Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Moto GP: Počinje nova sezona

Recommended Posts

i meni krivo sto su prekinuli trku,a vozaci su bas bili besni sto se prekinula trka,al sta ces visa sila odlucuje,a pre restarta niko nije pao,al posle ponovnog starta samo su padali jedan za drugim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Markes: Drugo mesto kao pobeda

 

markes1.jpg

 

Kako prenosi Sport klub, Mark Markes, vozač Repsol Honde, rekao je da mu je drugo mesto u Asenu kao da je pobedio. ''Iskreno, osećam se kao da sam pobedio. Osvojio sam mnogo bodova u borbi za titulu, a skoro sve vreme mi se kroz glavu motala misao, samo da završim trku, samo da završim trku''. Španac je bio zadovoljan motoom i gumama u Holandiji. ''Osećao sam se malo bolje nego u Argentini, grip je bio bolji. Generalno, mogu da budem veoma zadovoljan ovim vikendom, i čestitao bih Džeku, koji je bio veoma brz i hrabar i zaslužio je ovu pobedu'', rekao je Mark.

 

Rosi: Milerova pobeda jedina dobra stvar u Asenu

Vozač Yamahe Valentino Rosi rekao je da je razočaran svojim odustajanjem na Velikoj nagradi Holandije, ali da mu je drago zbog pobede Džeka Milera. Mladi Australijanac je na stazi Asen priredio jedno od najvećih iznenađenja poslednjih godina, pošto je upisao prvi trijumf u kraljevskoj klasi u izuzetno teškim uslovima na ''Katedrali''. Miler je slavio na trci koja je vožena iz dva dela, pretekavši Marka Markesa na Repsol Hondi za pobedu, pošto je prethodno Rosi izleteo sa staze dok je vodio. Doktor se u prvom delu trke borio na vrhu sa sunarodnicima Danilom Petručijem i Andreom Doviciozom, da bi posle prekida brzo preuzeo vođstvo, ali je napravio grešku i ostao bez plasmana po treći put ove sezone.

''Džekova pobeda je jedina dobra stvar koja se desila jer imamo sjajan odnos. Mnogo ga volim, svidelo mi se što je na podijum šampanjac pio iz svoje čizme. Srećan sam zbog njega. Zaslužio je to posle povrede koju je imao na početku godine. Sjajan je momak i mislim da je mnogo talentovan'', istakao je Rosi. Što se tiče njegove trke, Rosi se izvinio Jamahi što je želeo previše u teškim uslovima. ''Velika je šteta jer smo imali šansu da ostvarimo dobar rezultat i osvojimo važne bodove u borbi za titulu. Po suvom sam imao dobar ritam, a stvari nisu bile loše ni po kiši. Mislim da je bila prava odluka prekinuti trku jer je na stazi bilo previše vode i bilo je veoma opasno. Motor mi je previše proklizavao i niste mogli da vidite ništa ispred sebe kada ste bili iza drugog vozača. Napravio sam grešku, išao sam previše brzo. Mnogo sam jurio, mnogo sam hteo. Bila je to glupa greška i žao mi je, posebno zbog tima jer smo mogli da pobedimo'', naglasio je Rosi. Posle osam trka, Rosi drži treće mesto u generalnom plasmanu sa 103 boda, 42 manje od vodećeg Markesa, a 18 od svog timskog kolege Horhea Lorenca.

Ovogodišnji Moto GP šampionat se nastavlja Velikom nagradom Nemačke na stazi ''Zahsenring'' 17. jula.

 

Miler: Pokazao sam da nisam idiot

Vozač Estrelja Galisija Mark VDS rejsinga Džek Miler istakao je da je pobedom na Velikoj nagradi Holandije voženoj u izuzetno teškim uslovima odgovorio mnogim kritičarima. Miler je u nedelju na legendarnoj stazi Asen ostvario prvu pobedu u kraljevskoj klasi, pošto se najbolje snašao na trci koja je vožena iz dva dela i koju je obeležio veliki pljusak. Mladi Australijanac je u borbi za trijumf pobedio Marka Markesa na Repsol Hondi, prošavši kroz cilj dve sekunde ispred njega. Tokom osme trke sezone viđen je veliki broj incidenata, pa su tako vozači koji su držali prve tri pozicije pre prekida - Andrea Doviciozo, Danilo Petruči i Valentino Rosi redom odustali kada je trka nastavljena. Milerov prethodni najbolji rezultat u najjačoj klasi je deseto mesto, na prethodnoj trci, koja je vožena na stazi ''Katalunja''. Od debija u kraljevskoj klasi, Miler je imao velike probleme sa povredama, a najtežu je doživeo prošle godine, kada je u padu tokom motokros treninga zaradio prelom noge. ''Mnogi su nas kritikovali, govorili su da ovaj projekat neće uspeti, sada se nadam da smo im pokazali koliko su pogrešili i da ja znam da vozim motor, da nisam idiot. Hvala Hondi što je rizikovala sa mnom, ovo je fenomenalno'', naglasio je Miler, ''Lepo je ostati na motoru, pošto znamo da sam bio poznat po padanju kada bih se našao u sličnoj poziciji. Lepo je doći do ovog trenutka posle izgubljene titule za dlaku (u Moto3 kategoriji 2014. godine, prim. aut) i teškog perioda karijere. Ne očekujem čuda posle ovoga, ali je lepo pobediti na ovakav način''. Na pitanje kako se osećao kada je pretekao Markesa za trijumf, Miler je uz smeh rekao: ''Pokušao sam da vozim svoju trku, video sam da Mark ne želi da rizikuje, ali ko može da ga krivi, da sam ja sam sebe pretekao i ja bih pomisli Ovaj ludak će da izleti za dva minuta. Bilo je jasno da je zadovoljan drugom pozicijom, a poslednja tri kruga su bila zaista opuštena, pokušao sam samo da vozim konstantne krugove i prođem kroz cilj''.

 

Aleš Espargaro Suzuki menja Aprilijom

Vozač Suzukija Aleš Espargaro u naredne dve sezone braniće boje Aprilije. Otkako je japanski tim potvrdio da je angažovao Andreu Janonea i Aleksa Rinsa za sledeću sezonu, spekulisalo se da će Espargaro preći u Apriliju. Potvrda se očekivala pred sam početak akcije u Asenu, gde je vožena Velika nagrada Holandije, međutim, pošto je stariji od braće Espargaro propustio let, ona je usledila tek po završetku trke. Dolazak Espargara u redove Aprilije je u sklopu plana razvoja italijanskog tima. Cilj u narednom periodu je da Aprilija postane još konkurentnija, pošto je jasan napredak od početka sezone u odnosu na prethodnu. Espargaro će se u timu pridružiti debitantu Semu Lousu, koji je još prošle godine potpisao ugovor sa Aprilijom i ekipom Gresinija, za koju trenutno vozi u Moto2 kategoriji. To ujedno znači da će Štefan Bradl i Alvaro Bautista ostati bez mesta na kraju sezone i moraće da nađu novi angažman. 26-godišnji Espargaro je bio španski šampion u klasi do 125 kubika 2004. godine. Posle nekoliko sezona u klasama do 125 i 250 kubika, u kraljevskoj klasi je debitovao 2009. godine. Najveću pažnju privukao je tokom 2012. godine, kada je bio najbolji vozač u kategoriji CRT, braneći boje Aspara na motoru koji je razvijala Aprilija. Isti rezultat je ponovio godinu dana kasnije, da bi prošle sezone dobio priliku u Suzukiju. Svoj najbolji rezultat u Suzukiju španski motociklista je ostvario ove godine na trkama u Ostinu i Le Manu, kada je zauzeo četvrto mesto. Prošle godine je osvojio pol poziciju na stazi „Katalunja“ sa japanskim timom, a trenutno drži sedmo mesto u generalnom plasmanu kraljevske klase. 

