Jump to content
FAS Goran
jolly

Lancia Lybra SW - popravka zadnjeg brisača

Recommended Posts

Pre nekoliko dana sam čuo škripanje zadnjeg brisača na mojoj plavojki, pa sam rešio sam da joj pomognem... Evo kako je to izgledalo...

 

image.jpg

 

Prvo se demontira plastična obloga spolja

 

image.jpg

 

Zatim se demontira osigurač i platnica oko osovine.

 

image.jpg

 

Izgled plastične obloge vrata prtljažnika sa dva rukohvata za zatvaranje u kojima se nalazi po jedan krstasti zavrtanj.

 

image.jpg

 

Detalj jednog zavrtnja.

 

image.jpg

 

Detalj plastične obloge brave zadnjih vrata. Postoji jedna žabica i i jedan zavrtanj koje treba demontirati. Nakon odvrtanja zavrtnja, plastika se ravnomerno skida nadole i žabica se oslodađa.

 

image.jpg

 

Jedna od nekoliko žabica koje drže plastičnu oblogu, nalazi se duboko skoro do motora brisača. Umetanjem većeg ravnog odvijača između žabice i nosača, blagim uvrtanjem odvijača žabica ide dole.

 

image.jpg

 

Demontirana žabica.

 

image.jpg

 

Demontirana cela plastična obloga zadnjih vrata prtljažnika.

 

image.jpg

 

Izgled motora brisača, potreban je šestougaoni imbus petica za demontažu.

 

image.jpg

 

Demontiran motor brisača.

 

image.jpg

 

Potrebno je skinuti ova četiri zavrtnja.

 

image.jpg

 

Izgled fabričke masti u kućištu motora brisača.

 

image.jpg

 

Ja sam mast samo razmazao po zupčanicima i mehanizmima i zatvorio kućište. Radi lepo. Ne zaboravite da povežete električni kontakt na motor nakon reparacije. U zdravlje!

Edited by Ivan
Sredjene i umanjene fotografije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebao si i u osovinicu malo masti da staviš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zahvaljujemo na detaljnom opisu, ali meni ipak nije jasno šta si ti zapravo uradio sa samim mehanizmom. Na prvoj slici se vidi da su zupčanici u savršenom stanju i da je mast prisutna baš onoliko koliko i gde treba. Ono šta si malo razmazao, prema mom iskustvu - nema nikakve veze.

Odakle je dolazilo škripanje ? Da li je nestalo ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@jolly

Lepo objasnjen postupak demontaze :thumbsup: . Samo ubuduce postuj pravila foruma o postavljanju slika: http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=54045

 

Slicno sam odradio kod sebe pre neku godinu, posto je "na kvarno" sa svoje donje strane napukla gumica izmedju soferke i osovine i tuda je blago uvlacilo vlagu i zadnji brisac pocinjao da brljavi. A po obicaju, uhvatim se da radim, zurim da zavrsim i zaboravim da slikam, ali sigurno da bi ovako nekako izgledalo :) .

Tada sam komplet ocistio i podmazao mehanizam i sredio elektromotorcic. Takodje ti je imenjak dao dobru napomenu.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam umeo da rasklopim osovinicu... oko nje je plastika, a između osovine i plastike ima pola dlake prostora... Ja sam tu kanuo ulja, e pa koliko je prošlo, prošlo je...


Trebao si i u osovinicu malo masti da staviš.

Samo sam razmazao ono masti što je bilo rasuto van zupčanika i osovinice (pogonskog puža)... Manje se čuje nego pre intervencije... Možda bi se to i ovako ionako rastopilo i popunilo u toku letnjih vrućina...

Edited by Ivan
Skinut bespotreban citat prvog posta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plastika se svlaci sa osovinice tj cupa. Skoro sam rasturao kod sebe na Y i isti je mehanizam potpuno...

... Nisam znao i nisam smeo da je čupam, vučem... Fala, za sledeći put ću znati :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da treba prvo ovaj osigurač da izbije pa onda osovinica može dole.

 

image.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...