Jump to content
FAS Goran
raligno

Reparacija boje i poliranje

Recommended Posts

Onda najbolje da uzmes najfiniju polir pastu i sundjer. Preporuka 3M, koja je boje cep na pasti takve je boje i sundjer i ne mozes da pogresis. Ehom u Ugronovackoj stvarno ima svega, ali prodaju 3M samo pak. od 1L. U Jakuba Kuborovica (Zemun, sad je ul. Prilaz) imas Maxmayer radnju, oni prodaju 3M paste na "merenje". U obe radnje imas i Farecla program.

Ehom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Milane, svaka pohvala na informacijama za radnje.

@John

Kad odvedes kod profesionalaca na poliranje, oni prema stanju odrede koja pasta im treba, obavezno isprobaju na nekom delu automobila, i ako je to to, poliraju ceo.

Razlog sto ja moju sklopociju nisam vozio ni u jednu perionicu je taj sto niko nece odraditi onako kako bi ja to zeleo.

Sad sam u Nemackoj i iskoristicu da vidim sta imaju oni od kozmetike. Za sad sam video na blic samo veliki izbor Nigrin i Sonax proizvoda, sto sam i ocekivao posto su njihovi proizvodi. Meguiar's jos nisam nasao.

Ja bi pre poliranja obavezno koristio glinu, video sam da je prodaje lik na limundu, mislim da je 2500 din.

Cisto sumnjam da ovi nasi u perionicama koriste to. Kontam da za tih 40-60e dobijes pranje auta i nakon toga odmah poliranje nekom od pasta i to je to.

Tu se zavrsava pojam "detailing"-a, i svega sto je vezano za odrzavanje auta kozmetikom.

A ja sam u fazonu ako radis - radis da valja. Pranje penom, pa odstranjivanje insekata i katrana, pa onda klasicno pranje, pa glina, pa poliranje ako treba jacom pastom, pa slabijom, pa ispiranje sredstvima za posle poliranja, pa ona za pred voskiranje, pa voskiranje...ima tu gomila proizvoda, ali kontam da se isplati, pogotovo ko poseduje neke malo skuplje ljubimce. Posle toga su zasticeni, sto od sunca sto od soli zimi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ti nije losa ideja.

Ta glina je agresivna. I ona se deli po kategorijama agresivnosti.

Ako ti je auto noviji, verovatno nema toliko necistoca pa ti samim tim ne treba toliko agresivna glina, nego neka blaza.

Polirka isto, nije najslabija. Kod Meguiar's polirki je super to sto imas pored na pakovanju lestvicu abrazivnosti i mozes po tome da vidis koliko je agresivna koja pasta. Imas na limundu "swirl free polish", ona ti je blaza, pa ce ti mozda vise odgovarati:

http://www.limundo.com/kupovina/Auto-i-Moto/Tuning/MEGUIAR-S-SREDSTVO-ZA-SJAJ-I-OTKLANJENJE-HOLOGRAM/1627874

Ja sam u fazonu da se bavim malo time, ima par kola koja bih trebao da odradim po povratku, pa bih uzimao od svega po 1 :D

Samo ne znam koliko bi mi se isplatio taj "bizmis", posto treba srbinu objasniti zasto to poliranje ne kosta 40e nego vise :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako moze neko da mi preporuci sa cime da ispoliram punta,crne je boje kazu da je metalik ali nema kristale u sebi tako da verovatno nije...ima dosta onih tankih crtica po celom autu,verovatno od pranja,pa me zanima da li to moze rucno da se skine,boja ima relativno lep sjaj ali mislim da bi to moglo jos lepse da se sjaji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozes rucno, ali ces lakse, preciznije i brze masinski.

Uzmi neku polirku, da nije mnogo gruba, recimo Turtle Wax u plavoj bocici.

Dobro ga operi, poliraj deo po deo, manje delove auta, posto se brzo susi pasta.

Nakon toga ga operi jos jednom, nekom mekanom krpom ili mekanim sundjerom, osusi dobro i voskiraj nekim auto voskom!

I obavezno slike pre i posle :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala na savetu...pa voleo bi da tako ispadne,nadam se da hoce.to su takve crtice samo sto kod mene nisu u toj meri izrazene,verovatno je auto pran na cetkama.postavicu slike pa da vidis kako izgleda i kad zavrsim,nadam se da ce biti kao onaj na slici...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma jok Neso, to je od "strucnog" pranja, veruj mi.

Kod nas su, a i u ostatku sveta izgleda, takve perionice da peru cime stignu, i kako stignu, uopste se ne pazi na to.

