Jump to content
FAS Goran
pivopija

Fiat Bravo 1.6 16v - izbacuje crni dim

Recommended Posts

Imam problem sto mi auto izbacuje po malo crnog dima kad ga turiram u leru negde oko 3000-3500 obrtaja. Slucajno sam to primetio. E sad nije mi jasno zasto se to desava.

Auto ne trosi ni gram ulja na 10.000km ne trosi vodu. Lepo ide, lepo prima gas. Pali na pola kljuca. A dimi kad se nagazi. Malo mi je cudno da se to desava.

 

Kaze mi drug da je primetio malo crnog dima kad sam ga preticao i kad sam ga presaltao iz 4te u trecu brzinu i nagazio gas... Da li sme benzinac da zadimi pri visokim obrtajima? 

Znam da kod dizela to nije nista cudno ali ovo me bacilo na razmisljanje. Bravo 1.6 16v 76kw

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pivopija ne sme da dimi... Mozda da su ti gumice ventila otisle... ali mislim da treba plav da baca  a ne crn :/ Drugaru su bile otisle gumice i sve mislim da je plav dim bacao... Bas cu ga pitati...

Edited by Trofeo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brate znas sta je cudno, gram ulja ne trosi. Ama ni jedan gram. Auto ima smesno malu kilometrazu obzirom da je star 17 god. Kad su gumice ventila u pitanju morao bi da sagoreva ulje. A od ulja nije crn dim. Nisam pametan sta je. A sve radi idealno. trosi 6,5 do 7 litara na auto putu. i do 10 litara po gradu. Ler 800 obrtaja... Lagano pali. Ne trese ne trokira... A ipak zadimi kad ga zviznes po gasu. Na leru kad radi skoro da nema dima

Share this post


Link to post
Share on other sites

@pivopija Evo zvao drugara kaze trosio mu ulje i kao sto sam reko plav dim mu bacao :D . A da baci gram dima to ne sme,ako je sve kako treba... Osim kad je motor u problemu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na odgovorima... Pa kako da mu poboljsam tu smesu goriva i vazduha ebo ga musolini... Provericu dizne za pocetak da ne raspiju one gorivo... Ali ako su dizne o.k sta dalje da gledam !? A pre svega pogledacu svecice sutra. Ako nisu garave verujem da je smesa dobra

Edited by pivopija

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam imao problem sa svecicama, kad su svecice u pitanju on na vidokim obrtajima gubi snagu i trokira.. ne znam da li moze da bude do toga.. ali proveri glavu i digtung glave motora.. jer ako ti strada dihrung napravio si problem u vrednosti od 250€ minimum.. pozdrav


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@meni su bile lose svecice trokirao ,trzao itd nikakav dim nije bacao tako da to otpada :D  A sto se tice smese to je veliko pitanje... ako ne pravi smesu kako treba moze  biti do protokomera itd itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, pivopija said:

Hvala na odgovorima... Pa kako da mu poboljsam tu smesu goriva i vazduha ebo ga musolini... Provericu dizne za pocetak da ne raspiju one gorivo... Ali ako su dizne o.k sta dalje da gledam !? A pre svega pogledacu svecice sutra. Ako nisu garave verujem da je smesa dobra

Može biti više toga. Kad dimi crno onda je prebogata smjesa fali zraka ... al kreni od injektora jer njima je to boljka. Skini svjećice na njima ćeš najbolje vidjet stanje sagorijevanja.

A kakva je situacija sa čokom? Jel si pratio malo stanje temperature?

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Memphis said:

Može biti više toga. Kad dimi crno onda je prebogata smjesa fali zraka ... al kreni od injektora jer njima je to boljka. Skini svjećice na njima ćeš najbolje vidjet stanje sagorijevanja.

A kakva je situacija sa čokom? Jel si pratio malo stanje temperature?

Temperatura... U zimskom periodu ne moze da popne do sredine skalu. Tj popne al kad izadjem na otvoren put padne na prvu crtu...Nije mi termostat bas najbolji to znam... mada mi ne smeta jer ne zahladi toliko da nema grejanja... Bitno da nije hladno u kabini... Sutra skidam svecice pa javljam i saljem sliku... Videcemo... A posle toga dizne(injektori) idu na proveru

6 hours ago, Trofeo said:

@meni su bile lose svecice trokirao ,trzao itd nikakav dim nije bacao tako da to otpada :D  A sto se tice smese to je veliko pitanje... ako ne pravi smesu kako treba moze  biti do protokomera itd itd...

Provericu i to... Nervira me... Znam da je neka sitnica jer motor je EXTRA sramota me da kazem koliko je malo presao :) Kad resim problem napisacu sve detaljno da znaju drugi ako im se desi ovako nesto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem ti je u termostatu. Ako auto nema radnu temperaturu senzor šalje krive podatke kompjuteru koji daje bogatiju smjesu jer misli da je motor hladan. Što zapravo je.

 

A i nije dobro za motor pogotovo kad ga tjeraš u turažu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Memphis Nije tacno. Meni ne valja termostat ne dostize radnu ali ne baca gram dima ;) Naravno da ne valja ali to nije uzrok dima...

Edited by Trofeo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kaj je to neka nova fora vozit se sa pokvarenim termostatima? Pogotovo u ovo doba.

