Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Moto GP: Počinje nova sezona

Recommended Posts

videcemo veceras sou vanzemaljaca,Vinjales izuzetno brz,il on il Markez pobedjuju,Lorenco se jos muci na dukatiju dok ga ne ukroti,a navijam za Ducati,al nisam za Lorenca,pa bi volio da Dovociozo pobedi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Markes pet od pet u Teksasu, Rosi drugi uprkos kazni!

 

markes%20usa.jpg

 

Vozač Repsol Honde Mark Markes nastavio je dominaciju na Velikoj nagradi Amerika petim trijumfom na isto toliko trka u Ostinu u Moto GP šampionatu. Markes je u Teksasu došao do prve pobede ove sezone, a 56. u karijeri, ispred Valentina Rosija na Jamahi, koji je zauzeo drugo mesto uprkos tome što je kažnjen dodavanjem tri desetinke na kraju trke. Njima dvojici se na podijumu pridružio drugi vozač Repsol Honde Dani Pedrosa. Pored nastavka Markesove dominacije u Sjedinjenim Državama, treću rundu ovogodišnjeg šampionata obeležilo je i odustajanje pobednika prve dve trke Maverika Vinjalesa. Mladi vozač Yamahe napravio je veliku grešku već u drugom krugu, dok je držao četvrto mesto i izleteo sa staze. Veliku nagradu Amerika obeležila je sjajna borba između Markesa i Pedrose na samom čelu. Stariji od dvojice Španaca bio je bolji u prvoj polovini trke, dok se u drugom delu istakao aktuelni šampion. Pedrosa je sjajno startovao, ispred Markesa i Rosija, ali ''Doktor'' nije uspeo da se ozbiljnije umeša u borbu za trijumf sa vozačima Repsol Honde. Markes je još jednom pokazao da je staza u Ostinu kao pravljena za njega, dok je Pedrosa sve iznenadio posle slabog starta sezone. Na kraju je, ipak, morao da se zadovolji trećim mestom, pošto se Rosi pokazao kada je bilo najvažnije - u samom finišu trke, kada ga je pretekao.

 

''Doktor'' se prethodno u centru pažnje našao zbog incidenta koji se desio u ranoj fazi trke, kada je isekao krivinu kada ga je vozač Yamahe Teh 3 Žoan Zarko praktično izgurao sa staze. Zbog toga, devetostruki svetski šampion je kažnjen dodavanjem tri desetinke, ali to nije uticalo na njegov plasman. Na taj način je napravljen i ozbiljan presedan posebno zbog situacije sa prošlogodišnje trke na stazi Silverston, kada Markes nije kažnjen jer je isekao tri krivine. Zarko je na kraju kao četvrtoplasirani prošao kroz cilj, ispred Andree Dovicioza na Dukatiju i vozača Suzukija Andree Janonea. Najbolju desetoricu kompletirali su Danilo Petruči na Pramak Dukatiju, drugi vozač Dukatija Horhe Lorenco i Džek Miler na Hondi ekipe Mark VDS rejsing. Zahvaljujući drugom mestu, Rosi je preuzeo vođstvo u generalnom plasmanu sa 56 bodova, Vinjales ima šest manje, dok je Markes treći sa 38. Ovogodišnji Moto GP šampionat nastavlja se Velikom nagradom Španije u Heresu 7. maja.

 

Tok trke:

Od starta je poveo Pedrosa, ispred Markesa, Rosija, Lorenca i Vinjalesa. Pobednik prve dve trke brzo je pretekao vozača Dukatija, da bi usledilo njihovo smenjivanje na četvrtoj poziciji. Zarko je do kraja prvog kruga uspeo da se probije pored Lorenca, koji je izgubio dva mesta od Kračloa i Dovicioza. U drugom krugu, trka je bila gotova za Vinjalesa, da bi se Zarko približio Rosiju, a u jednom trenutku ga je čak i malo pogurao sa staze. Markes je u osmom krugu krenuo u napad na Pedrosu, koji mu je odmah odgovorio, da bi se aktuelni šampion u narednom krugu probio na čelu. U međuvremenu, viđena su odustajanja Baza i mlađeg Espargara, a Rosi je malo posustao u borbi sa Pedrosom. Pred poslednjih deset krugova, direkcija trke je odlučila da Rosi bude kažnjen dodavanjem tri desetinke na vreme jer je isekao krivinu posle duela sa Zarkom na početku trke. Nedugo zatim, Pedrosa se vratio u vođstvo, ali je Markes uzvratio, a trku je ubrzo završio Lous, dok se stariji Espargaro posle kratkog boravka u boksu vratio na stazu. Rosi se polako približavao dvojcu Repsol Honde, ali je Markes uspeo da se odvoji od Pedrose, kojeg je ’Doktor’ pratio u stopu. Tri kruga pre kraja, Rosi je napao Pedrosu, pretekao ga i uspeo da se odvoji na više od sekunde, pa kazna nije uticala na njega. Zarko je bio četvrti, ispred Dovicioza, Janonea, Petručija, Lorenca i Milera. Bodove su osvojili još Folger, Reding, Rabat, Barbera i Bautista.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pedrosa nezaustavljiv u Heresu, Lorenco na podijumu

 

pedro.jpg

 

Vozač Repsol Honde Dani Pedrosa trijumfovao je na četvrtoj trci ovogodišnjeg Moto GP šampionata, Velikoj nagradi Španije. Pedrosa je do pobede, svoje 53. u karijeri, došao posle vođstva od starta do cilja i tako se postarao da 12. godinu zaredom u najjačoj kategoriji upiše barem jedan trijumf. Drugo mesto zauzeo je Pedrosin timski kolega Mark Markes, dok se na trećem stepeniku pobedničkog postolja našao Horhe Lorenco na Dukatiju. Pedrosa je prošlog vikenda ostvario prvu pol poziciju od trke u Maleziji 2015. godine, a onda je bio nezaustavljiv na stazi na kojoj je prethodno slavio tri puta. Iza njega je vođena velika borba, a kao kandidati od početka trke istakli su se Markes, Lorenco i Žoan Zarko na Yamahi ekipe Teh 3. Branilac titule je osim kratkog perioda kada ga je Zarko pretekao u prvom delu trke bio sve vreme uz svog timskog kolegu, kojeg nije uspeo da ugrozi. Lorenco je bio sjajan u drugom delu trke i zasluženo je upisao svoj prvi podijum od prelaska u Dukati između dve sezone. Zarko je morao da se zadovolji četvrtim mestom, svojim najboljim plasmanom u najjačoj kategoriji, i bio je najbolji među vozačima Jamahe. Maverik Vinjales i Valentino Rosi imali su izuzetno tešku trku tokom koje nijednog trenutka nisu uspeli da se bore pri samom vrhu. Vinjales je na kraju zauzeo šesto mesto, dok je Rosi bio četiri pozicije dalje. Između Zarka i Vinjalesa našao se Doviciozo, a mladog Španca pratili su Danilo Petruči na Pramak Dukatiju i drugi vozač Yamahe Teh 3 Jonas Folger. Među najboljom desetoricom našli su se Aleš Espargaro na Apriliji i Rosi, a bodove su osvojili i Skot Reding, Ektor Barbera, Loris Baz, Bredli Smit i Karel Abraham.

 

Pored dominacije Pedrose i izuzetno loše trke za vozače Yamahe, Veliku nagradu Španije obeležio je i detalj iz petog kruga. Tada su sa staze izleteli vozač Mark VDS rejsinga Džek Miler i Alvaro Bautista na Apriliji, pod za sada nerazjašnjenim okolnostima, da bi mladi Australijanac potom odgurnuo španskog motociklistu. Taj incident se našao pod istragom. Uprkos lošem rezultatu, Rosi je ostao na čelu generalnog plasmana sa 62 boda, Vinjales ima dva manje, dok je Markes treći sa 58. Ovogodišnji Moto GP šampionat nastavlja se Velikom nagradom Francuske u Le Manu 21. maja.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rosi poklonio pobedu Vinjalesu u Le Manu!

