Jump to content
FAS Goran
yamahapsr2100

Stilo 1.2 16v - povećana potrošnja goriva?

Recommended Posts

DAKLE: Fiat Stilo 1.2, 16V, 6 brzina, 2002god. presao 70.000km.

U septembru mi je potrosnja na boardu pokazivala - 6.1L/100km,

a sada (u oktobru i novembru) mi pokazuje - 9.1L/100km. Od tada sam uradio sledece stvari na kolima:

-zamenjeni filteri za ulje i vazduh (koji su inace bili u dobrom stanja, ali ajde)

-zamenjeno ulje (sipao MOBIL SUPER 2000 X1, 10W-40, SEMISYNTHETIC), a fabricka preporuka u mom slucaju je - SELENIA 20K

-zamenjena bobina na prvom cilindru

-zamenjene letnje za zimske gume

Moje pitanje je - da li je moguce da samo zbog pada temperature ovoliko poraste potrosnja (a jos uvek nisu neki minusi napolju), i da li

ovaj porast potrosnje moze da ima veze sa gorepomenutim uljem (MOBIL) koje sam sipao, a ne ono koje je preporuceno,

ili je pak nesto trece razlog...

Molio bih vas za savet, pomoc ili neki predlog, sugestiju - stagod.

Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

zbog zahladjenja potrosnja treba da bude nesto povecana a o proseku bi bilo najbolje da napisu clanovi koji voze taj motor,i koji su uslovi voznje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje misljenje. Da krenem redom.

-Filteri nisu uzrok povecanja potrosnje. Doduse, filter vazduha doprinosi povecanju potrosnje goriva u slucaju da je veoma prljav. Sto kod tebe nije slucaj.

-Ulje sigurno nije. Pomenuti Mobil je malo "redji" od Selenije 20K, pa bi teorijski sa njim trebao da imas cak i manju potrosnju.

-Bobina nije, ili bar ja ne vidim vezu.

-Zimske gume doprinose povecanoj potrosnji, posebno na +20 stepeni, ali ne u meri koja je u tvom slucaju.

U hladnim mesecima povecana potrosnja je normalna. Medjutim, potrosnja od 6.1 litre kod Stila 1.2 16v je fantasticno mala. Mozda je moguca na otvorenom putu pri brzini 90-100km/h, ali u gradu? Nisam siguran. Meni na Puntu 1.2 8v je po boardu potrosnja u "cisto" gradskim uslovima od 7,4 do 8,0 litara, al cim izadjem na otvoreni put prosecna potrosnja drasticno pada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stilo 1.2 16v

- gradska potrošnja: 8.2 L

- otvoreni put: 5.4 (brzine do 120 Km/h)

- prosečno: 6.4 (37% pređenih kilometara po gradu i 63% na otvorenom)

Ako je verzija sa 5 vrata, onda 8.3/5.5/6.5 L

Drugim rečima, potrošnju od malo jače od 6L možeš da imaš jedino, samo i isključivo ako je u prosek ulazila prvenstveno vožnja na otvorenom.

A, šta je ulazilo, koliko Km, koliko sati rada motora i sl...sve to možeš da saznaš u Meny opcijama na Stilu, ako ne znaš kako...opet vlasničko uputstvo:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=38944

Pošto znamo da u uputstvima svi vole da napišu malo manju cifru od realne potrošnje...onda je tih 9L po gradu sasvim ok. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

da nisi sipao na onim NIS-ovim pumpama gde su krali gorivo? :rofl:

Salu na stranu.Trebalo bi da ti je povecana potrosnja zato sto se sad kad je hladno motor sporije zagreje.

I meni na JTD je digao potrosnju za litar na 100 km. :yes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da naglasim samo da mi je akumulator na izdisaju, ako to moze da ima kakve veze....

Pa moja voznja traje ukupno 10 minuta od momenta paljenja. To znaci pos`o kuca - kuca pos`o...

Prosecna brzina na boardu 22km/h

Dakle 1,2 eventualno treca i 4-ta

E sad` na koliko to board premerava i kako stvarno ne znam. Znam samo da sam negde

procitao da je njemu fabricki prosek - 6.5l/100km, verovatno mesovite voznje.

ipak hvala svima na odgovorima, pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam imao Stila 1.2 16V, i u gradu potrošnja nije bila manja od 8.5L. Ako ti gledaš šta ti piše na bordu, onda... i na tarabi je pisalo pa se mnogi zahebali :harhar:

Najmanju potrošnju koju sam imao je bila 5L i to na ibarskoj, prazan. U svakom slučaju taj auto malo troši, ali daleko od toga da je 6.nešto u gradu .Verovatno si gledao bord, a on nešto zaglupaveo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da akumulator nema veze.

