Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
sindrom

Cinkovanje karoserije ili ne?

Cinkovanje karoserije ili ne?  

20 members have voted

  1. 1. Da li biste pocinkovali karoseriju svog svakodnevnog automobila?



Recommended Posts

U pitanju je Lancia Thema 2.5Td 1985 godiste. Radim kompletnu reparaciju pomenutog automobila pa razmisljam o toplom cinkovanju karoserije. Metalcinkarna iz Celja je otvorila pogone u Srbiji.

http://www.metalcinkara.co.rs/sr

Vasa iskustva i saveti sa cinkovanjem ili nekom drugom zastitom karoserije od korozije su dobrodosli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dovoljno je da pogledas auto iz 95te i ceo ko casa samo krilo druga nijansa i pocelo da rdja.dok ne dodje do mehanickog ostecenja cinkovanog lima ili ne prodje brener prakticno ce trajati koliko hoces

Share this post


Link to post
Share on other sites

da je u pitanju Lada Niva ili neki auto iz 80-90tih i da se posao isplati u smislu da ne poništi vrednost kola u skladu sa tržišnom vrednošću, onda DA :thumbup:

ako je novija mašina - ne vidim svrhu :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da se ovde mešaju dva pojma.

"Cinkovanje" karoserije automobila zapravo nije pravo cinkovanje kakvo se radi za metalne konstrukcije, limove, i sve ono šta se nudi kao usluga od strane Metalcinkare. Pocinkovano gvožđe je jako, jako teško farbati, pa se u 99% slučajeva ostavlja neofarbano.

S druge strane, "cinkovanje" karoserije automobila je zapravo elektroforezički postupak koji trajno štiti metal od korizije, ali nije cinkovanje u pravom obliku.

Na kraju krajeva, na sajtu Metalcinkare nigde se ne nudi cinkovanje karoserije automobila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cinkovan je i Stilo i Punto i ostali fiat automobili novije generacije! :harhar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvi potpuno pocinkovana karoserija u ovoj klasi bila je od Fiat Tipa 1988, ali ne za sva tržišta.

Ja sam imao jednog takvog 89 za Švajcarsko tržište. I sad kad ga vidim nema tragova korozije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pocinkovana je i ova moja ali je cukana pa se pojavila korozija. Vrsim neke prepravke na karoseriji tako da ce zadrzati spoljni izgled ali neka konstrukcijska resenja menjam. Ojacavam karoseriju na mnogo mesta pa zbog tih dodavanja i varova pitam za cinkovanje.

Ja taj auto radim da mi sto duze traje a ne za prodaju tako da ne gledam trzisne cene.

Razmisljam o cinkovanju bez kasnijeg farbanja.

Nemojte da brinete, nece biti za "gedora style". :thumbsup:

Edited by sindrom

Share this post


Link to post
Share on other sites

u wurth katalogu sam video neka sredstva na bazi Zn za automobile.ako se setim sitra da pogledam tacno o cemu je rec

Share this post


Link to post
Share on other sites

da in ne reklamiram baš mnogo http://www.amiga.rs/index.htm

pre pojave cinkarne celje na nasem trzistu postojala je ova firma

cinkuju sve ,rade po kilogramu a daju i dokaznicu

imaju ogromne kade za tu rabotu

cinkovano moze da se farba samo ti treba prajmer za pocinkovane povrsine

takodje sve sto se cinkuje sto je u obliku cevi(okrugle ili cetvrtaste)

mora da bude izbuseno na oba kraja i to sa p povecom rupom( 12mm ili veca )

da bi rastopljeni cink imao gde da otekne pre ne go sto se ohladi

pre potapanja u kadu sa cinkom auto odstoji u kadi sa nekim kiselinama

to ti je toplo cinkovanje

ov ja nisam video vec kolega koji je isao tamo da podigne nek robu

wurth ima ponudi zink sprej za popravku povrsina koje se mehanicki ostete ali

bolji je neki slovenacki ne mogu da se setim imena

firma u kojoj radim sve od čelika sto ugradju se cinkuje

Edited by bolenbgd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala Bole. Citao sam o tome i pripremi za cinkovanje. Ta kiselina verovatno sluzi za skidanje ostataka boje jer pise da se za toplo cinkovanje mora odstraniti svaki trag boje. Mada, sto vise citam o toplom cinkovanju veci su izgledi da odustanem od te namere jer priprema karoserije za taj postupak bi mogla da me kosta vise od bilo koje druge zastite. Pocinjem da razmisljam o alternativi... :book:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sad nemam ni vremena a ni love a jednog dana pazaricu nesto ovako dal wc-52 ili 53 ili 54

wc52navy.jpg

kad to budem pazario ide na toplo cinkovanje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...