Jump to content
FAS Goran
NenadAleksic

Fiat Punto mk.2b 1.3 MJet / 1.2 8v - zamena antifriza

Recommended Posts

Pozdrav drugari, posto me majstor danima zavlaci za promenu antifriza nesto sam razmisljao da ga zamenim sam. E sad zanima me koliko je komplikovan proces posto nisam nikad menjao, da li da se upustam sam u to ili da trazim drugog majstora? E da kupio sam 3 litre 100 % sa cime se on razblazuje sa vodom? Ili postoji neka druga tecnost? Hvala unapred na odgovorima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mesa se pola-pola, tj 50% destilovane vode i 50% antifriza tj Paraflua.

Mislim da je malo teze to sam da uradis posto se posle zamene sistem, kako majstori kazu, "ozraci".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na Yugu bi mogao sam, gledao sam par puta majstore koji to rade, stiskaju crevo ne bi li isterali vazduh. Ali crevo koje ide ka hladnjaku je meko, nekako je lakse na njemu.

Koji god razlog da imas za menjanje antifriza, bolje neka uradi neko ko zna nego da te posle boli glava i da se :realmad: zbog neke propustene sitnice.

A verujem da to ne traje puno, mislim ispusti stari, i stavi novi antifriz.

Kad je vec prica o tome, da li se po pravilu uvek vrsi ispiranje sistema?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima!

Novi sam na forumu i nisam pronašao da je neko o ovome pisao. Naime, posedujem Fiat Punto Classic - Emotion oprema (benzin, klima, bez ABS-a, bez gasa-klot benzin :-)) 2010 godište (februar). Znajući da tehničko eksploatacione karakteristike radnih tečnosti (samim tim i rashladne tečnosti) opadaju vremenom, poželeo sam da pred odlazak na more promenim rashladnu tečnost jer joj je već peta godina. U ovih 4 godine i 5 meseci koliko ga imam, a kupio sam novog direktno iz fabrike (staro za novo) dolio sam ukupno 50 grama G12 antifriza jer mi se učinilo da je pao nivo u posudi.

 

Prema preporuci proizvodjača kupio sam Paraflu UP 3lit i 3lit destilovane u AP sportu.

Kada sam se čuo sa majstorom (na preporuku, nikad nisam bio kod njega a važi za vrsnog poznavaoca fiatovih vozila, navodno samo njih radi - Lajkovac Ivan Milijanović možda ga neko zna) on mi je objasnio da ne treba uopšte da menjam antifriz tj. da nikako ne dodajem vodu i ako bih ga menjao jer su to motori koji rade na visokim temperaturama i da bi voda napravila veliki problem pre ili kasnije sa glavom motora.

 

Ipak proizvođač kaže da se Paraflu meša 50/50 obavezno! NIje mi jasno kome da verujem, i da li da menjam rashladnu tečnost. Teorija je jedno (proizvodjač) a praksa ipak drugo. Zanima me mišljenje više ljudi koji poznaju problematiku. Meni nema logike da to ne promenim jer znam da na novijim tečnostima period zamene ide do 5 god, pre je to bilo oko 3 god. Šta uraditi? Unapred hvala!

Danilo

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Promeni tecnost, procitaj na ambalazi sta pise, ako je 100% antifriz onda se mesa sa destilovanom vodom u razmeri koju si naveo. Ako je 40% onda se sipa bez razblazivanja. Obavezno po zameni odzraci sistem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima,

 

Menjao sam danas antifiriz i tom prilikom majstor je dosuo skoro 3l antifiriza i samo 1.5l destilovane vode, na upustvu lepo pise da ide 50/50, e sad pitanje da li ostaviti ovako ili zamenti ponovo i da to bude 50/50.

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

jace je malo nego sto treba. Recimo G12 paraflu up crveni moze da se mesa i 60:40  to fabrika preporucuje za hladnija podrucja tj.tamo gde je  bas bas jaka zima .  Ovo kod tebe je sipano 66.6:33.3  sto je je tek nesto jace od te fabricke preporuke tako da bih ja ostavio tako.. nece nista skoditi

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja bih odasuo recimo 1~1,5l i toliko dolio destilovane vode i približio se preporučenoj vrednosti. Ovo što si ispustio ostaviš za eventualno dolivanje i eto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...