Jump to content
FAS Goran
marko444

Napuštanje mesta saobraćajne nezgode

Recommended Posts

Dobar dan.

Imao sam blazu saobracajnu nezgodu, mojom krivicom, bez povredjenih i sa malom materijalnom stetom.

Ja sam nazalost probao da nastavim dalje, on me je stigao. Bila je policija popunili smo izvestaj. Zanima me kolika me kazna ceka?

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nezgode se dešavaju čak i sa težim posledicama to je normalno.Ali otići sa mesta gde si skrivio po meni je za najstrože kažnjavanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A znam, polozio sam pre mesec dana, uplasio sam se nisam znao sta da radim, sta mislis hocu li moci ikako da se izvucem sa manjom kaznom?

 

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zavisi ciji si sin... Sala naravno. 
Koliko god da je strasno tebi sada. budi covek i uradi kako treba. Svaka kazna prodje, plati se. Svaka materijalna steta se nadoknadi. Srecom niko nije povredjen, uvak imaj to na umu. 
Posavetuj se sa advokatom ako ti je frka, on ce ti reci kako je najbolje ili u najmanju ruku da te osteceni ne namagarci na neki nacin. Advokat vredi svaku paru.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam, ja sam ga generalno samo zakacio, nego na sred ulice je biko jbg i uspanicio sam se malo, nisam znao sta da radim, on je mene na kraju stigao tako da kontam vodice se kao pokusaj, mada ja se nadam da nece biti velika kazna i to, sad ne znam

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, marko444 said:

Bila je policija popunili smo izvestaj.

Misliš na evropski izveštaj? Da li je uopšte negde (na nekom papiru) konstatovano da si napustio mesto udesa?

Posle koliko metara te je sustigao i zaustavio drugi učesnik u nezgodi? Ako je to bilo par desetina metara posle mesta udesa, ili eventualno par stotina metara možeš da kažeš da nisi hteo da se udaljiš, već bezbedno zaustaviš na prvom mestu gde je to bilo moguće. Ili, da si bio u šoku tih prvih par desetina/stotina metara posle udesa, i da si onda stao (jer je to realno 20-tak sekundi vožnje).

Šta god, ali nigde nikada ne izjavljuj da si hteo da pobegneš sa mesta saobraćajke.

 

Ako je konstatovano da si bežao, da si se udaljio sa mesta saobraćajke (nema veze što te je lik posle zaustavio, ti si ostvario delo samim bežanjem... to što su te posle zaustavili ili našli ne čini pokušaj tog dela), onda ide malo drugačiji postupak.

Dobra okolnost je što nije bilo povređenih, jer da je to bilo (makar i lake telesne povrede), onda bi napuštanjem mesta udesa učinio i posebno krivično delo ''nepružanje pomoći licu povređenom u saobraćajnoj nezgodi''. Kada se napusti mesto udesa, tvoje osiguranje ne plaća štetu koju si pričinio, već moraš ti sam da platiš.

 

Uglavnom, da bi se odgovorilo na pitanje mora da se zna da li je uopšte konstatovano da si se udaljio sa mesta saobraćajke.

Po svemu sudeći to nije nigde zapisano, već će ići klasična procedura na osnovu evropskog izveštaja.

 

=====

 

Nikada nemoj da se udaljavaš sa mesta udesa.

Tvoja polisa obaveznog osiguranja plaća štetu koju si svojom krivicom načinio, a ti plaćaš štetu na svom autu (ni to ako imaš kasko polisu). 

Sa razlogom se to zove saobraćajna nesreća, tj. niko od njenih učesnika nije hteo da se ona dogodi. Sud mnooogo drugačije gleda na onoga ko beži, tu odmah zaboravi na bilo kakve olakšavajuće okolnosti... osim ako nisi sin Željka Mitrovića.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na pomoci, stvar je sto sam samo napisao da sam zvog straha nastavio, zato se sad i plasim. Ne znam kolika je moguca kazna, i hoce li uzeti u obzir da mi je prva nezgoda i da nema ni povredjenih ni puno velike materijalne stete. I na kraju krajeva ja sam stao nekoliko stotina metara i manje, hoce li i oni sve ovo uzeti u obzir?

 

A kakav se postupak moze voditi, jer je osoba koju sam udario sigurno napisala kako sam pokusao da pobegnem

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, marko444 said:

...hoce li i oni sve ovo uzeti u obzir?

Pa, već jesu čim ti nije pisana krivična prijava za bilo šta. To bi Policija uradila/obavestila te o tome na licu mesta.

