Jump to content
FAS Goran
podvarak

Punto Carputer

Recommended Posts

Ma to cudo je odlicno...mozda i ja to ubacim nekad...pratim temu odavno ali mozda sam propustio, sta sad podvarak ti imas u kolima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno glupo pitanje?  Jel moze bilo koja maticna ploca,ili mora da bude bas mikro atx il kako se vec zove ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cek uzmem neki stari racunar (ne mora da bude nst jak) napajanje ulaz je od 220v to kapiram,ali pc napajanje svakako pravi posle od 5v do 12 v,zar ne postoji neki deo nesto sto ce drzati stalni napon ?

 

Tj da limoze da se iskoristi vec postojece napajanje nekako ili se kupuje napajanje od 12 v ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolje je kupiti napajanje/stabilizator koji bas sluzi za tu svrhu. Ja sam imao M3-ATX model.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam tako krenuo da pravim HTPC po preporukama sa ove teme. VOOM kuciste, M3-ATX napajanje, itd...

Onda se pojavio Lenovo IdeaCentre Q180, cim sam ga ugledao, rasprodao sam sve i kupio momentalno. Kompletan racunar je velicine VHS kasete.

Posto se auto uskoro zavrsava, planiram da ga montiram na mesto auto radija. Sa njim stize drzac za montiranje na monitore pa moze da se iskoristi kako bi drzao racunar na mestu.

Samo moram da smislim neku varijantu zadnjeg dela da mogu da ga vadim iz postolja po potrebi, da se ubaca kao kertridz u one stare konzole. Da svi USB kablovi, naponski konektor, VGA, HDMI, itd, da budu fiksirani za postolje pa kad ga ubacam da sve upadne na svoje mesto... Koristi strujni adapter za laptopove, pa nije problem naci adapter koji radi na 12V.

 

Evo malo slika, ukoliko nekog zanima kako to izgleda...

 

Lenovo-IdeaCentre-Q180-In-H.jpg

 

lenovo-ideacentre-q180.jpg

 

Prednji panel:

 

lenovo-ideacentre-q180-2_original.jpg

 

Sadrzaj paketa:

lenovo-ideacentre-q180-3_original.jpg

 

I ovo sam naravno dokupio:

 

lenovo-ideacentre-q180-remote_original.j

 

Postoji varijanta sa DVD/BluRay uredjajem, ali nisam pazario taj jer i ne koristim diskove odavno.

 

Sajt Datasheet

 

Neke od glavnih karakteristika:

- Intel Atom 2.13GHz DualCore (4 Thread)

- 4GB DDR3 RAM

- 120GB Intel SSD (izmenio na mom umesto standardnog harda)

- AMD Radeon HD6450A 512MB

- USB3.0, Opticki izlaz, Citac kartica, WiFi...

 

Prodao sam nekoliko komada u radnji kupcima kojima je bio problem mesto, tako da smo ih kacili na monitor uz pomoc prilozenog drzaca, i iskustva korisnika su vrlo pozitivna. Jedan od njih se bavi AutoCAD/CAM modelovanjem i vrlo je zadovoljan performansama ovog racunara. Ostaje jos i ja da dam svoju ocenu nakon ugradnje u auto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam za ove varijante imas dosta slicnih tipa :

 

http://www.itsvet.com/proizvod/msi-wind-box-dc100-010xeu-amd-e-450-dual-core-1.65ghz-2048mb-320gb-freedos/brandworkstation/24/490

 

Ovaj drugi MSI imamo u firmi na blagajnama i bukvalno je debljine oko 1 do 2cm  (nem akulera jer je u alu kucistu ceo)

 

 

ali car je praviti sam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta god da uzmete od kompa i komponenti, moj savet je da uzmete napajanje bas za kola, da bi dobili one smart funkcije (paljenje/gasenje/standy/hibernacija na kontakt on/off, itd). Bez toga je smor cela prica. Zamisli da moras rucno da palis i gasis komp svaki put kad ulazis/izlazis iz kola :/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da sa SSD hardom i Win8 operativnim sistemom, imacu ukljucen komp za manje od 10 sec. Toliko treba i mom auto cd-u da se startuje i da pusti pesmu... Taster za paljenje se nalazi napred tako da nije problem da se upali, ugasi, ili otera u stand by... Jeste bolje kada ima smart napajanje, ali nisam siguran da to moze da se odradi sa ovakvim masinama...

 

Sa druge strane, ekran koji sam nabavio ima te smart funkcije. Pali se kad se ukljuci auto, ima Video ulaz koji reaguje na rikverc, itd... Mozda i preko njega mogu da nateram da se komp pali, npr, posto je Touch vezan na USB, da u BIOSu podesim wake up on USB pa da probam da li ce da radi posao...