 

yamaha%20gp.jpg

 

Vozač Yamahe Maverik Vinjales pobedio je na trci za Veliku nagradu Francuske, petoj trci ovogodišnjeg Moto GP šampionata, iskoristivši greške koje je njegov timski kolega Valentino Rosi napravio u poslednjih nekoliko krivina. ''Doktor'' je držao vođstvo do polovine poslednjeg kruga, da bi tada otišao široko, što je Vinjales iskoristio i preuzeo čelnu poziciju. Devetostruki svetski šampion je vrebao svoju šansu da uzvrati napad, ali je izleteo sa staze u poslednjoj krivini i ostao bez plasmana. Kao drugoplasirani trku je završio miljenik domaće publike Žoan Zarko, koji brani boje Jamahe Teh3, dok se na pobedničkom postolju našao i vozač Repsol Honde Dani Pedrosa.

 

Velika nagrada Francuske donela je mnogo uzbuđenja, a tokom njenog većeg dela u vođstvu se nalazio Zarko. Ipak, francuskog motociklistu su pratili Vinjales i Rosi, koji su strpljivo čekali priliku da ga preteknu. Kada je mladi Španac preuzeo prvo mesto, činilo se da je pobeda njegova, ali se pitao i ''Doktor'', koji je vrlo brzo uspeo da sustigne svog timskog kolegu posle preticanja Zarka. Tri kruga pre kraja, Rosi je na sjajan način napao Vinjalesa i poveo, ali tu nije bio kraj borbe. Mladi Španac je vršio pritisak na italijanskog motociklistu, koji je na kraju popustio pod pritiskom i napravio dve velike greške u ključnim trenucima trke. Na taj način, Vinjales je ostvario svoju četvrtu pobedu u kraljevskoj klasi, a Yamahi je zasluženo doneo 500. trijumf u Svetskom šampionatu. Zarko je tako preuzeo drugo mesto, ispred Pedrose, koji je nasledio četvrto mesto posle izletanja svog timskog kolege Marka Markesa. Slično kao Rosi, i Markes je napravio grešku i izleteo sa staze, ali nekoliko krugova ranije. Bolji od ostalih na kraju je bio Andrea Doviciozo na Dukatiju, ispred vozača LCR Honde Kala Kračloa, svog timskog kolege Horhea Lorenca i drugog vozača Yamahe Teh 3 Jonasa Folgera. Prvu desetoricu kompletirali su Džek Miler, Loris Baz i Andrea Janone. Posle treće pobede ove sezone, Vinjales ima 85 bodova na čelu generalnog plasmana, a prati ga Pedrosa sa 72, dok je Rosi treći sa 62.

Ovogodišnji Moto GP šampionat nastavlja se 4. juna trkom za Veliku nagradu Italije na stazi ''Muđelo''.

 

Rosi će o nastavku karijere razmišljati sledeće sezone

Vozač Yamahe Valentino Rosi izjavio je da će o nastavku karijere razmišljati sledeće sezone jer oseća da stari. Upitan o nagađanjima da će Žoan Zarko zauzeti njegovo mesto u Jamahi, Doktor je imao zanimljiv odgovor. ''Misliš ili se nadaš? Možda, zašto da ne'', uzvratio je na izazov novinara. ''Imam ugovor na dve godine i uživam. Nažalost, starim, pa ću tokom sledeće godine odlučiti hoću li da nastavim. Moramo da sačekamo da vidimo šta će biti.''

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rosi: Sâm sam kriv, tako je, kako je

 

rosi%20usa.jpg

 

Vozač Yamahe Valentino Rosi rekao je da je na Velikoj nagradi Francuske propustio veliku šansu da kompletira, kako smatra, savršen vikend. ''Doktor'' je preuzeo vođstvo tri kruga pre kraja u Le Manu, ali je u poslednjem krugu napravio malu grešku, posle koje ga je timski kolega Maverik Vinjales pretekao. Tu nije bio kraj greškama, pošto je Italijan izleteo u poslednjoj krivini i ostao bez plasmana na petoj trci sezone. Drugo mesto nasledio je miljenik domaće publike Žoan Zarko, dok je kao trećeplasirani kroz cilj prošao vozač Repsol Honde Dani Pedrosa. ''Velika je šteta, bio je ovo najbolji vikend za moj tim od početka sezone, bio sam konkurentniji na stazi, takođe po kiši, ali posebno tokom trke. Definitivno, ovo je mogao da bude najbolji rezultat sezone za mene. Bilo je teško, posebno zbog ritma, ali sam se osećao komforno na motoru, imao sam dobar osećaj i pokušao sam da napadnem'', istakao je Rosi.

Devetostruki svetski šampion je, međutim, naglasio da mu nije jasno kako je došlo do udesa. ''Nažalost, u poslednjem krugu sam napravio grešku u šestoj krivini i malo sam posustao, tako da je Maverik mogao da me pretekne. Znao sam da imam još jednu šansu, pošto je razlika bila mala. Pokušao sam da ostanem uz njega, u poslednjem sektoru sam bio dobar. Iskreno, ne shvatam šta se desilo. Obično moram da obratim pažnju na prednji kraj, ali sam ja izgubio zadnji'', rekao je ''Doktor''. Rosi je istakao da žali zbog mnogih stvari posle neslavnog kraja trke. ''Na kraju, sâm sam kriv, tako je, kako je, tako je, kako je. Šteta je vratiti se kući bez bodova. Prvenstveno mi je žao što sam propustio izvesnu pobedu, a potom jer sam izgubio i prvo mesto u generalnom plasmanu i na kraju jer sam izgubio bodove. Za mene je ovo ipak dobar vikend, bio sam jak. Sada moramo da počnemo da razmišljamo o sledećoj trci, nadam se da ću voziti kao ovog vikenda. Moram da nastavim ovako'', kaže Rosi.

 

Vinjales: Planirao sam preticanje u poslednjoj krivini

Pobednik trke za Veliku nagradu Francuske Maverik Vinjales rekao je da je postavio sebi jasan cilj pre nego što je njegov timski kolega Valentino Rosi napravio grešku, posle koje je došao do trijumfa. Poslednjih nekoliko krugova trke u Le Manu obeležio je duel dvojice vozača Yamahe - Rosi je preuzeo vođstvo tri kruga pre kraja i držao ga je do poslednjeg, ali je napravio grešku, posle koje ga je Vinjales pretekao. ''Doktor'' nije odustajao, ali je napravio grešku u poslednjoj krivini i izleteo sa staze, pa je tako ostao bez plasmana. ''Dao sam sve od sebe, kočio sam kasno na svim tačkama kočenja do kraja. Nije bilo lako. Kada me je Valentino pretekao, stvorio je malu razliku, ali smo smo postavljali slična vremena, tako da mi je bilo teško da se vratim na čelo. Ali, imao sam odlična vremena u prvom i drugom sektoru da bih pokušao da ga preteknem u poslednjoj krivini, to mi je bio plan'', rekao je Vinjales. Mladi Španac je istakao da je dao sve od sebe posle Rosijeve greške, a pre izletanja devetostrukog svetskog šampiona. ''Video sam da je Valentino napravio grešku i iskoristio sam svoju priliku. Dao sam 200 odsto od sebe da bih mu pobegao i došao do pobede. Srećan sam što sam posle dve užasne trke došao do pobede, imao sam i najbrži krug, što je lepo'', naglasio je Vinjales. Zahvaljujući trećoj pobedi ove sezone, Vinjales je preuzeo vođstvo u generalnom plasmanu sa 85 bodova, 17 više od Pedrose, a 23 od Rosija.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vozači nezadovoljni šikanom na Katalunji

 

ales%20espargaro.jpg

 

Moto GP vozači nisu zadovoljni novom šikanom u Katalunji, i tvrde da nije po standardima tog sporta. Razlog njenog pravljenja je tragična smrt Luisa Saloma na ovoj stazi prošle godine, ali prve reakcije nisu baš ohrabrujuće. ''Glupe krivine sa potpuno glupim uglovima. Ovo što je napravljeno nema veze sa stazom ni sa našim sportom, uopšte nije zabavno'', rekao je Aleš Espargaro. ''Nova šikana? J***o s***e'', kratko i jasno je rekao Loris Baz. 

