmem za poliranje farova?
Far sa vozaceve strane ima logicno malo vise ogrbotina-linijica od suvozacevog. Nista sto bode oci, ali se vidi. Pa bih to da sredim.

Damjanović

Damjanović

Prominente

• Members
  • PipPipPip
  • 2020 posts
  • Garage:Lancia Lybra 1.9 jtd
@Markoni 147
Ja sam to kupovao u Autocentru BOBAN u Dunavskoj ulici, a video sam i na EKO pumpi, na N.Beogradu / kad se krene sa strane BGD-a prema Veru, pa sa desne strane odmah posle nadvožnjaka. Bilo ih je i u FELIX TRADE -u Beograd, 29 NOVEMBRA 81

@ steva_anya
Prvo gruba polir pasta - za stare limove. Potom ovo mleko za farove. Po mogućnosti sve raditi sa rotacionom polirkom, da se ne bi palo u nesvest od dužine ručnog postupka.... Šajbna za poliranje: jagnjeća koža, potom mokar sundjer (šajbna)

steva_anya

steva_anya

Poliranje farova

• Members
  • PipPip
  • 935 posts
    muzika
    kosarka
Hvala!
Ima li neko ime/oznaku ta pasta i to mleko?

MilanLaki

MilanLaki

Prominente

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 posts
Ako Ti nije mnogo izgrebano ne diraj nista, prijateljski savet :thumbup:

Ako se vec odlucis onda, 3M gruba pasta (beli cep) i 3m mleko (plavi cep). Prodaju se na litar, ali moze da se nadje i farbara koja prodaje na 100gr.

steva_anya

steva_anya

Poliranje farova

• Members
  • PipPip
  • 935 posts
    muzika
    kosarka
Nije izgrebano, nista nije otiso "u dubinu".
Samo onako povrsno. Jedva se pod rukom oseti.
Ali se pod uglom vidi,

To mi je inace sve od onih kamencica-rizle, videlo se odmah posle puta za CG i nazad.

Posto imam jos par automobila u dvristu, videcu da uzmem to, pa sredim farove na svim.

Hvala za info!

edit*

Da li za amatersko poliranje, ali fino i pedantno, moze da odradi posao ona masina za poliranje koja se prodaje u Metrou i sl radnjama za 20e?
Izgleda kao tocak-volan.
Vidjao sam razlicite cene:
- za gore pomenutu, cena je do 2000din
- za Einhell/Vomax 5-6 hiljada
- za profi oko 200e

Ova profi otpada.
Sada samo razmisljam da li da uzmem prvu ili drugu gore pomenutu.

Imam 2-3 kola u dvoristu, te bi mi ona pomogla tj olaksala i ubrzala posao.
Naravno, ne bezim ni od rucnog rada, taman da misici nabreknu! :thumbup:

A opet, ove paste tipa 3M, Faracela su profesionalne, tako da mislim da za njih obavezno treba masina.

Edited by steva_anya, 03 March 2010 - 13:27.

MilanLaki

MilanLaki

Prominente

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 posts
Najbolje je da uzmes ovu Einhell ili Vomax za nekih 6000. Ja uzeo prosle godine Einhel (imas 2 godine garancije) i odradio sa burazerom poliranje. 3M paste smo koristili. Samo je preporucljivo da uzmes i onu manju sajbnu (nekih 700-800din) kao i profi sundjere. Za svaku pastu imas i poseban sundjer (kod 3M-a su i sundjeri oznaceni bojom kao i paste) Ako Ti lak na autu nije mnogo ostecen (izgreban) sa finom pastom (mlekom) ces zavrsiti posao, tu ces veroatno moci da iskoristis onaj sundjer sto bi dobio uz Einhel polirku. Ono krzno sto dobijes nemoj ni da koristis, ono je mnogo grubo i ne preporucuje se. Posle poliranja obavezno voskiranje.
Sto se tice farova, svaki far ima neki zastitni sloj tako da ces poliranjem verovatno isti i skinuti. Nemoj dirati ako nije veliko ostecenje (a rekao si da nije) To sa kamencicima je uobicajena stvar...opet ce biti isto posle nekog vremena. Farove uglavnom poliraju kada matiraju. Pronadji temu o xenonima, farovima... i vidi kako profi to radi (error-clan foruma)