Edited by RazoR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam za ove varijante imas dosta slicnih tipa :

 

http://www.itsvet.com/proizvod/msi-wind-box-dc100-010xeu-amd-e-450-dual-core-1.65ghz-2048mb-320gb-freedos/brandworkstation/24/490

 

Ovaj drugi MSI imamo u firmi na blagajnama i bukvalno je debljine oko 1 do 2cm  (nem akulera jer je u alu kucistu ceo)

 

 

ali car je praviti sam :)

 

 

 

Koja sam botina nisam okacio drugi link ovakvo kuciste mi imamo po blagajnama u firmi ...

 

Bukvalno je 1-cm debljine ima wireles,citac kartica i jos mnogo toga.Proc je j amislim atom 1,6

 

eo kako to izgleda (kuler mu je kuciste jer je celo od aluminiuma !!!

 

http://img.directindustry.com/images_di/photo-g/embedded-pc-66251-2557433.jpg

 

http://www.slashgear.com/msi-windbox-barebones-announced-vesa-mount-nettop-2331667/

 

Predvidjeno ej da se kaci na monitor i uz njega idu i nosaci

 

http://www.directindustry.com/prod/msi/embedded-pcs-66251-595880.html

 

Fina je masina skorz kod nas radi po 15 sati bez gasenja i ne zabada niti se pregreva nesto,eo i cena

 

http://www.bcgroup-online.com/proizvodi/Brand-Name-racunari/msi-WindBOX-II-Atom-N270-1.6GHz-12593/

 

pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Društvo ajde da dam nekom ideju ako ste još zainteresovani za Carputere. 

Slučajno sam se susreo sa ovim sokoćalom i oduševio se.

 

U pitanju je Raspberry Pi koji košta ~40e ili koji evro niže na AliExpress-u. Ima Arm procesor sa 800Mhz što mu dođe taman za filmove i muziku i još da ostane i viška, 2 usb porta na sebi, hdmi port, lagano se kače zvučnici i ima na sebi Linux operativni sistem sa grafičkim okruženjem. Čak ima i poseban čip za puštanje hd filmova.

A najbolja stvar je što mu ne treba hlađenje tako da i cooler i glomazna oprema otpadaju već treba samo malo kućište za njega tako da je optirlike 10x7cm dimeznija potrebno da se sve lepo sklopi. Ako budem nekada pravio neki Carputer ili odlučim da tv unapredim u smart definitivno ovo uzimam

 

http://www.ebay.com/itm/Raspberry-Pi-2-0-Model-B-512MB-Linux-System-Board-WORLDWIDE-FREE-SHIPPING-/321226432504?pt=CPUs&hash=item4aca965ff8

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze i neki ogoljeni XP da se stavi...

 

Fina igracka skroz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne moze Win zbog ARM procesora. 

 

Pi je dobar za entuzijaste, i za carputer zavrsava posao u nekim osnovnim modovima. Zamislite samo zongliranje sa drajverima za touch panel, usb fm, itd na ovom njegovom ogoljenom arch/debian os-u. Za malo vece pare imate mini-ITX ploce sa atom procesorima i Win platformom, i nema pacenja sa drajverima, napajanjem i sl. A sve opet stane u jednu kutiju velicine klasicnog plejera za kola.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slicno sam gore okacio !

 

Ali kako mislis nema pacenja sa napajanjem, mora i to nekako da se izvede

Edited by saledelagano

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za *atx ploce ima odlicno uradjenih napajanja predvidjenih bas za upotrebu u kolima. Ta napajanja salju impuls ploci i pale komp par sekundi posle davanja kontakta (preskace se vdrop usled verglanja) i isto tako gase komp (standby/hibernacija) posle vadjenja kljuca, tj skidanja s kontakta. Isto tako imaju opciju da "fino" pobude amp pri paljenju kompa, da bi se izbegao BUM u zvucnicima. Rade stabilno od 6 do 24V na ulazu, gase komp automatski kad osete manji napon od 9V da bi sacuvali akumulator, itd.

 

Nesto ovako npr: http://store.mp3car.com/M2_ATX_160W_Intelligent_DC_DC_PSU_p/pwr-015.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se drajvera tiče probaću malo da pročačkam pošto skoro svakodnevno mogu da se igram sa jednim. Verovatno sve može da se uradi, samo je pitanje vremena i mučenja. Mada ja čak i sa ogoljenim linux-ima imam fina iskustva po pitanju drajvera dok mi se npr za Win7 do pre par godina dešavalo da nešto baš nema šanse da se reši.

 

Inače, slažem se da je Raspberry baš za entuzijaste i samo sam ga stavio zbog cene, mada bih i ja verovatno išao na neki ogoljeni xp ukoliko bih pakovao Carputer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi meni generalno nije nikakav problem da ploca bude i veca, tj ne mora da bude tako malo i skockano. Kad bih resio da ugradjeujem skockao bih ili dole kod rezervog tocka ili u zadnje krilo !

 

Nego predpostavljam da ovako neko napajanje nema da se kupi kod nas a ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...