 

Vinjales: Spreman sam za Rosija u Muđelu

Mavirik Vinjales je svestan da će, posle svega što se dešavalo u Le Manu, Valentino Rosi biti i te kako motivisan za revanš u svom dvorištu u Muđelu. ''Znam da će u Muđelu biti teška trka, jer je to posebna trka za Valentina. Sada će biti dodatno motivisan, ali spreman sam, to je jedna od staza na kojima se osećam odlično i na kojima se osećam veoma udobno na Yamahi''. Vinjales, ipak, ne želi da žuri sa obećanjima o pobedi. ''Ne želim da kreiram atmosferu očekivanja, jer sam to uradio u Heresu i nije se dobro završilo. Bilo bi lepo da bude dosta borbi, da pružimo navijačima dobar šou. Naravno da će Valentino biti najopasniji jer će želeti dodatno da se dokaže pred domaćom publikom'', jasan je Vinjales.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem: Rosi se povredio vozeći moto-kros

 

166124-rossi.jpg

 

Pripreme za predstojeću trku MotoGP klase u Muđelu mogle bi da budu nešto komplikovanije za Valentina Rosija nego obično. Trenutno trećeplasirani u generalnom plasmanu imao je nezgodu, vozeći trening kros motorima u Kavaljari. Prema informacijama, koje su preneli mediji u Italiji, Rosi je primljen u bolnicu zbog povreda grudnog koša i abdomena. Rosi bi trebalo da prenoći u bolnici, gde će biti pregledan, ali kako stvari stoje nije u pitanju teža povreda.U prvom trenutku, sumnjalo se da je Italijan polomio rebro i doživeo povredu ramena. U jutarnjim časovima bi trebalo da ode na snimanje. U saopštenju koje je izdao njegov tim Jamaha, navodi se da Rosi nije pretrpeo nijedan prelom i da će nove vesti o njegovom oporavku biti poznate u petak u podne.

 

Za MotoGP vozače ovakav vid treninga veoma je važan, ali sa sobom nosi određene rizike. "Doktoru" se su slične nezgode dešavale i u prošlosti - u aprilu 2010. povredio je rame, takođe vozeći moto-kros.

Najtrofejniji vozač MotoGP-a veliku pažnju posvećuje vožnji izvan asfaltiranih površina, pa je u blizini svoje rodne Tavulije napravio posebnu stazu. Trka u Muđelu vozi se sledeće nedelje.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valentino Rosi otpušten iz bolnice

 

yamaha%202017.jpg

 

Devetostruki Moto GP šampion, vozač Yamahe Valentino Rosi otpušten je iz bolnice nakon što je na treningu kros motorima u Kavaljari povredio grudni koš i abdomen. Trenutno trećeplasirani u generalnom plasmanu proveo je noć u bolnici u Italiji, ali pošto se bol u grudima smanjio, dobio je dozvolu da napusti bolnicu. ''Valentino će nastaviti oporavak kod kuće'', saopštio je Rosijev tim. U prvom trenutku se sumnjalo da je ''Doktor'' polomio rebro i doživeo povredu ramena, ali je njegov tim ubrzo posle nesreće saopštio da Rosi nije pretrpeo nijedan prelom. Italijanu su se slične stvari dešavale i u prošlosti. U aprilu 2010. je povredio rame, takođe vozeći moto-kros. Rosija očekuje nastavak MotoGP šampionata, a naredna trka vozi se u Italiji, u Muđelu i počinje 4. juna.

 

Dovi: Još nismo spremni za pobede

Vozač Dukatija Andrea Doviciozo priznao je da on i njegov motor još nisu spremni da se bore za pobedu. ''Sigurno je da moramo da poboljšamo brzinu u skretanjima, imamo ista ograničenja kao na drugim stazama. Na dobrom smo putu, ali i dalje ne možemo da se borimo za pobedu''. Doviciozo je bio upitan o novoj šikani, i kao većina vozača, nije bio oduševljen. ''Nije baš previše prijatno, ali ako je bezbednije, onda neka bude. Mislim da će mnogi vozači probati da preseku krivine tu i moraćemo o tome da popričamo sa organizatorima pre trke'', objasnio je Doviciozo.

 

Bradl: Voziću za Hejdena

Ekipa Red Bul Honde donela je odluku da se takmiči na VN Velike Britanije u Donington Parku. Jer, život se nastavlja. Jer, Niki Hejden bi se sigurno nasmejao i rekao im da samo voze. Težak teret pašće na leđa još jednog višeg Moto GP vozača Štefana Bradla. Nemac je rekao da će ove dve trke na Ten Kate Hondi voziti u čast tragično preminulog američkog vozača. ''Ovo će biti veoma težak vikend za sve. Biće mnogo emocija. Ali, vozićemo za Nikija, jer bi on tako hteo, jer je ceo život uživao u motorima i trkanju. Donington je staza koju dobro poznajem i nadam se da ću uspeti da zabeležim dobar rezultat za njega'', rekao je Bradl. Sve vreme, u boksu tima biće prisutan broj 69, koji je nosio šampion Moto GP klase iz 2006.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andrea Doviciozo trijumfovao na Velikoj nagradi Italije

 

166507-dovi.jpg

 

Vozač Dukatija Andrea Doviciozo trijumfovao je na Velikoj nagradi Italije, šestoj trci ovogodišnjeg Moto GP šampionata. Doviciozo je tako upisao svoju treću pobedu u kraljevskoj klasi, a ujedno je upotpunio savršen dan za Italijane u Muđelu. Posle Andree Minja i Matije Pasinija, Doviciozo je oduševio domaće navijače i postarao se da se prvi put od Muđela 2008. godine na najvišem stepeniku pobedničkog postolja nađu samo italijanski motociklisti. Drugo mesto zauzeo je Maverik Vinjales na Yamahi, dok se na trećem stepeniku pobedničkog postolja našao vozač Pramak Dukatija Danilo Petruči. Miljenik domaćih navijača Valentino Rosi morao je da se zadovolji četvrtim mestom, više od sekunde iza Petručija.

 

Velika nagrada Italije pružila je mnogo uzbuđenja, a rešena je u 14. krugu, kada je Doviciozo preuzeo vođstvo i od tada se nije osvrtao. Do tog trenutka, na čelu su se smenjivali Rosi, Vinjales i drugi vozač Dukatija Horhe Lorenco, ali je Doviciozo strpljivo čekao svoj trenutak i kada je on došao iskoristio je savršenu priliku za trijumf. Njegovu pobedu još većom čini činjenica da je nekoliko sati pre trke pod znakom pitanja bilo da li će voziti, zbog trovanja. Za preostala mesta na podijumu borili su se Vinjales, Petruči i Rosi, a ''Doktor'' je u poslednjih nekoliko krugova ostao bez šanse. Italijan je između trka u Le Manu i Muđelu doživeo povrede u padu tokom treninga motokrosa, što je uticalo na njegovo izdanje ovog vikenda. Petruči je uspeo da izazove mladog Španca za drugo mesto, ali je vozač Yamahe uspeo da se odbrani. Bolji od ostalih na petom mestu bio je vozač Aspara Alvaro Bautista, ispred Marka Markesa na Repsol Hondi, vozača Yamahe Teh 3 Žoana Zarka i Lorenca. Prvu desetoricu kompletirali su test vozač Dukatija Mikele Piro, koji je dobio specijalnu pozivnicu, i Andrea Janone na Suzukiju. Šestu trku sezone obeležio je i incident iz poslednjeg kruga kada je vozač Repsol Honde Dani Pedrosa izgubio kontrolu nad svojim motorom i izbacio Kala Kračloa sa staze. Vinjales drži čelo generalnog plasmana sa 105 bodova, a prate ga Doviciozo sa 79 i Rosi sa 75. Ovogodišnji Moto GP šampionat nastavlja se narednog vikenda Velikom nagradom Katalonije.

