Jump to content
FAS Goran
Guest 10734

Velika potrošnja JTD / MJet

Recommended Posts

Guest 10734

Citam vase komentare vec duze vreme i zahvaljujem vam na istim jer mnogo pomazu.

Juce sam pazario Fiat Stila 1.9 JTD, godište IX mesec 2004. Presao 102000 km u Active paketu opreme :lol:

Presao sam svega oko 40 km, i prezadovoljan sam automobilom.

Medjutim putni racunar mi pokazuje potrosnju oko 11l/100 km. Jeste radila je klima, elektronika, muzika itd (kako vec sve ide kad se kupi "novi" auto), pa me zanima da li je to normalna potrosnja. Fabrički podaci kazu da je potrosnja oko 6-7 litara (znam da je skoro pa nemoguce dostici fabricku potrosnju). Pa eto ako neko moze malo da me uputi.

Izvinjavam se moderatorima ako vec postoji tema sa slicnim sadrzajem. Hvala vam unapred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

11 litara :shock:

Mnogo je to za Stila JTD! Moj po gradu(Smederevu) ne prelazi 6.5-6.8 l/100km po bordu! Jedino mozda ako je tih 40km bio gazen po gradu sve vreme, gas do poda, visoki obrtaji... Nikada nisam radio tako nesto, pa stvarno ne znam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

stvarno je mnogo

Meni po gradu (NS) trosi od 8-8.5l umerene voznje. Da ga stalno cepam, kontam da bi se stigao na nekih 9.5l, ali je 11 ipak mnogo :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Previse je 11. Najbolje je da posetis majstora da vidi o cemu se radi. Ne bi trebalo da ide preko 8.5 normalne gradske voznje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 7867

...ljudi pa to je 1.9 JTD i realno je oko 8l po gradu minimum!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 1083

Izmeri potrosnju na stari dobri nacin: napunis rezervoar i zapises kilometrazu. Sto vise puta to preciznije. Prvo to, a ako stvarno toliko trosi onda zaista nesto nije u redu. Naravno, ako je tacno da drugima drasticno manje trosi. Npr. moja laguna bas i nije nesto stedljiva sa svojim 1.9 dci.

Glupo je da odmah vozis kod majstora zbog problema za koji nisi ni siguran postoji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 10734

Mislim da je problem što putni računar nije bio resetovan. A prethodni dan kad je kupljen, čekao sam u MUPu za registraciju preko 4 sata. Za to vreme je ćale sedeo u kolima na parkingu i motor je dobar deo vremena bio upaljen. Pa pretpostavljam da prosečnu potrošnju računa na osnovu pređenih kilometara, a broj pređenih kilometara je tada bio 0, pa je to verovatno uticalo na prosek. Danas krećem na put od oko 50km, pa ću resetovati, pa ću videti.

Pitanje za Stiliste: šta preporučujete od zaštite za vašeg ljubimca? Da li je to Zeder, Multi-T-Lock(mislim da se tako piše) ili nešto drugo?

Hvala vam na odgovorima. Verovatno ću se pojaviti sa još pitanja ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stavi alarm obavezno. Od fabričke zaštite tu je kodirani ključ. Vidim da neki ljudi stavljaju i Zeder, meni se nešto ne sviđa ideja da se bušim bilo šta oko upravljačkog dela, a nisam siguran koliko je Stilo interesantan auto za krađu, jer podjednako ozbiljan lopov mora da bude za njega, kao za neki 10 puta skuplji auto. Ne znam što bi jedan profesionalac rizikovao i dan zatvora, pored toliko cenjenijih automobila na parkingu.

Potrošnja - ovaj mesec zasad 7.6l/100km, potrošeno oko 3/4 rezervoara. Ne sećam se prosečne brzine ali obično se vrti od 20 do 22 na sat u toku meseca (prelazim Gazelu 2 puta u toku radnog dana, kao i Kneza Miloša). Popodne i vikendom malo spusim potrošnju. Mislim da sa ovim rezervoarom nisam imao nijednu dužu otvorenu vožnju, tako da je ovo čist grad sa dosta klime. Mislim da je rezultat sasvim zadovoljavajući u odnosu na vrlo nepovoljne saobraćajne okolnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 10734

Mislio sam da stavim alarm, ali ne bih voleo da mi nabudže alarm kao što su to uradili na prethodnim kolima. Jel postoji mogućnost da se kod ključ poveže sa alarmom i da li je to uopšte pametno raditi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

alarmi za novije fiate su nocna mora svakog elekricara :lol:

ozbiljno meni je to radio ortak i glavu je hteo da mi otkine na pola posla, samo nadji nekoga proverenog da ti to uradi i bice ok, a za kod kljuch ne znam, ali ne verujem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ekstra sam zadovoljan kako mi je urađen alarm. Povezan je sa ECU, podizačima prozora i još par caki ima. Javi se na PM da ih ne reklamiram, mada mislim da zaslužuju.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 10734

Evo što se tiče potrošnje zbog koje sam i otvorio temu.

