Jump to content
FAS Goran
Baccara

Fiat Croma 2005-2011 - automatski menjači

Recommended Posts

Samo mi treba info oko automatskih mjenjaca za cromu restajling 110kw??? Kako su se pokazali? Koliko su dugotrajni, kakvi su sa odrzavanjem? I jesu li za preporuku ili ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sto? Prodaje se jedna bijela 2009 a povoljno i jos bi radio kompenzaciju ali automatik... :-(

Znaci nista...e dodjavola...

Edited by bojankov

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo čovek sve lepo objasnio:

 

Naziv "hidroblok" je nastao kod nasih majstora i dalje mi nije jasno na osnovu cega  :) Na engleskom se taj deo zove "valve body", menjac u cromi treba da je japanski, aisin TF-80SC. Generalno, to su odlicni menjaci ali jedina stvar koja im strada je upravo taj valve body zbog toga sto:
  * Nemaju zamenljiv filter ulja u menjacu vec metalno sito

  * Proizvodjac je negde provukao "sealed for life", sto bi znacilo da se ne menja ulje

 

Zbog tih stvari se zaprljaju i pregreju ti ventili - soleonidi, koji se nalaze u valve body-u. Testiranje tog dela se vrsi u ne previse kontrolisanim uslovima, dovoljan je fiat ecu scan, i potrebno je menjac zagrejati na oko 120'C, sto mu je neka skoro max temperatura, sledecim metodama:
  * rucica menjaca u D, povucena rucna do kraja i da radi u mestu(ne moze sa noznom, jer kad se ona drzi automatski prebacuje u N)

  * malo ostrija voznja, naglo dodavanje gasa

 

Simptomi koje los valve body treba da ispolji su:
 * pauza izmedju saltanja brzina, najcesce 2-3 ili 3-4, kao da ste pritisnuli kvacilo a niste pustili gas, pa naglo ubacivanje u sledeci stepen(jak udarac)
 * tvrdo saltanje iz viseg u nizi stepen, kao udarac

 

Da skratim pricu, na restajlingu su navodno popravili taj problem i taj menjac nosi valve body sa drugim kataloskim brojem, ali nemoj me drzati za rec kad je ovo u pitanju.
Ono sto obavezno moras da uradis ako uzimas cromu automatik, je da je odvezes kod nekog od majstora da proveri menjac. Oni vrlo lako utvrde moguce probleme i nekad cak i ne naplate za proveru valve body-a.

 

--- ako si: kupio cromu i pocinje da zeza valve body ---

 

* Nov deo u Nemackoj je oko 700e, ne znam koliko je dok stigne do Srbije, ali majstori traze oko 1000e za deo + 150e do 180e za ulje i ruke(ulje je dosta skupo).

* Remont, postoji kao varijanta ako je valve body u dovoljno dobrom stanju. Cene su od 400e pa navise, pouzdanost, manje vise, ne menjaju se svi elementi vec samo oni losi.

 

Ono sto je karakteristika, stradaju negde izmedju 150.000 km i 200.000 km

...

Edited by Baccara

Share this post


Link to post
Share on other sites

+ da dodam, cuo sam za Becej da je popravka "hidrobloka" 700e sa sve garancijom. Covek koji je sredjivao tamo hidroblok mi je preneo, ako zelis tvoj HB nazad cena je 1050E a kad das svoj onda je 700E, pa ti proceni da li ti se isplati to.

Jos jedan quote sa one teme o cromi:

Hvala  ;)
Zao mi je sto ipak nisu resili taj problem, croma je izuzetan auto. Mada, sa druge strane, mozda ipak treba staviti na papir koliko kosta sredjivanje problema sa valve body-em koji je uglavnom jedini problem, i sa druge strane koliko kostaju plivajuci zamajac, set kvacila i koliki je njihov vek trajanja. Nisam racunao, samo mi pada na pamet i to

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam hteo Cromu 1.9multijet 150ks kada sam kupovao prosle godine auto al'nije se dalo, znam da sam gledao engleski Fiat Forum i jos ponesto posto na nasem nije bilo bas mnogo iskustava sa Cromom i nesto se ne secam da su se zalili toliko na automatike kojih bas ima dosta ali je zato manuelni na navedenom modelu bio problematican, sreca te je vecina imala kvar u garantnom roku, negde oko 85-100000km.

Edited by Dr Sidious

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima!

Stvarno me sve ovo nervira oko automatskog menjaca na fiat Cromi.

 

Ovo su moja iskustva:

Kazu majstori nevalja menjac na Cromi, ali je ok na Peugeotu, Toyoti, Renou, Saabu, Opelu,...... da ne nabrajam.

Pogledate malo po netu i vidite da bar 80% isti menjaci AISIN 6Speed.

