Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
sashicus

Fiat Uno 1.5 sx

Recommended Posts

Po pitanju tezine motanja volana i potrosnje... Teze je motati samo u mestu ali to nije pravilna voznja, za to se npr po pravilu pada na polaganju za dozvolu... A auto bolje koci, lezi u krivini i pri iznenadnim promenama pravca, udobniji je i moze iz visih obrtaja da krene pa ima bolji start. Mada meni nije problem ni u mestu motati 175 sirinu. Nije da mozes bas jednom rukom jer nije ko na servu, ali sa dve ruke brzo se smota iz skroz levog u desno bez veceg otpora, ako je auto u pokretu, moze da se mota sa jednom rukom... Ljudi imaju samo problem cesto oko toga jer pritisak u gumama zavisi i od dimenzija guma i od samog proizvodjaca, a ljudi obicno insistiraju na fabrickim preporukama bez obzira na same osobine gume. Ja sam npr pre imao Continental napred pa sam ga duvao na 2.3 a sad sa Michelin duvam na 2.6 da bi se auto jednako ponasao iako je ista dimenzija... A fabricka preporuka koja nema veze sa zivotom je 1.7 :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

zavisi na kom autu, nije isto imati istu sirinu gume na laksem i tezem autu, mada generalno na sve se naviknes, zabravio sam da dodam malopre, sira guma = sporiji start i sporije ubrzanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te felne kao iz kamenoloma. Ima puno lepših, malo skupljih.

Sve stoji za širu gumu, kao i veći otpori.

Zar se gume ne pumpaju na osnovu opterećenja ? Proizvođač guma isto ima preporuku na osnovu težinskog opterećenja odgovarajući pritisak.

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

ima lepsih i novijih ali voleo bih da nadjem felne iz tog doba, mislim iz doba kad je pravljen auto, previse fenci felne bi mi odudarale, prefarbao bih ih u neku gun metal boju, sve u svemu, imate slike, voleo bih da cujem misljenja...

edit : nemam photoshop ali paint kao prva pomoc:

bocna.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

zavisi na kom autu, nije isto imati istu sirinu gume na laksem i tezem autu, mada generalno na sve se naviknes, zabravio sam da dodam malopre, sira guma = sporiji start i sporije ubrzanje.

Govorim o Yugu i Unu koji su prilicno slicni po tim pitanjima... Zavisi kako posmatras, sira guma omogucava start iz visih obrtaja = bolje ubrzanje ;) Lepo bi legle 14, licno moje misljenje je da je na vozilo dimenzija kao sto su Uno i Yugo 13" premale...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sale kupuj ove i farbaj .....

Ja imam 175/60/14,na 13cama sam imao 165/70/13......

Yugisa sve je to lepo sto prica,ali moras da shvatis da smo sale i ja iz malo drugog sveta,pokusavamo da nam auto ostane u fabriskom izadnju i ako mu stavimo vece felne ,da to opet se izbalansira i ostane u stanju normale,znam ja da mogu i 15ce,ali to nije ono sto mi hocemo,da predjemo lezeci policajac tocak po tocak..... sira guma i veca,nije nista bolja od uze i manje,sve ima svoje mane i predonsti,cak po meni veca guma ima vise mana..... :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam se ja javio iz razloga da vas nagovorim na nesto sto vi ne zelite, nego iz razloga sto moje iskustvo se ne podudara sa tim sto vi navodite. Ja nemam nista protiv da vi stavite 165mm sirinu gume ako vama to odgovara po udobnosti, performansama, vizuelno, ceni i slicno ali opravdanja te dimenzije u smislu manje potrosnje, lakseg motanja volana, boljih performansi jer ne odstupaju od fabrickih dimenzija naspram neke druge dimenzije koja odstupa mozda 10-20mm u sirini se kose sa mojim iskustvom. I ti sad npr kazes neces da prelazis lezeci policajac tocak po tocak, ja i kad vozim skroz fabricki neki auto uvek se zaustaim ispred i predjem tocak po tocak.

A sad svako ima svoje shvatanje voznje pa moze sam da odluci sta mu odgovara, licno sam ja takav da cak i ako je obicno odrzavanje vozila, ako mogu da kupim kvalitetniji deo od fabrickog koji je bolji mozda u duzini trajanja ili ce da omoguci bolje performanse vozila onda cu da uzmem taj kvalitetniji... Npr gume od kvalitetnijeg proizvodjaca ili neke bolje plocice i diskove... A ako vrsim modifikaciju onda cu da pokusam da izvucem sto vise od nje, a ne da bude eto samo jer mi se tako vise dopalo i da se tako cefilo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa vidi ovako, oticice ovo u off, moja jedna guma je 103e, mislein 175/60/14, znaci jedna, ni jedan deo nije u falsu stavljen, mislim da to govori o odrzavanju, isto tako lezeci,nisam bukvalista....,trece,sve je to lepo sto pricas,ali razlika izmedju gume koje uno nosi fabricki 135/80/13 1.o i uno 1.4 155/70/13 i sad kada stavis 185/55 14 primera radi,stvarno nije velika razlika.....

Opet napominjem to je tvoje iskustvo i to je :thumbup: ,ali mi samo gledamo da nadjemo nesto priblizno,a neda idemo u krug ,okolo naokolo i onda da se vratimo na isto....