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da je Rossi znao da Markez nema nameru da se trka, verovatno bi vozio drugacije i nebi napravio gresku. Sad, sta je, tu je, steta je napravljena i nema nazad.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je Rosi već sad ostao bez titule?

 

151339-rosi%2046.jpg

 

Valentino Rosi je udesom u Holandiji propustio priliku da se približi vodećem Markesu i sada ga očekuje izuzetno teška borba za naslov prvaka. Rosi do Asena nije završio dve trke ove sezone, isto kao i Horhe Lorenco, dok je Markes, lider šampionata, osvajao poene na svim nastupima. Sada, ukoliko uspe da stigne do titule, Rosi će postati prvi vozač u modernoj eri koji je do tog rezultata stigao, a da na tri trke nije osvojio ni poen. Poslednji kojem je to pošlo za rukom je 1998. bio Mik Duan. Od tada, pet šampiona je ostajalo bez bodova na dve trke, osam njih samo na jednoj, dok su četiri svetska šampiona do titule stigla osvajajući poene na svim nastupima u sezoni. Osim na Asenu, Rosi je bez bodova ostao u Ostinu i na Mugelu. Lorenco je nulu zabeležio u Argentini i na Katalunji. Markes je mogao da bez bodova ostane na Le Manu, ali uspeo da se vrati na stazu i osvoji 13. mesto i 3 poena. Pred start trke u Holandiji, Markes je imao 10 poena više od Lorenca, odnosno 22 više od Rosija. Kada je pao u trećem krugu nakon restarta trke, vodio je ispred Markesa, dok je Lorenco u tom trenutku bio na 11. mestu.

Da trka tako završila, vrh tabele MotoGP šampionata bi izgledao ovako:

Markes - 145

Rosi - 128

Lorenco - 120

Međutim, trka se tako nije završila, pa tabela izgleda drugačije:

Markes - 145

Lorenco - 121

Rosi - 103

''Ovo će biti problem kada je borba za naslov u pitanju'', izjavio je Rosi nakon trke. ''Ništa još uvek nije gotovo, ali ćemo morati dobro da se potrudimo i budemo konkurentni na svakoj od preostalih trka da bi stigli do cilja, a to je titula. Dug je šampionat'', poručio je Rosi.

 

Kejsi Stoner ponovo na stazi

Kejsi Stoner će ponovo izaći na stazu kao vozač Ducati tima, ovoga puta na privatnom testu koji će se ove sedmice voziti na Mizanu. To će biti treći Stonerov nastup od povratka u Ducati, a do sada je vozio na Sepangu (mašinu iz 2015.) i Losailu (GP16). Sam Stoner je nedavno priznao da nije bio zadovoljan testom u Kataru, jer jednostavno nije imao priliku da na pravi način započne posao. ''Još uvek ne znamo kakve mogućnosti nudi GP16. Test je bio prekratak i zbog toga nismo mogli da ga obavimo na željeni način.'' Ipak, dvostruki MotoGP šampion je ohrabren onim što je do sada naučio o ovogodišnjoj takmičarskoj mašini italijanskog tima. ''U poređenju sa GP15, novi motocikl je poslušniji i lakši za vožnju. Čini mi se da je lakše iz njega izvući maksimum. GP15 je imao dosta potencijala, ali sve je nekako lakše s GP16. Ono što sam ja zapazio je da novi model daje mnogo više povratnih informacija.'' Ducati nije jedini koji testira ove sedmice. Svoj debi će imati novi vozač Aprilije, Sem Lous, koji će  isprobati ovogodišnji takmičarski motocikl.

 

Autor: Nikola Lasica

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

moto%20gp%20p.jpg

 

Potvrđeno: Petrući i Reding ostaju u Dukatiju

Kako piše Sport klub, Pramak Dukati će i sledeće sezone imati isti tim pošto će za njih voziti Skot Reding i Danilo Petrući. Ali, ono što je takođe potvrđeno je da Petrući pregovara sa Suzukijem oko potencijalnog transfera 2018. ''Oni će biti tu, ali ne znam kakvu će mašineriju imati. Drago mi je da ćemo nastaviti staradnju, mislim da će atmosfera biti još bolja kada i Horhe Lorenco u Dukati'', rekao je predsednik tima Frančesko Guidoti. Sledeće sezone, biće 23 vozača na gridu, a u Dorni se nadaju da će od 2018. biti pun grid sa 24 vozača

 

Miler ostaje u Mark VDS Hondi

Pobednik Velike nagrade Holandije u kraljevskoj klasi Džek Miler ostaće u Estrelja Galisija Mark VDS Hondi i naredne sezone. Mladi Australijanac je prešao u najjaču klasu direktno iz Moto3 kategorije prošle godine i tada je potpisao trogodišnji ugovor sa Hondom. Tokom debitantske sezone je branio boje LCR Honde, da bi ove sezone prešao u Mark VDS. Miler je bio 20. u generalnom plasmanu i imao je velike probleme sa povredama i formom pre nego što je pre deset dana na stazi Asen došao do prve pobede u kraljevskoj klasi. Sada je došla i potvrda da je zaslužio ugovor za narednu sezonu. ''Osećam se kao kod kuće unutar ovog tima i presrećan sam što ostajem ovde i naredne godine. Mislim da se i ja njima sviđam i sve je na svom mestu. Ovo je poseban tim u kojem uživaju u mojoj ličnosti. Otvoreni su i žele da mi pomogne u svakom aspektu trkanja, što je sjajno'', naglasio je Miler. Australijanac trenutno vozi u timu sa Esteveom Rabatom, a očekuje se i da će španski motociklista produžiti ugovor.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Može li iko da prekine Markesov niz?