Kad vidim da skidaju vodu sa kola sa onom gumenom trakom nalik onoj za pranje prozora, odlepim.

To cudo ne da grebe farbu, nego nije normalno.

Ne kazem da ne moze da se unisti tako i losim poliranjem.

Itekako moze, ako se ne koriste odgovarajuce alatke i sredstva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

danas sam video polir pastu K2,to je valjda Poljska,kosta 400din i ima sundjer,pa me zanima da li da kupim tu jer ne znam kakvog je kvaliteta :question: meni nije toliko ostecena boja pa ce valjda valjati...ima i crvena kornjaca ali pise da je gruba i sluzi za jace ogrebotine i vracanje sjaja ta kosta 650din...u dilemi sam koju da kupim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoj crvenu, tu sam ja koristio za mecku iz predhodnih postova.

Ona je za oksidiralu, izbledelu boju, prilicno je gruba.

Za tu poljsku ne znam kakva je! Nikad video!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok,hvala...ma uzecu tu poljsku bas da probam,valjda nece ispasti gore...a na plavoj kutiji pise iskljucivo za metalik boje,nisam siguran da li bi smetalo da sa njom ispoliram :question: jesi ti polirao onaj crni auto sa predhodnog posta :question: masinski ili rucno,extra je ispalo :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam ja, polirano je masinski.

Ako te bas interesuje, mogu da potrazim sta je sve korisceno od proizvoda i da bacim jos koju sliku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

stvarno je super ispalo...ma ja kupio tu poljsku polirku,probao na poklopcu rezervoara i nisam bas zadovoljan :thumbdown: glatka je boja ali se i dalje na suncu vide te crtice,tako da ne verujem da cu uspeti sa tom pastom ista napraviti...pise da je polir pasta sa voskom.jedino resenje ce biti masinsko poliranje,a lik u somboru mi trazi za celog punta 70evrica,malo li je...ako saznas javi...pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to nije mnogo, ako radi kako treba.

A ako je pranje i samo poliranje, jednom pastom, bez voskiranja i ostalog "detailing"-a, onda je mnogo.

Njemu je dovoljno pola paste za ceo auto, pa ti preracunaj koliki su mu troskovi a koliko u dzep stavi :D

Probaj sa malo jacim pritiskom. Ako je blaga pasta, neces ostetiti farbu sigurno, ipak je to rucno. Koliko god da polirao rucno u mestu, imas manje obrtaja nego masinski :)

Ako ti nije problem, slikaj tu poljsku, etiketu i naziv, pa baci ovde da vidimo sta kaze!

UPDATE:

Lik sto je radio bubu je svaba.

Za reparaciju farbe je koristio sledece:

- Oprao je auto sa Chemical Guys Shampoo

- Pa Meguiar's APC

- Pa je presao glinom, "Magic Clean Clay", ali ne znam sta je koristio kao lubrikant

- Za poliranje prvo Meguiar's Mirror Glaze #105 (on je na lestvici od 1 do 10 po abrazivnosti na 10, znaci najgrublja pasta koju imaju)

- Zatim Menzerna "PO 85 RD3.02", intenzivna pasta

- Nakon toga Menzerna "PO 106 FA", finish pasta (blaga)

- I za kraj, izbor voska mu je bio "Airbon CB 33 Paintsealant"

S tim sto je koristio jos neka sredstva za stakla, za felne, za enterijer i za kozu u enterijeru. Znaci radio je full detailing, i cenim da za to vredi dati i vise od 70e, ali bar znas da ti je auto zasticen i miran si :)

E sad, za Airbon nisam cuo do sada, a za Menzerna proizvode znam, ali ne znam da li mogu da se nadju kod nas.

Edited by Bki

Share this post


Link to post
Share on other sites

ti kupi polir pastu, sa voskom malo toga mozes da uradis. Mada da bi se resio tih "ogrebotina" verovatno ce morati sa masinom da se odradi ili da trljas dok ti ruke ne otpadnu. 70e bi rekao da je mnogo, raspitaj se u drugim perionicama naci ces jeftinije, oko 50 eur je OK cena

edit: ali kao sto Bki kaze, zavisi sta ulazi u tih 70eur. Ako covek radi profi i sa pravim pastama bolje dati tih 15-20 eur vise da se odradi kako treba

Edited by MilanLaki

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma to radi lik koji je lakirer,a cene kod njega su od 50-70 evrica i naravno da je za mene 70...kaze da koristi 3 vrste polir paste e sad koliko je to sigurno,ne znam...mislim da cu ja rucno(dok se ne otelim),pa sta bude...slikacu sutra polir pastu jer mi je sada baterija na fotoaparatu prazna :angry:,kod nas u somboru nema bas neki veliki izbor mesta gde rade masinsko poliranje,a i ko radi nije bas pouzdan,bar koliko ja znam...videcemo kako ce ispasti,valjda gore nece biti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma samo ti polako, i videces, dobices zeljeni rezultat. A i ako ne uspes, gore biti nece.