 

Sastavili ste evropski, u njemu sigurno ima rečenica kojom prihvataš krivicu za saobraćajnu nezgodu.

Sad će onaj drugi učesnik sa tim evropskim da ode u tvoje osiguranje, popuniće tamo šta treba od papira. Ti ćeš ili ići zajedno sa njim, ili ćeš biti pozvan naknadno da dođeš i popuniš to isto. Suštinski, u tvom osiguranju popunjavate papir koji je manje-više isti kao taj evropski izveštaj.

Nakon toga tvoje osiguranje nadoknađuje štetu drugom učesniku, a tebi je sledeća polisa obaveznog osiguranja skuplja (dobijaš malus).

Protiv tebe ide klasični prekršajni postupak (nije krivični je nema povređenih lica), dobićeš bodove i kaznu za svoj prekršaj kojim si izazvao saobraćajnu nezodu. Pretpostavljam da si vozio u vreme kad smeš sam da voziš sa probnom vozačkom, i da auto nije bio jači od onoga što je dozvoljeno za ljude sa probnom vozačkom. 

Koliko para/bodova/meseci sa zabranom upravljanja - ne znamo dok ne kažeš šta si uradio i time izazvao saobraćajku. Npr. da li si preticao preko pune, prošao na crveno, oduzeo prvenstvo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni su rekli da ce stici na kucnu adresu, to je verovatno  taj klasicni prekrsajni postupak. Nisu rekli nista za krivicni, kazna ce onda biti za oduzimanje prvenstva. Nego on je rekao kako zeli da me tuzi, sta tu mogu da ocekujem?

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 minutes ago, marko444 said:

A kakav se postupak moze voditi, jer je osoba koju sam udario sigurno napisala kako sam pokusao da pobegnem

Pa, ti imaš svoj primerak evropskog izveštaja kod sebe... šta piše u njemu? Sve što je drugi učesnik izjavio nije automatski dokaz, nego samo tvrdnja sa jednakom težinom kao i tvoja tvrdnja.

Ako je to napisano, tvoja tvrdnja (u tvom osiguranju) će biti da nisi bežao, nego si stao 10-15 sekundi nakon udesa, a tokom kojih si bio u šoku (probna vozačka/mlad/nikad pre udes = normalno je da si bio u šoku, da si se ''zaledio''), čemu je dokaz i da Policija nije pravila uviđaj saobračajke u kojem je konstatovala da je drugi učesnik napustio mesto udesa. Da si ti bežao Policija bi pravila uviđaj, u njemu bi pisalo da se drugi učesnik udaljio. Onda bi se pisao novi papir u kojem bi pisalo da je Policija operativnim radom locirala drugog učesnika tu i tu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvar je sto smo mi pisali izjavu, nije nigde to pisalo sa aam bezao, samo su slikali auto, tako da verujem da su i vrsili uvidjaj, to jr bila samo obicna izjava

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minutes ago, marko444 said:

kazna ce onda biti za oduzimanje prvenstva.

Prvenstvo prolaza je član 47. ZOBS-a.

- Za prekršaj člana 47. izriče se novčana kazna 10.000-20.000 RSD (član 332.), ali ako je tim prekršajem izazvana saobraćajna nezgoda onda je 20.000-40.000 RSD.

- Za prekršaj člana 47. izriče se 6 bodova (član 335.), ali po članu 336. dodaju se još 3 boda ako je tim prekršajem izazvana saobraćajna nesreća, tako da ćeš dobiti 9 bodova.

- Nisam siguran za zabranu upravljanja, logično bi bilo da i to dobiješ jer je izazvana saobraćajka, negde nalazim da je to 5 meseci, ali ne mogu da nađem takvu odredbu i u ZOBS-u.

18 minutes ago, marko444 said:

Stvar je sto smo mi pisali izjavu

Čekaj, jeste li popunjavali ovo:

 

evropski.jpg

 

Upisivali svoje podatke, crtali uslove pod kojima je došlo do nesereće...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, onda nije sastavljan evropski nego pravljen uviđaj. To je bitno da odmah kažeš. :thumbup: 

Policija negde od pred kraj 2018. godine prosleđuje društvima za osiguranje Zapisnike o uviđaju za nezgode sa materijalnom štetom. Kontaktiraj zato svoje osiguranje (gde imaš polisu obaveznog osiguranja), vidi da li im je stigao Zapisnik, i ako jeste traži da ostvariš uvid/preuzmeš taj Zapisnik.