 

151883-motogp%202016.jpg

 

Kako piše Sport klub, posle tronedeljne pauze, Moto GP šampionat se nastavlja Velikom nagradom Nemačke na stazi Zahsenring. Ta trka će označiti kraj prvog dela sezone, a posle nje će uslediti nova pauza do druge nedelje avgusta. Velika nagrada Nemačke prvi put se u kalendaru Svetskog šampionata našla 1952. godine. Od tada, vožena je, između ostalog i na Nirburgringu i Hokenhajmu, ali je svoj stalni dom našla na Zahsenringu. Staza koja se nalazi nedaleko od Kemnica, prvi put je ugostila najbolje motocikliste sveta 1961. godine. Od 1998. godine je neprekidno u kalendaru Moto GP šampionata, a sadašnji oblik poprimila je četiri godine kasnije. Duga je 3.671 metar, vozi se u smeru suprotnom od kazaljke na satu, a zbog većeg broja levih od desnih krivina veliki je pritisak na pneumaticima. Ima 15 krivina, od kojih je naizazovnija ''vodopad'', koju mnogi smatraju i najboljom u celom kalendaru. Najviše pobeda na Zahsenringu ostvarili su Valentino Rosi, Mark Markes i Dani Pedrosa - po šest. Rosi i Pedrosa su po četiri puta slavili u kraljevskoj klasi, u kojoj Markes ima pobedu manje, ali je u poslednjih šest godina upisao isto toliko trijumfa u Nemačkoj. Od aktuelnih vozača, nijedan osim njih trojice nije uspeo da slavi na Zahsenringu, kako u najjačoj klasi, tako i u nižim kategorijama.

Pred devetu trku sezone, Markes je taj koji u najboljoj situaciji dočekuje okršaje na Zahsenringu. Mladi Španac na čelu generalnog plasmana ima 24 boda više od Lorenca, a 42 od Rosija i željan je nastavka pobedničkog niza u Nemačkoj. Njegovi rivali će pokušati da se iskupe za greške tokom prethodne trke, u Asenu, koja je vožena po pljusku, a slični uslovi mogu da se očekuju i ovog vikenda. Od Velike nagrade Holandije, Džek Miler se posle svog prvenca zasluženo našao u centru pažnje, a od ostalih vesti tu je samo jedan transfer. Aktuelni šampion Moto2 kategorije Žoan Zarko naredne sezone će preći u kraljevsku klasu i braniće boje Jamahe Teh 3. Francuz je trenutno vodeći u srednjoj kategoriji, zajedno sa Aleksom Rinsom, a prati ih Sem Lous, što garantuje mnogo uzbuđenja i u njihovoj klasi.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Markezu pol pozicija

 

zahs.jpg

 

Završene su kvalifikacije u Moto GP klasi na Zahsenringu. Pol poziciju izborio je Mark Markez koji je bio najbrži u drugom krugu kvalifikacija nakon koga ga u svakom slučaju očekuje kazna jer je svojom vožnjom zasmetao Andrei Janoneu u borbi poziciju. Verovatno će biti kažnjen oduzimanjem bodova, ali ne i pol pozicije. Markezu je ovo sedma pol pozicija za redom na ovoj stazi u sve tri klase. Drugu stratnu poziciju na početku trke u nedelju imaće Hektor Barbera, a kao treći će krenuti Valentino Rosi. Horhe Lorenco ispao je sa staze i to mu je bio treći pad u dva dana i to ga je veoma skupo koštalo jer će trku početi sa 11. pozicije. Među prvih pet našli su se Danilo Petrući i Pol Espargaro, dok su prvih deset kompletirali Maverik Vinjales, Andrea Doviciozo, Aleiš Espargaro, Andrea Janone i Dani Pedrosa. Valentino Rosi nije bio preterano zadovoljan trećim mestom u kvalifikacijama, ali da prvi startni red nikada nije loš.

Trka se vozi u nedelju i moći ćete da je pratite u direktnom prenosu na Sport Klubu 1. U 11 časova počinje borba u Moto 3 klasi, od 12:20 na stazu će vozači u Moto 2, dok najbolji među najboljima svoju trku voze od 14 časova.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Markez pobedio u sjajnoj trci,iako sam gledao zadnjih 8 krugova,pobedio zahvaljujuci taktikom jer je u najboljem momentu usao u boks i promenio motor gde su bile gume za suvo,jer je trku poceo sa gumama za kisne uslove,a i odvezao je maestralno trku

http://www.gpupdate.net/en/motogp-results/10417/race-2016-german-motogp-grand-prix/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mogu da verujem da je Rossi jurio za Dovijem na Dukatiju, nije ispoštovao obaveštenja iz boksa za zamenu motora, a opet taj boks, tj mehaničari, dadoše mu motor sa intermedijum gumama (za promenljive uslove ). Umesto na drugom ili prvom mestu, završi trku na osmom ! Katastrofa !

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da mu je prvi put da napravi ovu gresku... ali nije.

Prvi put posle 21 godinu kazem za Rossi-ja da je magarac!

A ni Yamaha kao tim nije bila nista bolja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rosi želi uvođenje radija, Markes ne želi

 

140345-rosi%20markez.jpg

 

Kako piše Sport klub, devetostruki svetski šampion Valentino Rosi rekao je da želi da se uvede upotreba radio komunikacije u Moto GP šampionat posle svoje taktičke greške na Velikoj nagradi Nemačke. Doktor je ostao bez šanse za pobedu na stazi Zahsenring kada je odlučio da ostane na stazi na pneumaticima za kišu, iako se ona sušila. Yamaha je nekoliko krugova davala Rosiju znak da uđe u boks, ali se Italijan nije obazirao na to i morao je da se zadovolji osmim mestom. S druge strane, vozač Repsol Honde Mark Markes je ušao u boks po motor sa slikovima i na kraju je trijumfovao.

 

I dok mnogi tvrde da bi Moto GP mogao da doživi istu sudbinu kao Formula 1 time što bi se više razmišljalo o taktici, nego o borbi vozača, Rosija to ne zabrinjava. Italijan je istakao da uprkos tome što je bilo neuspešnih testova u prošlosti, tehnologija je toliko napredovala da ne bi bilo nikakvih problema. ''Uvođenje radio komunikacije bi sve olakšalo, timovi bi mogli da daju više informacija nego što je slučaj sa tablama. Čak i Asenu, da su mi rekli šta se dešava iza mene, mogao bih da izbegnem grešku. Taj sistem je po meni važan, sećam se da smo ga testirali pre desetak godina, ali od tada ništa nije urađeno'', istakao je Rosi. Markes je apsolutno protiv uvođenja radija, iako bi mu u nekim ranijim slučajevima pomogao. Mladom Špancu je pokazana crna zastavica na Velikoj nagradu Australije pošto nije otišao u boks u predviđenom vremenskom periodu, ali je bio sjajan u promenljivim uslovima kakvi su viđeni u Mizanu prošle godine i Nemačkoj proteklog vikenda. ''Rekao bih ne. Ne vidim sebe da pričam sa svojim mehaničarima dok se naginjem, ovo nisu automobili. Takođe, ako napravite dobar plan pre nego što trka počne, možete da se izborite sa svim situacijama. To sam naučio iz onoga što se desilo u Australiji i sada imamo veliki broj sastanaka pre trke'', naglasio je Markes.