Pogledajte kompletne rezultate trke ovde.

 

Tok trke:

Od starta je poveo Rosi, ispred Vinjalesa, Lorenca, Dovicioza, Markesa i Pedrose. Lorenco se probio ispred Vinjalesa, na trenutak i ispred Rosija, ali je otišao široko u prvoj krivini drugog kruga, da bi ispravio grešku nekoliko krivina kasnije i poveo. ''Doktor'' je uzvratio vrlo brzo, a Markes se probio ispred Vinjalesa, ali je ubrzo pao na šesto mesto, dok je Lorenco ponovo preuzeo vođstvo. Rosi i Vinjales su u trećem krugu projurili pored Lorenca, da bi mladi Španac pretekao Rosija, a isto je učinio i Doviciozo, koji se u međuvremenu našao ispred svog timskog kolege. Petruči i Bautista su se u međuvremenu probili ispred Markesa, dok je Lorenco pao na osmo mesto. U 14. krugu Doviciozo je preuzeo vođstvo i brzo odvojio, dok se Petruči probio pored Rosija, a potom i Vinjalesa. Međutim, mladi Španac je brzo uzvratio, a do kraja trke je uspeo da se odupre napadima vozača Pramak Dukatija. Rosi je u samom finišu ispao iz borbe na vrhu, ali vozači koji su ga sledili nisu ni mogli da mu priprete. Bautista je na kraju bio četvrti, ispred Markesa, Zarka i Lorenca, a među najboljom desetoricom bili su i Piro i Janone.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vinjales: Izgledalo je kao da mi je otpala ruka...

 

166557-vinjales.jpg

 

Maverik Vinjales je bio veoma zadovoljan drugim mestom i svojim nastupom u Muđelu. I pored ogromnih bolova u ruci nakon pada na treningu u petak, vozač Jamahe je uspeo da pobegne konkurenciji u generalnom plasmanu na više od jedne pobede razlike. ''Veoma sam srećan zbog drugog mesta jer sam bio u velikim bodovima. Ne padam često, ali kad padnem, onda baš padnem. Izgledalo je u jednom trenutku kao da mi je otpala ruka, ali sam samo malo pomerio mišić. Svaka čast i Doviju, bio je veoma jak i zaslužio je pobedu, ali meni je ovih 20 pobeda veoma važno'', rekao je Vinjales. Španac je dodao i to da se raduje trci na Katalunji i da Dovicioza smatra glavnim rivalom u borbi za titulu (zanimljivo), ali da se Rosi i Markes nikako ne smeju otpisati.

 

Petrući: Prodao bih kuću za podijum!

Iako nije pobedio Valentino Rosi, Italijani su imali mnogo čemu da se raduju nakon Moto GP trke u Muđelu. Pobedio je Andrea Doviciozo na Dukatiju, ali ipak, uloga junaka dana ide Danilu Petrućiju, koji je svoj Pramak Dukati dovezao do treće pozicije, ispred Rosija. ''Znao sam da moram da sve vreme da budem na maksimumu ako želim da se borim za podijum. Ne znam kako sam uspeo. Tako su sporo prolazili krugovi. Mislio sam da li da probam da napadnem Maverika ili da se okrećem oko sebe da vidim gde je Valentino.  Van sebe sam od sreće. Prodao bih kuću za ovaj podijum'', rekao je Petrući. Koliki je njegov uspeh, govori i činjenica da je startovao trku sa devete pozicije i da se ozbiljno mučio na treninzima i u kvalifikacijama.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zarco je "opasan" vozač, i tek će se dokazivati.
Ali svi treba da strepe od Dukatija ! Onog momenta kad žabari uklavire kontrolu u krivinama sa brzinom koju imaju, skinute mnogima osmeh sa lica :)
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

bas mi drago najvise zbog desmodovija,a i zbog Dukatija,najvise navijam za njih,a pomalo i za hondu,

svaka cast Doviciozu na zadnje dve trke

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao što ste rekli:

 

Andrea Doviciozo pobedio na VN Katalonije

 

dovi%202017%20k.jpg

 

Italijanski motociklista Andrea Doviciozo zabeležio je drugu vezanu pobedu u ovogodišnjem Moto GP šampionatu pošto je trku za Veliku nagradu Katalonije odvezao u vremenu 44:41.518 i ozbiljno se uključio u borbu za titulu. Iako je startovao sa sedmog mesta Doviciozo je iskoristio snagu Dukatija i vrlo brzo prokrčio put do vrha. Dok je on to radio u ranoj fazi drugi Dukati je bio u vođstvu. Horhe Lorenco je uspeo već u prvom kruu da obiđe Danija Pedrosu i nekoliko krugova je vodio duel sa Markom Markezom. Ipak, Pedrosa se ubrzo vratio na lidersko mesto, a između njega i Markeza izbio je Doviciozo. Lorenco je toliko pao, da se u jednom trenutku borio za osmo mesto sa Valentinom Rosijem. Ipak, trostruki šampion u kraljevskoj klasi uspeo je da izdrži nalete bivšeg timskog kolege i na kraju se probio do četvrtog mesta. Dramatično je bilo na vrhu. Trojka Pedrosa, Doviciozo, Markez držala je stabilan poredak dok 10 krugova pre kraja Italijan nije rešio da iskoristi snagu Dukatija. Obišao je na startno ciljnom pravcu Pedrosu i ubrzo umakao Hondama, obezbedivši drugu vezanu pobedu. Pedrosu je u istom krugu obišao i Markez, koji je osvojio vrednih 20 bodova, a Pedrosa je morao da se zadovolji poslednjim stepenikom pobedničkog postolja. Peti je bio Žoan Zarko, šesti sjajni ovog vikenda Jonas Folger, a sedmi Alvaro Bautista. Yamahe su potpuno razočarale. Rosi je zauzeo na kraju osmo mesto i jedino što može da ga zadovolji je što je bio ispred Maverika Vinjalesa i bar za bod smanjio zaostatak za liderom u generalnom plasmanu. Vinjales sa ovih sedam bodova ima sada 112 boda, a Andrea Doviciozo se ozbiljno primakao na 104. Mark Markez je sada treći sa 88 bodova, Dani Pedrosa ima 84, a Valentino Rosi 83.

 

U Moto 2 i Moto 3 klasama slavili su Španci. Aleks Markez je na najbolji način iskoristio pol poziciju i čelno mesto nije ispuštao od samog starta. Ovom pobedom na najbolji način je iskoristio samo šesto mesto prvoplasiranog u generalnom plasmanu Morbidelija i smanjio zaostatak na 20 bodova. Između njih dvojice je Tomas Luti, koji ima 13 bodova manje od Morbidelija a u Katalunji je bio treći, iza Matije Pasinija. U najslabijoj klasi nastavlja da dominira Đoan Mir, koji je i na ovoj trci ostvario pobedu i sada ima 45 bodova prednosti u generalnom plasmanu u odnosu na Romana Fenatija, koji je bio drugi, a poslednje mesto na podijumu zauzeo je Horhe Martin.

 

 

Strpljivi Doviciozo: Savršena taktika tima

Završen je još jedan neverovatan vikend za vozača Dukatija Andreu Dovicioza - na stazi u Barseloni ostvario je drugu pobedu zaredom ostavivši iza sebe dvojac Honde - Mark Markes i Dani Pedrosa završili su na drugoj, odnosno trećoj poziciji. Još važnije je da je fantastični Doviciozo sada prišao lideru u generalnom plasmanu, Maveriku Vinjalesu, na samo sedam poena zaostatka. Uvek realni italijanski vozač istakao je ''savršenu taktiku'' svog tima kao tajnu za uspeh na stazi u Kataloniji. ''Situacija je bila takva da su se gume, a naročito zadnja, mnogo trošile, pa se nismo mnogo fokusirali na samu brzinu. Kada je trka započela, niko nije krenuo u prebrzom tempu jer su svi mislili na to kako da sačuvaju gume. Pretekao sam nekoliko vozača i našao se iza Danija, pa sam odlučio da ostanem tu. Obojica smo čuvali gume i tempo uopšte nije bio visok, ali niko nas nije prestizao. Na deset krugova do kraja, ipak sam uspeo da preteknem Danija, ali kada sam izbio na čelo, shvatio sam da su mi gume potpuno istrošene. Imao sam sreće što je situacija bila ista i za protivnike'', govorio je Dovi o neuobičajenom toku trke. ''Osećaj je čudan jer sam pobedio, a nisam vozio najbrže što sam mogao'', zaključio je italijanski vozač.