Ja bih ti rado pomogao, ali em sto sam iz BG-a, em sto trenutno nisam tu!

Za lakirere ne znam, ali znam da predstavnistva i glavni ovlasceni servisi to rade, naplacuju da kazem 3-4 puta vise od cene koju si ti naveo, a neretko sam vidjao po forumima od preko, da su ljudima dostavljali automobile ocajno odradjene, tako da mogu da zamislim sta se tek kod nas radi.

Likovi su bukvalno posle "poliranja" kod predstavnika/ovlascenog servisa, vozili kola kod ljudi koji se bas time bave na korekciju.

Juce sam gledao na netu, liku koji se bavi poliranjem je musterija dovezla nov auto, za koji je navodno naplaceno dodatnih 150 funti za nanosenje voska kao zastitu. Naravno, od voska kao i zastite skoro ni traga...

Inace, dobar auto farbar ce svaku ofarbanu povrsinu nakon toga ispolirati, tako da bi po nekoj logici trebalo auto farbari da znaju da rade to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znas kako ovde farbari poliraju?

Drugar imao neka sitna cukanja i ajde da ofarba branik, retrovizore i lajsne na vratima (sve je inace vec bilo u boji auta nego sitna ostecenja od otvaranja vrata i sl) i da se ispolira ceo auto. Majstor koji radi regularno u Hjunadiju a popodne privatno (inace sa silnim preporukama na cbc-u) trazi 270e sto ovaj prihvati bez da A kaze. Kad je dosao da uzme auto lepo ofarbano al omasena boja i sav u ogrebotinama od ovih smrdljivih sintetickih sundjera po perionicama. Pita ga ortak jesi polirao, a ovaj ni pet ni set fljus kofu vode sto mu se nasla u garazi na auto i kaze VIDIS DA BEZI VODA :wallbash: Nista drugar uzme i plati jer je takav i glupo mi je da kaze alo MAJMUNE. To je poliranje kod nasih farbara koji su sa preporukom. Mogu misliti kakvi su ovi sto je nemaju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svasta. Muka mi brate od takvih situacija, ako mi verujes.

Taj ga je verovatno samo voskirao, pa bezi voda, ako je uopste bezala, a od poliranja ni P.

A za promasenu nijansu nemam komentara. Ako ga ne bi na mestu terao ponovo da farba, ne bi nista uradio....

Nego, u vezi teme, da pitam, da li kod nas ima i gde da se kupe oni sundjeri za polirke razlicite gruboce a da su dobrog kvaliteta?

Jel ima u onoj radnji u Zemunu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogromno hvala za info Milane.

Jos sam na putu, i za sada nisam nasao jos radnju specializovanu za auto kozmetiku.

Ali, nasao sam swissvax proizvode, online narucivanje.

Njivoh vosak (jedan od), u kutijici od 200ml je 125 eur. Ja licno mislim da vredi te pare, jer, ko ne zna za Swissvax, marka je odlicna, prave odlicne voskove koji kad se nanesu stite auto bas dugo. Ima jedan snimak koji sam gledao, da ne pisem mnogo, bolje da pogledate. Lik pise da je vosak nanet pre 5 meseci:

http://www.youtube.com/watch?v=tH3o5Ndw8g8

Saznao sam i cene jednog bas bas profi detailing servisa iz engleske. Zastita kola se krece od 150 funti, Poliranje sa voskiranjem i jos nekim detaljima od 250 funti, slabija korekcija boje sa poliranjem, voskiranjem i pratecim radovima od 330 funti i teska reparacija boje, oksidirala boja i/ili dublje ogrebotine, poliranj, voskiranje, itd... od 430 funti.

Deru englezi, ali zato rade za sve pare :D

Edited by Bki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se istresao za Farecla set za poliranje. U setu se dobija sajba fi150 i dva sundjera (grubi-beli, fini/zavrsni-crni).

Uzeh i G10.

KKclJ.jpg KKDNi.jpg

KKIMA.jpg KKSL9.jpg

a evo i cifra da se zna zasto toliko kosta poliranje, na racunu su samo sundjeri i G10

KL1JJ.jpg

treba dodati i G3 (meni ostalo od ranije) i eventualno vodene zavisno od stanja 1000/2000 i 3000 ako je crna boja auta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...