Ovogodišnji Moto GP šampionat se nastavlja Velikom nagradom Austrije 14. avgusta.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lorenco ne da titulu

 

148369-lorenco.jpg

 

Horhe Lorenco smatra da borba za odbranu MotoGP titule nije gotova, uprkos činjenici da je na letnju pauzu otišao sa 48 poena zaostatka za Markesom, ali i smanjenim samopouzdanjem. Vozač Yamahe je krajem maja, nakon pobede u Italiji, imao 10 poena više od svog zemljaka, ali je na tri naredne trke osvojio svega 7 poena, dok je Hondin as zabeležio 65. U Barseloni je imao problema s prednjom gumom, da bi na iz trke izbacio Janone, a na Asenu i Zahsenringu prosto nije ličio na vozača koji je prošle godine osvojio naslov. Rezultat svega toga je poveći bodovni zaostatak, za koji Lorenco smatra da nije nedostižan. ''Šampionat još uvek nije gotov'', izjavio je nakon osvojenog 15. mesta u nedelju. ''Sve može da se dogodi, viđali smo to i ranije. Potrebno je samo da budemo optimistični i maksimalno fokusirani. Sada je najvažnije povratiti samopouzdanje, kako bi mogli da počnemo da ostvarujemo dobre rezultate. Jednostavo, moramo zaboraviti na poslednje tri trke i okrenuti se nastavku šampionata.'' Španac je priznao da još uvek treba da poradi na Michelin pneumaticima i veruje da će biti znatno spreminiji za narednu rundu, koja se od 12. do 14. avgusta vozi na Red Bul Ringu. ''Nadam se da ću uspeti da se naviknem na pneumatike, pogoto u hladnijim i vlažnim uslovima, jer su to najgore okolnosti po mene. Nakon poslednjih nekoliko trka, odmor će mi dobro doći. Želim da razbistrim glavu, da zaborim sve pehove i se spremim za nastavak šampionata. Ne predajem se tako lako'', poručio je na kraju aktuelni svetski šampiona.

 

Evo kako trenutno izgleda vrh MotoGP lestvice:

1. Mark Markes - 170

2. Horhe Lorenco - 122

3. Valentino Rosi - 111

4. Dani Pedrosa - 96

5. Maverik Vinjales - 83

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvenac Janonea za prvi trijumf Dukatija od 2010

 

motogp%20jan.jpg

 

Kako prenosi Sport klub, vozač Dukatija Andrea Janone ostvario je prvu pobedu u kraljevskoj klasi pošto je trijumfovao na Velikoj nagradi Austrije, desetoj trci ovogodišnjeg Moto GP šampionata. Janone je do prvenca došao na stazi ''Red Bul ring'' i ujedno doneo italijanskom timu prvu pobedu još od Velike nagrade Australije, kada je na Dukatiju slavio Kejsi Stoner. Slavlje Dukatija upotpunio je Andrea Dovicioza drugim mestom, dok se na trećem stepeniku pobedničkog postolja našao Horhe Lorenco na Jamahi. Lorenco je u borbi za podijum pobedio timskog kolegu Valentina Rosija, koji je morao da se zadovolji četvrtim mestom, ispred Marka Markesa, koji je dan ranije doživeo dislokaciju ramena. Prva Velika nagrada Austrije u Svetskom šampionatu od 1997. godine pružila je mnogo uzbuđenja, a u borbi za trijumf tokom trke praktično su učestvovala petorica vozača. Međutim, od početka trkačkog vikenda u Špilbergu bila je jasno da će to biti Dukatijeva trka, a na kraju se ispostavilo da je prvi put posle šest i po godina i bila. Janone i Doviciozo su vodili sjajnu borbu na vrhu, a ona je odlučena sedam krugova pre kraja, kada je mlađi od dvojice Italijana pretekao timskog kolegu. Pre toga, njih dvojica su se odvojili od Lorenca i Rosija, a iako se činilo da bi Doktor mogao da napadne u poslednjim krugovima, to se nije desilo. Najbolju četvoricu sledio je Markes, koji je samo u prvih nekoliko krugova pretio vozačima Dukatija i Jamahe, a bolji od ostalih bio je Maverik Vinjales na Dukatiju. Sedmi je bio Dani Pedrosa na drugoj Repsol Hondi, ispred vozača Pramak Dukatija Skota Redinga, a prvu desetoricu kompletirao je dvojac Jamahe Teh 3 Bredli Smit i Pol Espargaro. Markes sada na čelu generalnog plasmana ima 181 bod, a slede ga Lorenco sa 138 i Rosi sa 124. 

Ovogodišnji Moto GP šampionat nastavlja se Velikom nagradom Češke već sledeće nedelje.

 

Tok trke:

Od starta na ''Red Bul ringu'' poveo je Janone, ispred Dovicioza i Rosija, da bi Lorenco i Markes u duelu umalo izleteli sa staze, ali su ih sledili. Rosi je brzo pretekao Dovicioza, da bi napao Janonea na početku drugog kruga, ali je vozač Dukatija uzvratio. Nedugo zatim, Doviciozo je previše ambiciozno ušao u treću krivinu, što je Lorenco iskoristio i probio se ispred njega, ali i ispred Rosija. ''Doktor'' je iskoristio grešku Dovicioza i preuzeo treće mesto, ali su njih dvojica nastavili borbu kojoj su se pridružili Markes i Vinjales. Na početku četvrtog kruga, Lorenco je preuzeo vođstvo, a Rosi je pao na peto mesto, iza Markesa po vbšto je otišao previše široko u prvoj krivini. Janone se vratio u vođstvo u narednom krugu, da bi nekoliko krivina kasnije Markes napravio grešku, koju je iskoristio Rosi. Ubrzo se Doviciozo našao ispred Lorenca, kojeg je pritiskao Rosi, da bi Doviciozo pretekao i Janonea. Posle 12. krugova pokazana je crna zastavica Barbere, pošto je ranije dobio kaznu prođi kroz, ali je nije odradio. Rosi se do polovine trke odvojio na više od sekunde od Markesa, da bi vozači Dukatija u poslednjih deset krugova pojačali ritam i odvojili se od dvojca Yamahe. Sedam krugova pre kraja, Janone je preuzeo vođstvo i od tada Doviciozo nije imao pravu priliku da mu uzvrati. Rosi je do kraja trke bio blizu Lorenca, ali ga nije napao, pa je morao da se zadovolji četvrtim mestom, ispred Markesa, Vinjalesa i Pedrose. Najbolju desetoricu kompletirali su Reding, Smit i mlađi Espargaro.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

odlicna danasnja trka u Ceskoj,iz trke u trku motoGp je zanimljiviji i  bolji za gledanje nego formula1

pobedio zahvaljujuci odlicnim odabirom guma,a pre svega odlicnom voznjom,Kal Kraclov ,drugi bio doktor,a treci Markez

Zao mi manijaka,koji je da je stavio tvrdu gumu pozadi,sigurno pobedio,ovako jedva zavrsio trku

http://www.gpupdate.net/en/motogp-results/10596/race-2016-czech-republic-motogp-grand-prix/

 

290954.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Istorijska pobeda za Kračloua u kišnom Brnu

 

motogp%20kraclou.jpg

 

Vozač tima LCR Honda Kal Kračlou stigao je da prve pobede u MotoGP klasi, slavivši na Velikoj Nagradi Češke u Brnu. Mokra staza u Brnu donela je neočekivani poredak, drugi trijumf za neku nezavisnu ekipu u ovoj sezoni, fantastičan plasman za Lorisa Baza, Ektora Barberu, i razočaravajući rezultat za aktuelnog šampiona Horhea Lorenca, koji je ostao bez bodova.