 

Na pitanje novinara kako se nova pobeda odražava na njegove šanse da izbije na čelo tabele u generalnom plasmanu, Doviciozo je rekao: ''Niko ne može da predvidi tok šampionata, naročito ove godine - svaki vikend je druga priča. Nisam toliko fokusiran na osvajanje šampionata koliko na razvijanje motora. Vikend je bio čudan, ali smo uspeli da ga uspešno okončamo zahvaljujući savršenoj strategiji tima. Nisam očekivao da ću ovde biti jedan od kandidata za pobedu, ali sam uspeo. Znam dobre i loše osobine svog motora i koristim ga najviše što mogu na svakoj trci. Realan sam - mislim da ne možemo da se uključimo u šampionsku trku, i dalje nam nešto nedostaje.''

Naredna trka Moto GP na programu je u Asenu u Holandiji i voziće se 25. juna.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vinjales: Drama u glavi, ne znam u čemu je problem

 

163084-vinjales.jpg

 

Maverik Vinjales iza sebe ima težak vikend u Barseloni i kaže da mu je u ''glavi velika drama''. Vozač Yamahe završio je trku na Katalunji na veoma lošem desetom mestu, ali smatra da problem nije u motoru. ''Ne znam, u nedelju ujutru sam lagano išao 1.46.1 i mogao brže, a na trci sam išao 1.46.5 i samo što nisam pao. Problem nije u motoru, što ostavlja samo gume. Stvarno ne znam, na jednoj trci se osećam kao da sam ubedljivo najbolji, onda sam na sledećoj jedva deseti. Veoma je čudno'', rekao je Vinjales. Njegova prednost ispred zahuktalog Andree Dovicioza na vrhu Moto GP karavana sada je samo sedam poena a sledeća trka je u Nemačkoj, dok se posle Zahsenringa ide na letnju pauzu.

 

Rosi: Nismo bili brzi nijednog trenutka

Čudno i pomalo mučno je bilo gledati Jamahe na stazi u Katalunji i trka se svela na ograničavanje štete. Valentino Rosi je završio trku na osmom mestu, a nakon ovog istanja, verovatno je žal za ispuštenim bodovima iz Le Mana još veći. ''Veoma sam tužan zbog ovog vikenda, ništa nije bilo kako treba, od početka do kraja. Kada završite 20 sekundi iza pobednika, jasno je da nešto ne valja. Bojali smo se da bismo mogli da ''patimo'' na ovoj stazi, ali niko nije očekivao da će biti ovako loše. Probali smo sve, ali nismo imali brzinu nijednog trenutka'', rekao je Rosi. 

 

Lorenco: Sve sam bliži

Vozač Dukatija Horhe Lorenco izjavio je da je u pokušaju da sačuva gume sporije startovao u trci za Veliku nagradu Katalonije. Španac je trku počeo sa druge pozicije, već u prvom krugu je uspeo da obiđe Danija Pedrosu i vodi duel sa Markom Markesom. Ipak, Pedrosa se ubrzo vratio na lidersko mesto, dok je Lorenco toliko pao da se u jednom trenutku borio za osmo mesto. Na posletku je završio četvrti. ''Znali smo da će na neki način ova trka da bude preživljavanje i da moramo da budemo oprezni s gumama, da ih sačuvamo. Tako da nismo mogli od početka da krenemo snažno. Mogao sam da budem malo brži, ali znao sam da bi bilo gore na kraju, pa sam pokušavao da kontrolišem situaciju. Na žalost nisam uspeo da zadržim mesto pri vrhu tokom cele trke. Dovi, Mark i Dani su imali nešto više, pa su utekli. Srećan sam zbog druge Dovijeve pobede i zbog tima. Ja sam sve bliži svaki put'', kazao je Lorenco.

Šansu za bolji rezultat Španac će imati 25. jun, za kada je zakazana Velika nagrada Holandije.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rosi: Ne očekujem previše novosti u Asenu

 

166124-rossi.jpg

 

Vozač Yamahe Valentino Rosi ne veruje da će se previše stvari promeniti u Asenu u odnosu na prethodnu trku u Katalunji. Dobar deo timova imao je privatne testove na Katalunji nakon trke u Španiji. ''Uradili smo dobar posao i motocikl je lakše voziti. I dalje grip nije baš najbolji, ali uvek može da bude bolje. Ne očekujem previše novosti u Asenu, možda samo promene u nekim sitnim stvarima, ali Asen je jedna od kultnih staza, svi je volimo''. Zanimljivo je bilo i pitanje Vilku Zelenbergu da li nakon pada Rosija u Le Manu i loših rezultata na Katalunji ''ključa'' u boksu. ''Sada, ne mogu da vam odajem detalje, ali sigurno da nije tako kao što vi mislite. Svakome može da se desi loša trka. Takođe, normalno je da se Rosi i Maverik odluče za različite poteze i različite putanje. Nema nikakvih problema sa atmosferom'', potvrdio je Zelenberg.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rosi doktorski na Asenu za 115. trijumf!

 

rossi%202017.jpg

 

Vozač Yamahe Valentino Rosi trijumfovao je na spektakularnoj Velikoj nagradi Holandije, osmoj trci ovogodišnjeg Moto GP šampionat. ''Doktor'' je do prve pobede posle godinu dana, a 115. u karijeri, došao sjajnom vožnjom na legendarnom Asenu ispred Danila Petručija na Pramak Dukatiju. Rosiju je to ujedno deseti trijumf u Holandiji.

 

 

Treće mesto zauzeo je branilac titule Mark Markes, koji je u borbi za podijum u cilju pobedio vozača LCR Honde Kala Kračloa.

 

 

Osma runda sezone u kraljevskoj klasi pružila je neverovatno uzbuđenje ljubiteljima motociklizma zbog odlične vožnje glavnih aktera, ali i uslova koji su se menjali tokom trajanja trke. Rosi je trku na ''Katedrali motociklizma'' odvozao u stilu svog nadimka - ''Doktor'', pošto je strpljivo čekao svoj trenutak, a potom je uspeo da ''slomi'' svoje rivale. Italijanski motociklista je od starta trke bio na samom vrhu, a tada se borio sa osvajačem pol pozicije Žoanom Zarkom i Markesom. Devetostruki svetski šampion je vođstvo preuzeo u desetom krugu, pretekavši Zarka i potom se odbranivši iz kontakt, a na polovini trke došlo je do velikih promena, pošto je počela da pada kiša. Borbi za pobedu tada se prvo priključio vozač Pramak Dukatija Danilo Petruči, a potom i pobednik prethodne dve trke Andrea Doviciozo. Petruči je pored Rosija imao najbolji ritam, a njih dvojica su to potvrdili odvojivši se u samom finišu. Markes i Doviciozo su se tada borili za jedino preostalo mesto na podijumu, a u poslednja tri kruga im se pridružio Kračlou, koji ih je ozbiljno izazvao. Vozač Pramak Dukatija je u samom cilju imao šansu da napadne ''Doktora'', ali se Rosi nije predao i pobedio ga je za 63 hiljaditinke.

Iza njih viđena je jednako zanimljiva borba, a Markes je za 42 hiljadita dela sekunde bio bolji od britanskog motocikliste. Kračlou je morao da se zadovolji četvrtim mestom, ispred Dovicioza, prošlogodišnjeg pobednika Velike nagrade Holandije Džeka Milera i Karela Abrahama, koji brani boje Aspara. Prvu desetoricu kompletirali su Loris Baz, Andrea Janone i Aleš Espargaro.