 

Ne možeš tražit uzrok kvara ako ti stvari vezane za smjesu ne valjaju. Senzor temperature je isto faktor koji određuje kakva će smjesa bit. I sad istraživat nešto paralelno bez rješavanja osnovnih koraka je vrtnja u krug. Ako želiš naći uzrok kvara moraš ispitivat i rješavat stvari po redu. To što tebi ne dimi ne znači da ne mora ni njemu.

Možda mu uz termostat ne valja senzor ili je njemu termostat ostao potpuno otvoren dok je tebi zaštekao na pola ili manje ... i onda nemaš istu situaciju ...

 

Ne kažem da je samo uzrok kvara u termostatu ali taj kvar moraš otklonit da bi bio 100% siguran da to nije uzrok tome i istraživat dalje ako je problem ostao isti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Memphis  ja izvalio od kad je zahladnelo da mi ne dostize radnu. Proslu zimu sve ok bilo..Moram i ja da menjam i to se vrti danas cu ,sutra cu a zima nikakva pa se odlaze. Ubacuje vise goriva pa bolje ubrzava zato vozimo sa pokvarenim,ahahahha

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/13/2017 at 7:18 PM, Trofeo said:

@Memphis  ja izvalio od kad je zahladnelo da mi ne dostize radnu. Proslu zimu sve ok bilo..Moram i ja da menjam i to se vrti danas cu ,sutra cu a zima nikakva pa se odlaze. Ubacuje vise goriva pa bolje ubrzava zato vozimo sa pokvarenim,ahahahha

Termostat 3500 do 5000 din. Menja se celo kuciste. Zato je skup dosta. 

svecice suve, mozda malo potamnele ali dosta su i vozene mislim oko 10.000 da presle... znaci li to da je smesa dobra mamu mu zabarsku ebo ga Musolini :)

Edited by pivopija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam vozio sa otvorenim termostatom 2 godine, nisam primetio nikakav dim.  Ako te to toliko kopka ostavi ga u mestu da se dobro zagreje pa onda vidi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
51 minutes ago, Trofeo said:

ako auto baca crn dim zbog termostata ja cu da pojedem ceo termostat bez majoneza i kecapa

i ja sam razmisljao da mu pojedem bar 2 ventila i diskove :) 

 

1 hour ago, Memphis said:

Kako je rekao kolega dobro ga zagrij na mjestu dok se ne upali naprijed ventilator pa ga onda probaj turirat da vidiš jel će biti promijene u dimu.

Probao. 

3 hours ago, kaskabgd said:

Ja sam vozio sa otvorenim termostatom 2 godine, nisam primetio nikakav dim.  Ako te to toliko kopka ostavi ga u mestu da se dobro zagreje pa onda vidi. 

Probao danas. Ugrejao se na normalnu temp. NA 4500 obrtaja pa navise pocinje da baca po malo crno. Dakle isto kao i pre

4 minutes ago, pivopija said:

i ja sam razmisljao da mu pojedem bar 2 ventila i diskove :) 

 

Probao. 

Probao danas. Ugrejao se na normalnu temp. NA 4500 obrtaja pa navise pocinje da baca po malo crno. Dakle isto kao i pre

Definitivno baca od 4500 pa navise a ne na 3500 kao sto sam napisao na pocetku teme

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teraj ti to druze kod nekog pravog majstora i sve mu to reci kao ovde ,covek ti nece nista naplatiti ali ce ti reci uzrok..Osim ako nije neki krs majstor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja da sam na tvom mestu ne bih nista radio, cim on pali radi ne trosi vodu ulje itd nema tu problema znacajnih.  Naravno moze to da se otkrije sta je, ali samo ako imas visak zivaca i para...

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12.12.2017. at 7:11 PM, pivopija said:

Hvala na odgovorima... Pa kako da mu poboljsam tu smesu goriva i vazduha ebo ga musolini... Provericu dizne za pocetak da ne raspiju one gorivo... Ali ako su dizne o.k sta dalje da gledam !? A pre svega pogledacu svecice sutra. Ako nisu garave verujem da je smesa dobra

Lambda sonda..isti problem imao na 1.4,ne trosi ulje,ne troši vodu,ali troši gorivo više.Crn dim na turiranju i obrtajima.Majstor u Valjevu,Boban,u najstarijoj autoelektričarskoj radnji u Kolubarskom okrugu.Radnja zavučena,neuredna ,i prljava,al kad tip izvadi dijagnostike,ja zinuh!Zakači se na komp i sondu,ocita sve parametre i pokazuje da je sonda prijavljuje gubitak mase i siromašnu smešu,pa veseli kompjuter samo trpa gorivo!Vreme ubrizgavanja 5,3 ms,a treba da je 2,4 i još nešto sto je 250 a treba da je 1000,ko će ga znati!Pa mu uradi neku simulaciju i onda radi auto normalno dok komp posle minut ne blokira tu softversku simulaciju.A inače je u stvari otišao grejač na sondi,jer su meni letos ugradili neki biseri novu,ali ne onu koja meni treba,na kojoj grejač radi non stop,već ovu novijeg tipa koja može samo pomalo da uključuje grejač kad joj komp da signal.Zato je i izdržala 4 meseca samo i ćao.Kad menjate sondu,dobro gledajte da li stavljate odgovarajuću!

Edited by nezaustavljiv

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...