Osvajač pol-pozicije Mark Markez katastrofalno je startovao, što su iskoristili Lorenco i Janone, i probili su ne čelo. U nastavku smo videli veliko posrtanje favorita Rosija i Lorenco, i neočekivani plasman Kračloua na lidersku poziciju. Kračlou je sigurno vozio, dok su Rosi i Markez polako krčili put ka mestima na podijumu. ''Doktor'' je na kraju završio kao drugi, dok je Markez zahvaljujući trećem mestu zadržao sigurnu prednost u generalnom plasmanu. Do velikog uspeha stigao je Loris Baz, koji je bio četvrti, Ekotr Barbera takođe može biti prezadovoljan osvajanjem pete poziciji. Judžin Laverti je još jedan od junaka Brna, bio je šesti. U prvih deset našli su se još Danilo Petrući, Andrea Janone, Maverik Vinjales i Tito Rabat. Lorenco je trku završio na poslednjem 17. mestu, sa čak krugom zaostatka.

 

Kračlou je doneo prvu pobedu Velikoj Britaniji u MotoGP nakon 35 godina, i postao već treći vozač ove sezone, nakon Milera i Janonea, koji je po prvi put u karijeri trijumfovao na trci MotoGP klase. Bilo je ovo fantastičnih meseca dana za 31-godišnjeg Britanca, koji je nedavno postao i otac. U ukupnom poretku, Markez je prvi sa 197 bodova, Rosi na drugom mestu ima 144, Lorenco je treći sa 138. Naredna trka vozi se na čuvenom Silverstonu.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kračlou: Najbolji osećaj na svetu

 

motogp%20kal%20rosi.jpg

 

Kal Kračlou je pobedio na Moto GP trci u Brnu mimo svih očekivanja i britanski vozač nije krio oduševljenje. ''Iskreno, ne znam kako bih drugačije opisao ovo osećanje nego kao najbolje osećanje na svetu. Naravno, ovo je jedna od onih stvari koje čekate ceo život. Imao sam i dobre trke ranije, ali ovo je vrhunac svega'', rekao je Kračlou. On je prvi britanski pobednik još od Berija Šina, koji je pobedio u Švedskoj 1981. Kračlou se ovom pobedom popeo na 10. Mesto generalnog plasmana a vodi Mark Markez sa velika 53 boda prednosti ispred Valentina Rosija.

 

Rosi: Veoma sam srećan zbog Kala

Valentino Rosi bio je srećan zbog Kala Kračloua, koji je u Brnu zabeležio prvu pobedu u svojom Moto GP karijeri. ''Drago mi je zbog njega jer je sjajan momak i jer je ovo dugo čekao. Česitam njemu i njegovoj porodici, uvek sam imao dobar odnos sa njim''. Pobedu Kračloua pohvalio je i vodeći u generalnom plasmanu Mark Markez. ''Slažem se sa Valentinom, provodim dosta vremena sa Kalom, veoma je duhovit i pozitivan momak. Ako je neko zaslužio da iznenadi pobedom, onda je to on'', rekao je Španac.

 

Lorenco: Raspala mi se prednja guma

Horhe Lorenco žali za nedostatkom sreće i pogrešnim izborom guma za trku u Brnu. Vozač Yamahe i zvanični Moto GP šampion morao je dva puta u boks tokom trke i završio na 17. mestu koje će ga verovatno koštati odbrane titule. ''Prešao sam prvo na slik pneumatike, ali i dalje je bilo mokro. Onda sam morao ponovo na mekim gumama za mokro na stazu i prednja mi se skoro raspala jer se staza onda osušila. Postoje takvi trenuci, kada vas sreća jednostavno napusti, tako je bilo i sa Rosijem u Muđelu'', rekao je Lorenco. Španac je sada izgubio u drugo mesto u generalnom plasmanu, a prestigao ga je upravo Rosi.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pedrosa: Moram da vratim samopouzdanje

 

153942-pedrosa.jpg

 

Kako prenosi Sport klub, vozaču Repsol Honde Daniju Pedrosi baš ne ide ove sezone, a pred trku u Silverstonu, ima samo jedan cilj. ''Moj cilj u ovom trenutku je da vratim samopouzdanje, samo to želim, a onda ćemo videti. Odradio sam nekoliko testova i stekao nekoliko ideja kako to da uradim''. Pedrosa, kao i svi ostali, gleda u nebo pred trku u Britaniji. ''Naravno da će biti drugačije ako bude suvo i ako bude kiša. Silverston je i po suvom veoma teška staza. Takođe, veoma su važna neka sitnija podešavanja, neke stvari na koje na drugim stazama ne obraćate pažnju''.

 

Markes: Plaši me vreme u Silverstonu

 

Kiša na Moto GP trkama donosi uzbuđenje i iznenađenja, ali isto tako i velike glavobolje vozačima i timovima. Mark Markes se ne snalazi najbolje na kiši, i nada se da će biti suvo na trci u Silverstonu. ''Tamo je vreme uvek nepredvidivo, obično je hladno i kišovito i mada sam spreman, ne želim da se to desi. Videćemo šta će se dešavati, pokušaću da se snađem u svakoj situaciji i da napravim dobre izbore'', rekao je lider u generalnom plasmanu. Markes je pobeđivao u Silverstonu 2010 u klasi do 125 kubika, pa onda u Moto GP klasi 2014.

 

Lous: Ovo je ispunjenje sna

 

Sem Lous je rekao da će vožnja na dve sledeće trke u Moto GP šampionatu biti ispunjenje sna za njega. ''Biću na istom gridu kao Rosi i Markez, ne mogu da verujem da ću startovati zajedno sa njima'', rekao je Lous. Lous će zameniti povređenog Bredlija Smita u ekipi Tech3 Jamahe bar na trkama u Mizanu i Silverstonu. ''Žao mi je Bredlija i nadam se da će se brzo vratiti, ali do tada, ja ću dati sve od sebe da vozim što brže i ispunim svoj san. Želim da provedem i kvalitetno vreme sa Polom, koji će mi kratko biti klupski drug'', rekao je Lous.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hoće li kiša opet začiniti stvari?

 

motogp%20201.jpg

 

Vremenski uslovi poigravali su se sa vozačima Moto GP šampionata na prethodne tri trke, a izvesno je da će tako biti i ovog vikenda. Posle Asena, Saksenringa i Brna, gde smo na dve od tri trke videli iznenađujuće pobednike, sada je vreme za Veliku nagradu Britanije, koja bi i te kako mogla da utiče na šampionat. Uslove na poslednje tri trke najbolje je iskoristio Mark Markes, iako je samo slavio u Nemačkoj, ali je osvojio najviše bodova od vozača koji se bore za titulu i tako napravio prednost u odnosu na rivale. U centru pažnje su se neočekivano našli Džek Miler i Kal Kračlou, ali će na legendarnom ''Silverstonu'' gotovo sve oči biti uprte u Markesa, Valentina Rosija i Horhea Lorenca.