 

Zarko, koji je prvi put u karijeri startovao sa pol pozicije u kraljevskoj klasi, imao je praktično trku za zaborav. Posle kontakta sa Rosijem i pada na četvrto mesto prvi je otišao po motor namešten za kišu, a zbog brzog ulaska u boks dobio je kaznu ‚prođi kroz‘. Francuski motociklista je na kraju zauzeo 14. mesto, a pored njega trku za zaborav imao je i drugi vozač Jamahe Maverik Vinjales, koji je izleteo sa staze na polovini trke. Isto može da se kaže i za Horhea Lorenca na Dukatiju i vozača Repsol Honde Danija Pedrosu. Lorenco je osvojio jedan bod, a u samom finišu su ga junaci trke pretekli za ceo krug, dok je Pedrosa bio dve pozicije ispred njega, na 13. mestu. Posle takvog raspleta, Doviciozo je preuzeo čelo generalnog plasmana sa 115 bodova, četiri više od Vinjalesa. Rosi je na trećoj poziciji sa 108, dok je Markes četiri boda iza njega.

Ovogodišnji Moto GP šampionat nastavlja se Velikom nagradom Nemačke već sledećeg vikenda.

 

Tok trke:

U 13. krugu, trka je bila gotova za Vinjalesa, koji je pao u poslednjoj šikani, a srećom Doviciozo ga nije pokupio. Rosi nije uspevao da se odvoji od Markesa, ali je Petruči uspeo da se probije i ispred Zarka i ispred vozača Repsol Honde. ''Doktor'' je to iskoristio da pobegne rivalima na više od sekunde, a Doviciozo je u tim trenucima vozio sjajno, najbrže na stazi i sustigao je i pretekao Zarka.

 

 

Osam krugova pre kraja vozačima je poručeno da mogu da menjaju motore, Zarko je prvi to učinio, a Petruči je sustigao Rosija, dok je Doviciozo prošao pored Markesa. Umesto napada Petručija na Rosija, Doviciozo je napao vozača Pramak Dukatija i njih dvojica su se još nekoliko puta smenjivali na pozicijama. Markes se pridružio borbi, Lorenco je otišao u boks po drugi motor. Petruči je poveo pet krugova pre kraja, Rosi se zadržao uz njega, a Markes i Doviciozo su izgubili priključak. Zarko je dobio kaznu prođi kroz, Kračlou se pridružio borbi za treću mesto i brzo je pretekao Dovicioza, a potom i Markesa. Do kraja trke, ‚Doktor‘ je uspeo da se odbrani i trijumfuje, dok je branilac titule nadmudrio Kračloa i Dovicioza u borbi za treće mesto.

 

preuzeto sa - Auto Blog

 

----------------------------------

 

Rosi: Mnogo je vremena prošlo...

 

rossi%20assen.jpg

 

Devetostruki svetski šampion Valentino Rosi rekao je svoje desete pobede na Velikoj nagradi Holandije da veruje da se zahvaljujući njoj vratio u borbu za titulu. Vozač Yamahe je do svog prvog trijumfa došao pobedivši Danila Petručija na Pramak Dukatiju za 63 hiljaditinke u cilju. Pošto njegov timski kolega Maverik Vinjales nije uspeo završi osmu trku sezone, ostao je bez prve pozicije u generalnom plasmanu, a Rosi je sada treći, sa samo sedma bodova manje od vodećeg Andree Dovicioza. ''Ovo je važna pobeda jer je šampionat otvoren. Nadoknadili smo veliki broj bodova, ali posle ovako sjajne trke, fantastičan je osećaj pobediti'', istakao je Rosi. ''Ovo mesto je specijalno, posebno sada, kada imate toliko ljudi koji su došli, a staza je fantastična. Bila je ovo sjajna trka od početka do kraja, u prvom trenutku sam pomislio da bih mogao da pobedim jer sam bio u vrhu, imao sam dobar ritam, ali je kiša počela da pada. Ali, ovo je Asen i ovo je moja deseta pobeda ovde, tako da sam presrećan. Srećan sam iz različitih razloga, ali je glavni to što sam ponovo pobedio. Trkam se i radim tokom cele godine za ovaj osećaj, on je sjajan pošto sam ga prethodni put osetio prošle godine. Mnogo je vremena prošlo'', istakao je Rosi.

Italijanski motociklista kaže da se u Asenu mnogo bolje osećao na svom motoru, istakavši da je mogao da vozi na svoj način. ''Osećam se mnogo bolje na motoru, vratio mi se osećaj i to je najvažnije jer sam mogao da vozim na svoj način za pobedu kao što je ova. Osećam da mogu bolje da vozim motor, ali otkrićemo da li će tako biti i na Sahsenringu, koja je drugačija staza u poređenju sa Asenom. U prošlosti smo tamo imali mnogo sjajnih trka, ali se nadamo da ćemo biti konkurentni i tamo'', naglasio je ''Doktor''. Ovogodišnji Moto GP šampionat nastavlja se Velikom nagradom Nemačke narednog vikenda.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rosi: Zarko ne razume kako se pretiče

 

Image result for rossi doctor

 

Vozač Yamahe Valentino Rosi rekao je da francuskom motociklisti Žoanu Zarku nije jasno kako treba da se pretiče u kraljevskoj klasi posle poslednjeg u nizu kontakata između njih dvojice. Pošto je osvojio pol poziciju, svoju prvu u najjačoj kategoriji, vozač Yamahe Teh 3 je vodio u prvih 11 krugova nedeljne Velike nagrade Holandije, pre nego što ga je ''Doktor'' pretekao. Zarko je pokušao odmah da uzvrati, napadom sa unutrašnje strane u trećoj i četvrtoj krivini, ali je udario u zadnji deo Rosijevog motora i pao je na četvrto mesto. Njih dvojica su prethodno imali kontakt u Ostinu pre dva meseca, kada je Rosi kažnjen jer je isekao krivinu.

 

''Ne smatram da je loš momak, samo ne razume razdaljinu između motora. Kao u Ostinu, pokušao je nešto nemoguće. Ne razumem zašto, to je bila moja linija. Kada želite nekoga da preteknete morate da razumete i da taj drugi vozač neće nestati'', istakao je Rosi posle svoje 115. pobede u karijeri. Zarko je rekao da je pokušao da iskoristi to što je Rosi otišao za nijansu šire kada ga je pretekao. ''Dva puta je otišao široko, tako da sam iskoristio priliku. Želeo sam da se vratim u vođstvo, pošto bi za mene bilo bolje da zadržim svoj ritam ako sam na čelu. Pokušao sam da zadržim brzinu u krivini sa unutrašnje strane, ali je on bio veoma brz, bio sam mu zdesna, gledao sam desno i nisam mogao da ga vidim. Doneo sam odluku i čekao sam da vidim da li ćemo imati kontakt ili ne'', naglasio je Zarko.

 

Osma trka sezone se od tada pretvorila u noćnu moru za dvostrukog šampiona Moto2 kategorije pošto je otišao u boks po drugi motor kada je kiša počela da pada. Ispostavilo se da padavine nisu bile toliko jake, a takođe je zaradio kaznu zbog prebrze vožnje prilikom prolaska kroz boks i trku na legendarnom Asenu je završio na 14. mestu. ''Kada je kiša počela da pada, bio sam zaista uplašen na slik pneumaticima. Već smo išli do samih granica po suvom, ali kada počne da pada kiša, može da dođe do udesa i nisam želeo to da rizikujem. Da je kiša padala malo jače, postojala je mogućnost da dođem do dobrog rezultata, ali sam od heroja postao ništa'', istakao je vozač Yamahe Teh 3.

Ovogodišnji Moto GP šampionat nastavlja se već predstojećeg vikenda trkom za Veliku nagradu Nemačke na stazi ''Sahsenring''.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reci cu samo - ko nije gledao trku, zestoko se zeznuo.