Videćeš šta piše u njemu. Ako je konstatovano da si napustio mesto nezgode, tvoje osiguranje će odbiti da isplati štetu, pa ćeš to morati sam. Zato ti je verovatno i zaprećeno privatnom tužbom (to je dozvoljena pretnja) za pričinjenu materijalnu štetu...

 

A, one kazne gore pomenute ti svakako sleduju.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 minutes ago, neshaoct said:

Ok, onda nije sastavljan evropski nego pravljen uviđaj. To je bitno da odmah kažeš. :thumbup: 

Policija negde od pred kraj 2018. godine prosleđuje društvima za osiguranje Zapisnike o uviđaju za nezgode sa materijalnom štetom. Kontaktiraj zato svoje osiguranje (gde imaš polisu obaveznog osiguranja), vidi da li im je stigao Zapisnik, i ako jeste traži da ostvariš uvid/preuzmeš taj Zapisnik.

Videćeš šta piše u njemu. Ako je konstatovano da si napustio mesto nezgode, tvoje osiguranje će odbiti da isplati štetu, pa ćeš to morati sam. Zato ti je verovatno i zaprećeno privatnom tužbom (to je dozvoljena pretnja) za pričinjenu materijalnu štetu...

 

A, one kazne gore pomenute ti svakako sleduju.

A dobro sta je tu je, skupicu pare, platicu, sada je gotovo, ne mogu vreme vratiti, ako ista naucio sam veliku lekciju, ne znaci mi sada da lomim glavu oko ovoga, hvala Vam, pomogli ste mi, naucio sam vaznu lekciju, jebiga sad platicu koliko treba, i idemo dalje

 

Oko zabrane upravljanja vozilom, kad istekne jer samo ono nogu ponovo da vozum ne mora nista da se polaze ponovo?

Znacilo bi mi mozda, ako mi kazete koliko otprilike mogu da ocekujem da ce me sve kostati. Oko stete od 7 do 10 000 nece vise biti sigurno

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minutes ago, jevta said:

Osiguranje neće odbiti naplatu štete nego će zbog učinjenog posle potraživati od njega.

E, onda još bolje. Mislim, bolje za oštećenog što i jeste najvažnije. :thumbup: 

Ne znam šta onda ima da privatno tuži... što li je to pominjao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ne znam, meni je tu sad ono trip, mislim ovo se desilo u aprilu, kontam septembar, oktobar ce stici na kucnu adresu, a u oktobru mi krece faks, i tu cu morati dosta da isfinansiram, nije mi ovo uopste trebalo, ali sta je tu je, ovo mi je lekcija za ubuduce

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 minutes ago, marko444 said:

...ne mora nista da se polaze ponovo?

Za 9 bodova ne mora.

 

17 minutes ago, marko444 said:

...koliko otprilike mogu da ocekujem da ce me sve kostati. Oko stete od 7 do 10 000 nece vise biti sigurno

Piše gore koliko će biti novčane kazne. Dodaćeš na to još par hiljada za troškove postupka.

Šteta sigurno neće biti tako mala. Ako je noviji auto (taj kojem si pričinio štetu) biće višestruko skuplje iako si ga ''samo zakačio'', a ako je noviji auto još uvek pod garancijom biće i jedno 10 puta veći iznos od toga što si napisao.

 

6 minutes ago, marko444 said:

...ovo se desilo u aprilu, kontam septembar, oktobar ce stici na kucnu adresu, a u oktobru mi krece faks, i tu cu morati dosta da isfinansiram

Tvoje osiguranje će mnogo pre toga isplatiti štetu, i onda je potraživati od tebe (kao što reče @jevta) ako piše u zapisniku da si se udaljio sa mesta nesreće. Zapisnik ćeš videti sa svojim osiguranjem, napisao sam ti gore kako. Taman posla da čovek čeka do oktobra da sređuje štetu. Mnogo pre oktobra će ti osiguranje tražiti pare, verovatno već sledećeg meseca, najkasnije Jun.