Za protekli vikend prešao sam Stilom oko 120 km uglavnom na otvorenom putu, sa sve upaljenom klimom i putni računar je javljao između 5.0 i 5.5 litara. Znači sve je u redu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je dobra potrosnja. Taman kako valja...

Jedno pitanje:

- Meni board pokazuje potrosnju "uvek" oko 3,5l/100km kada motor radi na oko 1600-1700 RMP. U prvoj i drugoj brzini naravno ne, ali u 3, 4, 5, 6, 7, 8 (uh zabroja se, ima samo 6 :) ) uvek oko 3,5l bez obzira da li je to 45km/h, 60km/h ili 90km/h (da ne lupam, ali mislim da je u 6-toj toliko na 1600 obrtaja). Probao sam na duzinama od oko 4-5km minimum da vozim konstantno, vise puta...

Da li je i kod vas tako? To mi je malo cudno ili ja negde gresim.

Potrosnja mi je po board-u oko 5,4l/100km pri 130km/h i klimom (ukljucenom naravno :) ), testirao sam na 1500km autoputa (tamo i nazad).

Ali mi ovo prethodno nije bas najjasnije... :?

Pozz...

Share this post


Link to post
Share on other sites

takodje svima predlazem ako imaju problema da promene prodavca goriva

meni je pala potrosnja otkad sam presao sa omv na eko :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam mislio da se podrazumeva da svi koji mogu sipaju na EKO.

Imam neke prijateljske insajderske informacije koje mi strogo zabranjuju da sipam bilo gde drugde. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo najsvežijeg podatka.

Zr-Thassos-Zr, oko 2100 km, prosek 5.7l po compu. Cenim da je realna potrošnja za 0.5l veća.

Prosečna brzina 95km/h, auto put 140-160, klima sve vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proverena potrosnja do mora crnogorskog i nazad. Kilometraza 1380km (malo sam se vozio po crnoj gori, ne mnogo oko 150km) Potrosnja po bordu 4,6l/km a realna po rezervoaru do vrha 5,5l/km. Sa ukupno oko 3 sata rada u mestu. Prosecna brzina oko 90, osim u kanjonu, gde nemoze toliko, ali sa dosta zestokih obilazenja, bez stednje motora i goriva...

Nesto razmisljam, da li je nekako moguce prebazdariti merenje board-a da pokazuje realnu potrosnju. Ili je to nemoguce?

A i mnogo mi ovo laze pokazuje 4,6l a realno je 5,5l... Jel moguce da toliko laze board? Mada je i gorivo kod nas lose pa i to utice na proracun potrosnje...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 1366

Gorivo kod nas više nije loše,naravno ako sipaš eurodizel na proverenim pumpama, po mogućstvu euro 5,tako da to nije razlog razlici u pokazivanju.

Da malo banalizujem, osnovna svrha automobila je da te preveze sa mesta

A u mesto B,nije to vodomer, da ti što preciznije meri potrošnju. Ako dovedeš motor u savršeno ispravno stanje, znači fabrička kompresija, nove

dizne i filteri,nova ili servisirana turbina,EGR, kat, CR pumpa u top formi,

gume napumpane, auto opterećen sa 2 putnika,... realna potrošnja bi trebala

da se približi ispisanoj.Stilo nema dovoljno parametara da bi bio precizniji,

ne beleži potrošnju kad je u leru, iako je bio među onima koji najmanje

lažu na nekom Quatrorote-ovom testu, oko pola litre manje od realne.

E sad, da ti neko flešuje ECU da ti u startu pokazuje potrošnju od pola

litre, možda i ima takvih, ali bi popostupak verovatno mnogo koštao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@comi

da znas da si u pravu...

A koliko mogu da uticu gume 215/45 R17 na potrosnju? Da li moze da "pojede" jedno pola litre vise goriva zbog sirine gume posto mu je fabricka 205/55 R16 odnosno 195/65 R15, ili je ta razlika zanemarljiva (recimo 0,1-0,2l). ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno da troši više. Otpor kotrljanja je veći, a i sam točak je verovatno dosta teži, čime troši značajan deo obrtnog momenta pri ubrzavanju.

U svakom slučaju, nije to ništa strašno, a ni tvoja odstupanja nisu velika. Apslutno se ne bih potresao previše oko toga, posebno što se postavlja pitanje koliko je odstupanje merenja protoka na benzinskoj pumpi. Verovatno je prava istina negde između bord kompjutera i tvoje aproksimacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gorivo kod nas više nije loše,naravno ako sipaš eurodizel na proverenim pumpama, po mogućstvu euro 5...

comi a gde ima da se sipa kod nas euro5...ja jos nisam video?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 1366

Na Mol pumpama,i ja mozda umisljam, ali stvarno manje smrdi taj

EURO 5. Meni je usput neka u Odzacima kad idem u tazbinu, ne znam

kako je oko Bgd-a, hvale se da su vec 22 pumpe otvorili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima u Brace Jerkovic i kod Plavog mosta. Ja tu sipam kad mogu, ali uglavnom na Eku, posto mi je mnogo blize.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...