Svaka im cast svima a posebno Doviju i Kraclovu na voznji u drugoj polovini trke

Petruci je imao brzinu za Rosija na kraju, ali je ipak iskustvo bilo odlucujuce. Mangupski ga je Rosi drzao na odstojanju iza sebe.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

jedna od boljih trka ove godine,ma iz trke u trku sve nepetije i napetije,Doktor vozi,kao u najboljim godinama,

Bravo za Moto GP,vrhunski,ima jos dosta kandidata da postanu vanzemaljci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Markes i dalje gospodari Zahsenringom, sjajni Folger

 

m%20markes.jpg

 

Kako prenosi Sport klub, vozač Repsol Honde Mark Markes ostvario je pobedu na devetoj trci u sezoni Moto GP šampionata voženoj na stazi Zahsenring u Nemačkoj. Velika nagrada Nemačke na Zahsenringu se vozila 20. put, Markes je još jednom dokazao da mu je ta staza jedna od najomiljenijih. Španac, aktuelni šampion ''kraljevske klase'', pobedio je peti put uzastopno u Moto GP klasi, a osmi put zaredom u sve tri klase. Fantastičan je bio i vozač Yamahe Teh 3 Nemac Jonas Folger, koji je uspeo da osvoji drugo mesto i svoj prvi podijum u Moto GP šampionatu. Ipak, Markes nije dozvolio iznenađenje ''na svom terenu'' pa je na kraju trku odvezao u vremenu 40:59,525, dok je Folger uz najbrži krug ipak zaostao 3.310 sekundi. Treće mesto je pripalo drugom vozaču Honde Daniju Pedrosi, koji je sa 11.546 sekundi kašnjenja obezbedio mesto na podijumu. Vozač Yamahe Maverik Vinjales je vozio odlično posle slabih kvalifikacija, pa je sa 11. mesta na startu uspeo da se probije do četvrte pozicije, dok je njegov klupski kolega Valentino Rosi sa devete pozicije došao do mesta broj pet. Sledili su motociklista Aspara Alvaro Bautista na šestom mestu, sedmi je bio član Aprilije Aleš Espargaro, dok je tek osmo mesto pripalo Andrei Doviciozu, koji je do ove trke bio prvi u generalnom plasmanu vozača. Prvih deset su kompletirali Francuz Žoan Zarko na Yamahi Teh 3 i Kal Kračlou vozač LCR Honde. Trku nisu završili Andrea Janone (Suzuki), Sem Lous (Aprilija) i Ektor Barbera (Avintija).

Posle devet trka i prvog dela sezone u generalnom plasmanu vozača Mark Markes vodi sa 129 poena. On je sa četvrtog mesta pred Zahsenring skočio na prvo, a sada ga prate Maverik Vinjales sa 124 boda, dok Andrea Doviciozo ima poen manje, a Valentino Rosi 119 bodova. Sledeća trka u Moto GP šampionatu se vozi 6. avgusta u češkom Brnu, a kao i do sada kompletnu akciju ćete moći da pratite na kanalima Sport kluba.

 

Markes: Dobar je osećaj otići na odmor kao lider

Osmom vezanom pobedom na stazi Zahsenring, Mark Markes preuzeo je vodeću poziciju u generalnom plasmanu, a nakon još jedne pobede na trci za Veliku nagradu Nemačke kaže da mu je najvažnije da su on i njegov tim, u svim uslovima, u vrhu bez velikih oscilacija. Mark Markes uveren je da u dobroj formi može da nastavi da vozi i u drugom delu ovogodišnjeg šampionata, bez obzira na uslove tokom pojedinačnih trka. ''U Asenu sam imao drugi cilj. Bil mi je važno da zauzmem mesto na podijumu i možda bih, da sam malo više rizikovao, imao priliku da se i u Holandiji borim za pobedu'', rekao je Markes. ''Ovde mi je cilj bio da pokušam da pobedim. Znamo da nakon testova ovde sledi Brno i pokušaćemo i tamo da dođemo do pobede. Biće teže u Austriji svakako nego ovde, ali šampionat je dug i moguće je da će se neke trke voziti po kiši, ali veoma smo brzi ove godine i sve deluje kako treba, dobar je osećaj, a to je najvažnije'', kaže Španac.

''Meni je najvažnija činjenica da smo konkurentni u svom uslovima. Možda nam ponekad opadne nivo, ali smo uvek tu u vrhu. Lepo je otići na odmor kao vodeći u šampionatu. Znam da je prednost samo pet minuta, ali bolje je imati pet poena prednosti nego pet peona zaostatka'', kaže Markes. Pauza u šampionatu traje do 4. avgusta i trke u Brnu, ali Markes kaže da planira da odmara samo sedam dana.

 

Folger: Uživao sam vozeći uz Marka i Danija

Mark Markes jeste pobedio na Zahsenringu, ali heroj nemačkih navijača je Jonas Folger koji je prvi put u karijeri zauzeo mesto na podijumu. Folger je tokom jednog dela bio na čelu kolone, ali je napravio grešku u prvoj krivini nakon čega ga je Markes pretekao. Kada se primakao na desetinku zaostatka, ponovo ga je prilike da izbije na prvo mesto koštala greška na istom mestu. Na kraju se činilo da je odustao od borbe i rešio da samo sigurno privede trku kraju i sačuva drugo mesto. ''Na kraju sam pustio Marka da vodi jer ima više iskustva i samo sam se trudio da ostanem iza njega. Da budem iskren, mnogo toga sm naučio vozeći iza njega. Trudio sam se da štedim gume, eksperimentisao sam sa putanjom i sa stilovima i na kraju nisam bio siguran da ću uspeti da ostanem iza njega do kraja. Želeo sam da napadnem, ali su mi ostala samo četiri kruga do kraja, napravio sam grešku. Mark je zaista vozio agresivno i bilo je teško smanjivati razliku, gume su se trošile a ja sam dva puta napravio istu grešku i ušao veoma široko u krivinu što me je koštalo mnogo izgubljenog vremena'', rekao je Folger nakon meča. ''U dva ili tri navrata umalo nisam izleteo sa staze i tada sam sam sebi rekao da moram da se smirim. Pomislo sam - OK, pokušao sam sve što sam mogao, mogu da ostanem drugi i pustim ga da pobedi. Ovo je za mene neverovatno iskustvo, uživao sam vozeći uz Marka i Danija i mnogo toga sam naučio. Velika je čast za mene što sam ovakav uspeh postigao baš u Nemačkoj. Prošlo je mnogo vremena od kada je neki nemački vozač imao zapažen uspeh na Zahsenringu'', zaklljučio je Folger. Za utehu, Folger je prvi nemački vozač koji je na Velikoj nagradi Nemačke dobio nagradu za najbrži krug trke.

 

preuzeto sa - Auto Blog

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Švanc: Moto GP je bolji sada, nego u moje vreme

 

image.png

 

Kako prenosi Sport klub, legendarni američki motociklista Kevin Švanc rekao je da je oduševljen sadašnjim stanjem u Moto GP šampionatu, istakavši da skoro svaki vozač ima šansu da bude u vrhu. Švancova karijera je trajala od 1988. do 1995. godine, a mnogi taj period smatraju najsjajnijim u najjačoj klasi. Amerikanac je vozio za Suzuki, a najveći uspeh ostvario je 1993. godine, kada je osvojio titulu, prvu za japanski tim posle one do koje je došao Franko Unčini 1982. godine. Pošto su njegovom erom uglavnom dominirali Yamaha i Honda, Švanc veruje da je sadašnja kraljevska klasa mnogo zabavnija za navijače zbog svoje neizvesnosti. Pored vozača fabričkih timova Yamahe, Honde i Ducatija, njihove satelitske ekipe su izuzetno konkurentne ove godine. Vozači Yamahe Teh 3 Žoan Zarko i Jonas Folger, kao i Kal Kračlou iz LCR Honde i motociklista Pramak Dukatija Danilo Petruči svi su bili na podijumu do sada, a Francuz je upisao i svoju prvu pol poziciju u najjačoj klasi u Asenu. Andrea Janone je od prelaska na Suzuki, isto kao i vozač Aprilije Aleš Espargaro, pokazao trenutke sjaja, dok je Karel Abraham, koji brani boje Aspara, zauzeo drugo mesto u kvalifikacijama u Argentini.