 

Pred poslednjih sedam trka, Markes ima 53 boda više od Rosija, a 59 više od Lorenca. ''Doktor'' je sam posle trke u Brnu rekao da će se zajedno sa Lorencom boriti za drugo mesto u šampionatu, ali je istina daleko od toga. Izvesno je da se nijedan od vozača Jamahe neće predati dok god postoji šansa, a “Silverston” je verovatno odlična prilika za obojicu to i dokažu. Od sve trojice, Rosi je do sada imao najviše uspeha na Velikoj nagradi Britanije, ali je svoje najveće uspehe ostvario dok se ona vozila na ''Donington parku''. Italijan je upisao šest pobeda u kraljevskoj klasi, a osam ukupno, Lorenco do sada ima četiri pobede, od toga dve u najjačoj konkurenciji, a Markes samo jednu. Slast trijumfa na britanskom Gran Priju od aktuelnih vozača osetili su još samo Dani Pedrosa i Andrea Doviciozo, koji je 2009. godine na ''Doningtonu'' upisao svoju jedinu pobedu u kraljevskoj klasi do sada. Trka na kojoj je Doviciozo je ujedno bila poslednja na toj stazi što se tiče Moto GP šampionata, pošto je ''Silverston'' postao novi dom Velike nagrade Britanije. Prethodno je ta staza bila domaćin najboljim svetskim motociklistima od 1977. do 1986. godine, ali je pista od tada pretrpela određene promene.

 

Staza ''Silverston'' je izgrađena 1943. godine na prostoru koji je zauzimao aerodrom britanskih vazdušnih snaga tokom II svetskog rata. Sadašnji oblik pista je dobila pre pet godina, kada je skraćena za deset metara u odnosu na prethodnu verziju i duga je 5.981 metar. Zanimljivo je da trke Formule 1 i Moto GP šampionata ne startuju sa istog mesta - dvotočkašima je prva krivina ''Korps'', a četvorotočkašima ''Ebi''. Trke na dva točka su definitivno poslednjih godina mnogo uzbudljivije na ''Silverstonu'', kao i sam šampionat, ali će se ipak Moto GP šampionat ovog vikenda naći u podređenom položaju. Dok će treninzi biti po već tradicionalnom rasporedu, ali sat vremena kasnije u odnosu na evropske runde, u nedelju će raspored biti potpuno drugačije, zbog Velike nagrade Italije Formule 1. Vozači Moto3 kategorije na stazi će se naći u 13.30 po našem vremenu, trka Moto2 kategorije startuje u 15 časova, a kraljevske klase u 16.30. Sve treninge, kvalifikacije i trke Moto3 i Moto2 kategorije moći ćete da pratite u direktnim prenosima na Sport klubu 3, dok će trka kraljevske klase biti emotivana na Sport klubu 1.

 

Rosi: Silverston je zahtevan, ali zabavan

Valentino Rosi će probati da smanji prednost Marka Markesa u generalnom plasmanu Moto GP šampionata u Silverstonu. ''Volim Silverston, to je veoma zahtevna, ali i veoma zabavna staza. Krug je dug i imate dosta promena pravaca i naglih promena''. Jedino što je sigurno u ovoj sezoni Moto GP je to da ništa nije sigurno. ''Videćemo, pokušaćemo da radimo na svim aspektima. Naravno, mnogo će zavisiti i od vremena. Cele sezone radimo za najbolji mogući rezultat, pa će tako biti i ovaj put''.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vinjales za prvenac i prvo slavlje Suzukija od 2007.

 

154162-vinjales.jpg

 

Vozač Suzukija Maverik Vinjales trijumfovao je na Velikoj nagradi Britanije, 12. trci ovogodišnjeg Moto GP šampionatu i tako upisao svoju prvu pobedu u kraljevskoj klasi. 21-godišnji Španac je na legendarnom Silverstonu postao sedmi različit pobednik na poslednjih sedam trka ove sezone, a svom timu je doneo prvu pobedu još od Velike nagrade Francuske. Tada je u Le Manu trijumf Suzukiju doneo kris Vermulen. Drugo mesto zauzeo je Kal Kračlou na LCR Hondi, dok je kao trećeplasirani kroz cilj prošao vozač Jamahe Valentino Rosi. Pored apsolutne dominacije Vinjalesa, britanski Gran Pri je obeležio i težak udes Pola Espargara i Loriza Baza na samom startu, posle kojeg je trka prekinuta. Obojica su bili svesni posle incidenta i pružena im je pomoć na samoj stazi, pre nego što su prebačeni u medicinski centar, gde je ustanovljeno da nemaju teže povrede.

Mladi Španac je do prve pobede u najjačoj kategoriji došao posle neverovatne voženje i vođstva od starta do cilja. Njegov trijumf praktično nijednog trenutka nije doveden u pitanje, a iza njega je vođena velika borba za preostala dva mesta na podijumu. Na kraju su se na njemu našli Kračlou i Rosi, a u konkurenciji su bili i vozač Dukatija Andrea Janone i Mark Markes na Repsol Hondi. Janone je izleteo sa staze pet krugova pre staze i ostao bez plasmana, dok je Markes dva puta za samo nekoliko krugova otišao preširoko dok se borio sa Rosijem i morao je da se zadovolji četvrtim mestom. Peti je bio drugi vozač Repsol Honde Dani Pedrosa, ispred Andree Dovicioza na Dukatiju i vozača Suzukija Aleša Espargara. Prvu desetoricu kompletirali su Horhe Lorenco, koji je imao još jednu trku za zaborav, Danilo Petruči i Alvaro Bautista. Šest trka pre kraja sezone, Markes na čelu generalnog plasmana ima 50 bodova više od Rosija, a 64 od Lorenca.

Ovogodišnji Moto GP šampionat nastavlja se već naredne nedelje Velikom nagradom San Marina i Riminija na stazi ''Marko Simončeli''.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baz i Espargaro prošli bez ozbiljnih povreda

 

154197-baz.jpg

 

Kako je izgledalo, odlično se završilo. Nakon užasavajućeg pada u Silverstonu, i Loris Baz i Pol Espargaro su prošli bez ozbiljnih povreda i verovatno će biti spremni već za sledeću trku. Francuz se čak seća i detalja sudara: ''Išli smo paralelno, hteo sam da preteknem Pola, ali onda su oni ispred nas naglo zakočili i jednostavno nismo imali gde. Naravno da sam srećan jer sam pogledao snimak i jasno je da je moglo da bude mnogo gore. Osećam bol, ali ništa nije slomljeno'', izjavio je vozač Avintije. Sa druge strane, i Espargaro je prošao medicinske preglede bez problema: ''Jedino čega se sećam je da se kotrljam po stazi i da su me udarili i Loris i njegov motor. Sa jedne strane, ceo incident je bio nedostatak sreće, a sa druge, opet sam imao mnogo sreće.''