P.S.E da felna jedna kosta 117e ,tako da kad pogledas vise od pola auta su mi felne i gume....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad te konretno ne razumem? Sad kazes da to nije velika razlika a pre par poruka da je velika razlika i da se sa 185 sirinom volan vrti kao kod fapa? Eto vidis, ti kazes 175/60 R14 je 103e, a evo ja sam nasao michelin u dimenziji 185/55 R14 za 91e, a precnik tocka tj obim je prilbizniji fabrickom sa ovom 185/55 nego tom 175/60 R14 gumom. Po tvom pisanju sad razlika izmedju 135 ili 155 naspram 175 je manja nego naspram 175 i 185... Te dimenzije koje su fabricke na Unu su samo posledica perioda u kojem je on nastao, kada su 155/70 gume bile ekstra siroke i niskoprofilne... Da je Uno sad projektovan sa 1.5l motorm i 75ks imao bi gotovo sigurno neke 14" sa takvim nekvim gumama 175/60 ili 185/55... Turbo bi verovatno ima 175/55 R15 ili 195/50 ili 45 R15...

Share this post


Link to post
Share on other sites

e pa sad, za felnu 14" (nisam pitao koji jot) pase i 165 i 175 sirina, o tome cu da razmisljam do leta, a sto se felne tice, moguce da cu ih uzeti :) :) pa 50-60 eura kostaju 4 polovne celicne, koje bih svakako morao da kupim, jer ne bih da akam nove zimske gume leti, tako da mislim da je cena OK. farbanje ne placam.

sto se tice anlasera, jutros sam mu uradio remont, zezao je po malo, sporo verglao, cetkice su bile pri kraju, biksne su se malo vise pojele, ukupan ceh= 350 din :)

od zadnjeg servisa ostao mi je nezamenjen dihtung kartera, sada je i on sredjen (500 kinte), ali majmun iz prodavnice kaze, tebi treba ovaj sa 1 rupom po srafu, tako stoji u njegovom katalogu, a u 3-4 prodavnice ima samo onaj sto ima 3 rupe po srafu (druge dve su za granicnike kod stezanja) i tako ja cekam da im stigne ovaj "original" za mene. stigne, razbucam ja karter, kad, meni treba ipak onaj stadardni sto ga svi imaju, subota uvece, meni auto treba za ujutru... nista, cekic i zumbalice u ruke pa udri, izgubio sat vremena ali ga napravio, za sada drzi dobro nigde nije proslinio... a evo kako izgleda motor od dole :)

Image1511.jpg

Image1513.jpg Image1514.jpg

Image1515.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je krajnja granica 175....

Ekstra si ovo uradio ....Kod menenema dihtunga kartera,ide na diht masu.... tako si mogao i ti ... :)

Edited by Bane23

Share this post


Link to post
Share on other sites

bane, stavio sam ja i diht masu ;)

gusare, nisam skidao sito pumpe ali sam ga isprao odmascivacem i cetkicom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

jbg trebo si da skines to je posao od 3 minuta... a u situ zna da se nadju razno razna 5ranja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

DSC_0061.jpg DSC_0063.jpg DSC_0067.jpg

malo jesenjeg poziranja:) sredio sam zimski set felni, ofarbao u malo svetliju nijansu od prethodne, podseca na gun metal, + izlakirao bezbojnim lakom, pre su bile mat varijanta, ne podnosim onu bronzanu cunak boju. sada cekam sneg pa da montiram nove gume :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako mi deluje da je na zadnjim tockovima profil 80 jer je popunjena rupa izmedju tocka i ruba... :)

Brate nisi svestan ako odradis ono sto smo pricali i jos felne na to kako ce izgledati auto :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa 70 je, bas izgledaju balonasto (.)(.) Ih kako bi mu leg'o aluminijum, a tek farbanje... za sada necu, videcu do proleca sta ce se desiti. meni malo treba, dovoljno da krenem da ga rasturam - nema nazad posle :smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juce sam mu ugradio daljinsko zakljucavanje

:fun:

Ima mogucnosti da povezem i prozore da se zatvaraju kad zakljucam, da povezem na migavce ili prakticno bilo koje svetlo da se pali, kad zakljucam/otkljucam i mogucnost da ugradim LED lampicu, kao imitaciju alarma (ona je i trebala da ide u kompletu ali nema je :( ), za sad me mrzi a i nemam vremena da razvlacim kablove, ali ovu primarnu funkciju (otkljucaj/zakljucaj) obavlja :)

DSC_0083.jpg

Edited by sashicus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav zemljace,sta se radi?Gde si u Nisu,mozda se vidimo negde,ja sam u g.medjurovo.Video sam ti bivsi auto skoro kod doma zdravlja, vozi ga plavusa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@milan81: na paliluli sam druze , a tipo sam prodao ljudima u trupale, uglavnom ga zena vozi. Vidjam ga i ja povremeno;-)

@bane: mislio sam da stavim obicnu plavu LED diodu, valjda moze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

namontirao sam zimske gume, fantasticne su (mada ce se tek pokazati...), za sada je auto nekako mekan na volanu, upija rupe, bas se oseti razlika!

DSC_0090.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

kupio sam diht gumu sto dolazi izmedju haube i one plastike na koju naleze, stara mi se raspala, a ova na metar moram da pohvalim proizvodjaca, stvarno je jaka, elasticna, cini mi se bas kvalitetna, slucajno sam uzeo 1,3m jer sam zaboravio da izmerim i potrefio sam u centimetar, sada nema vise tandrkanja.

DSC_0121.jpg

napravio sam "kosku" srpski receno, ja i ne znam kako se tacno zove ali je sprega izmedju prednja 2 amortizera. nije sad nikakvo isprdjivanje, nego sam uradio vise iz prakticnih razloga, video sam puuuno unica slicnih godina kojima je popustila limarija bas oko solja amortizera. meni se to jos nije desilo, ali bolje da sprecim... a uz to je simpatican sportski detalj :smoke:

DSC_0105.jpg DSC_0122.jpg

DSC_0123.jpg

DSC_0127.jpg

morao sam posudu za tecnost da spustim 2,5 cm nize.

DSC_0104.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...