 

Švanc smatra da nepredvidivost dolazi iz toga što skoro svaki vozač ima opremu koja mu daje šansu da se bori pri vrhu i da je zato Moto GP zabavan. ''Mislim da je sadašnji Moto GP bolji iz perspektive navijače. Svaki motor ima sposobnost, možda ne KTM u ovom trenutku, ali izgleda da svi ostali imaju priliku da budu pri vrhu. Ne znam da li je Aprilija napredovala ove godine, da li samo Aleš vozi dobro, ali su svi Dukatiji odlični. Svi su u nekom trenutku tokom sezone na vrhu, a to je dobro, to trkanje čini zanimljivijim'', istakao je Švanc. U prilog Švancovim komentarima ide i činjenica da najbolju četvoricu vozača u generalnom plasmanu deli deset bodova, a do kraja sezone je ostalo osam trka. Glavni razlog za to je što je svaki od vozača imao neki loš dan tokom prvih devet trka, pa su tako Mark Markes i Maverik Vinjales imali po dva odustajanja, a Valentino Rosi i Andrea Doviciozo po jednom. ''Šampionat je na vrhu uzbudljiv, svako je napravio grešku do polovine i radujem se drugom delu. Videti na mestu kakvo je Sahsenring da dve sekunde dele onoga na čelu i ostale, da imate loš dan, lako možete da budete 15. Zbog toga momci na vrhu i prave greške kakve smo videli, pošto su pod pritiskom tokom svakog kruga. Nije situacija da možete da vozite nešto lošije i budete četvrti. Ne, možete da trepnete i budete 14.'', naglasio je Švanc.

 

Markes: Nisam očekivao da ću voditi

Zvanični šampion Moto GP klase Mark Markes rekao je da nije očekivao da će voditi u generalnom plasmanu u ovom trenutku sezone. ''Pre tri trke, imao sam zaostatak od 37 poena. Ali, pre Asena, šef Santi Ernandes mi je poslao poruku na Whatsapp i rekao da ne brinem, da ću u nekom trenutku tokom leta preuzeti vođstvo''. Markes kaže da je onda pitao Ernandesa ''šta je popio'', ali da je dobio odgovor ''popio sam veliku čašu samopouzdanja''.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Red Bul ring opet u crveno-belom - Dovi maestralan!

 

169175-dovici.jpg

 

Kako prenosi Sport klub, vozač Dukatija Andrea Doviciozo trijumfovao je na neverovatnoj Velikoj nagradi Austrije, 11. trci ovogodišnjeg Moto GP šampionata. Doviciozo je do pobede došao pošto se odlično odbranio od napada Marka Markesa na Repsol Hondi u samom finišu trke na Red Bul ringu. Mladi Španac je pretekao vozača Dukatija u poslednjoj krivini ''isekavši'' ga, ali je Doviciozo samo projurio pored njega i apsolutno zasluženo upisao treću pobedu ove sezone. Italijan je za 176 hiljaditinki pobedio Markesa, a skoro dve i po sekunde dalje od njih bio je drugi vozač Repsol Honde Dani Pedrosa, koji je zauzeo treće mesto. Velika nagrada Austrije pružila je mnogo uzbuđenja, ali i nastavak dominacije Dukatija u Špilbergu od povratka te trke u kalendar. Prošle godine najbolji na Red Bul ringu bio je Andrea Janone, a sada je nadmoć italijanskog tima u odnosu na ostale potvrdio Doviciozo.

 

Italijanski motociklista je to učinio posle neverovatne borbe sa Markesom, smenjivanja na čelu i svoje vožnje bez greške. Doviciozo je u prvom delu trke, kada je na čelu bio njegov timski kolega Horhe Lorenco, strpljivo čekao svoju šansu, a potom je ušao u duel sa aktuelnim šampionom. Njih dvojica su se desetak puta smenjivali u vođstvu da bi se pet krugova pre kraja Doviciozo ustalio na čelu, a Markes je do samog finiša pokušavao da mu uzvrati udarac. Međutim, branilac titule je napravio dve velike greške u borbi sa Doviciozom, prvo kada mu je predao vodeću poziciju deset krugova pre kraja, a potom i pred sam finiš, kada je na nekoliko trenutaka izgubio korak sa njim. Iza njih dvojice takođe je viđena velika borba, a Pedrosa je sjajnom vožnjom u drugom delu trke zaslužio mesto na podijumu, koje je tokom većeg dela držao Lorenco.

 

Ostali vozači nisu mogli ozbiljnije da priprete na čelu, pošto nisu imali dovoljno dobar ritam, a isto tako su i napravili nekoliko grešaka. Tako je peto mesto zauzeo vozač Jamahe Teh 3 Žoan Zarko, ispred obojice vozača fabričkog tima Jamahe Maverika Vinjalesa i Valentina Rosija. Alvaro Bautista, koji brani boje Aspara, bio je osmi, ispred Lorisa Baza iz Avintije i test vozača KTM-a Mike Kalija. Posle Doviciozove treće pobede, njegov zaostatak u generalnom plasmanu u odnosu na Markesa je 16 bodova. Vinjales na trećem mestu ima 24 boda manje od svog sunarodnika, a Rosi 33. Ovogodišnji Moto GP šampionat nastavlja se Velikom nagradom Britanije na stazi Silverston 27. avgusta.

 

Tok trke:

Od starta je poveo Markes, ispred Lorenca i Dovicioza, Vinjalesa, Rosija i Zarka, da bi se Lorenco probio na čelo. ''Doktor’''je vrlo brzo pretekao svog timskog kolegu, a Pedrosa se našao ispred Zarka, dok je Lorenco pobegao Markesu za sekundu. Rosi i Vinjales su vodili veliku borbu za četvrto mesto, pa im se Pedrosa primakao, ali je mlađi vozač Jamahe nedugo zatim napravio grešku i pao na sedmo mesto. Zarko je to iskoristio da bi pretekao Pedrosu, a njegov timski kolega Jonas Folger povukao se iz trke u četvrtom krugu. Prethodno je viđeno odustajanje Pola Espargara. Lorenco je počeo da gubi svoju prednost izuzetno brzo, a vozači iza njega vozili su odlične krugove, a nedugo zatim trka je bila gotova i za Danila Petručija.

Doviciozo je u osmom krugu dočekao svoju šansu i pretekao Markesa, koji mu je uzvratio dva kruga kasnije, a jedna i po sekunda je delila sedmoricu vozača. Italijan je u jednom cugu pretekao i Markesa i Lorenca i preuzeo prvo mesto, ali mu je vozač Repsol Honde uzvratio. Zarko je nedugo zatim pretekao Rosija, a taj napad je Pedrosa iskoristio da pretekne obojicu. ''Doktor'' je potom izgubio i poziciju od svog timskog kolege i pao na sedmo mesto.

 

Markes je napravio veliku grešku u trećoj krivini 11 krugova pre kraja i Doviciozo je stigao do vođstva, a potom pojačao tempo. U međuvremenu, Pedrosa se probio ispred Lorenca i brzo se odvojio od njega, da bi devet krugova pre kraja Markes ponovo preuzeo čelnu poziciju. Međutim, tu nije bilo kraj borbi za pobedu, pošto su se Doviciozo i mladi Španac smenjivali na čelu iz krivine u krivinu sedam krugova pre kraja, a do tada im se pridružio i Pedrosa. talijan se ustalio u vođstvu šest krugova pre kraja, ali mu je Markes bio blizu, da bi Španac napravio novu grešku i izgubio korak u nekoliko krivina, ali se brzo vratio. U samom finišu, branilac titule je konstantno pritiskao Dovicioza, u poslednjoj krivini poslednjeg kruga ga je čak i pretekao, ali je otišao široko, što je Italijan iskoristio i samo projurio pored njega i trijumfovao.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...