Jump to content
FAS Goran
stavlada

Brava 1.6 - ne rade duga svetla

Recommended Posts

Pre nekoliko dana najednom prestanu da rade duga svetla u toku voznje, a ablendovanje radi. Posle proucavanja seme i cackanja po instalaciji, ukapirao sam da duga svetla nemaju relej kao kratka, i da idu direktno preko poluge na upravljacu. To mi nikako nije bilo jasno. Ali morao sam da resim problem, jer nisam od onih koji skoro da ne koriste duga sveta.

Nasao uputstvo za rasturanje svega, pa onda skinuo airbag (pre toga dugo stajao auto sa skinutom (-) klemom), volan, a na kraju i obe rucice tj komande svetala, brisaca koje cine jedan uredjaj. Naravno, posle pazljivog rasturanja, pronadjoh unutar prekidaca da se za oborena i duga svetla koriste tri kontaka i da su dva za duga svetla (jedan za prekidac i drugi za abledovanje) prilicno nagoreli , a onaj treci potpuno nov, jer se koristi za paljenje oborenih svetala, tj njihovog releja.

Posle ciscenja nagorelih kontakata finom smirglom i podmazivanja i svih ostalih kontakata i klizaca, sve je vraceno na mesto. Naravno, duga svetla proradise. Ostalo mi je jos da kada bude bolje vreme kupim i povezem neki relej za duga svetla, kada vec fabrika nije iako mi je to neshvatljivo.

Ali ako se nekome desi nesto slicno, ne mora da kupuje novi ili polovan komplet rucica prekidaca (koji jos i zovu "ablender") koji nije ni malo jeftin. Samo malo strpljenja, sine smirgle i sve radi kao novo. ;)

A ako je neko resio duga svetla na drugi nacin, voleo bih da cujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nazalost, slika nema.

Bio sam toliko iznerviran kada sam ukapirao da u kompletu nemam gedoru 24 za skidanje volana i da mora da cekam naredni dan da to pozajmim od komsije, da sam zaboravio na sva slikanja. A i nije mi bilo svejedno kada sam cupao airbag i njegov konektor, nisam bio bas siguran da nije ostalo negde neke struje da ga pokrene ili da ja nisam naelektrisan i cas da napravim balonce u kolima. Jos sam i zurio, jer sam isao na put tog dana.

Tako da od slika nista ovog puta, ali ako nekome zatreba napisacu detaljno na sta treba obratiti paznju, a ja se nadam da necu skorije rasturati to isto. Skoro sve oko demontaze sam pronasao u onim uputstvima koje sam skinuo sa foruma, ali sada ne mogu da ih ovde pronadjem.

Ali kada budem ugradjivao relej dokumentovacu sve, tako da nece ni biti potrebe da se rastura prekidac, jer nece trpeti nikakvo opterecenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne rade mi duga svetla na fiat bravi, tj. kada pomerim rucicu napred ( ablender ili kako se vec zove) da ih ukljucim nista se ne desava.Ne svetli mi ni lampica na kontrolnoj tabli (plavo).A kada povucem rucicu ka sebi da ablendujem tad duga svetla rade. Ali morao bih naravno sve vreme da je drzim sto nikako ne ide :).

Kazite mi sta moze da bude? Da li je do ovog ablendera i koliko kosta ako je do njega, mislim da se nadje drugi i da se zameni ?Hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je ovako iz price logicno da je do prekidaca, tj. ablendera, kao sto si i sam rekao. Ako ti blicanje normalno radi, sve ostalo bi trebalo je OK.

Ako hoces odmah da menjas, za Stilo se ablender krece oko 20-25 EUR, verujem da je okvirno to ta cena i za Bravo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...