Terza

Terza

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 880 posts
  • Garage:Fiat Croma mjet 88 kw
Posto nemam puno iskustva sa poliranjem, tacnije nemam iskustva uopste, hteo bih da pitam za par saveta!samo sam jednom rucno polirao neki auto koji je bio crven i matirao, pa je posle poliranja ispao bas extra, trajalo nekih pola godine... Postoji li neko pravilo koliko cesto i kada treba polirati auto i zapravo sta to znaci za boju? I zapravo cime polirati? Boja koja me zanima je svetlo siva metalik na stilu, zanima me i mogu li nekako srediti i zastititi deo sajtne izpod zadnjih vrata i ivicu haube jer se tu ostecenja pojavljuju i dosta poznaju? Naravno interesuje me ima li neka pasta, vosak ili sta vec treba, sa kojim mogu sam raditi, a da pritom nije mnogo skupa investicija? I kolike ogrebotine i sta zapravo moze poliranjem da se pokrije?

i da napomenem jos nesto imam vec neku pastu koja mi je ostala od starog auta. U pitanju je Triplewax metallic easy shine car wax, mislim da je carplan proizvodjac ili tako nesto... Kakva je ovo pasta mogu li nesto da radim sa njom, vredi li?

Bki

Bki

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 393 posts
Ljudi, obratite paznju, nemojte mesati polir paste i voskove.
Ako je wax, nije polir pasta nego je vosak, sam naziv kaze.

Ako polirate, prvo ispolirajte auto pastom/mlekom za poliranje, pa nakon toga ga voskirate, ne bi li zastitili ispoliranu povrsinu.
Ja bih vam savetovao da posle poliranja ide obavezno voskiranje.

Uzeo sam pre par dana od Turtle Wax-a 2 proizvoda. Jedan je polir pasta, za korekciju farbe (color back) a drugi proizvod je za spoljasne plasticne povrsine, ne mogu da se setim kako se zove. Probao sam ih pre 2 dana, cisto da vidim kako ide. Nisam koristio masinu, odradio sam rucno, onako skroz amaterski cisto da mogu da uporedim kako izgleda i kako ce da se ponasa ako padne kisa (a pala je)... :thumbsup:

Evo, slike govore vise od reci:

Posted Image
Posted Image

Posted Image
Posted Image

Malo su losiji uslovi slikanja bili, a i sa moba su slike jbg.

Mogu da zamislim kako ce da sine auto kad ga odradim komplet, onako kako treba :w00t:

MilanLaki

MilanLaki

Prominente

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 posts
Ma bice odlicno, na crvenoj se definitivno najbolje vidi razlika posle poliranja. Vidi se dosta dobro i na beloj boji, ali crvena.... I ove plastike dobro sad izgledaju, aj vidi tacan naziv ili bar kako izgleda pakovanje...

Bki

Bki

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 393 posts
I ja mislim da ce super da izgleda kada se odradi auto...pogotovo sa masinom.
Samo da nadjem neku ok, nego me kolje to sto moram da izdvojim bar 50-ak evra za neku normalniju polir masinu.
Ima preko da se uzme dobra, recicu amaterska, ali mnogi profi rade sa njom. Oscilirajuca je, ako se pritisne jako, ona usporava, tako da je fakticki nemoguce "spaliti" farbu, stoga je skroz dobra za pocetnike. U pitanju je Porter Cable 7242. Ima je online, ali ja je nasao samo za $138, sto mi je malo mnogo za sada, pogotovo ako dodam na to troskove transporta/carine.
Meguiar's ima slicnu takvu, verujem da je dobra, ali mislim da je mnogo skuplja.

Ovaj drugi proizvod je "Black in a Flash", i izgleda ovako:

Posted Image

Danas sam proveravao retrovizor, razlika je i dalje ista. Ta krema/vosak nije popustila posle ovih kisa uopste. Ostao je jos jedan test, a to je pranje kola, za par dana, pa da vidim da li ce da se zadrzi i dalje.
Posle pranja, planiram da premazem sve plastike (branike, rucke, retrovizore, lajsne...). Potrudicu se da odradim "pre i posle" slike, i stavim sve to ovde!

laki

laki

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 1388 posts
Polirao sam danas jednog Pola.
Evo i par slika da vidite efekat. Auto je bio pun nekih belih tragova (najvise je bilo na haubi i zadnjem levom krilu to sam i slikao)

Zadnje krilo
Pre:
Posted Image
Posle:
Posted Image

Hauba
Pre:
Posted Image
Posted Image
Posle:
Posted Image
Posted Image

MilanLaki

MilanLaki

Prominente

• Members
  • PipPipPip
  • 2030 posts
Lepo si Ti to uradio :thumbup: Koje si paste koristio?

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users