Jump to content
FAS Goran
Skundra

Tipo LED sijalice

Recommended Posts

Pozdrav ljudi!!!

Evo, drugar, koji ima Kia Sportage i ja sa Tipo HB se jadamo jedan drugom da nam oborena svjetla nisu dovoljno efikasna i razmišljamo da umjesto standardnih sijalica stavimo LED sijalice. Ima li ko kakvih iskustava s tim i postoji li rizik da se nešto zezne ako se montiraju LED sijalice?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koji tip fara je u pitanju?

Ako je najobicniji reflektorski far, slobodno zaboravi - kako god da se nasteluje, uglavnom zaslepljuje ljude u susret. Mada nisam pobornik aftermarket LED ni u projektorskom faru, gomila bofla od tih LED sijalica je u prodaji... Cesto to na putu rezultira losim hotspot-om, razbacanim snopom, losom raspodelom svetla, ljudi cesto znaju da reklamiraju i na kraju vrate ono sto su imali ranije.

Iskustava ima naravno itekako, procitaj slobodno sa Search, a generalno ljudi ovde po forumu nisu pobornici jeftinih aftermarket LED resenja (citaj sijalica). Moze se i procitati zasto.

Fabricki sistemi i pravi LED farovi, sa desetinama usmerenih dioda, su vec druga prica. Mada i tu jeftina resenja vidno (negativno) odskacu losijim kvalitetom snopa u odnosu na neki Matrix npr.

Tehnicki, ne bi trebao da imas nikakvih prepravki ako sijalica sa hladnjakom staje u kuciste fara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je obican far - batali menjanje sijalica. 

Ako je projektor - ubaci neki krsten 4300k xenon i uzivaj, bolje od toga nece moci bez ozbiljnijih intervencija. 

 

Kad kazem ozbiljnija intervencija, mislim na zamenu samog projektora, ili ugradnju istog u postojeci "obican" far. A to moze da kosta od recimo 50e ako si voljan sam da se zezas, uz prethodno ozbiljno predznanje, pa do 150, 200, 300e, da das nekome ko zna sta radi, da ti ugradi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno se slazem, jeftine aftermarket LED ne mogu da prism*de kvalitetnom xenon setu. Pisano po forumu ko zna koliko puta i dokumentovano primerima i slikama zasto.

Nije ni to nikakva nauka (probuse se poklopci farova za 22 mm dihtung kablova i montiraju balasti) - ali xenone nisam sugerisao jer je dobrom delu vlasnika auto jos uvek u garanciji. Takodje bi morali da se skinu/vrate za tehnicki (20 min posla), dok na putu nema nikakvih problema. A sudeci po dosadasnjim temama u ovom tehnickom podforumu, pitanje je i koliko su vlasnici uopste entuzijasti, da bi se prihvatili nekih prepravki. Posto je vecina drugara koje znam (na par Tipa sam im vec podesavao farove) u fazonu da bi voleli da je osvetljenje bolje, ali se libe bilo kakvih (cak i sitnih) modifikacija i "teraju" tako. Sve je naravno stvar licnog izbora i potreba i postujem svako stanoviste.

Ali generalno, ko ima iole vise nocne voznje pogotovo na otvorenom - dobro osvetljenje, koje ne smeta drugima, je kljuc bezbednosti za sve. Pogotovo sa stanjem na nasim putevima - neocekivane stvari, ostecenja kolovoza, biciklisti/pesaci, spora i neosvetljena vozila, koka-zrake koje sa rastelovanim farovima zaslepljuju sve sto im dolazi u susret...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...