Koliko će brzo državi trebati je druga stvar, ali mislim da više to ne traje po 6 meseci, već ide brže.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto mu je star, covek nije dao zmigavac, zato je doslo do toga jer sam racunao ide oravo a bio sam na nizbrdici, pustio sam kocnicu i u tom momentu je skrenuo i ja sam ga zakacio, nisam ni puno jako  mada ni puno slabo, al auto je stariji, mada jedino jer je audi pa ne znam sad, al kontam da nece biti puno vise od ovog koliko ja pretpostavljam. Sto se kazne tice, ovde kod nas su i dobre sudije, moj drug je u nelegalnom taksiju slupao auto, zaspao je za volanom, imao je musteriju kome je isla krv na nos, i bio je stariji covek. Sudija mu je rekao da je kazna 20-40 000, na kraju je bila 11 000 i 2 kaznena poena. Ovo moje je blaze, tako da se nadam bar sto se kazne tice da necu toliko bas lose proci, sakupicu pare  sta je tu je

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, marko444 said:

Ovo moje je blaze...

Bežao si sa mesta saobraćajke, a nisi sin Željka Mitrovića.

Onda nije blaže... Ne može ljudima koji beže posle saobraćajke da se jednako umanjuje kazna kao i onima koji ispoštuju sve svoje obaveze posle saobraćajne nesreće.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, neshaoct said:

Misliš na evropski izveštaj? Da li je uopšte negde (na nekom papiru) konstatovano da si napustio mesto udesa?

Posle koliko metara te je sustigao i zaustavio drugi učesnik u nezgodi? Ako je to bilo par desetina metara posle mesta udesa, ili eventualno par stotina metara možeš da kažeš da nisi hteo da se udaljiš, već bezbedno zaustaviš na prvom mestu gde je to bilo moguće. Ili, da si bio u šoku tih prvih par desetina/stotina metara posle udesa, i da si onda stao (jer je to realno 20-tak sekundi vožnje).

Šta god, ali nigde nikada ne izjavljuj da si hteo da pobegneš sa mesta saobraćajke.

 

Ako je konstatovano da si bežao, da si se udaljio sa mesta saobraćajke (nema veze što te je lik posle zaustavio, ti si ostvario delo samim bežanjem... to što su te posle zaustavili ili našli ne čini pokušaj tog dela), onda ide malo drugačiji postupak.

Dobra okolnost je što nije bilo povređenih, jer da je to bilo (makar i lake telesne povrede), onda bi napuštanjem mesta udesa učinio i posebno krivično delo ''nepružanje pomoći licu povređenom u saobraćajnoj nezgodi''. Kada se napusti mesto udesa, tvoje osiguranje ne plaća štetu koju si pričinio, već moraš ti sam da platiš.

 

Uglavnom, da bi se odgovorilo na pitanje mora da se zna da li je uopšte konstatovano da si se udaljio sa mesta saobraćajke.

Po svemu sudeći to nije nigde zapisano, već će ići klasična procedura na osnovu evropskog izveštaja.

 

=====

 

Nikada nemoj da se udaljavaš sa mesta udesa.

Tvoja polisa obaveznog osiguranja plaća štetu koju si svojom krivicom načinio, a ti plaćaš štetu na svom autu (ni to ako imaš kasko polisu). 

Sa razlogom se to zove saobraćajna nesreća, tj. niko od njenih učesnika nije hteo da se ona dogodi. Sud mnooogo drugačije gleda na onoga ko beži, tu odmah zaboravi na bilo kakve olakšavajuće okolnosti... osim ako nisi sin Željka Mitrovića.

Zeleo bih da pitam sano za ovu poruku, ako budu vodili kao bezanje, posto ste rekli da se gleda kao drugaciji postupak, pa zanima me kako?

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, neshaoct said:

Za 9 bodova ne mora.

 

Piše gore koliko će biti novčane kazne. Dodaćeš na to još par hiljada za troškove postupka.

Šteta sigurno neće biti tako mala. Ako je noviji auto (taj kojem si pričinio štetu) biće višestruko skuplje iako si ga ''samo zakačio'', a ako je noviji auto još uvek pod garancijom biće i jedno 10 puta veći iznos od toga što si napisao.

 

Tvoje osiguranje će mnogo pre toga isplatiti štetu, i onda je potraživati od tebe (kao što reče @jevta) ako piše u zapisniku da si se udaljio sa mesta nesreće. Zapisnik ćeš videti sa svojim osiguranjem, napisao sam ti gore kako. Taman posla da čovek čeka do oktobra da sređuje štetu. Mnogo pre oktobra će ti osiguranje tražiti pare, verovatno već sledećeg meseca, najkasnije Jun.

Koliko će brzo državi trebati je druga stvar, ali mislim da više to ne traje po 6 meseci, već ide brže.

A sto se tice te tuzbe, mislim ako tako to ide, zasto zeli da me tuzi? Mislim on hoce da me tuzi za to odaljivanje od mesta nezgode, kolika mi kazna za to moze biti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...