 

Vinjales: Nisam mogao ni da sanjam ovo

 

Kao da nema kraja ovoj neverovatnoj Moto GP sezoni. I Maverik Vinjales je upisao prvu pobedu u karijeri, radovao se i Suzuki na Silverstonu, a Rosi malo smanjio prednost Marka Markeza na vrhu generalnog plasmana: ''Iskreno, nisam ni u najluđim snovima sanjao ovo. Možda sledeće godine, ali ne ove godine. Ovo je sjajan osećaj, potpuno smo pogodili i sa gumama i sa taktikom i zasluženo smo slavili'', rekao je Vinjale.

 

Zašto Marquez nije kažnjen? I to s pravom.

 

Marc Marquez se tokom trke u Silverstonu iznervirao i dva puta izleteo sa staze, vratio se i na kraju završio kao četvrtoplasirani. Odmah se povela diskusija o tim izletanjima sa staze, pa evo i objašnjenja. Kako bismo razrešili situaciju, konsultovali smo Gorana Lovrića, predstavnika FIM-a u Srbiji i predsednika road racing discipline, koji nam je potvrdio sledeće - ''Kada usled borbe, jedan od vozača napusti stazu i ubrzo potom se vrati na istu, a da pritom nije nadoknadio niti jednu poziciju, vozač se ne kažnjava. Ukoliko vozač skrati stazu bez da je ulazio u duel sa drugim vozačem.'' Ovo pravilo nije po prvi put upotrebljeno. I prošle godine u Assenu imali smo sličnu situaciju. U poslednjem krugu, Rossi i Marquez vodili su veliku bitku, Rossi je prošao kroz šljunak, skratio krivinu i kroz cilj prošao kao prvi. Rossi za taj čin nije kažnjen, a FIM se pozvao na isto pravilo. Na kraju, Direkcija trke je nezavisno telo koje čini veći broj ljudi. Oni u izolovanoj prostoriji trku prate iz većeg broja uglova nego što se to u televizijskom pregledu može videti. Ovo telo je nezaivsno i za cilj ima da ni jednu situaciju na stazi ne dovede u pitanje.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Silverstoun i sledeće godine u MotoGP-u

 

staza-silverstoun.jpg

 

Silverstoun ćemo i naredne godine gledati u MotoGP šampionatu, uz opciju da se trka na stazi vozi i 2018, saopštili su čelnici britanskog gran prija. Da podsetimo, staza ''Circuit of Wales'' je 2014. potpisala petogodišnji ugovor o domaćinstvu s Dornom, regulatornim telom premijerne klase, s tim što je naznačeno da će se do završetka staze trka voziti na Silverstounu. Međutim, završetak projekta debelo kasni, pa je i budućnost velške staze dovedena u pitanje. Ipak, to je dobra vest za sve one koji vole da gledaju trku na u Nortemptonširu, jer će ona 2017. (a vrlo verovatno i 2018.) biti domaćin velike nagrade Britanije. Pretpostavlja se da će datum trke biti zakazan za kraj avgusta ili početak septembra, a to ćemo definitivno znati narednog meseca na Aragonu, kada bi trebalo da bude objavljen i kalendar za narednu sezonu. ''Drago mi je da će ova staza biti domaćin najboljim vozačima MotoGP-a i naredne godine'', izjavio je Džon Grent, direktor Silverstouna. ''Broj posetilaca ove godine jasno pokazujuju da je entuzijazam među publikom na najvišem nivou.''

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kračlou: Ponosan sam na podijum

 

154233-kraclou.jpg

 

Kal Kračlou je prvu pobedu u karijeri začinio plasmanom na podijum pred svojim navijačima u Silverstonu. Britanac je bio veoma zadovoljan nakon što je svoju LCR Hondu dovezao do drugog mesta iza šokantnog pobednika Maverika Vinjalesa. ''Dao sam sve što sam imao, ovo je bila sjajna borba, dobra borba. Uspeo sam da ostanem ispred Marka i Valentina, što priznaćete, nije mala stvar. Pogotovo sam ponosan zato što nisam bio ni među prvih 10 na treninzima'', rekao je Kračlou. 30-godišnjak nije mogao ni tačno da objasni to zašto nije mogao do dve prethodne trke da pronađe formu.

 

Markes: Možda sam bio previše agresivan

 

Posle trke u Silverstonu, vozač Repsol Honde Mark Markes veruje da je možda previše rizikovao i bio previše agresivan. ''Pet krugova je ostalo do kraja i ja sam počeo da napadam. Možda sam napao prerano, možda sam bio previše agresivan, Inače sam mogao možda da završim drugi''. Markes se ponovo borio sa starim ''znancem'' Valentinom Rosijem, ali i dalje ima ogromnih 50 poena prednosti u generalnom plasmanu. ''Počeo sam da osećam da sam previše oštetio prednju gumu. Samo sam hteo da izdržim do kraja. Na kraju sam izgubio samo tri boda u odnosu na njega i to je dobra stvar'', zaključio je Markes.

 

Rosi: Borba sa Markesom različita od Sepanga

 

Valentino Rosi smatra da njegova borba sa Markom Markesom u Silverstonu nije ličila na bitku u Sepangu prošle godine. Očigledno je da su njih dvojica izbrusili odnose nakon svega što se dešavalo prošle sezone. Nakon dvoboja u Baseloni usledilo je čak i rukovanje, a u Silverstonu je bilo sve u granici sportskog. ''Bilo je veoma zabavno, bila je sjajna borba, veoma različita od Sepanga i onda je bila sjajna borba i sa Kalom i sa Andreom (Janoneom), šteta što je pao i šteta što nas Maverik nije sačekao da se borimo za prvo mesto'', rekao je Rosi. ''Doktor'' sada zaostaje 50 bodova za Markesom, što je tačno dve trke i videćemo da li može da se dodatno približi Špancu u narednim trkama.

 

Simončelijev broj se povlači iz kraljevske klase

 

Broj 58, koji je tokom karijere nosio preminuli italijanski motociklista Marko Simončeli, biće zvanično povučen iz Moto GP šampionata. Ceremonija će biti upriličena u četvrtak, pred trku za Veliku nagradu San Marina na stazi koja nosi baš ime Marka Simončelija. Simončeli je pre dve godine uvršten u Moto GP legende, a ove nedelje će krug biti zatvoren povlačenjem njegovog broja. Broj 58 će, ipak, biti moguće koristiti u nižim kategorijama, pa će tako Huanfran zadržati svoj broj u Moto3 kategoriji. Italijanski motociklista, šampion klase do 250 kubika iz 2008. godine, poginuo je 23. oktobra 2011. godine tokom trke za Veliku nagradu Malezije. Tokom cele karijere u Svetskom šampionatu je nosio broj 58, sa izuzetkom trke u Brnu 2002. godine, za koju je dobio specijalnu pozivnicu i tada mu je dat broj 37. U kraljevskoj klasi je broj 58 poslednji koristio Loris Kapirosi, koji se dve nedelje posle Simončelijeve pogibije na taj način oprostio od Moto GP šampionata na Velikoj nagradi Valensiji.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baz ipak ne vozi u Mizanu

 

154197-baz.jpg

 

Kako piše Sport klub, Loris Baz će ipak propustiti veliku nagradu San Marina u Mizanu na stazi ''Marko Simončeli''. Iako se u prvom trenutku mislilo da je prošao samo sa lakšim povredama, francuski vozač Avintije ima frakturu donjeg dela tibije, otkrili su rendgenski snimci. Osim toga, on je dobro ugruvan i ima i lakše povrede ligamenata i tetiva u članku, mada kako je izgledao pad sa Polom Espargarom, i ovo je dobro. Umesto Baza, u sedištu Avintija Dukatija biće Ćavi Fores. Pred ovu trku, povući će se i čuvena 58-ica Marka Simončelija, što će sigurno biti veoma emotivan događaj.

