Jump to content
FAS Goran
lonerunner

Alfa Romeo 147 - Ne radi dnevno svetlo u desnom faru

Recommended Posts

Danas sam primetio da dnevno svetlo, to se valjda zovu "dipped beams" oborena svetla, ne radi u desnom faru.

 

Sva ostala svetla rade, i pozicija, i za maglu i duga svetla, samo to jedno svetlo ne radi. U lefom faru svaka sijalica radi. Nije do sijalice jer ona radi u drugom faru.

 

Mrak je vec pao pa nisam mogao da ispitujem sa multimetrom a iskreno i ne znam odakle bi posao posto sam pogledao osigurace i po semi koje mogu da se nadju na netu F12 i F13 su za svetla i oba su ispravna.

 

Pa ako neko moze da me posavetuje odakle da pocnem ili sta bi mogao biti kvar samo ta jedna sijalica da ne radi. 


Sutra cu multimetar u ruke pa da proverim sve ako ne pada kisa, a ako bi neko u medjuvremenu mogao da da neki savet.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, lonerunner said:

Mrak je vec pao pa nisam mogao da ispitujem sa multimetrom a iskreno i ne znam odakle bi posao

Pa ako neko moze da me posavetuje odakle da pocnem ili sta bi mogao biti kvar samo ta jedna sijalica da ne radi. 

1 slika, 1000 reci - evo ti prvo kompletne seme za oborena svetla na 147 (druga slika je samo lokacija komponenti):

 

2000764.thumb.png.1b9bedee315a9bb5de23cf5335aae1c0.png 2000765.thumb.png.6069f3ecbecd271c398e696400ccb0ef.png

 

Ako hoces da krenes "unazad" od same sijalice, unimerom prvo proveri ima li napona u dzeku sijalice. Takodje proveri masu za to sijalicno mesto - ako je sijalica H7 (sa dva pina) onda je masa u istom tom konektoru, a ako je sijalica H1 (sa jednim pinom) onda je vezana kablicem za telo reflektora. Generalna masa za far je OK, jer kazes da ti ostala svetla rade (masa je jedinstvena za sva sijalicna mesta i nalazi se na pinu 1 konektora fara).

Ako na dzeku sijalice nema napona i masa je OK - sledeca tacka koju mozes da proveris je sam konektor fara. Napon za oboreno svetlo ti je na pinu 6. Ako tu postoji napon, a nema ga na sijalicnom mestu, problem je u instalaciji fara.

 

Ako ni na dzeku fara nema napona za oboreno svetlo, prebacujes se u kabinu. U Junction Unitu (B2) pored pomenutih osiguraca imas i rele T1. Koji okida masom, koja je inicirana sa rucice/prekidaca, a preko Body Compa (M1). Sa relea se napon pusta dalje, na osigurace F12 i F13 od po 10A (desna i leva lampa). Posto se napon sa relea deli na ova dva osiguraca, a jedna lampa ti normalno radi - zdrava logika kaze da je rele ispravan. Ja bih recimo za svaki slucaj jos jednom proverio osigurace, tako sto bih im zamenio mesta. Dodatno mozes da proveris da li rade motorici nivelacije - zato sto su, koliko se secam, vezani na iste te F12 i F13 osigurace za oborena svetla. Ako ni to ne daje rezultat, moze se proveriti i ocistiti Junction Unit kutija.

Ako je to sve OK, ostaje najgora varijanta - da je prekid negde izmedju Junction Unita i konektora fara.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma svaka ti cast na objasnjenju veliko hvala sto si se potrudio.

Posebno za slike, ja trazio neke seme po internetu ali ocigledno nisam dobar pronalazac jer nisam mogao da nadjem nista sem seme osiguraca.

Posto sam video da struja ide kroz osigurace krenuo sam unazad od sijalice i dobro je sto nije nesto komplikovanije jer sam odmah nasao gde je problem. Masa nije bila dobra samo na tom konektoru kod sijalice i malo prevezivanja resilo problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super, drago mi je ako sam bar malo pripomogao, kao i da nisi imao poteskoca da lociras problem.

Nema na cemu, naravno, tu smo da se druzimo.

2 hours ago, lonerunner said:

ja trazio neke seme po internetu

Fabricka "eLearn" aplikacija - auto "raskupusan" do u sitna crevca - tehnicki podaci, ozicenje, procedure rastavljanja, procedure pronalazenja problema, konektori, itd...

Ako ti ubuduce zateba, imas i neke starije verzije online.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...