Jump to content
FAS Goran
Deda Jung

Fiat 500L - škripanje na točku koje nije konstantno

Recommended Posts

Poštovani forumaši, 

 

Gremlini su ojačali i okupirali moj auto. Od pre neki dan krenulo pištanje i škripanje negde spreda. Škripanje se menja sa pozicijom volana. Npr. više škripi kad skrećem ulevo u odnosu na desno skretanje. Takođe, više škripi kad se vozi unazad. Nekad škripi više, nekad manje. Nekad u početku vožnje skoro i da ne škripi ali ako je vožnja duža krene nesnosno da škripi. Zabeležio sam kamerom to škripanje, tajanstveni zvuk kreće od 38. ili 39-te sekunde i sa prekidima se ponavlja do kraja snimka.  

 

Na 1:12 vozim rikverc i tu jako škripi.

 

 

Ako je neko ima sličan slučaj, neka javi. Za par dana idem do servisa pa ću ažurirati temu ako ima novina.

Hvala. 

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Deda Jung

 

Da li si proveravao kočione pločice. Da li ima nekog uticaja kada lagano protiskaš kočnicu?

Da li se čuje neki zvuk kao lupkanje kada u mestu okrećeš volan levo desno?

500L, 2013...

 

 

Edited by neshaoct
dodao tag

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Deda Jung

 

Pored ovoga što kaže @etibor, može da bude i onaj lim iza diska (savije se) i krene tako da češe, ili neki sitniji kamenčić da se zaglavi tu ako se čuje samo u vožnji (ne i u mestu).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@etibor Diskovi i pločice promenjeni pre 12000 km, trebalo bi da je sve još uvek dobro. Blago pritiskanje kočnice nema uticaja na škripanje. Ako škripi pre nego krenem da kočim, isto škripi i dok kočim. I obrnuto, ako ne škripi pre nego pipnem kočnicu, ne krene da škripi ni u toku kočenja.

 

Ako u mestu okrećem volan zaista se čuje neki tup, gumeni zvuk. Nije metalni zvuk, nije lupkanje. Više kao zatezanje ili uvrtanje neke gume ili nečeg elastičnog. Nije glasno ali čujem ga. Međutim, tako je  poslednjih 50K kilometara i niti se menja niti pojačava. Mislim da nije vezano za škripanje. 

 

@neshaoct U mestu se ne čuje, samo kada se točkovi okreću. I što je zanimljivo, frekvencija niti jačina škripanja ne zavisi od brzine okretanja točka. Ali zavisi od krivine, u levoj krivini uglavnom škripi, u desnoj skoro nikada ne škripi. I ponekad škripi kada se vozi pravo. 

 

U petak sam zakazao servis pa ćemo pretresati i kočnice i taj lim i ko zna šta još. Javljam se kad otkrijem šta je. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Deda Jung taj zvuk gume kada se okreće volan levo desno je zvuk dotrajalih šolja amortizera. Ja sam menjao pre 2 meseca (oko 4k din/kom x2 naravno) i volan mnogo lakše i lepše (fluidnije) radi. Mada nisam primećivao neki problem ni pre zamene, a čulo se poslednjih 2 godine... Verovatno je servo peglao povećani otpor, a tome i služi jel...

 

P.S. propali su od starosti pretpostavljam, pošto sam prešao 51k km...

 

500L, 2013...

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 hours ago, Deda Jung said:

 

Ja vozim tako ima 5 godina. Bio kod majstora, bio u ovlaštenom, uvijek sve uredu, mada sumnjam na kvačilo jer je potvrdo ali ne ide na gore. 

I sve te simptome koje si opisao imam isto, i čuje se u kabini u visini suvozača naprijed.

 

Edited by ACO JTD

Share this post


Link to post
Share on other sites

@etibor Upravo, dotrajale šolje amortizera. Kod mene počelo da se čuje na oko 170K km. 

 

@ACO JTD Dvojica majstora osluškivali, ali nisu baš sigurni šta može da bude. Po zvuku su definitivno primetili da nešto nije kako treba oko druk lagera. Kad to budem pretresao, videću da li se izgubio i ovaj škripeći zvuk. 

 

@petarcirjanic Hvala, i to ću pregledati. Javljam na kraju kako se ovo bude rešilo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...