Svi znamo da nijedno ulje nije vecno i tako ja odlucim da zamenim kad ono selenija 2600 litar, a potpuno prazan menjac prima 7 litara.

Malo bolje se informisem i vidim da je svaki proizvodjac prekrstio ulje za ovaj menjac tj. brendirao. Jedino se za Minija zove po menjacu AISIN.

Imate naci ulje za ovaj menjac po ceni od 600 din po litru nemackog proizvodjaca MANNOL.

Procedura zamene je vrlo laka i objasjena je u Autodati, stim da se ne prazni cela kolicina nego samo 4l.

Menjaci su vrlo pouzdani, ako je Volvo mogao da ga stavi u XC60, promene brzina su vrlo tecne skoro bez trzaja.

Trebate samo na vreme menjati ulje. 

I naravno sve zavisi koliko su nasi automobili presli km.

Ja sam jednom posumnjao na menjac zbog trzanja, ali je na kraju ispalo da je do EGR ventila.

Sve proverite dva puta, nedajte da vas sisaju i lazu.

 

Pozdrav SVIMA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se za ulja i menjač, jeste korišćenu gomili različitih automobila, različitih snaga. On podržava do 400Nm. Samo, što se tiče zamene ulja u njemu, čini mi se da nije baš tako jednostavno. Ako se ne varam, mora da se zagreje na određenu temperaturu i onda mogu da se zamene te 4L,pa posle toga mora jos jednom, da bi se i ostatak isčistio. Ako ti je pri ruci, ne bi bilo lose da kopiraš taj tekst iz autodate ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Nadam se da je neko pokusao da nabavi inline auto tran filter, koji se montira na taj nacin, sto se isece odgovarajuci deo creva koje sprovodi ulje do hladnjaka. Sigurno je da ce produziti vek menjacu, jer se moze lako menjati. Nasao sam na netu takav, ali nemam nikoga u inostranstvu, da mi ga  pribavi. Ako uspem da nadjem vezu, narucicu desetak komada. Inace u Americi dodaju ovaj filter na brojna vozila Carquest no. 85953. Unutar samog filtera su sito i magneti.

http://www.ebay.com/itm/New-OEM-ACDelco-Automatic-Transmission-Filter-Kit-IN-LINE-89001369-TF101M/251715714842?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D20131003132420%26meid%3Ddd859dceddf1482c8632afe6d086179b%26pid%3D100005%26rk%3D1%26rkt%3D6%26sd%3D221598240883&rt=nc

     Nadam se da neko ima ideju, kako doci do ovoga. Nasao sam i ulje za 1100 dinara ATF 3309  Mobil. Cim mi vreme dozvoli, uradicu ispiranje menjaca sa oko 12l tog ulja.

     

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugi su mi popravljali menjac pa sam morao da kupim nov....skoro 3500e.

 Ta Lancia je sada kod mene :guitar: . Bila je i u NS u medjuvremenu, oko 30000 km je prosla, tako da sam optimista. Prvi automat koji sam vozio i tako mi odgovara, da sada kad sednem u Golfa, sa kojim sam napravio oko 130000 km, dodjem do raskrsnice i ugusim ga u trecoj. :laughing:  :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Nadam se da je neko pokusao da nabavi inline auto tran filter, koji se montira na taj nacin, sto se isece odgovarajuci deo creva koje sprovodi ulje do hladnjaka. Sigurno je da ce produziti vek menjacu, jer se moze lako menjati. Nasao sam na netu takav, ali nemam nikoga u inostranstvu, da mi ga  pribavi. Ako uspem da nadjem vezu, narucicu desetak komada. Inace u Americi dodaju ovaj filter na brojna vozila Carquest no. 85953. Unutar samog filtera su sito i magneti.

 

     Nadam se da neko ima ideju, kako doci do ovoga. Nasao sam i ulje za 1100 dinara ATF 3309  Mobil. Cim mi vreme dozvoli, uradicu ispiranje menjaca sa oko 12l tog ulja.

     

 

Ako si planirao da stavis ovaj filter na Thesis neces imati gde da ga ugradis jer je sistem ulja menjaca zatvoren.

Edited by Martini

Share this post


Link to post
Share on other sites

   Od raznih oznaka ovog menjaca na razlicitim vozilima, vise ne znam ni sam koji imam. Celo poslepodne pokusavam da pronadjem paralelu sa gore spomenutim volvo-om,  Aisin af33 ili Aisin 55 50 SN, svi sa 5 brzina, ali od silnih creva i kablova se ne vidi. Kako se onda hladi ulje u menjacu?  Bio sam u Veterniku, ali majstor Sava je definitivno u UAE.


:ouch:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Zna li neko neku psovku na japanskom? Imam u planu da posaljem jedan mail fabrici Asin. :realmad:


Znaci isti menjac kao u Volvo-u, ali sistem hladjenja drugaciji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cn tun mun kung fu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...