 

Espargaro: Sreća me je pogledala

Vozač Tech3 Jamahe Pol Espargaro prvi put se oglasio nakon teškog pada u Silverstonu. Sudarili su se on i Loris Baz, Francuz je malo lošije prošao, pa njega nećemo gledati na trci u San Marinu. ''Prvo, moram da kažem da sam veoma srećan što sedim ovde i pričam sa vama. Bio je to težak pad, trka se završila pre nego što je počela''. Espargaro je potvrdio učešće u Mizanu. ''Imao sam nekoliko pregleda i osim što sam ugruvan, sve je u redu. Nadam se samo da ću imati bolju sreću jer imam divne uspomene sa ove staze'', rekao je Espargaro.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

154521-rosi%2046.jpg

 

Hoćemo li dobiti i osmog pobednika u Mizanu?

12 trka, sedam različitih pobednika, zanimljivo, baš na poslednjih sedam trka. Tako najkraće može da se opiše ovogodišnji Moto GP šampionat, koji se samo nekoliko dana posle okršaja na Silverstonu preselio u Mizano, gde će biti vožena Velika nagrada San Marina i Riminija. Pred početak akcije na stazi ''Marko Simončeli'', Mark Markes na čelu generalnog plasmana ima 50 bodova više od Valentina Rosija, dok je Horhe Lorenco još 14 bodova dalje. Zbog toga, njihovog rivalstva, ali i činjenice da je ’Doktorova’ rodna Tavulja udaljena samo desetak kilometara, Markes i Rosi će biti u centru pažnje predstojećeg vikenda. Za stazu koja je nosila jednostavno ime ''Mizano Adrijatiko'', a potom je dobila ime po pokojnom italijanskom motociklisti, može da se kaže da je Rosijev teren, iako Markes i Lorenco imaju više pobeda na njoj od njega. Neke od svojih najvećih pobeda devetostruki svetski šampion ostvario je baš tamo, poslednju pre dve godine, kada je mnogima pokazao da su ga prerano otpisali. Međutim, Markes mu je ozbiljna konkurencija u njegovom ''dvorištu'', a to potvrđuje i njegova prošlogodišnja pobeda. U promenljivim uslovima, Rosi se kockao i gledao šta će Lorenco uraditi, a mladi Španac, koji je tada već ostao bez šanse za titulu, to je iskoristio i slavio ispred Bredlija Smita i Skota Redinga. Zbog svega što se desilo poslednjih meseci i niza od sedam različitih pobednika, u koji su se upisali i Džek Miler, Andrea Janone, Kal Kračlou i Maverik Vinjales, teško je bilo šta predvideti, osim da će nedeljna trka biti veoma uzbudljiva. Rosi i Markes su favoriti, ali svoju šansu će zbog konfiguracije staze tražiti i Lorenco, Janone, pa možda i Dani Pedrosa i Andrea Doviciozo.

Staza koja je domaći Velike nagrade San Marina je izgrađena 1969. godine i tada je bila duga 3.488 metara, da bi sadašnji oblik dobila 1993. godine. Od tada ima dužinu od 4.064 kilometra, a u kalendaru Moto GP šampionata debitovala je 1981. godine, nekoliko puta je gubila svoje mesto, ali ga je zacementirala 2007. godine. Najbolji vozači današnjice sigurno će je posećivati barem do 2020. godine, pošto je u četvrtak potpisan novi ugovor. Najviše pobeda u Mizanu imaju Lorenco i Markes - po četiri, s tim što je stariji od dvojice Španaca tri puta slavio u kraljevskoj klasi, a mlađi samo jednom. U najjačoj konkurenciji tri pobede ostvario je i Rosi, a od aktuelnih vozača samo još Pedrosa se našao na najvišem stepeniku pobedničkog postolja. 

 

Rosi: Ne povlačite moj 46

Valentino Rosi je rekao da ne želi da njegova sada već mitska 46-ica ikada bude povučena iz upotrebe. To je bilo logično pitanje nakon emotivne ceremonije na kojoj je povučena iz upotrebe za kraljevsku klasu 58-ica Marka Simončelija. ''Slušajte, to je druga stvar. To je zbog Marka i njegove porodice. Baš sam razmišljao o meni i o mom broju 46, voleo bih da ostane i da ga uzme neko drugi'', rekao je Rosi. Rosi je dodao i to da je otvoren za ideju da učestvuje za Yamahu na čuvenoj trci ''8 sati Suzuke'', ali tek nakon što se povuče iz Moto GP. Oko svog broja 46, napravio je već i ceo brend, pa čak i u slučaju da ga neko nekada bude uzeo, biće zauvek povezan sa ''Doktorom''.

 

Janoneu napukao pršljen, ne vozi u San Marinu

Vozač Dukatija Andrea Janone će propustiti Gran pri Moto GP serije u San Marinu, pošto se povredio na prvom treningu na stazi Mizano. Italijanu je pri padu sa motora napukao leđni T3 pršljen, pa je prevezen u bolnicu u Ćezeni gde će rendgenskim snimkom biti ustanovljena težina povrede. Janone je na stazu u San Marinu stigao rovit pošto je prošle nedelju na VN Britanije u Silverstonu izleteo sa staze i ostao bez plasmana. Ekipu Dukatija će na VN San Marina predstavljati Andrea Doviciozo i test-vozač Mikele Piro, koji je od organizatora dobio vajld kard.

 

Rossi najbrži u Misanu

Sa vremenom 1.33.523 Italijan Valentino Rossi otpočeo je slobodne treninge na prvom mestu u Misanu. Na stazi koja mu je ''u dvorištu'' Doktor je bio 0.136 sekundi brži u odnosu na Pola Espargara koji je potvrdio da će ova staza očigledno prijati Yamahi. Treća pozicija na prvom slobodnom treningu pripala je pobedniku prošlonedeljne trke, Mavericku Vinalesu. Marc Marquez koji je bukvalno parkirao motor u krivini osvojio je četvrtu poziciju na treningu. Jorge Lorenzo osvojio je petu poziciju na prvom slobodnom treningu i sve deluje kao da se vraća u formu. Možda će ga Italija dodatno motivisati da se ubrza. Dani Pedrosa završio je odmah iza Lorenza, dok Dovizioso, Barbera i Crutchlow kompletiraju vozače koji kasne manje od pola sekunde u odnosu na Rossija.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...