Pa moja voznja traje ukupno 10 minuta od momenta paljenja. To znaci pos`o kuca - kuca pos`o...

Motor koji nije na radnoj temperaturi troši znatno više goriva...tvoj u toplijim danima i stigne nekako da se ugreje na tako kratkim relacijama, ali kako dolazi još hladniji period, očekuj dalji rast potrošnje...jer neće imati ni malo vremena da se zagreje. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa decaci, stvarno vam svima najlepse hvala.. mislim da sam dosao do ispravnog zakljucka da njegova potrosnja

i jeste o tom nekom okviru (kako meni board i pokazuje), a mislim da sam pronasao i "kvaku" u mom slucaju -

verovatno je odgovor na moje pitanje - odakle tih 6.1l/100km,

pa evo - mislim da je odgovor u sledecem - ja sam

upravo tih dana i kupio auto, a s` obzirom da je auto (u)dovezen iz Italije onda verujem da je velika kilometraza

predjena na otvorenom putu, po toplijim vremenskim uslovima, s` letnjim gumama, i na kraju sa italijanskim gorivom

koje je mozda boljeg kvaliteta nego ovo kod nas, tako da sve ovo kada saberete i podvucete - da moguce je 6.1, i ispravno je sada 9.1, slazete se samnom ???

Puno pozdrava Dragan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto znači, pronašao si odgovor na pitanje. Rekoh ja, nemoguće je da toliko malo troši u gradu. Punto sa tim motorom ne može da napravi taj rezltat u gradu. Savet, nevezano za ovo tvoje pitanje, kupi jednu rezervnu bobinu da ti se nađe, jer zna da posle 100k rikne neka, ukupno ih ima 4. Kupi dobar akumulator (ako nije dobar) da ti se ne bi palile raznorazne lampice pri jutarnjem paljenju. Sve u svemu, dobar je to auto za nekog ko ne traži sportsku vožnju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala jos jednom na savetu, svaki savet od vas ce mi dobrodoci

-bobinu rezervnu sam vec obezbedio, akumulator treba da kupim (zagrejao sam se za exide, jeste nesto skuplji),

ali mislim da ga necu pronaci ovde u Cacku, i gume sam uzeo sve 4 nove zimske GY Ultragrip 7++, filteri i ulje

zamenjeno, kao sto sam vec rekao i to je to. Nervira me samo airbag failure kao i service due koji piste non-stop.

Bas su dosadni.

Ne znam, to sto se tice voznje samog auta moram zaista da naglasim da je ovaj extra. U pitanju je jako mali a veoma jak motor

(80konja) u toj kubikazi (ja iskreno i ne znam za jaci u 1.2), jos u mom slucaju ima 6 brzina.

Odgovorno tvrdim da je ovaj spreman ze sve tipove voznji i ostre i elegantne i kako god zelis.

Poredjenja radi - Grande Punto su u najvecem broju do 70-75konja (ima jacih), oktavie od 80 konja pa gore, astre npr 1.7 najvise i najcesce do 65-70 konja, toyote Yaris 68-69 najvise, pa 75, pa 86 pa tek neki od 90 konja. Dakle ovde bi mogle parirati oktavie, jaci yarisi, jaci grande-i... pa ne znam sta jos...

Toliko o onim komentarima "ide kao mrcina i slicno...", neki koliko znaju - tako i pricaju i to ti je to.

Pozdrav druze i drugari pa vam svima zelim lepu i ugodnu voznju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da se javim svima koji su ucestvovali i pomogli na ovoj temi sa jednom lepom vesti - u subotu sam isao u jednom pravcu

oko 80km i to nije potpuno "ravan" put (ima krivina i uspona dosta), ali je svakako otvorena voznja - lepa vest je sto sam propratio potrosnju i pogledao board i to se negde jako dobro uklapa, a ina je bila oko 5,9l/100km, i vozio sam vise od pola puta "pod presingom", dakle nisam ga stedeo niti malo, i mogu vam reci da sam pao od odusevljenja. U gradu je potrosnja i dalje oko 9.1l/100km, dakle - to je to, i mislim da je ova tema konacno zakljucena, jos jednom hvala svima na ucescu :unworthy: :unworthy:

dragan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drago mi je da si zadovoljan autom i potrosnjom. Navozices se ti sa njim ihaha, a svi ce da se cude kako to da toliki auto ima 1.2 motor, a tebe brigaaa bas, hehe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...