Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
Mihailovic

Lancia Lybra 1.9 JTD - prekidač rikverc svetla

Recommended Posts

Dakle, reših ja danas da sat slobodnog vremena provedem u garaži, čeprkajući ispod haube. Otoplilo ...

Prekidač se nalazi ispod akumulatora. Potrebno ga je dakle skinuti, i to ide ovim redom

1. Skinuti negativnu klemu.

2. Sa pozitivne kleme se odšrafljuju šrafovi označeni ljubičastim:

IMG_0016.jpg

3. Onda može da se oslobodi i držač akumulatora

IMG_0017.jpg

4.Prekidač nisam slikao dok je bio ušrafljen (zaboravio sam), ali evo slike gde mu je mesto. Videćete ga sigurno. Odvija se ključem 22.

IMG_0013.jpg

5. Evo i prekidača, na radnom stolu. Lepo sam ga izduvao kompresorom, isprskao kontakt sprejem i kad sam ga testirao unimerom, pokazivao je da daje kontekt kad se "dugmence" pritisne.

IMG_0014.jpg

6. Ugradnja ide naravno obrnutim redom. Prvo prekidač, pa njegovi kontakti, pa akmumlator, pa kontakti akumulatora, onda držač akumulatora, i na kraju negativna klema. Evo slike ušrafljenih kontakta na pozitivnij klemi.

IMG_0019.jpg

I njih sam pre ušrafljivanja isprskao kontakt sprejom.

7. Naravno, onaj ko uspe da zaboravi podlogu akumulatora, imaće tu privilegiju da izgradnju / ugradnju akmumlatora ponovi!

IMG_0018.jpg

Bilo kako bilo, "operacija uspela - pacijent umro". Ili što bi rekli ludaci kad su u onom vicu bežali iz ludnice: "Generalna proba je uspela, ajde sad da se vratimo u ludnicu". Meni na kraju krajeva rukverc svetlo nije proradilo ! Iako je prekidač očišćen i na radnom stolu daje kontakt, ugrađen opet ne radi. Moraću da kupim novi, i da opisanim postupkom zamenim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inače, potpuno sam siguran da je sve drugo sa rikverc svetlom u redu, zato što sam kratko spojio kontakte koji idu do prekidača, i rikverc svetlo je zasijalo !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka čast na intervenciji (bez obzira što nije dala očekivane rezultate), nego imam jedno pitanje.

Ako je prekidač/taster rikverc svetla proban na stolu i radi, žice u kratkom spoju pale svetlo a kad se to sve stavi na menjač svetlo ne radi - da li si posumnjao/proverio na kojoj dužini hoda pipka prekidača se zatvara strujno kolo. Hoću da kažem možda potisni deo u menjaču nema dovoljnu dužinu hoda (možda je pohaban vrh pipka na prekidaču).

prekidac1.jpg

U svakom slučaju ne gine ti i treće skidanje akumulatora što bi sada trebalo da ide mnogo, mnogo brže.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shvatam šta 'oćeš da kažeš. Nije mi jasno zašto ne radi, ali pre svega sumnjam na sam prekidač. Naime, dugmence je nekao rasklimano, i naravno nisam siguran na kojoj dužini hoda treba da spoji kontakte. Praktično, nikako se ne može proveriti koliko potisni deo iz menjača gura ovaj prekidač.

Ipak, tražeći pojam "Reversing Light Switch" na Googlu, kapiram da se ovaj deo relativno često kvari na svim mogućim markama / tipovima automobila, i da ga mnogi proizvođači aftermarket delova nude. Relativno nije ni skup, pa tako, kupiću ga prvom prilikom i zameniću ga.

Što se tiče ponovnog skidanja - stavljanja akumulatora, nije to meni teško, volim ja da "čeprkam" ispod haube. :thumbup: Najteže mi pada što moram da ukucavam ICS kod ! :thumbdown:

Edited by Mihailovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da se javim. Kupio sam novi prekidač (AP sport, 790,00 din) i ugradio. Sada radi !

A evo i one slike koju sam bio dužan

IMG_0001.jpg

Uzgred, prekidač je Facet, kataloški broj 7.6196

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...